Dramatické přihazování dvou zájemců na telefonu skončilo u částky 55 750 000 korun. Z vítězného telefonu zněla ruština.
Obraz Tvar modré dali do aukce, která začala ve středu v 18 hodin v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně v Praze, potomci továrníka Jindřicha Waldese.
Byl to nejkrásnější obraz ze sbírky prvorepublikového továrníka, majitele firmy na patentky Miss KIN a Koh-i-noor. Plátno z roku 1913 zakoupil přímo od svého přítele, malíře Františka Kupky.
Nejprve obraz visel v obývacím pokoji, později v pokoji dcery Andulky ve Waldesově pražské vile v Americké ulici.
Celou aukci i dramatický souboj o Kupku sledoval IHNED.cz on-line.
On-line reportáž
Pět minut před začátkem je v sále několik desítek lidí, poloprázdno a zřízenci instalují Kupkův obraz na stojan do čela sálu. Další lidé přicházejí.
TVAR MODRÉ: Odborníci předpovídají, že se plátno navzdory vysoké vyvolávací ceně 45 milionů korun prodá. "Ta částka je odpovídající. Ceny Kupkova díla stoupají a každopádně tohle je jeho nejvýznamnější obraz, který se u nás kdy dražil," říká kunsthistorik Jiří Machalický.
Z aukce byl stažen Waldesův archiv. Národní archiv využil předkupního práva. Obsahuje 6581 položek sepsaných na 410 listech předávacího protokolu. Mezi dopisy a vizitkami různých malířů a umělců jako Alfons Mucha, Emil Filla nebo Jan Štursa vyniká korespondence s Vojtěchem Preissigem z období 1919 až 1933.
Vyvolávací cena oleje na plátně s názvem Stojící portrét českého krále a římského císaře Ferdinanda II. s řádem zlatého lva od neznámého autora byla 130 tisíc korun.
TVAR MODRÉ: Odborníci očekávají, že bude-li dnešní aukce úspěšná, zvedne ceny i Kupkových méně významných děl, průkopník abstraktního umění je stále nedoceněn. "Kupka stále nedosahuje cen, za které se prodávají stejně významní autoři. Například Kandinskij či Mondrian se prodávají za dvojnásobky," říká Machalický.
Položka 5 (Hornatá krajina s rybáři I. od Josefa Navrátila) se prodala za 260 tisíc, vyvolávací cena byla 180 tisíc. Navrátilova Hornatá krajina s rybáři II (na obrázku) dosáhla až na 280 tisíc korun z vyvolávací ceny 180 tisíc. Oba obrazy jsou kvaše na kartonu.
Krása strojů: Výstava připomíná dobu, kdy Kupka ukřižoval dělníka
Obraz Zátoka s červeným domkem od znovuobjeveného impresionisty Václava Radimskýho nikdo nechtěl, vyvolávací cena byla 700 tisíc korun.
Obraz Maxe Švabinského Žlutý slunečník (1909, na obrázku) o sto tisíc překonal hranici jednoho milionu korun. Obraz Kupalo od Karla Vítězslava Maška zůstal neprodán. Fillovo Zátiší s tabákem našlo kupce za vyvolávací cenu 1,6 milionu korun.
TVAR MODRÉ: Obraz má kromě výtvarných kvalit také velmi zajímavý původ. Pochází z proslulé sbírky prvorepublikového továrníka Jindřicha Waldese, výrobce galanterního zboží, autora značky Miss KIN nebo Koh-i-noor. Waldes se s Kupkou přátelil, malíř mu například namaloval návrh slavného loga, dívčí tváře s patentkou vloženou do oka.
Šička Jakuba Pelce vylétla z 250 tisíc na 600 tisíc. Obraz Večer u mořského břehu (na obrázku) od Jakuba Schikanedera stál kupce 6,6 milionu korun, vyvolávací cena 5,8 milionu korun byla po Tvaru modré druhou nejvyšší.
Za bronzovovou sochu Busta Eugenie Kupka nikdo nedal ani vyvolávací cenu 1,2 milionu korun.
TVAR MODRÉ: Podle vzpomínek Waldesova syna Georga Kupka velmi často své obrazy dopracovával i po mnoha letech. Obraz Tvar modré z roku 1913 nejspíš upravoval ještě v roce 1924 před svou první retrospektivou v Galerii La Boétie v Paříži. Od té doby byl často vystavován, i když v posledních letech jako by se na něj zapomnělo. Naposledy si jej na výstavu Kupka - Waldes zapůjčila pražská Galerie Rudolfinum v roce 1999.
Dvě ženy u stolu přišly nového majitele na 1,65 milionu korun, oproti vyvolávací ceně musel vytáhnout o 400 tisíc víc.
TVAR MODRÉ: Obraz má dobrý "rodokmen". Sběratelé si velmi považují, pokud má dílo známou historii. V tomto případě jde i o velmi zajímavý příběh. Tvar modré se v roce 1939 dostal konfiskací celé Waldesovy sbírky do rukou nacistů a následně do sbírky Národní galerie. Ta ji v roce 1996 vrátila v restituci Waldesovým dědicům. Nový majitel tak obraz koupí od potomků původního majitele, malířova blízkého přítele.
TVAR MODRÉ: Waldes si s Kupkou usazeným ve Francii hojně dopisoval. Například v roce 1920 napsal malíř svému mecenáši: "Nemůžu Vám psát o všech mých rozdělaných dílech. Nejsem tím, kdo maluje obrazy, aby je maloval, ale jsem logik, který zblízka pozoruje zpívajícího ptáčka, který pokračuje ve věčném hledání prostředků, aby je lépe a lépe přizpůsobil výrazu poezie - rytmu, harmonii -, který zpívá ve mně."
Zavěšovaná krajina Karla Malicha Oblak z roku 1974 se prodala za vyvolávací cenu 800 tisíc korun.
Nejmodernější dílo dnešní aukce - ocelová konstrukce Shia Samurai 5kw/50Hz z roku 2009 - nikoho nezaujalo natolik, aby zaplatil vyvolávací cenu 700 tisíc korun.
Je to tady, na řadu příchází Kupkův Tvar modré.
TVAR MODRÉ: Olej na plátně pochází z roku 1913, tedy z období, kdy se rodila světová abstrakce a kdy se také Kupka k tomuto směru přiklonil.
Přihazuje se po 250 000, dva zájemci. Cena je už 52 250 000 korun. Stále není konec.
Dva zájemci přihazují po telefonu. Aktuální cena: 53 milionů korun.
Na Kupku se stále přihazuje.
Obraz Františka Kupky Tvar modré se prodal za 55 750 000 korun. Z vítězného telefonu do sálu zněla ruština.
Na Kupku se přihazovaly vozy střední třídy. Výtvarná kritička Hospodářských novin Naďa Klevisová říká, že takové drama na aukci ještě nezažila.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist