On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
03:37
Zlínské divadlo vystavuje snímky Jindřicha Štreita

Městské divadlo Zlín v neděli otevřelo výstavu jedné z nejvýraznějších osobností současné české fotografie Jindřicha Štreita. Soubor jeho fotografií zachycuje atmosféru a zákulisí mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno 2011. 

Celkem 69 převážně velkoformátových fotografií budou moci zájemci vidět ve foyer divadla do 27. května. Štreit na výstavě vůbec poprvé prezentuje kromě obvyklých černobílých i několik barevných fotografií. (čtk)

06:12
Adele je zpět v čele žebříčku prodejnosti, zlomila rekord Dire Straits

Zpěvačka Adele se ve Velké Británii překvapivě vrátila do čela žebříčku prodejnosti.

Kvůli sníženému zájmu o desku Nicki Minaj se Adele podařilo prodat se svým albem 21 opět nejvíc kopií, celkově už 23. týden. 

Tím překonala rekord, jenž v prodejnosti alb v Anglii držel David Bowie a Dire Straits, uvedla agentura Reuters.

07:12
Hunger Games zlomily rekord Avatara, v návštěvnosti kin vedou čtvrtý týden po sobě

S každým dalším víkendem lámou Hunger Games další rekordy v severoamerických kinech. Nyní jsou v čele žebříčku již čtvrtý týden za sebou, což se v USA a Kanadě naposledy podařilo Avatarovi.

Hunger Games již podle serveru Hollywood.com vydělaly 337 milionů dolarů. Na druhém místě se umístil snímek The Three Stooges s výdělkem 17 milionů dolarů, třetí je horor Cabin in the Woods s 14,9 miliony.

Trojrozměrná verze Titanicu skončila s 11,6 miliony na čtvrtém místě, nový díl teenagerské komedie Prci, prci, prcičky: Školní sraz na místě pátém s 10,6 miliony.

10:29
Filmový a televizní svaz povede Olga Sommerová

Novou předsedkyní Českého filmového a televizního svazu FITES se stala dokumentaristka Olga Sommerová, dosavadní místopředsedkyně. Místopředsedy se stali režiséři Ivan Biel a Martin Vadas.

Podle člena výkonného výboru FITES Jakuba Boučka zvolila valná hromada minulý týden čestným předsedou dokumentaristu Martina Skybu. Výkonný výbor vedl až do poloviny roku 2011, kdy ze zdravotních důvodů přestal tuto funkci vykonávat.

Z diskuse členů FITES na valné hromadě vyplynulo také zásadní téma, kterému by se měl Filmový a televizní svaz do budoucna věnovat. Je jím změna volby rad veřejnoprávních médií, tedy České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře, a volba Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. 

"Tyto volby jsou dlouhodobě spjaty s výraznými politickými tlaky. FITES spolu s partnerskou Asociací režisérů a scenáristů, Inventurou demokracie a PEN klubem v loňském roce usiloval o změnu, nastolení systému, který je běžný v evropských zemích," uvedl Bouček.

FITES bude také podle něj diskutovat s ministerstvem kultury o profesních a morálních kritériích výběru členů rady fondu kinematografie a transparentnosti jejich rozhodování. (čtk)

11:17
Hlavní hvězdou Rock for People budou Faith No More

Kalifornská kapela Faith No More hrající směs rocku, jazzu, hip-hopu a punku bude hlavní hvězdou Rock for People, který bude ve Festivalparku v Hradci Králové od 3. do 6. července. Doplní tak další hosty 18. ročníku festivalu, mezi které patří skupiny The Prodigy, Skrillex, Orbital nebo Franz Ferdinand. Za pořadatele o tom informoval Jiří Hlinka.

Faith No More patří k nejvýznamnějším hudebním formacím 80. a 90. let. Ve své tvorbě míchají metal s hymnickým rockem i melodickým popem. Jejich hity jako Epic, Midlife Crisis, Everything's Ruined, King for a Day, Ashes to Ashes nebo Digging The Grave si oblíbila celá generace příznivců alternativního rocku.

"Byla to právě skladba Epic, kterou jsem slyšel od Faith No More poprvé. A šlo o zásah na 'první dobrou', podobně jako později System Of A Down," podotkl ředitel festivalu Rock for People Michal Thomes.

Americká kapela má také zvláštní vztah k Česku. To dokázala během vystoupení na začátku 90. let minulého století na pražském Strahově v roli předskokanů tehdy slavných Guns N'Roses nebo jako host rockového festivalu v Trutnově. Například v roce 1997 na svém zatím posledním řadovém albu Album of the Year použili na obalu fotografii s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. (čtk)

11:44
MFF KV uvede restaurovanou verzi Hoří, má panenko

Karlovarský festival uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko. V rámci pocty Josefu Somrovi promítne za jeho účasti film Žert, který režisér Jaromil Jireš natočil v roce 1968 podle románu Milana Kundery. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámili organizátoři této mezinárodní přehlídky, která set letos uskuteční od 29. června do 7. července.

Prezident Jiří Bartoška připomněl, že festival loni inicioval digitální restaurování zásadních snímků československé kinematografie. Dlouhodobého projektu se účastní ministerstvo kultury a Národní filmový archiv. "Společným cílem je postupně digitalizovat tituly domácího zlatého fondu, uchovat je a zpřístupnit dalším diváckým generacím, které by jinak možná vůbec neměly šanci je vidět," uvedl. Prvním počinem z této řady byla na loňském ročníku Vláčilova Marketa Lazarová.

Při příležitosti letošních osmdesátin Miloše Formana, které oslavil v únoru, bude proto 30. června ve Velkém sále hotelu Thermal uveden snímek, který se stal jedním z vrcholných symbolů takzvané nové vlny československého filmu. Uzavřel domácí kariéru tohoto filmaře, jehož další tvorba pokračovala za oceánem. Je i svědectvím invence kameramana Miroslava Ondříčka a připomíná také Jaroslava Papouška a Ivana Passera, kteří se na vzniku tohoto snímku autorsky podíleli.

Mezinárodní festival v Karlových Varech připomene také mimořádnou hereckou osobnost českého filmu, televize a divadla - Josefa Somra, když 6. července uvede za jeho osobní účasti Jirešův Žert, který se jako řada dalších snímků české kinematografie stal obětí totalitní cenzury. Zatím poslední Somrovou hlavní rolí byla postava otce v intimním příběhu Vladimíra Michálka O rodičích a dětech, který karlovarský festival uvedl v roce 2008 v soutěžní sekci Na východ od Západu. (čtk)

12:10
Zemřel saxofon Elvise Presleyeho a Arethy Franklin

Ve věku sedmdesáti let zemřel saxofonista Andrew Love, polovička úspěšného dua Memphis Horne.

Pod tímto názvem společně s trumpetistou Waynem Jacksonem hráli na řadě amerických hitových singlů - například písních Elvise Presleyho, Arethy Franklin nebo Otise Reddinga.

Letos v únoru dostali Grammy za celoživotní přínos hudbe. Podle BBC, která o Loveově úmrtí informovala, hráli Memphis Horns celkem na 52 skladbách, které se objevily na prvním místě amerických hitparád.

14:01
Osamělí písničkáři se znovu sejdou v Kaštanu

Desátý ročník Festivalu osamělých písničkářů se letos uskuteční 20. a 21. dubna v pražském klubu Kaštan. Po oba dny začnou recitály vždy v 16:30 a budou trvat až do půlnoci. 

Zpívat a hrát budou v půlhodinových recitálech například Dáša Andrtová-Voňková, Jan Burian, Caine, Jiří Dědeček, Lenka Dusilová, Zuzana Homolová, Oldřich Janota, Jiří Konvrzek, Petr Nikl, Jana Šteflíčková, Martina Trchová a Petr Váša.

Program jednotlivých dnů se nachází na www.osamelipisnickari.cz, jednodenní vstupenka vyjde na 200 korun, vstupenka na oba dny na 300 korun. (čtk)

14:28
Sex Pistols k šedesátinám královny podruhé vydají God Save The Queen

Krátce před oficiálními oslavami 60. výročí nástupu na trůn britské královny Alžběty II. vydá punková kapela Sex Pistols znovu svoji protimonarchistickou hymnu God Save the Queen. Jak na svých internetových stránkách píše The Daily Telegraph, chtějí Sex Pistols konkurovat skladbě, kterou speciálně ke královnině diamantovému výročí složil Andrew Lloyd Weber.

God Save the Queen, jejíž text přirovnává královnu k "fašistickému režimu", má znovu vyjít poslední květnový týden, aby singl pravděpodobně k nelibosti Buckinghamského paláce mohl na přední příčky hitparád zaútočit právě v době oslav královny Alžběty. Ty začnou 2. června a potrvají čtyři dny.

Singl God Save the Queen původně vyšel koncem května 1977, krátce před tím, než si Británie připomínala čtvrtstoletí Alžbětiny vlády. Tuto protimonarchistickou skladbu zakázala vysílat BBC i úřad, který dohlížel na vysílání soukromých médií. A i když desku některé obchodní řetězce odmítly prodávat, dotáhla to na druhé místo v hitparádě a prodala se ve více než 150.000 kopiích. (čtk)

15:11
Zemřel architekt a designér Petr Tučný

V pátek 13. dubna zemřel v Praze designér, architekt a grafik Petr Tučný. Oznámila to jeho manželka Gita Tučná. Všestranný umělec patřil k zakládající generaci československého i evropského průmyslového designu. Bylo mu jedenadevadesát let.

Tučný zemřel po krátké nemoci. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 20. dubna ve 12:00 ve velké obřadní síni Strašnického krematoria, uvedla jeho manželka.

Tučný se narodil 26. června 1920. Vystudoval České vysoké učení technické, Vysokou školu umělecko-průmyslovou, ale měl i humanitní vzdělání. Věnoval se grafice, tvorbě písma, designu ručního nářadí i návrhům těžkých stavebních strojů. V zahraničí například koncepčně zpracoval zcela nový program kuchyňského nábytku pro německou firmu Poggenpohl. Vytvořil i koncepci velkoprostorové limuzíny typu Espace, navrhl koncepci orientačního systému pražského metra, nízkopodlažní trolejbusy, tramvaje či vlaky metra.

V letech 1952 až 1960 přednášel Tučný estetiku a teorii designu v Praze a v Brně, poté mu byla přednášková činnost v tehdejším Československu zakázána. Věnoval se jí ve Varšavě, v Halle, Ulmu a Hamburku, a to až do roku 1989. V zahraničí také získal profesuru.

Tučný také hojně publikoval. Významné jsou jeho práce Teoretické základy technické estetiky a Fyziologický základ estetických reakcí.

Vystavoval v 19 zemích a získal řadu významných mezinárodních ocenění, například cenu Euro Design Pyramide ve Švýcarsku v roce 1985 nebo International Product Design Award v roce 1980 ve Spojených státech. Domácího ocenění se dočkal v roce 2003, kdy převzal Cenu za významný přínos k rozvoji designu. (čtk)

15:47
Staré filmy v Aeru s párkem, fialkami, kytičkami a bonbony fialkami

Nostalgii dávného filmového světa otevře koncem dubna své brány pražské kino Aero. Přehlídkou většinou archivních snímků připomene dobu, kdy v Praze působily desítky biografů, kdy každou návštěvu kina rámoval zástup cylindrů, šál, rukaviček a pavích per.

Diváci zaplatí jen pětikorunu a budou mít k dispozici eskymo, párek, sladké bonbony fialky a dámský doprovod galantních pánů získá kytičku.

Přehlídka nazvaná Všechno nejlepší, paní Kabátová! se uskuteční od 28. do 29. dubna a připomene neuvěřitelné 99. narozeniny této legendy stříbrného plátna. Přítomní dostanou možnost napsat jí přání k narozeninám, která jí budou zaslána - už sedm let je v péči Léčebny dlouhodobě nemocných v Praze-Motole.

Příchozí do kina naladí jazz a swing linoucí se z amplionů, menu na baru a personál, přenesený do Aera "strojem času".

Aerobiograf nabídne čtyři kultovní filmy ze zmiňované doby a jednu novinku, která vzdává hold éře němých filmů. Oslavenkyně, která se bohužel nemůže přehlídky zúčastnit osobně, pozdraví diváky alespoň z plátna ve filmu Život je krásný režiséra Ladislava Broma z roku 1940. Dále se diváci mohou těšit na pětioscarový francouzský hit The Artist. První večer doplní hollywoodské drama Plynové lampy z roku 1944 s Ingrid Bergmanovou.

Druhý den přehlídky přinese nezapomenutelného Kristiana - komedii Martina Friče z roku 1939 s okouzlujícím Oldřichem Novým v hlavní roli. Uveden bude i neméně kultovní snímek Casablanca z roku 1942 - lovestory Humphryho Bogarda s Ingrid Bergmanovou.

Kabátovou viděli diváci poprvé v roce 1936 v melodramatu Světlo jeho očí. Už následující rok natočila pět filmů a v roce 1939 dokonce deset. Za okupace se objevila ve dvou německých filmech, ale po únorovém převratu v roce 1948 se jí nedařilo. Po válce hrála ve vesnickém divadle a byla šéfkou několika pražských kin; jako ředitelka Bia Illusion mohla sledovat snímky, v nichž jako mladá hrála. (čtk)

16:37
Gary Oldman zrežíruje koncert Jacka Whitea na Youtube

Americký herec Gary Oldman bude režírovat koncert Jacka Whitea. Rocková hvězda, která v těchto dnech vydává svoji debutovou sólovou desku, si Oldmana vybrala jako režiséra svého online koncertu 27. dubna v Manhattanu - navzdory tomu, že Oldman nikdy nerežíroval.

Koncert bude 27. dubna vysílán na Youtube kanálu Jacka Whitea od 3 hodin ráno středoevropského času. Informaci přinesl deník New York Times.

17:01
Titanic jako druhý film v historii vydělal přes 2 miliardy dolarů

Americký kasovní trhák Titanic se stal teprve druhým filmem v historii, který vydělal více než dvě miliardy dolarů (přes 38 miliard korun). Tržby překročily magickou hranici díky faktu, že 15 let starý snímek před nedávnem vstoupil do kin ve verzi 3D.

Režisér filmu James Cameron si vzhledem k opakovanému úspěchu dramatu o potopení "nepotopitelné" lodi může připsat titul nekorunovaného krále Hollywoodu, alespoň co se návratnosti investic týče. Oba filmy, které v pokladnách utržily přes dvě miliardy dolarů, totiž natočil právě on. Vůbec nejvýdělečnějším filmem všech dob je Cameronovo sci-fi drama Avatar, jež dodnes utržilo přes 2,8 miliardy dolarů (53 miliard korun).

Titanic od své obnovené premiéry ve 3D, která se uskutečnila v souvislosti se 100. výročím potopení Titaniku, vydělal po celém světě už celkem přes 190 milionů dolarů. Po sečtení s tržbami původní dvojrozměrné verze, které činily 1,84 miliardy dolarů, tak má nyní tento film na kontě tržby 2,03 miliardy dolarů. (čtk)

17:42
Rowlingová udělá z webových stránek encyklopedii Harryho Pottera

Britská spisovatelka J. K. Rowlingová připravuje encyklopedii světa mladého kouzelníka Harryho Pottera. Veškeré zisky z prodeje chystané knihy hodlá věnovat na charitu, uvedla agentura Reuters.

Rowlingová mluvila o možnosti sepsání potterovské encyklopedie už v minulosti.  Nyní se ke spekulacím o encyklopedii vyjádřila na své internetové stránce. "Dlouhou dobu jsem encyklopedii Harryho světa slibovala a teď jsem na ní začala pracovat," uvedla. "Část z ní už tvoří obsah (webu) Pottermore."

Pottermore.com je internetová stránka, na níž si lze koupit elektronickou verzi sedmidílné potterovské série. Fanoušci mladého kouzelníka tam také najdou doplňující materiál ke knihám. Plány na nový román ze světa Harryho Pottera zatím nemá. (čtk)

21:48
Günter Grass byl hospitalizován kvůli srdečním problémům

Německý spisovatel Günter Grass byl dnes kvůli srdečním problémům hospitalizován. O zdravotních problémech čtyřiaosmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za literaturu informovala agentura DPA.

Grass je v péči lékařů v hamburské nemocnici. Mluvčí kliniky bližší údaje o spisovatelově stavu nesdělil.

Kolem Grasse se v uplynulých dnech strhl nebývalý rozruch, když zveřejnil v několika světových denících svou báseň Co musí být řečeno. Spisovatel v ní označil Izrael a jeho údajný jaderný arzenál za hrozbu pro světový mír kvůli jeho sporům s Íránem. Kritizoval v ní současně Německo, že židovskému státu dodává ponorky, které mohou nést jaderné zbraně.

Izrael kvůli básni prohlásil Grasse za nežádoucí osobu a zakázal mu vstup do země. Odsuzujících reakcí se dočkal také v Německu. (čtk)

07:58
Cobain před smrtí připravoval album, mohlo by vyjít posmrtně

Zpěvák a kytarista kultovní skupiny Nirvana Kurt Cobain připravoval v době své smrti před 18 lety sólové album, které se nyní možná podaří někomu vydat. Uvedla to americká hudební televizní stanice TV-Fuse s odvoláním na člena skupiny Hole, kterou založila vdova po Cobainovi Courtney Love.

Cobain na sólovém albu pracoval s různými lidmi, psal a nahrával na pásky písničky, které překonávaly to, co dělal do té doby. "Směřoval k něčemu skvělému...Pracoval na věcech, které se mi moc líbily. Trochu z toho přede mnou zahrál," řekl kytarista Eric Erlandson.

Televizní stanici také řekl, že slyšel o někom, kdo tehdejší nahrávky Cobaina dává nyní dohromady, a že by tedy mohlo album vyjít posmrtně. "Byl bych rád, fanoušci by byli moc šťastní," dodal bez dalšího upřesnění člen rockové kapely Hole.

09:25
Bienále Kafka/Borges představí dílo světoznámých spisovatelů i fotografie z rodinného alba

Výstava fotografií, filmové projekce či literární čtení budou součástí Bienále Kafka/Borges, které začne v úterý v podvečer v Praze. Akce má za cíl představit na příkladu díla dvou světoznámých spisovatelů Franze Kafky a Jorge Luise Borgese českou a argentinskou kulturu. Bienále potrvá do 26. dubna.

Letošní ročník připomene také spisovatele Ernesta Sabata a Arnošta Lustiga. Díla obou předních spisovatelů Argentiny a Česka se uzavřela v loňském roce.

Hostem bienále bude například argentinský filmař Mario Sabato, syn spisovatele Ernesta Sabata. Sabato mladší představí na bienále dva své snímky - Moc temnot z roku 1979 a dokument Můj otec Ernesto Sabato z roku 2008. Po promítání obou filmů v pražském Institutu Cervantes se budou konat besedy s autorem.

Už v pondělí přijela do Prahy spisovatelka María Kodama, manželka Borgese, která v Institutu Cervantes zahájila výstavu Borgesův atlas. Jde o soubor 130 fotografií a textů, které vznikly při společných cestách manželského páru po různých zemích. Výstava byla v minulosti představena v Berlíně, v Paříži a Miláně.

11:42
Soprán operní divy Evy Urbanové zní už čtvrt století

Slavná operní diva Eva Urbanová (50) obšťastňuje svým výjimečným dramatickým sopránem posluchače již čtvrt století - debutovala 18. dubna 1987 v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako Cizí kněžna ve Dvořákově Rusalce. V roce 1990 po ní sáhlo pražské Národní divadlo, jehož členkou je dosud. Sedm let nato debutovala v La Scale a rok poté v MET, kde od té doby také pravidelně účinkuje.

Rodačka ze Slaného Urbanová začínala se zpěvem na kostelním kúru a v rockových kapelách. Na pražské konzervatoři ji zprvu odmítli. Po vyučení pracovala ve výpočetním středisku Českých drah v Plzni. Ve dvaceti letech se jí v Plzni ujala profesorka Ludmila Kotnauerová. Začala s Urbanovou pracovat a dovedla ji k pravému italskému bel cantu.

Z českého repertoáru její soprán s rozsahem tří oktáv vyzní nejlépe v oblíbené Miladě, Rusalce anebo v Libuši. Kostelnička z Janáčkovy Její pastorkyně jí už dvakrát vynesla Thálii. Před lety zazářila také v melodramatické opeře Adriana Lecouvreur. Jak hlas vyzrává, přechází k dramatičtějším rolím - k italským veristickým hrdinkám Tosce, Turandot, Santuzze, Giocondě, Amneris. Na řadu přichází už i těžký Wagner či Strauss.

14:59
Ortenova cena určená mladým autorům má tři finalisty

Mladí literáti Ondřej Buddeus, Michaela Keroušová a Vratislav Maňák jsou nominováni na letošní Cenu Jiřího Ortena. Ocenění pro mladé autory pojmenované po básníkovi zesnulém v mladém věku bude uděleno na veletrhu Svět knihy 17. května.

Ocenění bude letos předáno popětadvacáté. Laureáti, mezi které patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec nebo Jaroslav Rudiš, se většinou prosadili i se svou další literární tvorbou. Vloni cenu získala spisovatelka Františka Jirousová s románem Vyhnanci.

Porota letos vybírala ze 30 přihlášených prací. Osmadvacetiletý Buddeus byl nominován za dvě knihy - Orangutan v zajetí má sklony k obezitě a sbírku básní 55 007 znaků včetně mezer. Porotci ocenili Buddeusovu tvorbu především jako "pokus o resuscitaci jazyka poezie šamanským zaříkáváním".

Od pětadvacetileté básnířky Keroušové se porotcům líbila sbírka Nemístnosti, čtyřiadvacetiletý Maňák zaujal povídkami Šaty z igelitu.

17:24
V Jirkově vystavují umělecké práce vězňů

Na zámku Červený hrádek v Jirkově na Chomutovsku vystavují již podruhé výtvarné práce vězňů. Vytvořili například model ještědského vysílače nebo Staroměstskou radnici ze špejlí. Výstava Umění za mřížemi potrvá do 30. května. ČTK o tom informovala Jitka Viziová z Kulturních, vzdělávacích a informačních zařízení Jirkov.

Poprvé se na zámku vězeňské práce vystavovaly v roce 2010. "Předloni nás oslovili z věznice Všehrdy. Letos tady vystavují i z Bělušic, Drahonic nebo Nového Sedla," uvedla Viziová. Všechna zařízení leží na území Ústeckého kraje, Drahonice na Lounsku, Nové Sedlo na Žatecku, Bělušice na Mostecku a Všehrdy na Chomutovsku.

Každá věznice se představila trochu jinými výrobky. Vězni ze Všehrd vystavují výrobky uměleckého kovářství, makety českých zámků, vojenských bunkrů nebo model Staroměstské radnice ze špejlí. Vytvořili také pletené výrobky z papíru, například motýla, ježka nebo včelu. Mladiství odsouzení dodali malované květináče, kachlíky a hrnečky. Z Bělušic přivezli loutky, z Nového Sedla velké dřevěné hračky a z Drahonic vikinskou loď.

18:36
Odvážný protest: Italské muzeum chce kvůli krizi pálit umělecká díla

Soukromé italské muzeum současného umění vyhrožuje, že kvůli finanční krizi, s níž se potýká, spálí umělecká díla.

"Bez investic je lepší umělecká díla zničit," uvedlo v prohlášení vedení muzea sídlícího v Casorii u Neapole. Muzeum označované jako CAM bezvýsledně prosilo o podporu v Itálii i v Evropě. "Tisícovce uměleckých děl ze sbírky současného umění kvůli lhostejnosti úřadů hrozí zničení," řekl ředitel CAM Antonio Manfredi.

Muzeum bude ničit tři umělecká díla týdně. Jako první přijde na řadu obraz francouzské umělkyně Séverine Bourguignonové, která k tomu prý už dala souhlas. Autoři mají být pálení svých děl vždy přítomni - ať už osobně nebo prostřednictvím internetu.

Muzeum CAM podniklo neobvyklý krok ve snaze svá díla zachránit už loni. Pro své sbírky požádalo o politicko-kulturní azyl německou kancléřku Angelu Merkelovou. Chtělo tak zabránit tomu, aby díla podlehla zkáze.

08:03
Polovinu nominací na slovenské filmové ceny proměnil Dům, nejlepším hercem je Krobot

Slovensko-české snímky Dům a Cigán získaly nejvíc slovenských filmových cen Slnko v sieti 2012. Oba při úterním předávání uspěly shodně v šesti kategoriích, Dům režisérky Zuzany Liové se stal nejlepším filmem. Ceny si odnesli také čeští herci Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká a režisér Jan Švankmajer.

"Je to pro mně velký šok," řekla Liová po přebírání sošky za nejlepší hraný film. Snímek mladé slovenské scénáristky a režisérky o mezigeneračním střetu proměnil polovinu nominací.

Miroslav Krobot si za roli v tomto filmu odnesl sošku za nejlepší herecký výkon. V kategorii vedlejší ženské role zase uspěla Medvecká, která má za účinkování ve snímku Dům i Českého lva. Film, na jehož produkci se podílela Česká televize, získal ocenění také za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, vedlejší mužskou roli a scénář. Už v minulosti zabodoval na festivalech v Terstu nebo v Palm Springs.

Stejně jako snímek Dům získal šest cen z 12 nominací film Cigán režiséra Martina Šulíka. Slovenská premiéra příběhu romského chlapce z chudé osady se konala loni v létě netradičně na louce u obce Richnava, kde film vznikal. Šulík ho natočil především s neherci v autentickém prostředí. Snímek byl oceněn už na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

09:27
Kline a Streepová si zahrají Romea a Julii pod širým nebem

Americké filmové hvězdy Meryl Streepová a Kevin Kline budou v červnu hrát Romea a Julii v představení pod širým nebem v newyorském Central Parku. Oznámilo to newyorské divadlo Public Theatre, které představením připomene již 50. ročník festivalu Shakespeare v parku.

Dvaašedesátiletá Streepová a čtyřiašedesátiletý Kline budou účinkovat 18. června při scénickém čtení slavné Shakespearovy hry. Oba budou slavné teenagerské milence z Verony hrát poprvé. Představení na otevřené scéně Delacorte v Central Parku bude režírovat Daniel Sullivan.

Součástí večera bude i pocta další herecké hvězdě, Al Pacinovi, který bude oceněn za svou práci pro Public Theatre. Hrál v něm například Shylocka v Kupci benátském. Tato produkce se posléze přesunula na Broadway.

12:49
Rocker Tom Petty má zpátku ukradené kytary, zloděj byl z cchranky

Americká policie nalezla pět kytar, které od minulého týdne pohřešoval americký rocker Tom Petty a členové jeho kapely Heartbreakers. Policie v Los Angeles v úterý oznámila, že zatkla člena ochranky ze studia, kde se ve čtvrtek kytary ztratily.

Kytary se našly právě včas, aby mohl jednašedesátiletý Petty a Heartbreakers vyrazit na turné. Mezi nástroji ukradenými ze studia v Culver City byla i dvanáctistrunná kytara Rickenbacker z roku 1967, která přispěla k typickému zvuku Pettyho kapely.

Policisté dostali tip ze zastavárny v Hollywoodu, kde se strážce ze studia Daryl Washington snažil jednu z kytar udat za 250 dolarů (4700 korun). Washington pak byl zatčen kvůli podezření z krádeže kytar, které měly podle policie celkem cenu 100.000 dolarů (1,9 milionu korun). Kapela oznámila po krádeži, že zaplatí "bez dalších otázek" 7500 dolarů za informace vedoucí ke znovuobjevení nástrojů.

Tom Petty a Heartbreakers zahajují dnes v Bromfieldu ve státě Colorado nové turné. Petty má na kontě hity jako American Girl, Don't Do Me Like That, Breakdown a Learning To Fly.

15:22
The Stranglers vezou do Prahy proměnlivý styl, hrají pop i punk

Své velké hity jako Golden Brown, Peaches, No More Heroes nebo Strange Little Girl i písně z nové desky pravděpodobně nabídnou při svém vystoupení 20. dubna v pražském Rock Café britští The Stranglers. Kapela měnící svůj styl od punku až po pop v Praze vystoupí již počtvrté, tentokrát krátce po vydání svého sedmnáctého studiového alba s názvem Giants.

"Možná zazní naše nejznámější písně, ale konkrétní názvy neřeknu. Máme hodně materiálu a je z čeho vybírat," sdělil Al Hale, člen managementu The Stranglers. O albu Giants tvrdí, že patří k nejlepším v téměř čtyřicetileté historii kapely.

Skupina, která největší úspěchy zaznamenala v letech 1977 a 1982, měla původně zahrát ve smíchovském multifunkčním centru MeetFactory. Z technických důvodů však byl koncert přesunutý do Rock Café.

05:09
Zemřel televizní moderátor Dick Clarke

Ve věku 82 let zemřel ve středu v Los Angeles na infarkt slavný americký moderátor a producent Dick Clark, známý především hudebním pořadem American Bandstand. Podle zahraničních agentur to oznámila jeho rodina.

Stále mladistvě vypadající moderátor musel odejít do důchodu po mozkové příhodě v roce 2004. V úterý byl opět hospitalizován.

Clark kromě jiného založil společnost Dick Clark Productions, která dosud pořádá prestižní americká filmová a hudební ocenění včetně Zlatých globů a American Music Awards. Také prostřednictvím televize zpopularizoval rokenrol u celé generace Američanů. (čtk)

07:41
Diváci i porotci se shodli, Jihočeské Thálie získali Bambasová a Veselý

Jihočeské Thálie za rok 2011 shodně od poroty i diváků získali Daniela Bambasová a Ondřej Veselý. Bambasová za mimořádný jevištní výkon v roli Ráchel v inscenaci Slaměná židle, Ondřej Veselý za roli Pavla v Petrolejových lampách.

Ceny ve čtvrtek převzali spolu s kolegy z baletu, opery a loutkohry Jihočeského divadla na slavnostním večeru v duchu hudební retro komedie Škola základ života. Z baletního ansámblu se z Jihočeské Thálie radovala Cristina Porres Mormeneová za Puka v inscenaci Sen noci svatojánské a Viktor Svidró za prince v Louskáčkovi.

Z pěvců podle poroty loni excelovala hostující Jana Kačírková v Komediantech před českokrumlovskou točnou v roli Neddy a Pavel Klečka dostal Jihočeskou Thálii za Dona Pasquala ve stejnojmenné inscenaci. Z loutkohry porota ocenila za mimořádný jevištní výkon v Abecedě Vjačeslava Zubkova. Nejlepší inscenací bylo podle diváků drama Petrolejové lampy.

09:11
Český funkcionalismus bude na podzim v Praze

Výstava připomínající český funkcionalismus se po své nedávné premiéře v Izraeli představí na podzim v Praze. Uskuteční se v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí.

Funkcionalistické památky na území Česka, z nich brněnská vila Tugendhat je jednou z 12 českých památek zapsaných na seznam UNESCO, byly předmětem středeční konference na stejném místě.

MK ji pod názvem Český a moravský funkcionalismus - světový unikát a fenomén pořádalo u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památek. Expozice se stejným názvem se konala minulý měsíc v Tel Avivu a podle pořadatelů z Českého centra byla velmi úspěšná. (čtk)

11:03
Ivan Ženatý vydal album skladeb českého houslisty z 18. století

Houslové koncerty jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů 18. století Františka Bendy nahrál na nové CD virtuos Ivan Ženatý. Mezinárodně uznávaný houslista objevil partitury v drážďanském archivu, jejichž část pravděpodobně na CD ještě nikdo nepořídil. Na desce jej doprovodila Pražská komorní filharmonie. Album ve středu Ženatý pokřtil v Rudolfinu.

"Hráči PKF nejenže báječně hráli, ale přistoupili i na myšlenku nejmenšího možného obsazení, kde vlastně každý je sólistou. To nejvíce odpovídá praxi první poloviny 18. století," řekl Ženatý, který hraje na Guarneriho housle z roku 1740. Nahrávku pořídil v nižším ladění, s tónovou průzračností, bez velkých vibrat a romantismů.

Tímto směrem by se chtěl při interpretaci barokní hudby dále ubírat.

Houslové koncerty podle něj nezapřou Bendův velký vzor, který měl ve Vivaldim. Benda jako skladatel ovlivňoval ve své době německou hudební scénu a jeho autorita je srovnatelná se slavným Giuseppem Tartinim v Itálii.

Ženatý se domnívá, že má podobný osud jako Benda. Na začátku kariéry také začínal v cizině, kde postupně nalezl štěstí. Letos padesátiletý umělec často spolupracuje s předními orchestry, kupříkladu londýnským Symfonickým orchestrem BBC, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, Madridským národním orchestrem i českými tělesy. Intenzivně se věnuje i sólové a komorní hře.

Nahrávka Bendových koncertů je podle Ženatého určena spíše pro náročnějšího posluchače, vzdělaného v klasické hudbě. "Jsem přesvědčený, že je to velmi zajímavý a objevný projekt, na který jsem hrdý," dodal virtuos. (čtk)

11:09
Elán chystá tři velké koncerty v Česku

Populární slovenská kapela Elán vystoupí na třech velkých koncertech v České republice. V rámci chystané Best of Tour zahraje 19. října 2012 v brněnské Kajot Aréně, 24. října v Tesla Aréně v Praze a 26. října v ostravské ČEZ Aréně. Půjde o velkou show, kterou nelze předvést nikde jinde než ve velkých halách, řekl klávesista a zpěvák Vašo Patejdl.

Podle zpěváka a baskytaristy Joža Ráže se mohou návštěvníci koncertů těšit na nebývalé pyrotechnické i světelné efekty. "Budeme mít špičkovou aparaturu, špičková světla a špičkoví budeme i my," doplnil s úsměvem kytarista Jano Baláž.

Na vystoupeních zazní největší hity Elánu, mezi které patří písně jako Láska moja, Neviem byť sám, Kočka, Zažúbil sa chlapec, Amnestia na neveru, Nie sme zlí nebo Jedenáste prikazanie. "Bude to skutečně výběr toho nejlepšího, nejvyšší kvalita, připravujeme něco jako několikrát destilovaný alkohol," uvedl Baláž. Kapela v současné době pracuje na dramaturgii koncertu, takže nemá hotový definitivní výběr skladeb.

V Česku se Elán naposledy představil loni v květnu na koncertu v Pardubicích, v Praze zahrál před dvěma lety v téměř vyprodané O2 areně. Na obou vystoupeních skupina propagovala své poslední studiové album Anjelska daň. (čtk)

12:02
Manažerka Leonarda Cohena dostala 18 měsíců ve vězení

Bývalá manažerka Leonarda Cohena dostala za obtěžování zpěváka trest ve výší odnětí svobody na 18 měsíců.

Dnes o tom rozhodl soud v Los Angeles, který manažerce Kelley Lynchové zároveň nařídil psychickou terapii na konci roku 2013.

Leonard Cohen vyhrál soud s bývalou manažerkou - podrobnosti ZDE

12:33
Vítěze klavírní soutěže v Kamenici zaplatí evropské dotace

Více než tři desítky mladých klavíristů z několika evropských zemí se zúčastní třetího ročníku Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže v rodném městě hudebního skladatele Vítězslava Nováka v Kamenici nad Lipou. Soutěž se bude konat od 1. do 3. června.

"Soutěží chceme připomínat odkaz našeho rodáka, jenž jako hudební skladatel na rozdíl od slavnějších autorů přece jen není tak hraný. Setkání hudebníků z různých zemí by mělo přispět k hlubšímu poznání Novákova díla," řekl starost Kamenice Ivan Pfaur. Klání v interpretaci Novákových děl podstoupí mladí hudebníci ve věku do 17 let z Česka, Rakuska, Slovenska a Německa.

Náklady na soutěž dosáhnou podle Pfaura přibližně 7 tisíc eur (zhruba 174 tisíc korun). Z větší části je uhradí evropská dotace. Vedle města soutěž pořádají Mezinárodní společnosti Vítězslava Nováka a Antonína Dvořáka a hudební škola z rakouského Weidhofenu. (čtk)

13:35
Anthony Hopkins si zahraje Hitchcocka

Britský herec Anthony Hopkins si ve snímku "Alfred Hitchcock and the Making of Psycho" (Alfred Hitchcock a vznik Psycha) zahraje mistra hororu, režiséra Alfreda Hitchcocka. Studio Fox zveřejnilo první fotografii, na níž je 74letá herecká legenda od filmaře zesnulého v roce 1980 takřka k nerozeznání podobná.

Fotografie, která byla zveřejněna krátce po zahájení natáčení, ukazuje oscarového herce s hitchcockovskou dvojitou bradou, lysinou a nadměrnými kily. Právě tak režisér vypadal v roce 1960, kdy natočil svůj asi nejznámější hororový film Psycho.

Herečku Janet Leighovou, která se v Psychu stane obětí vraždy ve sprše, si v novém snímku zahraje Scarlett Johanssonová. Hitchcockovu ženu Almu Revilleovou ztvární oscarová herečka Helen Mirrenová.

Režisér "filmu o filmu" Sacha Gervasi vychází z faktografické knihy Stephena Rebella z roku 1998. Od publikace si vypůjčil i název pro svůj film. (čtk)

16:20
Do Goethova a Schillerova archivu se po rekonstrukci vrací sbírky

Nejstarší literární archiv v Německu prodělal rozsáhlou rekonstrukci a v létě se po roce a půl znovu otevře vědcům a veřejnosti. Od příštího týdne se do Goethova a Schillerova archivu ve Výmaru začnou vracet jeho vzácné sbírky, k nimž patří rukopisy obou německých klasiků a pozůstalosti dalších více než 130 literárních osobností.

"Pro tuto budovu to znamená další rozkvět, z něhož budou těžit nejen badatelé, ale všichni návštěvníci a obyvatelé Výmaru," prohlásil po symbolickém převzetí renovované stavby ředitel archivu Bernhard Fischer. Jeho slavnostní znovuotevření je plánováno na 5. července.

Opravy historické budovy, přístavby nových sálů a rozšíření o podzemní klimatizovaný sklad vyšly na 9,2 milionu eur (téměř 230 milionů Kč). Původní prostory z konce 19. století totiž už nevyhovovaly požadavkům na uchovávání mnohdy několik století starých písemností, mimo jiné od básníka a spisovatele Johanna Wolfganga Goetheho, dramatika Friedricha Schillera, filozofů Friedricha Nietzscheho a Johanna Gottfrieda Herdera a dalších. (čtk)

17:15
Vila Tugendhat se na čas zavře, musí se opravit linoleum

Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat se několik týdnů po slavnostním otevření veřejnosti znova uzavře. Ve vile je třeba například upravit mírně zvlněné linoleum. Stavbaři ho k betonu nepřilepili, jak tomu bylo ve stavbě původně, a tak se mírně zvlnilo, řekl dnes ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Dodal, že podobné "sanitární týdny" budou ve vile jednou nebo dvakrát za rok.

Podle Cipriana se vila těší mimořádnému zájmu návštěvníků, čímž samozřejmě trpí. Týdenní přestávka v provázení však nezpůsobí komplikace nikomu, kdo by byl na prohlídku objednán. Správci vily s týdenním uzavřením počítali a v rezervačním systému vůbec nevypsali na tato data volné prohlídky. "Další týden je zase plně obsazen," uvedl ředitel.

Vila bude uzavřena od pondělí 23. dubna. Hostům se otevře opět v úterý následujícího týdne. Pondělí je ve vile tradičně zavíracím dnem. Ve vile během týdenní uzavírky budou pracovat lidé z firmy, která měla na starost nedávnou památkovou obnovu stavby. "Byli jsme na tom dohodnuti se zhotovitelem už v době před otevřením pro veřejnost," řekl Ciprian. Obdobné "sanitární týdny" má podle něj například i pražská Müllerova vila. (čtk)

08:51
Dny Evropského filmu se přesunuly do Brna, nabídnou tvorbu postkomunistických zemí

Brněnské kino Art od pátku náleží evropské kinematografii. Přemístila se tam přehlídka Dny evropského filmu, jejíž hlavní část tradičně hostila Praha. Brněnští filmoví fanoušci mohou vybírat ze 14 snímků. V běžné české distribuci se většina z nich neobjeví, a tak je festival jedinou příležitostí k jejich sledování na velkém plátně. Přehlídka v Brně potrvá do 26. dubna.

Zajímavostí v programu je například úspěšný turecký film z roku 2010 Italsky snadno a rychle se signorou Enricou. V hlavní roli se na plátno vrátila italská legenda Claudia Cardinalová. Ztvárnila ženu, jejíž zášť vůči mužům zmírní setkání s tureckým studentem.

Tvorbu postkomunistických zemí, která je v českých kinech prakticky nedostupná, reprezentují například dva snímky z Polska. Celovečerní dokument Lékaři zachycuje chod chirurgického oddělení v současné polské nemocnici. Druhou polskou novinkou je optimistický příběh o vitální svobodné matce nazvaný Ki.

11:22
Rockový leguán Iggy Pop oslaví 65. narozeniny

"Kmotr punku" či "rockový leguán" se přezdívá Iggymu Popovi. V sobotu 21. dubna bude tomuto americkému zpěvákovi a zakládajícímu členovi rockové skupiny The Stooges 65 let.

Iggy začínal jako bubeník v několika neznámých kapelách a v Chicagu hrál i s bluesmany. Jeho první kapela se jmenovala The Iguanas. The Stooges vznikli v roce 1967 v Ann Arboru a stali se inspirací pro britské punkery jako Sex Pistols a The Clash. Než se kapela v roce 1974 kvůli drogovým a alkoholovým excesům svých členů rozpadla, vydali tři desky.

Následovala krize, z níž Iggyho vytáhl hudebník David Bowie, který mu v Západním Berlíně pomohl natočit první dvě sólové desky, pro mnohé fanoušky ty nejlepší - The Idiot a Lust for Life (obě 1977). Žánrový rozptyl jeho sólových desek byl velice pestrý a Iggy se záhy stal jedním z nejvšestrannějších hudebníků. Před pěti lety pak vydal album The Weirdness se znovuobnovenými The Stooges, předloni byla kapela uvedena do Rokenrolové síně slávy.

13:57
Zázračné dítě polského divadla napsalo parodickou hru o dozrávání mladých lidí

Pronikavě jízlivou a parodickou hru mladého polského dramatika Michala Walczaka Amazonie představí Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Pro návštěvníky Klubu Komorního divadla ji chystá v premiéře na tuto sobotu mladý režisér Adam Rut. Ke spolupráci si přizval výtvarnici Anetu Grňákovou, jež se podílela na výpravě filmu Rodina je základ státu. V představení budou účinkovat vedle známých osobností plzeňské činohry také noví herci.

Walczakova Amazonie měla světovou premiéru ve Varšavě v únoru 2011, českou premiéru připravil brněnský Burantheatr v říjnu 2011.

Podle dramaturgyně Ireny Hamzové Pulicarové přináší Walczak neboli "zázračné dítě" současné polské dramatiky ve své nepříliš shovívavé komedii téma dozrávání mladých lidí ve společnosti, která je z velké části založena tržně a chce se bavit. V příběhu se začínají rozcházet plány dvou mladých herců, kteří spolu žijí. "Čerstvý absolvent divadelní akademie Mundek nemůže už delší dobu sehnat práci, jeho partnerka a spolužačka z divadelní akademie Aneta, také bez příjmů, se pokusí řešit situaci tím, že se přihlásí na konkurz do televizního seriálu, jenž vyhraje," přiblížila dramaturgyně. Plány i hodnoty páru se na základě toho začnou měnit.

16:38
Dostali chuť zase si zahrát. The Afghan Whigs vystoupí v Praze

Obnovená americká skupina The Afghan Whigs proslulá svými energickými koncerty vystoupí 15. srpna v pražském Lucerna Music Baru. Kapela, která slaví 25 let od svého prvního vystoupení, se dala znovu dohromady loni. The Afghan Whigs se rozešli v roce 1998 po vydání alba s názvem 1965 a následném turné.

Vstupenky na pražský koncert za 540 korun budou k dispozici v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě v den koncertu se jejich cena zvýší na 650 korun.

V obnovení The Afghan Whigs údajně nehrály roli peníze, tři muzikanti prostě dostali chuť si zas zahrát. "Tolikrát mě lidi prosili, ať dám Afghan Whigs zas dohromady, a já řekl tolikrát ne. Nakonec jsem se zeptal sám sebe 'No, proč ne?'," uvedl zpěvák a kytarista Greg Dulli, autor většiny jejich písní.

09:52
Módní salony vidělo přes 20 tisíc lidí, UMPRUM výstavu prodloužil

Na výstavu přibližující pražské módní salony let 1900 až 1948 zavítalo do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze od poloviny prosince přes 20 tisíc návštěvníků. I vzhledem k tomuto úspěchu byla výstava prodloužena, potrvá až do 13. května.

Expozice zájemcům mimo jiné představí populární hvězdu prvorepublikových filmů Adinu Mandlovou jako manekýnku. "Bude přístupna i o státních svátcích 1. a 8. května, a to od 10:00 do 18:00 hodin," řekla mluvčí muzea Jana Ulipová.

Mandlová se v nezvyklé roli objevuje při projekci záběrů ze starých filmových týdeníků; v jednom z nich se ukazuje módní přehlídka, na které předvádí šaty. Pozoruhodná expozice mapuje tvorbu pražských módních závodů první poloviny 20. století.

"Ve dvou sálech je vystavena kolekce secesních oděvů, vrcholné ukázky nadčasové pražské elegance z nejluxusnějších salonů první republiky, přešívané šaty válečného období i móda dokládající rozvoj společenského života před rokem 1948. V těchto dnech muzeum výstavu obohatilo o večerní toaletu ze salonu Madlén, která zvítězila v roce 1946 v soutěži O karlovarský model," uvedla Ulipová. (čtk)

11:03
Třem mušketýrům v Dlouhé budou hrát Beatles

Nově přistoupili inscenátoři v pražském Divadle v Dlouhé k úpravě a dramatizaci klasického dobrodružného románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Režisérka Hana Burešová a dramaturg Štěpán Otčenášek se snažili, aby představení, které má dnes premiéru, zachovalo všechny atributy tohoto příběhu, zasadili je však do prostředí jednoho pražského žižkovského činžáku 60. let. Hru doplnili úryvky písniček skupiny Beatles.

"Nakonec i Tři mušketýři byli vlastně čtyři," poukázal na spojení s legendární skupinou Otčenášek. Příběh o rytířskosti, šlechetnosti a odvaze je podle něj stále aktuální. "Máme obavy, že ho mladí už tolik nečtou a navíc - způsoby, jakými ho prezentují americké filmy, nemají s Dumasem nic společného," dodal.

Také režisérku Burešovou tato kniha hodně ovlivnila, spojila ji se svým dětstvím na pražském Žižkově, kde vyrůstala. V inscenaci využila všechny členy hereckého souboru Divadla v Dlouhé a zhruba tucet dětí včetně členů Dismanova rozhlasového sboru.

V titulních rolích se objeví Marek Němec, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš a Pavel Tesař. Krásnou Mylady de Winter bude Helena Dvořáková, Konstance ztvární Klára Sedláčková Oltová a Richelieua Tomáš Borůvka. (čtk)

14:47
Egyptologové objevili části starověké Knihy mrtvých

Části egyptské starověké Knihy mrtvých objevili vědci v muzeu v australském státě Queensland. Informoval o tom na webu deník Daily Mail. Po fragmentech svitku, který údajně obsahuje zaklínadla důležitá pro posmrtný život, pátrali sto let. Renomovaný britský egyptolog John Taylor dnes podle agentury AFP řekl, že zlomky objevil náhodou díky kousku papyru s hieroglyfy určenému pro výstavu v Queenslandském muzeu v Brisbane, s jejíž přípravou přijel pomoci.

Části papyrového svitky byly součástí soukromého daru z roku 1913. Vystaveny nikdy nebyly, teď ale měly doprovodit připravovanou výstavu o mumiích. Taylor na jednom z fragmentů náhodou rozpoznal jméno Amenhotepa, významného starověkého kněze a stavitele z 15. století před naším letopočtem. Celkem objevil sto fragmentů.

"Není to papyrus jen tak nějakého Egypťana, ale jednoho z nejvýznamnějších činitelů Egypta v době jeho velké prosperity," řekl egyptolog, který jinak působí v Britském muzeu. Kniha mrtvých je rukopis obsahující zaříkadla, která měla podle víry starověkých Egypťanů doprovodit zesnulého na cestě do záhrobí. Fragmenty nyní odborníci vyfotografují, aby zjistili, kde se přesně v knize nacházely. Taylor délku svitku odhaduje na více než 20 metrů. (čtk)

08:26
Probral se z kómatu, Gibb už komunikoval s rodinou

Bývalý zpěvák britské skupiny Bee Gees Robin Gibb se dnes po týdnu probral z kómatu a jeho zdravotní stav se zlepšuje. S odvoláním na zpěvákova mluvčího to uvedl server BBC News. Gibb údajně už dokáže komunikovat s rodinou, která je s ním v nemocnici.

Dvaašedesátiletý zpěvák upadl do kómatu poté, co dostal zápal plic. Gibb přitom má už dlouhou dobu jiné zdravotní problémy - trpí rakovinou a v březnu mu lékaři odstranili nádor na tlustém střevě. U Gibbova lůžka se shromáždila celá jeho rodina, která se zpěvákem trávila i noci v nemocnici a zpívala mu a přehrávala hudbu. Když se nyní zpěvák probral, dokázal s příbuznými komunikovat.

Robin Gibb tvořil spolu se svými bratry Mauricem a Barrym zpěvácké trio Bee Gees, které patřilo mezi nejpopulárnější hudební skupiny světa. Bratři narození v Británii svou kariéru odstartovali v Austrálii. V 60. a 70. letech se proslavili zejména disko hity z filmu Horečka sobotní noci, za které kapela Bee Gees získala cenu Grammy.

10:43
Vyšla kniha o Jamesi Cameronovi, vrací se až do jeho dětství

Portrétem hollywoodského režiséra Jamese Camerona je publikace Futurista - Život a filmy Jamese Camerona. Knihu napsala Rebecca Keeganová, která život slavného filmaře zmapovala od jeho dětství. Publikace v těchto dnech vyšla i v češtině ke 100. výročí potopení Titaniku a premiéře stejnojmenného Cameronova velkofilmu ve 3D.

Když končil první třídu, zavolala si učitelka jeho maminku a chtěla jí vysvětlit, že Jim bude opožděný, protože nic neumí. Na vyzvání, aby něco přečetl, si prý vzal odborný text z jejího stolu a k překvapení začal číst. Zakrátko učitelka navrhla, aby přestoupil o třídu výš, což se vzápětí opakovalo. V prvním ročníku střední školy dostal všechna akademická ocenění a stal se předsedou vědeckého kroužku, který tvořil on a "ještě jedna holka z Československa".

I když vyrůstal stovky mil od nejbližšího oceánu a ve slané vodě si nesmočil ani palec u nohy, obdivoval Cameron dokumenty, které o podmořském životě natočil francouzský výzkumník Jacques Cousteau. Své sny si nedávno splnil, když pokořil Mariánský příkop, který je nejhlubším podmořským místem na zemi.

12:32
Streisandová byla miláčkem Broadwaye už před 40 lety, oslaví sedmdesátiny

Na kontě má dva Oscary, deset cen Grammy a řadu dalších ocenění. Životní osud Barbry Streisandové by se dal přirovnat k pohádce o ošklivém káčátku, které se promění v obdivovanou divu.

V úterý 24. dubna oslaví tato americká herečka, zpěvačka, skladatelka, textařka a režisérka sedmdesátiny. Nikdy nebyla tuctovou krasavicí, kterých je v Hollywoodu bezpočet. "Díky svému obličeji jsem hned na začátku své kariéry zaujala producenty i režiséry, nedám na něj proto dopustit," říká majitelka nepřehlédnutelného nosu, kterého se údajně nikdy nedotkla ruka plastického chirurga.

"Když jsem byla malá, byla jsem nejošklivější v Brooklynu, ale časy se změnily. Teď jsem nejošklivější v Hollywoodu," dodává ke svému vzhledu. Hnací silou její ctižádosti bylo nelehké dětství. Otec jí zemřel, když byly malé Barbaře Joan necelé dva roky. Nevlastního otce nenáviděla, příliš citu a lásky se jí nedostalo ani od matky, která své dceři připomínala, že není hezká a nemá šanci na úspěch.

16:09
Co spojuje Brno a Janáčka? Třeba hudební festival

Operní soubory z Norimberku a Maastrichtu ozdobí svou účastí třetí ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno. Přehlídka se koná jednou za dva roky, vždy na podzim. Jejím cílem je zvýraznit v mezinárodním měřítku vztah Brna a skladatele Leoše Janáčka.

V programu festivalu proto převládá Janáčkova hudba, ale zazní také práce spřízněných skladatelů. Letos to budou například Erich Wolfgang Korngold a Arnold Schönberg. Janáček se sice v Brně nenarodil, ale spojil s ním většinu svého tvůrčího života. Pořadatelé festivalu chtějí, aby se vztah Janáček-Brno stal ve světě natolik známým, jako například spojení Salcburk a Mozart nebo Bayreuth a Wagner.

Letos se přehlídka uskuteční od 16. do 25. listopadu. "V květnu začne předprodej vstupenek," řekla mluvčí pořádajícího Národního divadla Brno Šárka Motalová. Prestižním hostem festivalu je Státní divadlo v Norimberku s inscenací Janáčkovy Věci Makropulos v režii Roberta Carsena. Soubor Opera Zuid z Maastrichtu přijede s Káťou Kabanovou. Českou premiéru si na festivalu odbude koprodukční inscenace Korngoldovy opery Zázrak Heliany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist