S neplánovanou "reklamou" vstoupila v sobotu na královéhradecké divadelní jeviště hra Davida Drábka Koule. Začátkem loňského roku se Drábkovi podařila nevídaná věc: o jeho rozhlasové hře Koule, kterou v režii Aleše Vrzáka uvedl Český rozhlas - Vltava, psala snad všechna tuzemská média včetně bulvárních i sportovních deníků.

Její hrdinkou je totiž Milena, bývalá koulařka, současná televizní radní a majitelka pekárny, která poněkud připomíná někdejší koulařku Helenu Fibingerovou, a jedním z témat hry je státem podporovaný doping sportovců v časech normalizace.

Divadlem ilustrovaný rozhlas

Mediální humbuk a několik žalob se tedy dalo čekat, zároveň ale spíš než o prvoplánové karikování Fibingerové šlo o úvahu nad neschopností a neochotou vyrovnat se s minulostí a nad přetrvávajícími relikty normalizační kultury.

Koule je hra bytostně rozhlasová - její velkou část tvoří fiktivní rozhlasový rozhovor, z nějž se občas vynoří nějaká odbočka či flashback. Dalo se tedy vcelku čekat, že když se ji autor rozhodl uvést ve vlastní režii v královéhradeckém Klicperově divadle, projde Koule jistou výraznou proměnou. Výsledek je ovšem překvapivě věrný - a zdá se, že skutečně funkční klíč k jejímu přenesení na divadlo Drábek nenašel.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se