Národní galerie v Praze uspořádala k čínskému roku draka komorní výstavu zaměřenou na symboliku draka v asijském umění.
Výstava nazvaná Ve spárech draka se koná v paláci Kinských, kde také sídlí stálá expozice asijského umění, a představuje díla čínského, japonského, vietnamského a středoasijského umění.
Jde o první z komorních výstav asijského umění v paláci Kinských. Jejich cílem je propojit sbírky asijského umění a navázat dialog s uměleckými díly v rámci stálé expozice.
Harmonie mezi zemí a nebesy
Drak je důležitou součástí symboliky mnoha asijských kulturních oblastí. Základem většiny z nich se stalo zobrazení čínského draka, který je na základě mytologie chápán jako spolutvůrce čínské civilizace a udržovatel nejvyšší harmonie mezi zemí a nebesy.
Pozemským zástupcem tohoto mytologického tvora, oplývajícího pozitivní energií a nejvyššími ctnostmi, byl čínský císař.
Mimořádný význam tohoto symbolu pro čínské císařství se odrazil i ve výtvarném umění.
Výstava v paláci Kinských představuje několik předmětů čínského užitého umění, například dračí roucho s motivem draků, které nosil císař a příslušníci dvora při výkonu své funkce, vázy s motivy draků nebo ukázky z oblasti uměleckého zpracování kovů.
Šéfové Národní galerie: K naplnění veřejné služby nám chybí 100 milionů - čtěte ZDE
S Ostrovy odporu se do Národní galerie vrací současné umění, za Knížáka nemyslitelné - čtěte ZDE
V Japonsku chrání horu
Symboliku císařského draka převzala i většina okolních zemí. Do Japonska se šířila s čínskou kulturou od druhé poloviny 6. století, v době, kdy na japonské ostrovy pronikal buddhismus.
Drak je ale v Japonsku také ochráncem posvátné hory Fudži, jak jej zachycují dřevořezy Kacušiky Hokusaie (1760 až 1849).
Jednou z dominant výstavy je kavkazský koberec s dračím vzorem z konce 19. století, který pochází z oblasti severovýchodního Ázerbájdžánu. Kdo se chce o významu a symbolice draka dozvědět více, může po prohlídce výstavy pokračovat ve stálé expozici asijského umění.
V několika sálech věnovaných tibetskému, japonskému, čínskému a islámskému umění je několik desítek děl, která různými výtvarnými i ikonografickými způsoby představují symboliku asijského draka.
Výstava Ve spárech draka probíhá v paláci Kinských do 16. září.
Národní galerie vystavuje malby draka jako spolutvůrce čínské civilizace
Národní galerie vystavuje malby draka jako spolutvůrce čínské civilizace
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist