V Lipsku otevřel ve čtvrtek své brány druhý největší knižní veletrh v Německu. Do neděle se na něm představuje 2071 vystavovatelů ze 44 zemí včetně zástupců České republiky.

Účastníci letos na lipské výstaviště přivezli na 100 000 děl, z toho více než 20 000 novinek na poli tištěných, elektronických a poslechových knih.

Jejich prezentace doprovodí 2600 veřejných čtení a diskuzí s 2780 pozvanými autory. Největší pozornost už předem vzbuzovali ti, kteří nakonec ale nedorazí.

V neděli se tak především němečtí návštěvníci nedočkají respektovaného teologa a bojovníka za občanská práva v bývalé komunistické NDR Joachima Gaucka, který měl na veletrhu představit svou poslední knihu Freiheit. Ein Plädoyer (Svoboda. Obhajoba). Ve stejný den totiž bude v Berlíně téměř jistě zvolen prezidentem Německa.

Nebel v němčině

Velkým lákadlem prvního dne pak měla být přítomnost švýcarského spisovatele Christiana Krachta, jehož román Imperium vyvolal v hostitelské zemi velké polemiky kvůli údajnému rasistickému pohledu na svět.

Mluvčí jeho německého nakladatelství ale oznámila, že Kracht všechny termíny v saském městě zrušil.

V české expozici se představuje devět vydavatelství. Prezentují se čeští laureáti literárních cen z let 2010 a 2011, překlady české literatury a novinky ze současné domácí poezie a prózy. Připomíná se také dílo spisovatelky Boženy Němcové, od jejíž smrti letos uplynulo 150 let, a tvorba nedávno zemřelých autorů Jiřího Gruši, Václava Havla, Ivana Martina Jirouse, Arnošta Lustiga nebo Josefa Škvoreckého.

Z žijících českých literátů v Lipsku vystoupí Bianca Bellová, Eugen Brikcius, Irena Dousková, Marek Šindelka, Ivan Klíma, Pavel Brycz, Ota Filip, Alena Zemančíková a Jaroslav Rudiš. Ten spolu s výtvarníkem Jaromírem 99 představí také německý překlad jejich známého komiksu Alois Nebel.

eBooky za miliardu

Lipský mezinárodní veletrh je považován za ukazatel nálad a trendů na knižním trhu v následujícím roce. Podle německých médií se už při otevření tísnily u bran výstaviště tisíce lidí. Organizátoři veletrhu očekávají, že do neděle ho navštíví na 160 000 lidí.

Na rozdíl od podzimního největšího knižního veletrhu v Německu i na světě ve Frankfurtu nad Mohanem, který se určen především odborné veřejnosti, lipská přehlídka se mnohem více zaměřuje na čtenáře a literární nadšence. Pro ty jsou v rámci již tradiční doprovodné akce Lipsko čte připravena veřejná čtení na 350 místech po celém městě.

Ačkoli veletrhu nadále dominuje papírová kniha, stále hlasitěji se o pozornost návštěvníků hlásí elektronická díla. Jejich prodej loni v Německu stoupl o 77 procent na 38 milionů eur (933 milionů Kč), zatímco o klasické knihy zájem poklesl. Tržby eBooků tak sice zatím představují jen jedno procento v německém knižním obchodu, řada místních vyznavačů literatury už je ale vzala na milost.

"Konečně jsme prorazili na trhu s elektronickými knihami," konstatoval s potěšením šéf německého svazu nakladatelů a knihkupců Gottfried Honnefelder.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist