Výtvarník Petr Sís získal na knižním veletrhu v italské Boloni za ilustrace dětských knížek Cenu Hanse Christiana Andersena.
Dnes o tom informovala Radana Litošová z nakladatelství Labyrint, které Sísovy knihy v Česku vydává.
Mimořádná originalita
Andersenova cena je nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež za celoživotní dílo. Uděluje se každé dva roky žijícímu autorovi a ilustrátorovi za významný přínos pro literaturu věnovanou dětem.
Jedenáctičlenná odborná porota ocenila Síse jako mimořádně originálního autora, uvedla Litošová.
Sísův Labyrint
Porotci vyzdvihli, jak Sís s bohatou představivostí vytváří mnohoznačné a věrohodné příběhy, přičemž využívá různé umělecké přístupy.
V nakladatelství Labyrint vyšel Sísovi napřed Strom života o Charlesi Darwinovi. Následoval Tibet: Tajemství červené krabičky, se kterým pospíchal, aby ho ještě stihl ukázat tatínkovi, filmovému režisérovi Vladimíru Sísovi, který umíral na rakovinu. A později Tři zlaté klíče, výtvarníkův hold Praze, kde má pořád druhý domov.
- koncem 60. let působil jako jeden z prvních českých diskžokejů
- 1980 získal Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Západním Berlíně za animovaný film Hlavy
- 1982 byl poslán do Los Angeles připravovat film o olympiádě
- 1983 pracoval s Bobem Dylanem na klipu You Got to Serve Somebody
- 1984 se rozhodl, že se nevrátí do Československa; Miloš Forman mu svěřil práci na plakátu k filmu Amadeus
- od 1984 kreslířem pro New York Times a další periodika
- 2004 a 2008 oceněn Ragazzi Award na veletrhu v Boloni za knihy Strom života a Zeď
- je autorem 22 knih pro děti, ilustroval přes 50 knih, natočil 26 animovaných filmů.
- žije v New Yorku
Petr Sís má další cenu za knihu o komunismu - čtěte ZDE
Petr Sís: Darwin je výzvou, aby lidé neztratili individualitu - rozhovor ZDE
Za své texty letos Cenu Hanse Christiana Andersena získala María Teresa Andruettová z Argentiny. Zlaté medaile oběma oceněným autorům předá koncem letošního srpna v Londýně dánská královna.
Z českých výtvarníků tuto cenu v minulosti získali Jiří Trnka a Květa Pacovská.
Zeď: příběhy, z nichž nešlo spát
Petr Sís, který od začátku 80. let minulého století žije ve Spojených státech, se svými autorskými knihami na veletrhu v Boloni uspěl již několikrát.
V roce 2004 dostal hlavní cenu v kategorii populárně naučné literatury za publikaci Strom života o Charlesi Darwinovi. Před čtyřmi lety zvítězila ve stejné kategorii jeho kniha Zeď / The Wall.
"Kniha vznikala téměř čtyři roky a já se snažil popsat, jak to tehdy bylo absurdní a nelidské. Zeď dostala spoustu cen a vyvolala pozornost na celém světě. A lidé mi začali psát své příběhy, některé tak smutné, že jsem z toho nemohl spát. Neměli to komu říct, a já se stal jejich zpovědníkem," řekl Sís předloni Hospodářským novinám.
"Tady mi teď říkají, že bych mohl jet do Pardubic, podívat se do archivu, kdo na mě kdy co donášel, ale já si říkám: Stojí mi to za to se tím zabývat?"
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist