On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
04:46
V Plzni začal festival českých filmů Finále

Zvláštní projekce dokumentu Umanutá o režisérce Drahomíře Vihanové zahájila dnes večer v Plzni jubilejní 25. ročník festivalu českých filmů Finále. V následujícím týdnu akce s podtitulem Co dokáže film nabídne přes 170 titulů a řadu doprovodných programů.

Do Plzně už dorazili první významní hosté festivalu, například slavný polský režisér Krzysztof Zanussi, nebo herečka Emília Vašáryová, která předsedá porotě celovečerních filmů a předsedkyně poroty dokumentů, socioložka Jiřina Šiklová, ale i další.

Pořadatelé už také vzhledem k obrovskému zájmu diváků přidali první projekce. Účast režiséra Zanussiho, který zasedá v porotě, má vztah i k letošnímu zaměření na polskou kinematografii. Uvedena bude totiž v obnovené premiéře i zrestaurovaná kopie filmu Janusze Majewského Dvojí svět hotelu Pacifik. Vedle Zanussiho snímku Ochranné zbarvení z roku 1976 a výběru současných polských filmů se v programu objeví Majewského retrospektiva.

Návštěvníci festivalu, který má letos rozpočet necelých osm milionů korun, uvidí postupně všechny nové české celovečerní filmy a také výběr z dokumentů. Připraveny jsou dále například zrestaurované kopie polských snímků, retrospektiva tvorby Martina Šulíka i společné rané filmy Jana Hřebejka a Petra Zelenky. (čtk)

06:51
Slezské divadlo uvedlo La Traviatu

Slezské divadlo Opava v neděli uvedlo premiéru opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Režie se ujal bývalý ředitel Státní opery Praha Karel Drgáč. Ten navrhnul i scénu. Orchestr povede dirigent Petr Chromčák. La Traviata dnes patří k nejhranějším operám ve všech operních domech.

Z Verdiho děl je to pak úplně nejčastěji uváděný titul. Začátky příběhu kurtizány, která má vzbuzovat soucit a působit dokonce jako kladná postava, přitom vůbec nebyly lehké. "Premiéra 6. března 1853 skončila naprostým fiaskem. Úspěch mělo až druhé nastudování o rok později," řekla za pořadatele Jarmila Sejkorová.

V představení mimo jiné účinkují Katarína Jorda Kramolišová, Ilona Kaplová, Šárka Hrbáčková, Šárka Maršálová, Milan Vlček, Josef Moravec, Alexandr Vovk a další. Na představení se podíleli i choreograf Vladimír Nečas, sbormistr Kremena Pešakova a výtvarník kostýmů Josef Jelínek. (čtk)

09:02
Do dražby jdou neznámé černobílé fotky Beatles z Perného dne

Sbírka dosud neznámých fotografií skupiny Beatles jde do dražby. Dvacet černobílých snímků pochází z natáčení filmu Perný den. Jejich autor Peter Allchorne měl obrázky téměř 50 let uložené ve svém rodinném albu, nyní se je však rozhodl prodat. Fotografové neměli v roce 1964 přístup na scénu, kde se Perný den natáčel. Allchornovi, který pracoval ve studiu Pinewood Studios, jež film natáčelo, však v pohybu po scéně ani v pořizování fotografií nic nebránilo.

Nyní 87letý Allchorne tak zachytil členy Beatles ve chvílích, kdy si ani neuvědomovali, že je někdo fotografuje. Na jednom ze snímků je například Ringo Starr, jak stojí na několika cihlách, aby byl pro kamery vyšší. Allchornova dcera Jacqueline Griffinová BBC řekla, že její otec si rostoucí mánii kolem Beatles neuvědomoval a zrovna tak ani nevnímal své snímky kapely jako nějak hodnotné. "Nikdy jim (fotkám) nepřikládal nějakou zvláštní cenu, protože ho Beatles nezajímali, prostě jen pracoval na jejich filmech... Ta hudba ho neuchvátila, měl rád jazz," uvedla Griffinová.

Dražba snímků se bude konat 19. května v aukční síni Omega Auctions ve městě Stockport nedaleko Manchesteru. Odborníci očekávají, že cena sbírky i s negativy dosáhne 10 tisíc liber (300 tisíc korun). (čtk)

09:48
Hunger Games odsunula až romantická komedie

Do čela žebříčku návštěvnosti severoamerických kin se vyšplhala romantická komedie Think Like a Man. Navzdory očekáváním vynesla 33 milionů dolarů a po čtyřech týdnech tak z prvního místa odsunula veleúspěšné Hunger Games, informovala agentura Reuters.

Na druhém místě skončil milostný příběh Talisman, na čtvrtém místě se ocitl dokumentární film Chimpanzee.

12:39
Dokumentarista David Vondráček zvítězil na festivalu v Římě

Celovečerní sociální dokument o životě lidí na dně Láska v hrobě režiséra a scenáristy Davida Vondráčka se stal nejlepším zahraničním dokumentem na festivalu nezávislého filmu RIFF v Římě. Snímek měl premiéru loni na festivalu v Karlových Varech, Vondráček ho natáčel jako časosběrný dokument v letech 2007-2011 ve společnosti Yekot Film.

Zaměřil se na skupinu bezdomovců, kteří nalezli útočiště na německém evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Jsou mezi nimi i věční snoubenci: třiatřicetiletá bývalá prostitutka Jana a padesátiletý nezaměstnaný zedník Jan. Pár si zařizuje byt mezi urnami ve staré německé hrobce. Honza živí rodinu vybíráním popelnic, Jana se stará o bydlení, společným koníčkem za krásných letních dní je alkohol.

Idyla života na hřbitově se však rozplývá. Přichází rozhodnutí správce, že hrobky a hřbitov je nutné vyklidit, bude se opravovat. Oba se pak stěhují do malého přístřešku, který se stává na chvíli jejich domovem. Přichází zima, kdy fyzicky i psychicky chátrají. Pak zasahuje policie a oba jsou definitivně vystěhováni ze hřbitova. Jejich dlouholetá láska končí, ona umírá a on na ulici vzpomíná na život s ní.

Vondráček natočil pro společnost Febio portréty filozofa Zdeňka Neubauera a zpěvačky Věry Bílé. Pro Českou televizi pak portréty disidentů Jana Sokola a Dany Němcové. Z období takzvané třetí republiky zpracoval téma nuceného vysidlování českých Němců (Zabíjení po česku, Řekni, kde ti mrtví jsou) a osidlování pohraničí (Do země (ne)zaslíbené). Za film Zabíjení po česku získal cenu Respektu za nejlepší audiovizuální dílo roku 2010 a Mezinárodní cenu lidských práv Franze Werfela. (čtk)

13:54
Vilu Tugendhat už od rekonstrukce vidělo 5 tisíc lidí

Zájem veřejnosti o prohlídky zrekonstruované vily Tugendhat, která je architektonickou chloubou Brna, neutuchá. Až do července jsou prohlídky objektu plně obsazené. Vila je otevřena od počátku března. Za tu dobu si ji prohlédlo přes 5 tisíc lidí, což odpovídá dřívějšímu množství návštěvníků této památky za celé čtvrtletí.

"Věděli jsme, že o prohlídku vily bude mimořádný zájem. Až takový jsme ale nečekali," uvedla vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá. Necelé první dva měsíce provozu ukazují, že asi 40 procent návštěvníků je ze zahraničí, a to hlavně z USA, Německa a Francie. Černá předpokládá, že počty cizinců budou s blížící se letní sezonou vzrůstat.

Některé cestovní kanceláře si podle ní neuvědomují, nakolik je zájem o vilu velký. Mnohdy se stává, že přivezou autobus plný cizinců, kteří se dovnitř nedostanou, protože nemají vstup předem zamluvený. I v dešti pak absolvují alespoň prohlídku zahrady s prezentací této funkcionalistické památky zvenčí.

Nově byla v uplynulých dnech na stránkách objektu www.tugendhat.eu spuštěna aplikace umožňující rezervaci vstupů do objektu až do konce letošního roku. Černá předpokládá, že se všechna místa brzy zaplní. Denně se koná osm vstupů, přičemž každá skupina má po 15 lidech. Před rekonstrukcí Tugendhat navštěvovalo asi 20.000 ročně, letos jich bude dvojnásobek. (čtk)

15:08
Klezmer-jazz Cukunft zahrají zítra ve Španělské synagoze

Poprvé v české metropoli se toto úterý představí přední polská klezmer-jazzová skupina Cukunft. Vystoupí ve Španělské synagoze a zahájí projekt Polská sezona v Židovském muzeu. Uznávaná kapela, jejíž název znamená v jidiš budoucnost, se inspiruje židovskou tradicí ve střední Evropě a sdružuje výrazné osobnosti polské hudební scény. ČTK o tom informoval Maciej Ruczaj z Polského institutu.

V rámci Polské sezony vystoupí letos i skupina Shofar, která představí jazz i náboženskou chasidskou hudbu, a také polský interpret zpívající v jidiš André Ochodl. Promítat se také budou filmové dokumenty, například Místo narození režiséra Pawła Łozinského. V závěru sezony plánují pořadatelé ve Španělské synagoze "filmové překvapení".

Skupinu Cukunft založil téměř před deseti lety kytarista Raphael Rogińský. Kapela nereprodukuje pouze starou hudbu, ale usiluje o "současnou" hudební tradici židovské střední Evropy, jaká snad mohla vzniknout, kdyby její vývoj nepřerušila druhá světová válka.

Ve skladbách Cukunftu se mísí dávná hudba, především z oblasti Haliče, s prvky experimentálního jazzu. Moderní zvuk se v nich potkává s porozuměním tradici založeným na pečlivém muzikologickém a historickém výzkumu. Loni kapela s úspěchem vystoupila na festivalu v Boskovicích. (čtk)

15:16
Nové české filmy na přehlídce v USA

České filmové centrum představí v USA současnou českou kinematografii na putovní přehlídce, která se uskuteční od května do července v New Yorku a dalších sedmi městech.

Američtí diváci uvidí hrané filmy i dokumentární tvorbu a budou také mít možnost setkat se s režiséry některých snímků. Informovala o tom mluvčí ČFC Uljana Donátová. ČFC letos oslaví desetiletí své existence, přehlídka v USA bude jednou z letošních nejvýznamnějších akcí.

"Promítány budou nejnovější české filmy jako Alois Nebel, Čtyři slunce, Rodina je základ státu, Odcházení, Nesvatbov, Občanský průkaz a Pouta," řekla Donátová.

Přehlídka odstartuje v Brooklyn Academy of Music (BAM) v New Yorku, kde se podobná akce konala ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku i v minulosti. "Projekce se tam setkávají s velkým ohlasem publika. To nás vedlo k myšlence rozšířit přehlídku i do dalších amerických měst," uvedla pracovnice centra Markéta Šantrochová.

Letos poprvé bude tedy přehlídka českých filmů pokračovat v Los Angeles, Salt Lake City, San Francisku, Chicagu, Portlandu, Washingtonu a Seattlu. Všechny filmy budou uvedeny v originále s anglickými titulky. Pro každé město je připravena speciální pohlednice s konkrétním programem, všechny materiály však mají společnou vizuální podobu. (čtk)

15:48
Joni Mitchellovou bude ve filmu hrát Taylor Swiftová

Americký country zpěvačka Taylor Swift by si v novém filu mohla zahrát písničkářku Joni Mitchell. Informaci přinesl časopis Variety, podle něhož se jedná o adaptaci knihy Girls Like Us od Sheily Wellerová.

Autorka ve své knize vypráví také příběhy Carole Kingové (tu by ve filmu měla zahrát herečka Alison Pill) a Carly Simon. Režie se má ujmout Katie Jacobsová, výkonná producentka seriálu House.

16:28
Exile on Main Street od Rolling Stones jako film

Příběh slavného alba Exile on Main Street kapely Rolling Stones míří na filmové plátno. Podle serveru Deadline.com jej zfilmuje společnost Richarda Bransona, na jehož značce Virgin už kapela v devadesátých letech vydala tři desky.

Snímek by se měl inspirovat knihou Roberta Greenfielda s názevm Exile on Main Street: A Season in Hell with the Rolling Stones. Bransonova firma si již opatřila licenci na její adaptaci.

Film by se měl zaměřovat především na profesionální a soukromé vztahy mezi Mickem Jaggerem a Keithem Richardsem, když se v létě 1971 sešli na natáčení alba na jihu Francie.

Již letos v září se do kin dostane dokument k padesátiletému výročí Stones. Distribuovat jej bude filma Eagle Rock Entertainment, režie se ujal Brett Morgan.

16:58
Figarova svatba se chystá do Národního divadla

Miroslav Donutil, Kateřina Winterová, Richard Krajčo a Pavla Beretová se mezi jinými objeví v novince činohry Národního divadla. Pod názvem Bláznivý den aneb Figarova svatba bude mít v režii Michala Dočekala premiéru 27. dubna ve Stavovském divadle. Zástupci divadla novinku představili na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Klasická francouzská komedie podle Dočekala nikterak nezestárla. Ve svůj svatební den brání sluha Figaro svou lásku Zuzanku před milostnými nároky hraběte Almavivy, který chce uplatnit právo první noci. "Je až s podivem, jak se více než po dvou stoletích stává společenská rovina hry aktuální. Bavíme se Figarovým důvtipem, fandíme jeho odvaze důrazně se ptát, proč existuje vrstva vyvolených, která si nárokuje výsady a výhody," uvedl Dočekal.

Inspiroval se Beaumarchaisovou divadelní hrou, da Ponteho libretem a hudbou Wolfganga Amadea Mozarta. Snažil se zachovat rozměr originálu, ducha toho díla, nezapomínat na to, co k němu přidal Mozart, a vše sehrát s ohledem na společenské souvislosti.

Mozartovu hudbu využil autor scénické hudby Aleš Březina, stejně jako Vysokoškolský umělecký sbor Univerzity Karlovy. "Mozartova geniální hudba je tak zajímavá, že by bylo škoda k ní nepřihlédnout. Pustil jsem se k tomu způsobem, který by bylo možno nazvat volnou inspirací. Zazní tam mnohé písně vycházející z děje, ovšem někdy mají s Mozartem společné třeba jen jedno procento té jeho původní partitury," řekl Březina.

Dramaturgyně a autorka úpravy Daria Ullrichová upozornila, že snad žádná divadelní hra se nevepsala do běhu dějin jako Figarova svatba, díky ní je Beaumarchais s Voltairem a Rousseauem pokládán za ideového předchůdce Velké francouzské revoluce. "Místo v literární historii si zajistil už Lazebníkem sevillským, Figarova svatba mu pojistila zápis do dějin," uvedla. (čtk)

10:19
Olympic bude akusticky hrát tři poslední alba

Desáté pokračování klubového pořadu Olympic retro dnes v pražské Malostranské besedě nabídne akustické verze písní z posledních tří alb jedné z nejstarších tuzemských bigbítových kapel. Zaznějí skladby z desek Karavana, Dám si tě klonovat a Sopka.

Procházku historií Olympiku odstartoval loni 29. března koncert věnovaný albu Želva. Album Karavana z roku 1999 mělo pracovní název Psi štěkají, karavana jede dál. Sedm textů napsal Petr Janda a o ostatní se rozdělili Aleš Brichta, Miroslav Černý, Pavel Chrastina a Ivan Hlas. Nahrávka Dám si tě klonovat se objevila v roce 2003 a reklamní kampani vévodil "klonovaný Olympic". Zatím poslední studiová nahrávka Olympiku, v pořadí sedmnáctá, nazvaná Sopka pochází z roku 2007.

Klubový pořad Olympic retro se v sérii deseti koncertů každý večer věnuje jinému albu. Letos Olympic slaví 50 let své kariéry, její lídr a zakládající člen Janda navíc sedmdesátiny. Sérii retro zakončí 29. května jedenácté klubové vystoupení s názvem Olympic Retro Best Of. Z každého předchozího koncertu kapela vybere dvě písničky, které se posluchačům nejvíce líbily. (čtk)

10:43
Jaroslav Sedláček zmapoval devadesátá léta českého filmu

Aňa Geislerová, Ondřej Vetchý a Jiří Menzel se dnes v Praze stali kmotry knihy Jaroslava Sedláčka nazvané Rozmarná léta českého filmu. Jejím jádrem je stejnojmenný dokumentární cyklus, který loni odvysílala Česká televize. Knižní kapitoly, stejně jako jednotlivé díly cyklu, formou kroniky mapují rok od roku zásadní události, okamžiky, historické milníky i tvůrčí počiny v domácím filmovém světě po listopadu 1989.

Knížka nepostrádá ani historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé. Především však nabízí výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých. Zatímco však televizní cyklus se zaměřil na dvacetiletí, kniha vedle části věnované historii mapuje léta 1989-1998. Sedláček si cení především toho, že drtivá většina filmařů hovořila bez obalu.

"Někdo s vtipem a nadhledem, jiný s hořkostí. Došlo mi, že spousta lidí o české kinematografii 90. let nic neví. Proto jsem chtěl vyprávět očima těch, kteří to osobně prožili," řekl. Druhý díl publikace se zbývající desetiletkou by se podle něj měl na trhu objevit před Vánoci. "Po listopadu byla situace pro filmaře mnohem zajímavější. I když se pak museli naučit žebrat o peníze," řekl Menzel. Pro Vetchého byl začátek 90. let příslibem něčeho neuvěřitelného. "Byl jsem ale snílkem," přiznal. Čas od času se prý dostane ke knize složené z ukradených úvah, rozhovorů a myšlenek.

"Tato publikace je ale výjimkou - i proto jsem tady," dodal. Přivítal, že podá sofistikovanější obraz o české kinematografii. "Svůj první film jsem točila jako čtrnáctiletá. Psal se rok 1990 a šlo o snímek Ondřeje Trojana Pějme píseň dohola. Také proto nemám srovnání," podotkla Geislerová. Autor knihy Jaroslav Sedláček připomněl, jak se po listopadu 1989 český filmový průmysl rychle rozpadl. "Tak špatně na tom nebyl český film ani za protektorátu. Vždyť ještě v roce 1990 mělo premiéru 37 filmů, o dva roky později jen šest," dodal. (čtk)

11:13
Herec a komik Josef Dvořák zítra slaví sedmdesáté narozeniny

Před 70 lety, 25. dubna 1942, se narodil herec Josef Dvořák. Osobitý komik a divadelní principál se do povědomí diváků zapsal rolí vodníka Čochtana z muzikálu Divotvorný hrnec. Kromě divadla hrál Dvořák v řadě filmů, televizních inscenací a seriálů. Svůj hlas navíc propůjčil kreslenému Maxipsu Fíkovi či Králíkům z klobouku.

Dvořák, rodák z Horní Cerekve na Pelhřimovsku, získal své první herecké zkušenosti jako člen ochotnického divadla v Kadani. Tam si vyučeného automechanika všiml divadelník Pavel Fiala, díky němuž se Dvořák dostal do ústeckého Kladivadla. Počátkem 70. let získal Dvořák angažmá v legendárním pražském divadle Semafor. Byl komikem, konferenciérem, zpěvákem, pohotovým improvizátorem i miláčkem dětí. Po roce 1989 však čelil podezření, že v Semaforu působil také jako informátor Státní bezpečnosti. On sám ale nařčení ze spolupráce s tajnou policií odmítá.

Kromě divadla se Dvořák uplatnil i ve filmu a televizi. Proslavil se mimo jiné jako seriálový kuchař Svatopluk Kuřátko nebo montér Pěnkava z populární Nemocnice na kraji města. Mladší diváci si jej možná pamatují i jako jednoho z protagonistů televizního kabaretu pro děti. Počátkem 90. Dvořák založil divadelní společnost nesoucí jeho jméno. Repertoár scény tvoří zejména komické inscenace jako Čochtan vypravuje či svérázná verze divadelní klasiky Lucerna aneb Boj o lípu. (čtk)

12:52
Nejkrásnější knihy roku vydalo Arbor vitae

V literární soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2011 nejvíc zabodovaly knihy nakladatele Martina Součka a jeho nakladatelství Arbor vitae. Z jedenácti přihlášených knih získalo toto nakladatelství dvě první ceny, dvě druhé ceny, dvě třetí ceny a čtyři jeho tituly se umístily v užším výběru. Oceněné knihy dnes novinářům představili organizátoři soutěže. Ceny se budou předávat ve středu odpoledne v klášteře premonstrátů v Praze na Strahově.

"Konkurence je opravdu velká. Domnívám se, že úroveň české knihy má vzestupnou tendenci," řekl novinářům ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben. Podle něj by měla nejkrásnější kniha být taková, u níž její vizuální koncept souvisí s textem.

"Bylo to těžké rozhodování. Česká kniha je specifická, její tvorba je víc osobitá než například u italských knih," řekla předsedkyně poroty Barbara Šalamounová.

Letošní ročník soutěže obeslalo 124 nakladatelských subjektů 219 tituly. Knihy jsou hodnoceny tradičně v šesti kategoriích - Odborná a vědecká literatura, Krásná literatura, Literatura pro děti a mládež, Učebnice, Knihy o umění, obrazové a fotografické publikace a Katalogy. V kategorii Vědecká a odborná literatura zvítězila kniha Loutka a moderna autorů Marie a Pavla Jiráskových. V kategorii Krásná literatura se poprvé umístila Bible svatá.

"Je také překvapivé, že řada studentských prací dosahuje nadprůměrných výsledků. Oproti minulým ročníkům se jejich kvalita zvýšila," dodal Freisleben. (čtk)

13:24
Slovanská epopej už se instaluje ve Veletržním paláci, vystavena bude od 10. května

Ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze začala instalace Slovanské epopeje. Restaurátoři začali rozvíjet první rozměrná plátna a zavěšovat je na předem připravené desky. Expozice, jejíž příprava stála 36 milionů korun, se veřejnosti otevře 10. května, řekl ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

Restaurátoři svinutá plátna rozvíjejí na vyčištěnou plochu, provazy je vypnou a upevní na kovovou konstrukci, a poté za pomoci lan a hliníkových tyčí vyzvednou a připevní na výstavní plochy rozmístěné ve dvoraně. Poté budou obrazy osazeny dřevěnými rámy. Prosklenou střechu dvorany nechala galerie zakrýt, aby dovnitř nepadalo přímé venkovní světlo. Ve dvoraně zbývá nainstalovat osvětlení.

"Velká dvorana poskytuje velkorysý prostor, který návštěvníkům umožní prohlédnout si dílo z dálky a komplexně, ale i detailně, z blízka," řekl v rozhovoru s ČTK restaurátor Tomáš Berger. Slovanská epopej je podle něj rozmístěna tak, aby na sebe plátna tematicky navazovala.

Dlouho očekávané otevření výstavy musela galerie několikrát odložit, zdržela ji úprava technologií ve výstavní hale. Investici si vyžádala úprava topení a klimatizace tak, aby byla plátna vystavena ve vyhovujících podmínkách. Expozice potrvá minimálně dva roky. Ředitel by si ale přál, kdyby Slovanská epopej zůstala v galerii alespoň pět let. (čtk)

15:41
Zlínská filharmonie láká na Maxima Šostakoviče

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů chce v příští sezoně nalákat posluchače na známé a přitažlivé skladby, zazní například Smetanova Má vlast, Beethovenova Osudová či symfonie Antonína Dvořáka Novosvětská. Hlavním hostem již 67. sezony bude dirigent Maxim Šostakovič, syn jednoho z největších ruských skladatelů 20. století Dmitrije Šostakoviče, řekl dnes novinářům ředitel filharmonie Josef Němý.

Šostakovič bude ve Zlíně dirigovat Devátou symfonii svého otce. Vystoupení se zlínskou filharmonií se domlouvalo několik měsíců. "Někdy byla domluva docela zajímavá, protože pan Šostakovič nemá mobilní telefon, řešilo se to různě přes agenturu a faxy," poznamenal Němý.

V populární řadě nabídne filharmonie například koncert Idy Kelarové a stočlenného dětského sboru Čhavorenge, šansony Edith Piaf v podání Radky Fišarové, či Anetu Langerovou a její hosty. Filharmonici budou pokračovat v posluchačsky atraktivní řadě, kdy zpracovávají písně známých skupin. V nadcházející sezoně zazní skladby Beatles upravené pro orchestr Milošem Machkem. Nebudou chybět ani koncerty pro dětské publikum či baletní vystoupení. V komorní řadě posluchači uslyší například Ester Kočičkovou, recitál kytaristy Lubomíra Brabce či klarinetistu Felixe Slováčka juniora.

Předplatné pro nadcházející sezonu se začne prodávat pro stávající abonenty od čtvrtka, novým předplatitelům bude k dispozici od 4. června. Filharmonie pro letošní končící sezonu prodala asi 1200 předplatných, což je více než v dobách, kdy filharmonie sídlila v Domě umění. "Nárůst přičítáme atraktivním prostorám Kongresového centra i naší snaze o zajímavý program," poznamenal Němý. Dodal, že v prostorách Domu umění mívala filharmonie necelou tisícovku předplatitelů. (čtk)

08:07
Máme obrovský potenciál, říká šéf Alšovy jihočeské galerie

Novým ředitelem Alšovy jihočeské galerie (AJG), která je od loňského dubna bez oficiálního vedení, bude od 1. června Aleš Seifert, dosavadní ředitel Oblastní galerie Vysočina. Po jednání rady Jihočeského kraje to sdělila Kateřina Bíro z tiskového oddělení. Radní vybírali na doporučení výběrové komise ze dvou kandidátů. Druhým byl českobudějovický památkář Roman Lavička.

O místo se ucházelo celkem deset kandidátů. Seifert by chtěl zajímavými projekty dostat pátou nejvýznamnější instituci svého druhu v zemi tam, kde má své místo. "Aby byla nejen mediálně známější, turisticky navštěvovanější, návštěvnicky vstřícnější. Dát ji trošku do pohybu. Galerie má obrovský potenciál, který je možné využít zajímavějším způsobem, než tomu bylo doposud," řekl Seifert poté, co se dozvěděl verdikt jihočeských radních.

Čtyřiatřicetiletý absolvent historie a muzeologie Slezské univerzity v Opavě nechystá v galerii žádné personální otřesy, ale v budoucnu počítá s reorganizací galerie a vypsáním výběrových řízení na místa šéfů sbírek. Personálně by chtěl posílit odborné oddělení.

09:21
Klus stále vede hitparádu, za ním poletuje Pražský výběr

Čelo tuzemské hudební hitparády se oproti minulému týdnu nezměnilo, první je písničkář Tomáš Klus s albem Racek. Na druhé místo se propracovalo nové vydání legendárního alba znovuobnoveného Pražského výběru Straka v hrsti.

Na třetím místě je novinka Noc, první část projektu Noc a Den hudebníka Michala Hrůzy. Na čtvrtém místě je nové album Madonny s názvem MDNA. Následuje úspěšná zpěvačka Adele s deskou 21. Stejně jako v minulém týdnu je šestý záznam koncertu Michala Davida z pražské Lucerny.

12:10
Al Di Meola a Gonzalo Rubalcaba zahrají v pražském Rudolfinu

Americký kytarista Al Di Meola a kubánský pianista Gonzalo Rubalcaba vystoupí 11. května na společném koncertu v pražském Rudolfinu. Program, který se v Evropě objeví poprvé, nabídne jazzovou fúzi dvou vynikajících muzikantů.

Al Di Meola byl průkopníkem spojení world music a jazzu. Od roku 1991 Di Meola interpretuje skladby zesnulého argentinského skladatele Astora Piazzolly, které můžeme slyšet například na albu Seduction for Solo Guitar z roku 2007.

"Piazzolla mě zcela zásadně ovlivnil jako hudebníka i jako člověka," uvedl Di Meola, který má na kontě více než dvacet vlastních alb.

Gonzalo Rubalcaba vystupuje po celém světě jako sólový klavírista a hraje s malými jazzovými uskupeními či s komorními i plnohodnotnými symfonickými orchestry. V repertoáru má bop a afrokubánský jazz, tradiční kubánské a mexické balady a bolera. Podle The New York Times se stal "jedním z největších jazzových hudebníků". Je držitelem čtyř cen Grammy, na osm jich byl nominován. Jeho zatím poslední album vyšlo v roce 2010 pod názvem Fé.

12:17
V amerických kinech budou dívky ječet při Beatles

V květnu ve Spojených státech vstoupí do kin dokumentární film o britské poprockové skupině The Beatles, jehož základem je nedávno objevený záznam jednoho z jejich koncertů v USA.

Světová premiéra filmu The Beatles: The Lost Concert (Beatles: Ztracený koncert) se uskuteční 6. května v newyorském Ziegfield Theatre a později bude uveden ve 450 kinech po celých Spojených státech.

Film vychází ze záznamu prvního koncertu Beatles v USA. Uskutečnil se v aréně Washington Coliseum v únoru roku 1964 před publikem tvořeným osmi tisíci ječícími fanynkami.

Dokumentární film zachycuje také příjezd kapely do USA.

14:04
Oslava klavíristy Firkušného skončí na hřbitově

Koncerty a mistrovské kurzy připomínají v Brně 100. výročí narození klavíristy Rudolfa Firkušného. Součástí oslav, které potrvají ode dneška do neděle, je také mezinárodní odborná konference. Na koncertech i kurzech se představí přímí Firkušného žáci. Připomínky významného výročí skončí v neděli pietním aktem u hrobu na Ústředním hřbitově v Brně.

Firkušný se narodil 11. února 1912 v Napajedlech na Moravě, zemřel v roce 1994. Jako mimořádně talentované dítě jej v pěti letech představili Leoši Janáčkovi, jenž se stal jeho učitelem i přítelem. S Českou filharmonií vystoupil Firkušný poprvé ještě v chlapeckém věku. Později platil za nepřekonatelného interpreta hudby českých skladatelů Smetany, Dvořáka, Janáčka i Martinů. Z Československa odešel poprvé kvůli německé okupaci, natrvalo vlast opustil po nástupu komunismu.

"Tento blízký spolupracovník a souputník Bohuslava Martinů pomáhal prosazovat české hudební umění v mnoha zemích, jeho působení v USA pak naplňovalo vedle vrcholné sólistické dráhy i úspěšné působení pedagogické," uvedl děkan Hudební fakulty JAMU Vít Spilka. Firkušný se v roce 1993 stal historicky prvním čestným doktorem brněnské akademie.

16:26
Anna Kareninová jako vztahový kabaret. Klasiku režíruje oceňovaný Špinar

Příběh milostného vzplanutí a následného ochladnutí uvede Národní divadlo Brno v dramatizaci slavného románu Anna Kareninová. Hlavní roli ztvární na prknech Reduty hostující ostravská herečka Tereza Vilišová. Režisérem je Daniel Špinar, uznávaný mladý tvůrce, který novým způsobem pohlíží na klasické látky. V této sezoně již uvedl v Redutě svou verzi Valmonta.

Při nastudování románu spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého si divadelníci vybrali dramatizaci současného německého autora Armina Petrase.

"Pokud někdo čeká, že inscenace bude klasickým převodem románu, tak bude asi zklamán. Sám pro sebe představení označuji jako vztahový kabaret pro sedm postav," řekl Špinar. Režisér prý v inscenaci hledá odpověď na otázku, kam odchází láska a co se stane s prvotní zamilovaností poté, co vyprchá vášnivé vzplanutí. Historické reálie Ruska 19. století v inscenaci ustupují do pozadí.

Tolstého román vypráví o síle vášně, která dokáže prorazit hranice společenských konvencí, ale vzápětí uvadá. Hrdinkou je vdaná Anna Kareninová, jež má milostný poměr se svým osudovým mužem - mladým důstojníkem Vronským. Vztah ji ale ničí a uvrhá do zoufalství, jež vede až k fatálnímu konci.

18:13
Ředitelkou pražského Divadla na Fidlovačce bude od května Balzerová

Herečka Eliška Balzerová se od 1. května stane ředitelkou pražského Divadla na Fidlovačce. Tento týden to schválila valná hromada této scény, která působí jako společnost s ručením omezeným.

"Na Fidlovačce budu působit ještě překlenovací měsíc jakožto jednatel společnosti, abych jí předal všechny náležitosti," řekl Töpfer, který od 1. září nastoupí do funkce ředitele Divadla na Vinohradech.

Podle Töpfera bude tomuto termínu předcházet ještě druhý krok, kdy na mimořádné valné hromadě Fidlovačky odprodá svůj podíl v nuselské scéně, přestane být spoluvlastníkem a jako vinohradský šéf se tak vyhne možnému střetu zájmů. Na Vinohradech působil jako herec v letech 1988 až 1998.

08:22
Světoznámý dirigent bude v Rudolfinu vyprávět o životě hmyzu

Uznávaný německý klavírista Gerhard Oppitz bude ve čtvrtek a v pátek sólistou dvou abonentních koncertů České filharmonie, která jej doprovodí v Klavírním koncertu č. 2 Franze Liszta. Orchestr bude v Dvořákově síni Rudolfina řídit světoznámý finský dirigent Osmo Vänskä.

Zazní i Serenáda pro dechy d moll od Antonína Dvořáka a Symfonie č. 7 nazvaná Ze života hmyzu od soudobého finského skladatele Kaleviho Aha. Bavorský rodák Oppitz již s českými filharmoniky spolupracoval, mimo jiné v roce 2004 v rámci turné po Německu. Virtuos koncertuje na renomovaných pódiích v Evropě, Americe i Asii.

Také pod Vänskäho taktovkou si již filharmonici zahráli, naposledy se s nimi v Rudolfinu v ryze skandinávském repertoáru představil před třemi lety. Dirigent je v hudební branži oceňován jako dynamická tvůrčí osobnost, znalec a propagátor tvorby severských autorů. Spolupracoval s řadou světových orchestrů, kupříkladu s Bostonským symfonickým orchestrem, Chicagským symfonickým orchestrem, Newyorskou filharmonií i Berlínskou filharmonií.

09:41
Nejbohatší ročník jazzového festivalu vyvrcholí koncertem Cohena

Koncertem izraelského kontrabasisty a zpěváka Avišaje Cohena ve čtvrtek v Bobycentru vyvrcholí hlavní blok hudebního festivalu JazzFestBrno. Cohen se na přehlídku vrací po šesti letech. Při svém prvním brněnském vystoupení byl na počátku své kariéry, dnes patří k nejzářivějším hvězdám současného jazzového nebe.

Přehlídka definitivně skončí 28. června koncertem kytaristy Pata Methenyho, jenž neměl volný termín v hlavním festivalovém bloku. Jednu z největších jazzových přehlídek ve střední Evropě letos tvoří 13 večerů. Festivaloví interpreti pocházejí z Česka, evropských zemí, Ruska a především z kolébky jazzu, tedy Spojených států.

Letošní ročník podle uměleckého ředitele Viléma Spilky nabídl historicky nejbohatší program. K hvězdám přehlídky letos patřil například bubeník Brian Blade, který ovšem přijel jako zpěvák a kytarista projektu Mama Rosa. Vystoupila také původem česká zpěvačka Marta Töpferová, která žije ve Spojených státech a patří k uznávaným interpretkám latinskoamerické hudby.

11:31
Groteskní povídky Jiřího Suchého vychází jako audiokniha

Divadelník Jiří Suchý načetl spolu s jevištní partnerkou Jitkou Molavcovou výběr ze svých groteskních povídek na album, které v těchto dnech vydal Supraphon. Má název Nahá a další povídky a je vůbec první audioknihou tohoto spisovatele, básníka, textaře, hudebníka, zpěváka, scenáristy, herce, režiséra a výtvarníka.

Jméno Jiřího Suchého naleznou fanoušci na více než sedmdesáti knihách, desek a cédéček, na kterých zpívá, je už přes osm desítek. Podílel se na 125 divadelních hrách, ve kterých si většinou i zahrál, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí i Semafor. Jeho první audiokniha obsahuje osm textů, z nichž většina pochází ze souboru Sto povídek aneb Nesplněný plán z roku 1966. Dva ze zde uvedených příběhů dosud neměli čtenáři, a tím pádem ani posluchači možnost poznat.

Vypravěč, sám autor, je občas jakoby uhranut vlastním nápadem a spolu s posluchači napjatě očekává rozuzlení zápletky. Závěrečný příběh Střela načetla Jitka Molavcová. Na malé ploše tří minut rozehrává autor s interpretkou velkolepé drama se šťastným koncem. Závěrem audioknihy zazní bonusová píseň Kdykoliv kdekoliv - oblíbená znělka televizního seriálu Život je ples.

13:16
Pavlátová v Cannes uvede erotický příběh o tramvajové průvodčí

Režisérka Michaela Pavlátová je druhým potvrzeným českým tvůrcem, který se v květnu zúčastní oficiálního programu filmového festivalu v Cannes. Animovaný snímek Tramvaj, který vznikl v česko-francouzské koprodukci, tam bude uveden v rámci sekce autorských filmů Quinzaine des Réalisateurs, oznámila mluvčí Českého filmového centra (ČFC) Uljana Donátová. Sedmiminutový snímek vznikl v produkci Negativu a společnosti Sacrebleu Productions a je lehce erotickým příběhem o fantaziích tramvajové průvodčí.

Ve studentské sekci Cinéfondation bude promítnut absolventský film studenta FAMU Michala Hogenauera nazvaný Tambylles. Je dramatickým příběhem mladého muže s kriminální minulostí, který hledá novou životní cestu. ČFC jeho propagaci v Cannes finančně podpořilo. Tato sekce je soutěžní, vítěz kromě finanční částky na přípravu dalšího filmu má zajištěno, že bude v Cannes uveden. V minulosti zde vyhrála Zuzana Špidlová s filmem Bába (2009), uvedeny tu byly i další dva filmy FAMU.

Česká kinematografie bude podle Donátové na prestižní přehlídce v Cannes od 16. do 27. května zastoupena i dalšími aktivitami. ČFC je jejím oficiálním zástupcem na filmovém trhu. Vedle informací o novinkách českého filmu či infrastruktuře filmového průmyslu bude zprostředkovávat možnosti mezinárodních koprodukcí i servisu pro zahraniční filmové štáby.

16:57
O podporu žádají scénáře, které reflektují současnou českou společnost

Psychologická a sociální dramata, komedie i historické příběhy jsou nejčastějšími tématy scénářů, námětů a povídek, které autoři zaslali se žádostí o podporu filmové nadaci RWE&Barrandov Studio. Do prvního kola sedmého ročníku výběrového řízení přijala celkem 61 žádostí od 59 autorů.

Výbor nadace posoudí v kategorii Literární příprava celovečerních hraných filmů 27 scénářů a 34 námětů či filmových povídek. Stejně jako v minulých letech je i letos pro talentované literáty připraven až jeden milion korun, který bude rozdělen v jarním a podzimním kole výběrového řízení.

"Reflexe současné české společnosti je v přijatých textech stále více patrná. Převažují vážná témata. Autoři se nevyhýbají ani takovým otázkám, jako je korupce či zneužití politické moci," uvedl předseda správní rady nadace Martin Chalupský. Zaznamenal zvýšený zájem tvůrců, kteří se odklánějí od mainstreamu a v kinematografii hledají možnost uměleckého vyjádření k aktuálním problémům.

18:29
České Peníze od Hitlera získaly čestnou cenu v Německu

Letošní německou knižní cenu Georga Dehioa získal za své celoživotní dílo spisovatel a germanista původem z Prahy Peter Demetz. Čestnou cenu porota udělila české autorce Radce Denemarkové a překladatelce Evě Profousové za román Peníze od Hitlera, který v němčině vyšel pod názvem Ein herrlicher Flecken Erde (Nádherné místo Země). Oznámilo to Německé kulturní fórum východní Evropy, které ocenění pojmenované po význačném německém kunsthistorikovi každé dva roky uděluje.

Letošní laureáti se podle poroty ve svých knihách v různých polohách zabývali německou kulturou a dějinami střední Evropy. U díla letos devadesátiletého Demetze vyzdvihla jeho důraz na kulturní a historickou roli Čech ve středoevropském regionu a na německo-česko-židovské aspekty tohoto prostoru.

Demetz se narodil v roce 1922 v česko-německé židovské rodině spřízněné se známým literátem Maxem Brodem. Po druhé světové válce vystudoval na Univerzitě Karlově germanistiku a bohemistiku. V roce 1949 emigroval do západního Německa, kde krátce působil v kulturní redakci Rádia Svobodná Evropa. Od 50. let žije v USA, kde se stal profesorem Yaleovy univerzity. Napsal řadu knih o pražských německých spisovatelích a pojednání o českých dějinách. Po roce 1989 se pravidelně do vlasti vrací.

08:54
Roden stráví rok v izolaci, v Divadle Komedie nesmí mluvit, číst ani psát

Divadlo Komedie uvede v pátek večer českou premiéru hry Kathariny Schmittové nazvanou Sam. Režisérka Kamila Polívková obsadila do hlavní a vlastně téměř jediné role Karla Rodena. Inscenace je předposlední premiérou závěrečné sezony Pražského komorního divadla na této scéně, poslední premiéra byla ohlášena na 10. května.

Hrdina hry je umělcem, který zkoumá hranice svých možností. Dobrovolně sám sebe uvězní do vlastnoručně vyrobené klece, aby tam strávil jeden rok v naprosté izolaci. Po dobu trvání experimentu nesmí mluvit, číst, psát ani sledovat žádná média. Každý den dostává stejné jídlo, ve stanovenou dobu ho navštěvuje jediný člověk, který ho fotografuje. Jedinými očitými svědky Samovy "práce" jsou návštěvníci studia, ve kterém si svou klec postavil. Po ukončení samovazby ale už není schopen pravidla, která si sám určil, porušit a klec opustit.

Zejména v Německu uznávaná autorka Katharina Schmittová s Divadlem Komedie spolupracuje jako režisérka. Ve hře Sam uvažuje nad smyslem a úlohou umění v dnešním světě. Poukazuje na existenci pravidel, kterým se mnohdy nevědomě podřizujeme, abychom své životy učinili alespoň zdánlivě smysluplnějšími a pokusili se získat moc nad rychle plynoucím časem, kterým je náš život vymezen.

11:05
Vznikla nová Galerie města Pardubice, funguje v prostorách bývalé sýpky

Galerie zahájí svou činnost vernisáží děl nedávno zemřelého pardubického rodáka, malíře a sochaře Františka Kyncla. Slavnostně se otevře ve středu 2. května v historickém prostoru bývalé sýpky na Příhrádku.

V nedávno zrekonstruované sýpce, kterou má galerie pronajatou od Národního památkového ústavu, se budou výstavy obměňovat ve dvouměsíčních cyklech. Místo k vystavování tam vzhledem ke svébytnému netradičnímu prostorovému řešení najdou zejména sochaři a tvůrci prostorových objektů, ale také malíři, fotografové, designéři a další umělci. Jana Dudeška například prostory galerie inspirovaly k přípravě zcela nové zvukové instalace, Marian Karel zase ještě letos připraví "galerii na míru" instalaci skleněných objektů.

Cílem galerie je přiblížit současné umění co nejširší veřejnosti. Proto připravuje také doprovodný program, například přednášky, semináře či umělecké dílny pro děti i dospělé a podobně. "Nová galerie se svou výstavní činností nebude křížit se zaměřením ostatních galerií ve městě, nejde o klasickou kamennou instituci interpretující vysoké umění, ale o instituci bez stálých sbírek, která chce spíše nabídnout relaxační prostor plný vizuálních zážitků návštěvníkům, kteří tudy procházejí na zámek," řekla manažerka galerie Ivana Panochová.

13:56
Redford přivezl Sundance do Londýna a dělal si legraci z Camerona

Americký herec a režisér Robert Redford přivezl svůj slavný festival nezávislého filmu Sundance do Londýna, kde ve čtvrtek večer začala první zahraniční variace festivalu Sundance London.

Přehlídka, která skončí v neděli, představí londýnskému publiku 14 celovečerních filmů, debaty a také hudební představení. "Mám prostě pocit, že tu je hlad i po jiném druhu filmů a ty my reprezentujeme," řekl pětasedmdesátiletý Redford.

Pokud bude londýnská odnož Sundance úspěšná, chtěl by rozšířit festival i do dalších zemí. "Toto je první krok, pokud to bude fungovat," řekl Redford, který festival založil v roce 1985 jako platformu pro nezávislý film. Festival pomohl nastartovat kariéru režisérů, jako jsou Steven Soderbergh, bratři Coenové a Quentin Tarantino.

Redford, který hrál v řadě velkofilmů, zdůraznil, že nemá nic proti Hollywoodu. Chyběla mu však prý větší rozmanitost v hlavním proudu filmového průmyslu, "který je stále centralizovanější a řídí se trhem mládeže".

Odporoval také britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který nedávno vyvolal rozruch doporučením britským filmařům, aby se soustředili na výdělečné filmy hlavního proudu. "Možná proto je v problémech," zažertoval Redford v souvislosti s Cameronovými politickými potížemi v poslední době. "Myslím, že to je velmi omezený pohled a neshoduje se s ním hodně filmařů a umělců," dodal.

16:27
Festival v Troji nabídne Caravan Place i netradiční kulisu. Hrát se bude v loděnici

Francouzská elektro-swingová formace Caravan Palace bude hlavním lákadlem 5. ročníku festivalu Free Fest Troja, který se uskuteční 12. května v areálu Loděnice Troja. Skupina Caravan Palace svou strhující show v České republice předvede poprvé, svým vystoupením odstartuje evropské turné k aktuálnímu albu Panic!.

Festivalové odpoledne odstartuje dvojice dýdžej Maceo a Viktor Mašát. Po nich se představí Performing Tomatoes, jejichž repertoár sahá od neofunku až po známé rockové a popové písně. Po nich vystoupí progresivní uskupení Quattro Formaggi, které se hudebně pohybuje mezi jazzem, funkem, rockem i latinsko-americkými rytmy.

Unikátní zážitek slibuje festivalový Electric Jam Band, do kterého letos přijal pozvání k muzikantské improvizaci také rakouský saxofonista Werner Zangerle nebo americký kontrabasista George Cremaschi. Následovat budou orientální melodie s prvky elektronické a rockové hudby v podání skupiny Al-Yaman s jemenskou zpěvačkou Ashwag Abdullou Kulaibovou.

Více informací se nachází na www.freefesttroja.cz.

08:23
Hansard a Irglová mají nominaci na newyorské divadelní ceny, Once patří k nejlepším

Irglová s Hansardem získali dvě nominace na newyorské divadelní ceny Drama Desk Awards za podíl na muzikálu Once, který vznikl podle jejich stejnojmenného filmu.

Představení si celkem připsalo pět nominací, mimo jiné i za nejlepší muzikál. Irglová s Hansardem byli nominováni na ceny za nejlepší hudbu a za nejlepší slova k písním. Once, který měl po svém březnovém uvedení skvělé recenze, je také mezi kandidáty na cenu za nejlepší režii a za zvuk.

Nejvíc nominací si připsaly muzikály Death Takes a Holiday a Follies. Oba se ucházejí o deset cen. Ceny Drama Desk Awards vybírají nejlepší představení z newyorské divadelní produkce, a to nejen z Broadwaye, ale i z menších produkcí. Jejich vítězové budou letos vyhlášeni 3. června.

10:38
Štýrského za 4,6 milionu nebo asijské umění nabídnou nedělní aukce

Milovníci výtvarného umění mohou v Praze navštívit dvě nedělní aukce. Na první představí aukční síň Arcimboldo v Kaiserštejnském paláci kolekci asiatik, druhou pořádá v hotelu Hilton Galerie Art Praha.

O přízeň sběratelů bude soupeřit 450 výtvarných prací, z nichž nejdražší položkou bude kubistický obraz Jindřicha Štyrského Klášter vyvolávaný za 4,6 milionu korun. V úvodu aukce se bude dražit soubor obrazů a soch za minimální ceny ve prospěch rekonstrukce galerie Mánes.

Asiatika pocházejí převážně z českých soukromých sbírek. V případě čínských svitkových obrazů jde výhradně o sbírky českých a slovenských sinologů, diplomatů, kulturních pracovníků a pracovníků zahraničního obchodu, kteří působili v Číně v první polovině minulého století, v 50. a na počátku 60. let. Draženy budou také tušové malby, masky, sošky, vázy, plastiky, nádoby z bronzu, japonské předměty z porcelánu a zbraně. Loni v květnu byl například závěsný svitek Kachny nad rákosem vydražen za 6,5 milionu korun, a vytvořil tak český rekord v prodeji asijského uměleckého díla.

12:18
Smrt a dívka se potkají v NoDu, divadlo adaptuje film podle divadla

Theatro NoD v Praze uvede v sobotu večer premiéru divadelní adaptace filmu Romana Polanského Smrt a dívka, který vznikl podle stejnojmenné hry Ariela Dorfmana. Na jevišti se objeví Hana Vagnerová, David Švehlík a Jiří Ployhar. Inscenaci nastudovala režisérka Tamara Pomoriški, původem ze Srbska, která je absolventkou magisterského studia na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní fakulty.

Film i původní divadelní hra Smrt a dívka zachycují komorní drama tří postav - manželů Pauline a Gerarda Escobarových a lékaře Roberta Mirandy. Pauline v lékaři pozná vyšetřovatele, který ji před lety mučil a jehož nikdy nespatřila, a podaří se jí ho v domě zajmout. Pro režisérku byl tento snímek příběhem o pomstě a hledání odpuštění. Jednoznačně však pro ni nevyplynulo, zda byl lékař skutečně tím krutým mučitelem, jehož v něm Pauline vidí.

To je v tomto příběhu zdrojem tíživého napětí, které otázku viny a pomsty relativizuje. Důležitou roli v inscenaci má hudební složka postavená na díle Franze Schuberta. Na jevišti proto herce živě doprovodí smyčcové kvarteto. Nejbližší reprízy se v Teatru NoD uskuteční 29. a 30. dubna.

16:34
Amatéři budou hrát Pratchetta, festival zakončí Buranteatr nominovaný na Radoka

Jednadvacátý ročník celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla nabídne ve Volyni 16 nejlepších inscenací letošní sezony. Vzešly ze 17 regionálních postupových přehlídek. Těch se zúčastnila stovka souborů. Divadelní piknik Volyně se bude konat ve dvou prodloužených víkendech 10. až 13. a 17. až 20. května, řekla Simona Bezoušková z pořádající Artamy.

"Program bude rozmanitý. Nebude v něm chybět klasická dramatika, ale ani fantasy. Těšit se můžete na Dům Bernardy Albové v podání Divadla v Lidovém domě Vsetín nebo na dramatizaci Mužů ve zbrani jednoho z nejslavnějších autorů fantasy Terryho Pratchetta Divadýlka na dlani Mladá Boleslav," vybrala Bezoušková z osmidenního programu.

Ten obohatí i česká premiéra textu rumunské dramatičky Aliny Cadariduové Amalia dýchá zhluboka aneb Internacionála, kterou do Volyně přiveze DS Karla Čapka Děčín. Hostem přehlídky bude Buranteatr Brno, letos nominovaný na Cenu Alfreda Radoka, který festival zakončí inscenací Obraz. Slavnostní zakončení přehlídky spojené s vyhlášením výsledků a předáním ocenění se pak uskuteční na místní plovárně formou divadelního pikniku.

19:03
Opuštěné nádraží v Plzni se promění v zázemí divadelníků

Velká inventura neboli putovní festival jiného divadla odstartuje příští týden v Plzni. Akce, která se koná v západočeské metropoli ve dnech 30. dubna až 9. května, nabídne projekty s ústředním tématem slovo na scéně a jeho podoby. 

"Velká inventura vypovídá o tom, že divadlo nemusí být jen strnulé muzeálně očekávatelné, ale má v sobě otevřenou paletu výrazů a že existují scénické cesty plné přesahů do jiných uměleckých oborů a disciplín," řekl Roman Černík, ředitel občanského sdružení Johan, které festival pořádá.

Hlavní zázemí umělcům na sedm večerů opět poskytne alternativní prostor Moving Station neboli opuštěný objekt bývalého nádraží na Jižním předměstí. "Připraven je například komponovaný literární večer Slovu, slovo, slovem, který je výběrem zajímavých vystoupení z letošního festivalu Poezie na rynku, ale také třeba oblíbená Slam poetry exhibice," uvedl. 

Na programu je také představení Dům Bernardy Alby v podání plzeňského ženského divadelního souboru Evrybáby i "zasněná tělesná performance" Západní křídlo Ondřeje Lipovského, jenž ve své tvorbě propojuje současné fyzické divadlo a výtvarné umění. " Ozdobou inventury bude představení Found and lost špičkové taneční skupiny VerTe Dance, která se spojila se švédskou choreografkou Charlotte Öfverholm. Tato představitelka fyzicky náročného, syrového pohybového divadla se ve svých performancích nevyhýbá drsným, někdy až sebedestruktivním obrazům lidského těla. Jejich tématy jsou především křehkost a brutalita mezilidských vztahů a rozkladná agresivita současného světa," dodal Černík.

08:27
Nedokonalá rodina, bezdomovci na hřbitově i "čutálista" Novotný vyhráli festival Finále

Vítězem jubilejního 25. ročníku festivalu českých filmů Finále se v sobotu v Plzni stal celovečerní snímek Dům režisérky Zuzany Liové, tedy příběh snu nedokonalého muže o dokonalé rodině. V konkurenci dalších devíti snímků obdržel Zlatého ledňáčka. Nejlepším dokumentem se stala Láska v hrobě od režiséra Davida Vondráčka, který uspěl mezi 21 soutěžními snímky.

Liové režisérský debut se podle pětičlenné poroty v čele s herečkou Emilií Vašáryovou vyznačoval nebývalou intenzitou a upřímností. Citlivě popsala vztahy mezi rodinnými příslušníky, kteří nedokážou vyjádřit své city, a konflikt mezi dvěma sny a dvěma generacemi. "Náš film je opravdu československý, jsem ráda, že spolupráce mezi tvůrci od herců po kameramany pokračuje. Česká strana dala většinu financí, vznikl v České televizi," uvedla Liová.

Nejlepší dokument Láska v hrobě vybrala tříčlenná porota v čele se socioložkou Jiřinou Šiklovou. Jde o baladu o páru bezdomovců, kteří se skupinkou dalších outsiderů našli dočasné útočiště na hřbitově v pražských Strašnicích. Divákům se nejvíce líbil snímek Vrásky z lásky režiséra Jiřího Stracha. "Český film dýchá zajímavými barvami a pořád mu bije srdce. Tak pojďte někdy do kina a neignorujte nás," uvedl při předávání ceny Strach. Cena za nejlepší herecký výkon připadla Davidu Novotnému za Okresní přebor.

11:03
Do českých kin vstoupí Avengers, ale také Věra Čáslavská a lovci lososů v Jemenu

Premiéry 3. května 2012:

Avengers, režie Joss Whedon, hrají Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johanssonová distributor: Forum Film CZ

Lov lososů v Jemenu, režie Lasse Hallström, hrají Emily Bluntová, Ewan McGregor, Kristin Scottová Thomasová,  distributor: NFA

Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid, režie Karel Vachek, hrají Egon Bondy, distributor: AČFK

Věra 68, režie Olga Sommerová, hrají Václav Havel, Věra Čáslavská, Marie Ježková

13:44
Pitínský zrežíroval trilogii Oresteia, spolupracoval s filharmoniky

Zlínské divadlo v sobouu večer uvedlo premiéru Aischylovy trilogie Oresteia v režii Jana Antonína Pitínského. V klasickém antickém kusu vystoupili kromě herců také členové zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Obě tělesa spolupracovala již na Smrti Hippodamie, kterou před několika lety ve Zlíně režíroval také Pitínský.

Zlínské divadlo uvedlo Oresteiu vůbec poprvé, vystoupil v ní téměř celý herecký soubor. Divadelníci si klasickou antickou látku pochvalovali, zejména kvůli výrazným postavám, přestože na přípravu měli málo času. Hra vypráví o krvavém prokletí mytického rodu Átreovců, kde dávná krvavá vina dopadá na další pokolení a vede k nekonečnému řetězu násilí a zločinů.

Scéna divadla se proměnila v kruhovou antickou divadelní arénu, nechyběla ani lávka směřující hluboko do hlediště. Asi pět desítek sedadel se přemístilo na jeviště, část diváků tak měla ojedinělou možnost sledovat představení z nezvyklého pohledu.

17:05
Před sto lety zemřel František Kmoch, první skladby složil jako desetiletý

František Kmoch je autorem mnoha populárních pochodů, tanečních skladeb i úprav lidových písní. Čtyři desítky let stál v čele své slavné dechové hudby. Českou dechovku proslavil v Evropě i v zámoří, na jeho počest se v Kolíně již přes 40 let koná proslulý festival dechových kapel. Legendární kapelník a skladatel dechové hudby zemřel před sto lety, 30. dubna 1912.

Kmoch se narodil 1. srpna 1848 v Zásmukách u Kolína v rodině krejčího a amatérského klarinetisty. První skladby složil již jako desetiletý a na kolínské reálce už hrál na housle a zvládal základy hudební nauky. Po absolvování pražského učitelského ústavu začal učit na školách na Kolínsku.

Souběžně se věnoval skládání písní i aktivnímu hraní ve venkovských kapelách. Později začal vytvářet nový typ dechového orchestru s nástrojovým obsazením rakouských vojenských hudeb. Na rozdíl od nich však jeho soubor hrál upravené české lidové písničky. Učitelskou dráhu ukončil a plně se soustředil na svůj soubor a skladatelskou práci.

19:14
Štyrského Klášter se prodal za 4,6 milionu, o Fillu zájem nebyl

Raný obraz malíře Jindřicha Štyrského Klášter z roku 1922, považovaný za významné dílo českého kubismu, byl v nedělní aukci v Praze prodán za vyvolávací cenu 4,6 milionu korun bez aukční přirážky.

O pět let mladší Zátiší s ovocem, pohárem a nožem (hruškami) Emila Filly vyvolávané za 3,8 milionu korun kupce nenalezlo.

Galerie Art Praha nabízí dnes 461 uměleckých děl klasiků českého umění 19. a 20. století. Součástí nabídky byla v úvodu benefiční aukce stovky obrazů a soch za minimální ceny ve prospěch rekonstrukce pražského Mánesa. Vynesla zhruba jeden milion korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist