Explozi zájmu o udmurtský jazyk a kulturu vyvolal úspěch folklorní skupiny Buranovské babičky z obce Buranovo v Udmurtské autonomní republice na východě evropské části Ruska.

Šestice "rockerek" s průměrným věkem kolem sedmdesátky s přehledem vyhrála ruské národní kolo písňové soutěže Eurovize 2012 a bude v květnu Rusko reprezentovat na mezinárodním finále v ázerbájdžánské metropoli Baku.

Peníze na kostel

"O co usilujeme řadu let, dokázaly Buranovské babičky za jediný večer," konstatovala obdivně mluvčí udmurtské regionální exekutivy.

Návštěvnost udmurtských webů podle ní vzrostla desateronásobně, v udmurtské metropoli Iževsku si podávají dveře agenti cestovních kanceláří s žádostmi o ubytovací kapacity a kulturní program. Stoupá i zájem o udmurtštinu, ugrofinský jazyk, jímž na Urale hovoří asi půl milionu lidí.

S šátky na hlavě a v lýkových střevících známých jako láptě zpívají Buranovské babičky západní hity v originálním, ale i v novém, udmurtském aranžmá. Původním cílem jejich snažení bylo získat peníze na stavbu kostela Svaté trojice v jejich obci Buranovo, který byl v roce 1939 srovnán se zemí.

Buranovské babičky na Eurovizi

Spoustu peněz se jim podle ruských médií už podařilo shromáždit, ale s výstavbou se zavázalo pomoci i vedení Udmurtské autonomní republiky. V Buranovu má navíc vyrůst muzeum válenek, ve výstavbě jsou značené turistické okruhy s cílem v kdysi zapomenuté vsi.

Při telefonickém a SMS hlasování v nominačním koncertu, který se konal 7. března v Moskvě, dostaly seniorky téměř 40 procent hlasů. Finále Eurovize v Baku se uskuteční ve dnech 22. až 26. května.

Buranovské babičky na Eurovizi