Vloni měl Youssou Ndour zpívat na festivalu Colours of Ostrava. Včera jej nový senegalský prezident jmenoval na post ministra kultury - pozici, kterou ve světě jen málokdy zastávají aktivní hudebníci na vrcholu kariéry.

Dvaapadesátiletý Ndour patří mezi nejznámější africké zpěváky. Proslavil hudební styl označovaný jako mbalax, v roce 1998 složil hymnu k fotbalovému mistrovství světa, získal Grammy a vzniklo o něm několik dokumentárních filmů.

Letos v lednu se přesto rozhodl, že svoji hudební kariéru odloží a bude se naplno věnovat politice.

Kritika třetího období

Nejprve chtěl v senegalských volbách sám kandidovat na prezidenta proti pětaosmdesátiletému Abdoulayovi Wademu.

Ndoura z volebního klání vyřadil až senegalský Ústavní soud, údajně proto, že nesehnal dost podpisů na svoji kandidaturu. Tentýž soud vzápětí potvrdil, že Wade se navzdory rozporu v ústavě může ucházet o třetí prezidentské období. Pětaosmdesátiletý Wade měl tak ideální podmínky k tomu, aby nastoupil další sedmileté období.

Youssou Ndour ale nakonec vyjádřil podporu bývalému premiérovi Mackymu Sallovi, který prezidentské volby koncem března skutečně vyhrál. Odměnou za to Ndoura ve čtvrtek jmenoval senegalským ministrem kultury a turismu, informovala BBC.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se