Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) bude žádat po vládě další příspěvek na letošní pobídky zahraničním filmovým štábům. "Původně schválených 300 milionů korun je rozebráno a v materiálu, který půjde do vlády, žádáme o dalších 500 milionů korun," řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková.
Ministryně chce s požadavkem přijít už na příští jednání vlády ve středu 4. dubna.
"Částka se může v meziresortním připomínkovém řízení změnit," dodala mluvčí. Program podpory filmového průmyslu v Česku funguje od roku 2010. Daná suma je součástí rozpočtu ministerstva kultury a filmové štáby z ní mohou žádat proplacení až 20 procent z peněz již utracených za natáčení v České republice v daném roce.
Obdobné pobídky jako Česko mají Irsko, Británie, Německo, Francie, Maďarsko a dalších šest evropských zemí. Pohybují se mezi 15 až 28 procenty z celkového rozpočtu filmu. Filmová natáčení jako zdroj pracovních příležitostí i propagace podporují i další země.
Willis šel do Maďarska
Pro letošní rok určených 300 milionů korun podle odborníků stačí sotva pro dva větší filmové projekty a zájem mají i menší evropské produkce. Celoroční částka se tak vyčerpá za dva měsíce.
Loni proto Česká republika přišla podle České filmové komise o miliardu korun, kterou tu mohli utratit američtí filmaři při natáčení Smrtonosné pasti 5 s Brucem Willisem. Štáb se raději přesunul do Maďarska.
Letos zase může Česko přijít o další stovky milionů, které by přineslo natáčení hollywoodského filmu Grey Man s Bradem Pittem. Štáb se rozhoduje mezi několika zeměmi a situace s pobídkami v Česku je nejistá. Podle studie zadané ministerstvem kultury si přitom pobídky i za krátkou dobu svého fungování na sebe víc než vydělaly.
Chtělo by to miliardu
Jenom producenti Mission Impossible 4, studio Paramount Pictures, v Česku utratili za výrobky a služby přes 450 milionů korun. Z programu tak vedle domácích filmařů profitují i hotely, dopravní společnosti nebo firmy nabízející catering.
Lidé z oboru mluví jako o potřebné částce na pobídky o sumě blížící se ročně miliardě korun. Kritizují zatím vládnoucí nesystematičnost pobídek, v prvním roce do nich šlo 250 milionů korun, loni a letos zatím shodně 300 milionů, avšak o sumě na každý rok se rozhoduje vždy až se státním rozpočtem.
Situace prý rozhodování zahraničním štábům komplikuje, protože v jiných zemích vědí dopředu, o jak velké vratky půjde.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist