Šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek zpochybnil pravost kreseb Francise Bacona, které tento týden představí galerie Gate v Husově ulici v Praze.

"Když vidíte celý soubor, je zřetelně patrná autorská linka. I lidi, kteří Baconovu tvorbu dobře znají, prohlásili, že by to musel nakreslit absolutní génius," reagovala v rozhovoru pro IHNED.cz galeristka Monika Joudran Burian, spoluautorka Baconovy první české výstavy.

HN: Jak jste se seznámila s Cristianem Raverinim a jeho sbírkou Baconových kreseb?

Přes jeho právníka.

HN: Raverinovu sbírku zpochybňují odborníci, ale jen opatrně z obavy před soudní pří s majitelem. Vy o pravosti nepochybujete?

Určitě nepochybuju. Pokud ty obrazy vidíte v souvislosti, nebo když je prostě vidíte pohromadě, vůbec není pochyb, že je to Bacon. Kritikům vůbec nejde o pravost, ale o něco jiného.

Ty kresby Bacon věnoval panu Raverinovi v době, kdy měla na Bacona exkluzivitu galerie Marlborough a té se to pochopitelně nelíbilo. Raverino však vyhrál soudní spor, který jasně definoval, že kresby jsou pravé, a že mu je Bacon opravdu věnoval.

HN: Jaktože je už od pohledu jasné, že to nejsou padělky?

Kdybyste viděla jenom jednu kresbu, můžete pochybovat. Ale když vidíte celý soubor, je zřetelně patrná autorská linka. I lidi, kteří Baconovu tvorbu dobře znají, prohlásili, že by to musel nakreslit absolutní génius. Není možné v takovém množství napodobit jasnou ruku Francise Bacona. I jeho podpisy byly soudem uznané za pravé.

Kritici tvrdí, že Bacon nikdy nekreslil. To není pravda, existuje velká řada kreseb. Dokonce byly ještě za Baconova života vystaveny v roce 1988 v Boloni...

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se