Nový film studia Disney John Carter: Mezi dvěma světy se odehrává na Marsu a podle pondělního oznámení studia je k němu už nyní možné přiřadit přívlastek "propadák galaktických rozměrů".
Podle odhadů za první letošní čtvrtletí totiž zaznamená ztrátu zhruba 200 milionů dolarů (asi 3,8 miliardy korun). Tím se zařadí mezi největší hollywoodské filmové finanční katastrofy všech dob, napsala agentura AP.
Série nevznikne
Akční dobrodružnou fantasy na motivy klasických sci-fi románů od Edgara Rice Burroughse režíroval Andrew Stanton a líčí v ní 3D efekty prošpikovaný příběh veterána občanské války Johna Cartera, který je dopraven na Mars, kde se zaplete do konfliktů s jeho obyvateli.
Burroughs, který je známý především coby autor série o Tarzanovi, svou "marsovskou" sérii zahájil v roce 1912 románem Princezna z Marsu. Následovalo deset dalších knih včetně poslední John Carter na Marsu z roku 1964. Toto téma tedy skýtalo studiu Disney značný prostor pro případná pokračování či oblíbené "prequely" dějově předcházející první film, ale nic z toho se nyní nejeví jako pravděpodobné.
Studio Disney oznámilo, že film zatím na celém světě vydělal za vstupenky asi 184 milionů dolarů. Ale kasovní zisky se dělí zhruba na polovinu s kiny, takže výsledná částka se zatím ani zdaleka neblíží přibližně 250 milionům potřebným na natočení Johna Cartera, k nimž navíc přibylo dalších zhruba 100 milionů utracených za reklamu.
V amerických kinech bodují osmdesátá léta. John Carter se propadá - čtěte ZDE
Z animovaného Loraxu je v USA filmový trhák roku. The Artist po Oscarech bodoval - čtěte ZDE
Nijak nadšení z něj nebyli laičtí ani profesionální kritici. Na internetu dostal průměrné hodnocení a filmový kritik agentury AP ho popsal jako "nesmírně zmatečný" a "smrtelně nudný". Špatné přijetí filmu bylo šokující s ohledem na předchozí Stantonovy režisérské úspěchy, mezi než se počítá například Hledá se Nemo či VALL-I – za oba dostal Oscara za nejlepší animovaný film.
Mezi námi Marťany
John Carter: Mezi dvěma světy se podle analytiků už nyní řadí mezi největší hollywoodské finanční propadáky v dějinách, jakkoli přesný žebříček je nesnadné sestavit kvůli inflaci a neúplným údajům o nákladech na natáčení či reklamu, které studia zveřejňují.
Například v loňském roce počítačově animovaný film studia Disney Máma mezi Marťany stál zhruba 150 milionů dolarů, ale na celém světě vydělal z prodeje vstupenek jen 40 milionů dolarů, uvedl analytik serveru Hollywood.com Paul Dergarabedian.
John Carter - upoutávka
Speed Racer studia Warner Bros. z roku 2008 stál zhruba 120 milionů dolarů, ale z kin vynesl jen asi 94 milionů dolarů. Dobrodružná komedie Ishtar z dílny Columbia Pictures z roku 1987 stála zhruba 40 milionů dolarů, ale z prodeje vstupenek vynesla jen 14 milionů dolarů, dodal Dergarabedian.
"Je jasné, že žádné studio nevrazí tolik peněz do filmu s očekáváním podobného výsledku," prohlásil Dergarabedian. Není známo, kolik by studio Disney potřebovalo vydělat na vstupenkách, aby dostalo Johna Cartera z červených čísel do černých. Jeden odhad stanovil tuto částku na 600 milionů dolarů z celého světa. To je ovšem částka, které v dějinách dosáhlo méně než 65 filmů, dodal Dergarabedian.
John Carter - upoutávka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist