Očekávání se naplnila. Ve čtvrtek, zhruba pět minut před druhou hodinou ranní středoevropského času, zažil trh s uměním nový světový rekord. Obraz Edvarda Muncha Výkřik se prodal za 119 milionu 922 tisíc 500 dolarů včetně aukční přirážky (v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun).

Dražba začala v newyorské aukční síni Sotheby's na ceně okolo čtyřiceti milionů dolarů, ale rychle se zúžila na dva anonymní zájemce, přihazující po telefonu. V nejdramatičtější chvíli to vypadalo, že obraz se prodá "jen" za 107 milionu dolarů - a zlomí tak rekord jen o symbolického půl milionu.

Potlesk neznámému

Totožnost vítěze, jenž na konci zhruba třináctiminutového dramatu nabídl téměř 120 milionu dolarů, doposud není známá. Podle deníku Los Angeles Times se však těsně před dražbou proslýchalo, že obraz bude nejspíš putovat do rukou královské rodiny v Kataru.

S anonymním kupcem komunikoval výkonný viceprezident síně Stephane Connery, vítěznou částku odklepl druhý viceprezident Charles Moffett, uvedl deník Financial Times.

Jakmile byl Výkřik prodán, publikum v nabité síni Sotheby's začalo tleskat a aplaudovat novému majiteli, doplnila televize Al-Džazíra.

Malba norského expresionisty Muncha z roku 1895 byla odhadována nad cenu 80 milionů dolarů, dokonce ani sázkové kanceláře ale výslednou částku netipovaly tak vysoko. Například Ladbrokes se domnívali, že výsledná suma jen o kus předčí cenu 106 milionů dolarů.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se