Muzeum moderního umění v New Yorku chystá netradiční retrospektivu německé elektronické skupiny Kraftwerk. Kapela tu od příštího úterý osm večerů po sobě přehraje osm svých alb. Koncerty, které se již v únoru vyprodaly během okamžiku, doprovodí trojrozměrné projekce.

Podle kurátora Klause Biesenbacha přehlídku nelze považovat za pouhý koncert, ale za retrospektivu kariéry düsseldorfské kapely, která patří mezi zakladatele žánru elektronické hudby a jež ovlivnila několik generací hudebníků. "Představa je taková, že návštěvníci budou svědky tvorby umění a budou ji prožívat," uvedl.

Tři desky chybí

V Muzeu moderního umění na přehlídce Kraftwerk-Retrospective 1 2 3 4 5 6 7 8 zazní desky Autobahn (1974), Radio-Activity (1975), Trans Europe Express (1977), The Man-Machine (1978), Computer World (1981), Techno Pop (1986), The Mix (1991) a Tour de France (2003).

Retrospektiva naopak nezahrnuje první tři alba Kraftwerku, která ještě nebyla plně elektronická.

Vlivní roboti

Skupinu založili v roce 1970 spolužáci z konzervatoře Ralf Hütter a Florian Schneider. Na koncertech je potom střídavě doplňovali další hudebníci. Ve své hudbě kombinují strojové rytmy s chytlavými melodiemi.

Kapela staví na odosobněné image. Černě odění muzikanti na pódiu stojí nehybně za svými nástroji, anebo se nechávají zastupovat figurínami robotů. Jejich hudba měla vliv na vznik několika hudebních žánrů včetně hip hopu. Zvuky z jejich skladeb se dodnes jako samply objevují v dílech jiných muzikantů.

Kraftwerk se v poslední době stále častěji objevují na uměleckých festivalech či v muzeích. Počáteční impuls k tomu dalo jejich vystoupení na benátském bienále v roce 2005. Nedávno se pak objevili v mnichovské galerii Lenbachhaus Kunstbau.

MoMA nicméně ve svých materiálech zdůrazňuje, že její přehlídka je radikálně odlišná. Návštěvníkům nabídne syntetický zážitek, najednou a na jednom místě. "Komplexní vrstvy hudby, zvuku, videí, instalace a performancí skupiny Kraftwerk jako totální umělecké dílo," uvedlo muzeum.

Paralelní akce už jsou dvě

Zájem o newyorskou přehlídku daleko předčil nabízenou kapacitu, kdy se na každé představení dostane jen kolem 450 lidí. Ve městě se tak konají nejméně dvě akce pro rozčarované fanoušky, kteří mají pocit, že muzeum při prodeji lístků selhalo.

Jedna se jmenuje Kraftwreck a nabídne různé videoprojekce doprovázené hudbou Kraftwerk a spřízněných skupin Tangerine Dream či CAN.

Na další nazvané Krautwerk pak newyorští muzikanti budou hrát hudbu německé legendy. Na akci vystoupí například Kim Gordonová z neméně legendárních Sonic Youth.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist