On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:56
Festival nabídne to nejlepší z českých filmů i setkání s jejich tvůci

Přehlídka toho nejlepšího ze současné české tvorby Czech Made Film se uskuteční od 24. do 30. května v pražských kinech Evald a MAT. Vedle projekcí nabídne i atraktivní setkání s různými filmovými profesemi.

Na debatách po skončení vybraných projekcí budou přítomni nejen režiséři, ale i zástupci ostatních filmových profesí, kteří diváky vtáhnou do zákulisí filmového světa, slíbila.

Promítnuty budou například snímky Okresní přebor, Vrásky z lásky, Pouta, Nevinnost, Osmdesát dopisů, Odcházení, Lidice, Rodina je základ státu, Láska je láska, Poupata, Čtyři slunce a Příliš mladá noc. Organizátoři vybrali také rodinný film Modrý tygr, který bude uveden v soutěži zlínského festivalu pro děti, animovaný počin Alois Nebel a dokumentární snímky Pod sluncem tma, Soukromý vesmír a Věra 68 s podtitulem Vzlety a pády nejslavnější české gymnastky.

Více o přehlídce včetně času projekcí naleznou zájemci na internetových adresách www.czechmadefilm.cz, www.evald.cz a www.mat.cz.

11:26
Adele si nepřišla pro 12 cen od hudebního časopisu Billboard

Britské zpěvačce Adele v neděli večer připadlo 12 cen amerického hudebního časopisu Billboard. Za album 21 to bylo mimo jiné ocenění pro umělce a album roku. Její ceny však nebyly předány, protože Adele na ceremonii v Los Angeles nepřišla.

Dostavili se však další ocenění umělci - Justin Bieber, Katy Perryová, Taylor Swift a duo LMFAO, které dostalo šest cen, mimo jiné za píseň roku pro Party Rock Anthem. Rappeři Wiz Khalifa a Lil Wayne byli ocenění jako nejlepší nový umělec a nejlepší zpěvák, zatímco Chris Brown byl vyhlášen R&B zpěvákem roku.

Perryová dostala cenu Spotlight, protože je první zpěvačkou, která měla z jednoho alba pět písniček v čele singlových hitparád. Před ní dostal tuto cenu jen Michael Jackson. Soulový veterán Stevie Wonder dostal za svou kariéru cenu Icon.

Během večera vystoupili Perryová, Bieber, Usher, Carrie Underwoodová, Linkin Park a Nelly Furtadová. Účinkující vzdali hold hudebníkům, kteří letos zemřeli - Barry Gibbovi, Donně Summerové, Adamu Yauchovi z Beastie Boys a Whitney Houstonové.

12:28
Bělohlávek je zvědavý, jak se bude na Pražském jaru líbit premiéra nové skladby

Festival Pražské jaro dnes pořádá pouze jeden koncert, na němž vystoupí londýnský Symfonický orchestr BBC se svým českým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Na největší festival klasické hudby v Česku se symfonikové vrátili po čtyřech letech, první koncert odehráli už v neděli.

Ve Smetanově síni Obecního domu zazní v české premiéře nová skladba nazvaná C pro orchestr od Jiřího Kadeřábka, kterou si u skladatele objednali právě symfonici z BBC. Světovou premiéru měla v Londýně loni v listopadu.

"Jsem velmi zvědavý na ohlas jejího provedení u Čechů. V Londýně zaznamenala vějíř názorů - od nadšení až po opovržení," řekl v neděli na tiskové konferenci šéfdirigent Bělohlávek.

V Houslovém koncertu D dur od Johannesa Brahmse doprovodí Bělohlávek s londýnským orchestrem předního českého virtuosa Ivana Ženatého. Závěr koncertu bude patřit známé Symfonii č. 4 od Bohuslava Martinů. Po koncertu budou mít posluchači příležitost se setkat s dirigentem Bělohlávkem, houslistou Ženatým a skladatelem Kadeřábkem v cukrárně Obecního domu.

14:47
Laurence Olivier se narodil před 105 lety, získal 12 nominací na Oscara

Legendární britský herec, režisér a producent Laurence Olivier, který se narodil 22. května 1907, je považován za jednoho z nejslavnějších herců 20. století.

Na divadelních prknech vytvořil na 120 postav v čele s shakespearovskými hrdiny, desítky rolí ztvárnil též na filmovém plátně (Větrné výšiny, Spartakus, Maratonec, Hoši z Brazílie). V roce 1979 získal Oscara za celoživotní přínos filmu, anglická královna mu udělila tituly sir a lord.

Absolvent londýnské Ústřední školy řečnického a dramatického umění se brzy uchytil u kočovné herecké společnosti. V roce 1926 získal první profesionální angažmá, o čtyři roky později debutoval ve filmu a následně přesídlil do Hollywoodu. Celkem dvanáctkrát byl nominován na Oscara, zlatou sošku však třikrát ženatý herec získal pouze v roce 1948 za herecký výkon i režii Hamleta. Zemřel v červenci 1989 ve věku 82 let.

16:51
Výstava zachycuje lidské emoce, návštěvníci mohou vytvořit vlastní animovaný film

Vytvořit si svůj vlastní animovaný film mohou lidé na výstavě Civic Minds, která začne ve čtvrtek v pražské Galerii U Prstenu. Akce je součástí mezinárodního putovního projektu, který na fotografiích a animovaných filmech zpracovává téma lidských emocí. Výstava, která potrvá do 5. června, zahrnuje i workshopy animace pro děti s poruchou sluchu.

"Projekt Civic Minds chce poukazovat na to nejzákladnější - na lidi a jejich emoce. Zároveň má ambice emoce vyvolávat, probouzet v lidech otázky, dát šanci uvědomit si alespoň na okamžik sebe sama i své okolí a konfrontovat se s ním," uvedla koordinátorka projektu Aida Abbasová.

Akce má dvě části. První - výstava fotografií a projekce animovaných filmů - je určena veřejnosti. Druhou část tvoří workshopy animace, z nichž některé jsou věnovány dětem a mládeži. "Snažíme se zapojit zdravou a handicapovanou mládež. Animované filmy si zkusí vytvořit i hluchoněmé děti," dodala Abbasová.

18:03
Emigrant Zeithamml vystavuje abstraktní sochy a objekty, které pokrýval i zlatem

Kruh a čtverec jsou hlavním tématem výstavy Metafyzická plastika, kterou pro pražský Topičův klub připravil sochař a grafik Jindřich Zeithamml. Retrospektivní výstava abstraktních soch a objektů, které vynikají nezvyklou jednoduchostí, potrvá do 22. června.

Zeithamml je české veřejnosti znám teprve od 90. let minulého století, kdy se vrátil z emigrace. Od roku 1995 vede sochařský ateliér na pražské Akademii výtvarných umění (AVU), kde v 60. letech sám studoval.

Teplický rodák Zeithamml (1949) emigroval v roce 1972, nejprve do Itálie a poté do Německa, kde i dostudoval. Od konce 70. let tvoří oválné polychromované objekty, většinou dřevěné, a objekty podobné otevřeným skříňkám či pokladnicím, které nazývá "schránkami". Je také autorem minimalistických geometrických soch.

Jeho hlavním materiálem zůstalo celý život dřevo, které pokrýval barvou, plátkovým zlatem nebo stříbrem. Některé objekty ponechával v přírodním stavu.

08:36
Poslední písní od Houstonové je filmový duet s Jordan Sparksovou

Na internetu byla zveřejněna poslední nahrávka zpěvačky Whitney Houstonové, která zemřela v únoru v 48 letech. Píseň Celebrate nazpívala s kolegyní Jordin Sparksovou pro muzikálový film Sparkle. V něm Houstonová ztvárnila hlavní roli matky tří dcer, které mají úspěšnou skupinu i problémy s drogami.

Poslední nahrávku Houstonové je možné si poslechnout na webových stránkách moderátora a producenta Ryana Seacresta a od 5. června má být uvolněna ke stažení na iTunes. Film Sparkle, který je remakem stejnojmenného snímku z roku 1976, půjde do amerických kin 17. srpna, v českých by se měl objevit 1. listopadu.

Vítězka americké televizní soutěže American Idol Sparksová v neděli večer na počest Houstonové zazpívala její nejslavnější píseň I Will Always Love You z filmu Osobní strážce při udílení hudebních cen Billboard Music Awards. Dcera zesnulé zpěvačky Bobbi Kristina Brownová se neubránila slzám.

10:59
Norský klavírista s osmi nominacemi na Grammy hraje na Pražském jaru

Festival Pražské jaro dnes bude patřit norskému klavíristovi Leifu Ove Andsnesovi a Mahlerovu komornímu orchestru, který bude na přehlídce debutovat. V Dvořákově síni Rudolfina společně provedou Klavírní koncerty č. 1 a 3 Ludwiga van Beethovena a Balet o dvou obrazech Igora Stravinského. Koncert se bude opakovat ještě ve středu, obě akce jsou již beznadějně vyprodány.

Vystoupení je součástí tříletého beethovenovského projektu, který se v rámci Pražského jara živě natáčí. V příštích dvou letech se kvůli němu hudebníci na festival vrátí, aby v Rudolfinu dokončili nahrávky všech Beethovenových klavírních koncertů. Projekt plánují představit i na dalších 70 koncertech ve více než 40 městech po celém světě.

Letos dvaačtyřicetiletý Andsnes patří ke světové klavírní špičce, v Praze naposledy vystupoval na začátku své kariéry v letech 1992 a 1993. Je uznávaným propagátorem hudby Edwarda Griega. Andsnesovy nahrávky byly osmkrát nominovány na cenu Grammy a obdržely mimo jiné i pět Gramophone Awards. Doposud natočil přes 30 disků.

Festival Pražské jaro začal 12. května a potrvá do 3. června.

12:01
Poledňáková vede návštěvnost kin, sklonil se před ní i Diktátor

Komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel přilákala vzápětí po premiéře do kin 86.680 diváků a zaujala tak první místo víkendového žebříčku návštěvnosti. Na tržbách získala 11,3 milionu korun.

Komedie vznikla jako volné pokračování předchozího snímku této režisérky Líbáš jako bůh, který si nenechalo během prvního popremiérového víkendu v únoru 2009 ujít 92 434 lidí. V pokladnách tehdy nechali 11,4 milionu korun.

Snímek Marie Poledňákové v aktuálním žebříčku návštěvnosti odsunul na druhou pozici americký akční film Avengers, který zhlédlo 17 462 lidí. Celkem jich má na kontě už téměř 200 000.

Třetí je komedie Diktátor rovněž z americké produkce s počtem 15 494 víkendových diváků. Komik a mystifikátor Sacha Baron Cohen si v ní po kazašském Boratovi a rakouském Brunovi navlékl mužný plnovous a spolu s ním masku neomezeného vládce zemičky, kterou chce ze všech sil zachránit před demokracií.

14:21
Snová přehlídka divadla začne ucpáním systému, zahraje si na ní i Dusilová

Největší festival činoherního divadla v Moravskoslezském kraji Dream Factory 2012 zahájí úspěšné představení pražského Dejvického divadla Ucpanej systém. Závěr bude patřit hned třem představením Divadla Komedie - Weissenstein, Hrdinové jako my a Spílání publiku 2010. Program festivalu nabízí více než dvě desítky bodů.

Festival potrvá od 4. do 10. června. Představení se budou hrát v Divadle Petra Bezruče, prostorách Cooltour na Černé louce a v industriálních kulisách Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice.

"Jsem moc rád, že se nám pro zahájení podařilo získat neúspěšnější představení Dejvického divadla poslední doby. Máme informace o tom, že zájem diváků láme rekordy," řekl ředitel festivalu Tomáš Suchánek. I v Ostravě je představení již vyprodané. Za úspěch považuje i účast pražského Divadla Komedie, se kterým jednal přes rok. "Jsem zvědavý, jak bude naše publikum reagovat," řekl.

V představení Weissenstein se diváci mohou těšit i na zpěvačku Lenku Dusilovou. Ta se stala jedním z patronů festivalu a připravuje také speciální koncert Karel Weissenstein a hosté. Společně s Janou Vebrovou a Ivanem Achrem zahraje jak písně ze stejnojmenného představení, tak i své vlastní skladby. Koncert pořadatelé plánují na 9. června v areálu Dolu Hlubina.

17:46
Sněžná žena od režiséra Barty vznikla hlavně pro japonský trh

Výtvarník a režisér Jiří Barta představil nový krátký snímek Yuki Onna (Sněžná žena). Projekt zpracovávající motiv japonské legendy o chlapci, který je potrestán za nesplnění slibu, vznikl na objednávku japonského koproducenta. Realizace včetně příprav trvala dva roky a stála 3,5 milionu korun. Režisér ve filmu využil různé techniky, mimo jiné voskovou animaci. Na dnešní projekci v Praze to řekl Michal Podhradský ze společnosti Animation People.

Námět čtrnáctiminutového snímku vychází z legendy spisovatele Lafcadia Hearna, který žil a tvořil v japonském císařství od roku 1880. Sbírka jeho povídek Kwaidan je v Japonsku všeobecně známá. Jedna z nich líčí osud chlapce Minokičiho, který je potrestán za porušení slibu Sněžné ženě.

Distribuce je zajištěna hlavně v Japonsku. Snímek je prý určen spíše pro festivaly než pro širokou distribuci. Podhradský uvažuje o premiéře na prestižní mezinárodní přehlídce a pak o reprízách na festivalech animovaného filmu ve světě. Český komentář namluvili Oldřich Vlach a Jitka Ježková.

08:27
Hlas namluvil knihu, kterou sám i napsal. Atmosféru dotváří písničky

Na koncertu v zaplněné pražské Balbínově poetické hospůdce pokřtil písničkář Ivan Hlas audioknihu se svou literární prvotinou Za barevným sklem. Audioknihu pro vydavatelství Supraphon načetl autor společně s Ondřejem Vetchým. Atmosféru nahrávky dotváří Hlasova hudba a písničky.

"Jsem moc rád, že Ondřej nabídku načíst moji knížku přijal. Jde o pohled do klukovského světa, a k tomu je on přímo vyvolený," uvedl Hlas, kterého s oblíbeným hercem pojí dlouholeté přátelství.

Vetchý byl také mezi hosty koncertu, který se uskutečnil v uvolněné klubové atmosféře. Hlas se svými hudebními kolegy například věnovali písničky přítomným ženám, které prozradily, že mají narozeniny.

09:40
Warhol ze sbírky fotografa Sachse se vyšplhal na 150 milionů

Dražba děl ze sbírky fotografa Guntera Sachse výrazně překonala očekávání londýnské aukční síně Sotheby's. Velkým úspěchem skončil především prodej děl od Andyho Warhola, která dosáhla dvojnásobku původně odhadované ceny.

Nejúspěšnější položkou prvního dne dražby, která bude pokračovat i ve středu, byl Warholův autoportrét. Prodal se za 4,75 milionu liber (150 milionů korun), zatímco Sotheby's odhadovala jeho prodejní cenu na dva miliony liber. Vítěz dražby si přál zůstat v utajení. Téměř na dvojnásobek proti původně odhadované ceně se dostal portrét Sachse od Warhola. Jeho prodej vynesl 1,1 milionu liber. Aukční síň přitom předpokládala, že se cena bude pohybovat kolem 600 000 liber.

Fotograf německého původu Sachs umění sbíral během celého svého bujarého života a podle Cheyenne Westphalové z aukční síně Sotheby´s, která dražbu pořádá, šlo o jednoho z nejprozíravějších a nejvlivnějších sběratelů 20. století. Sachs loni v květnu spáchal sebevraždu u sebe doma ve Švýcarsku. V dopise na rozloučenou napsal, že trpí nemocí, z níž není východiska. Prý šlo o Alzheimerovu chorobu.

12:18
Nejprodávanější deskou v Česku jsou Dobré časy od Neckáře

Tuzemskou hitparádu vede Václav Neckář, jehož nová deska Dobrý časy je nejprodávanějším albem v České republice již třetí týden. Následuje Tomáš Klus a jeho album Racek. Mladý písničkář má v první desítce ještě své další dvě desky - na pátém místě Hlavní uzávěr splínu a na osmém čtyři roky starý debut Cesta do záhu(d)by.

Na třetím místě zůstala americká skladatelka a zpěvačka Norah Jonesová s nahrávkou Little Broken Hearts, na čtvrtém úspěšná zpěvačka Adele s deskou 21.

Na šesté místo pronikla kompilace Taneční liga 139, na sedmém je album Madonny s názvem MDNA. Devátá příčka patří multižánrovému projektu Jaroslava Svěceného a Michala Dvořáka Vivaldianno MMVIII. Desítku nejprodávanějších titulů uzavírá nahrávka znovuobnoveného Pražského výběru Straka v hrsti.

15:59
Atmosféru pražských ostrovů zachycuje výstava Sudkových snímků

Fotografie Josefa Sudka, na kterých slavný fotograf zachycoval atmosféru pražských ostrovů na Vltavě, vystavuje ode dneška Galerie Josefa Sudka na Úvoze. Výstavu nazvanou Z ostrovů připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum, které komorní galerijní prostor v bývalém Sudkově bytě provozuje. Potrvá do 9. září.

Snímky pocházejí ze 40. až 60. let, kdy, jak připomíná kurátor výstavy Jan Mlčoch, řada českých fotografů volila dobrovolně, či z donucení exil. Jinak se zachoval Sudek (1896 až 1976), který volil cestu vnitřního exilu. Jedním z útočišť, kam se ze svého skromného ateliéru v těchto temných letech uchyloval, byly vltavské ostrovy.

Hledal opuštěná místa v samotném srdci Prahy, k nimž tehdy ještě patřil třeba Střelecký ostrov. Na nich ve večerním přítmí a často i v mlze vznikly jeho melancholické snímky. Výstava je doplněna dvěma fotografiemi v originálních autorských adjustacích.

17:55
Depp vždy tvrdil, že má indiánskou krev. Stal se čestným členem kmene Komančů

Americký filmový herec Johnny Depp je čestným členem indiánského kmene Komančů.

Náčelník Komančů Johnny Wauqua předal Deppovi při ceremonii v Albuquerque v Novém Mexiku minulý týden dokument o jeho "adopci" kmenem Komančů. Depp již dříve tvrdil, že má kapku indiánské krve (buď čerokíjské nebo kmene Krí).

Depp v té době také natáčel v Novém Mexiku film The Lone Ranger (Osamělý strážce), nové zpracování příběhů o fiktivní postavě maskovaného texaského muže zákona. Depp hraje jeho indiánského společníka Tonta.

Film natáčí režisér Gore Verbinski a producentem je Jerry Bruckheimer, tedy stejný tým, který stál za úspěchem série Piráti z Karibiku.

10:32
První reakce na kerouakovský film Na cestě jsou negativní

Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes dnes měla světovou premiéru první filmová adaptace kultovního románu Jacka Kerouaca Na cestě. Většina prvních recenzí na počin brazilského režiséra Waltera Sallese byla podle agentury Reuters negativní.

Režisér road movies jako Hlavní nádraží nebo Motocyklové deníky se tentokrát rozhodl zfilmovat "bibli" beatové generace. Kniha o svobodě a poválečné Americe se tak dočkala zfilmování po více než 60 letech. "Road movie je podle mě to, proč jsem se stal filmařem a jsem tomu velmi oddaný," řekl Salles festivalovému tisku. Filmové zpracování se pokouší z knihy na plátno převést energii a proud myšlenek poháněných drogovým opojením.

Sala Paradise, Kerouacovo alter ego, ztvárnil britský herec Sam Riley, zatímco Američan Garrett Hedlund si zahrál Paradiseova přítele Deana Moriartyho, jenž je symbolem muže žijícího momentální přítomností. "Je to o ztrátě nevinnosti, je to o hledání té poslední hranice, kterou nikdy nenajdou," řekla Salles novinářům v Cannes. "Je to také o zjištění, že toto je konec cesty a konec amerického snu," řekl filmař. Ten do role Moriartyho mladé ženy obsadil Kristen Stewartovou známou z Twilight ságy.

Další role patří Kirsten Dunstové nebo Viggovi Mortensenovi. Hnacími jednotkami příběhů v románu Na cestě jsou sex, drogy a jazz a touha hlavních postav po osvobození těla a mysli. Salles řekl, že vidí paralelu mezi Kerouacovým improvizátorským stylem psaní inspirovaném jazzem a bebopem a prací filmového režiséra. Většina recenzí na film však zatím byla negativní.

"Působí to zdlouhavě a jednotvárně, jako bychom byli ponecháni na něčí party, aniž bychom někoho znali nebo nás ti lidé zajímali, a házeli do sebe whisky a barbituráty tak často, jak se všichni navzájem pomlouvají," napsal londýnský magazín Time. Britský The Telegraph film označil za "jednotvárnou spirálu beatnického hýření". Evening Standard napsal, že filmu chybí "šílený zápal Kerouacova divokého a mimořádného psaní". (čtk)

11:49
Festival Divadlo evropských regionů začíná 21. června

To nejlepší z činoherního, alternativního i loutkového divadla nabídne v Hradci Králové mezinárodní festival Divadlo evropských regionů. Jeho 18. ročník se tam uskuteční od 21. do 30. června. Dnes o tom na tiskové konferenci v Praze informovali zástupci pořadatelů z Klicperova divadla, Divadla Drak a sdružení Poco a Poco animato.

Přehlídku zahájí pražské Divadlo Komedie inscenací hry Petera Handkeho Podzemní blues, v níž excelují Martin Finger a Boleslav Polívka. "Pro hradecké diváky to bude výjimečná příležitost spatřit ještě představení z éry režiséra Dušana Pařízka v tomto divadle," uvedl ředitel přehlídky Ladislav Zeman. Podle něj obohatí festival akce pod širým nebem, na níž vystoupí 150 souborů a jednotlivců.

Dalšími pražskými zástupci budou Činoherní klub, který přiveze Čičvákovu inscenaci Kukura, a Divadlo Na zábradlí s Havlovou Asanací v režii Davida Czesanyho. V programu je i výběr z inscenací ostravských divadel. Konkrétně adaptace filmu Rodinná slavnost v nastudování Divadla Petra Bezruče s Norbertem Lichým v hlavní roli tyranského otce, Mikuláškova dramatizace knihy Gottland, kterou uvede Národní divadlo moravskoslezské, stejně jako jeho představení Moskva-Petušky. Adaptace této proslulé "bible alkoholiků" se v Ostravě hraje v Divadelním klubu Jiřího Myrona. Komorní scéna Aréna přiveze drama Blecha americké autorky Naomi Wallaceové.

Regiony budou reprezentovat Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Městské divadlo Zlín a Divadlo Husa na provázku z Brna, jehož členové uvedou inscenaci Vladimíra Morávka Leoš aneb Tvá nejvěrnější, přibližující život a dílo Leoše Janáčka. Ústecké Činoherní studio představí Ibsenovo drama Nepřítel lidu a Jihočeské divadlo z Českých Budějovic přiveze tragikomedii Fuk v režii Petra Zelenky. Malovickému Divadlu Continuo bude vyhrazen speciální den; vyplní je dvěma inscenacemi v režii Pavla Štourače.

Polský Teatr Ateneum z Katovic přiveze Johanku z Arku v režii režiséra Karla Brožka. Francouzské divadlo s mezinárodním obsazením - Compagnie Iriny Brook - představí projekt Odyssea, verzi slavného Homérova eposu v energickém rytmu rapu. Ensemble Leporello z Bruselu uvede commedii dell´arte s živou hudbou a žonglérskými kousky Galantní scény a Radošínské naivní divadlo z Bratislavy satirickou komedii Stanislava Štepky Jen tak přišli v režii Ondreje Spišáka. Návštěvníci uvidí také inscenace Klicperova divadla, projekty Divadla Drak či Farmy v jeskyni. (čtk)

12:44
Stanové městečko na MFF KV se přesune k sídlišti

Řada novinek je připravena pro návštěvníky 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který začíná 29. června a potrvá do 7. července. Patrně nejzásadnější je přesun oblíbeného stanového městečka ze stadionu AC Start v Tuhnicích do rekreačního areálu Rolava u sídliště Čankovská. Víc projekcí se uskuteční v letním kině a v centru MFF, hotelu Thermal, budou k dispozici nové digitální projektory.

Stanové městečko využívali hlavně takzvaní batůžkáři, tedy studenti, kteří za pár korun na den nepohrdli ubytováním pod stanem na ploše stadionu. Nyní si ale musí zvyknout na novou lokalitu. Kvůli problémům sdružení AC Start a dohadům o vlastnictví areálu nechtěli pořadatelé MFF riskovat a pro městečko vybrali nové místo, uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA). "V podstatě jedinou možnou lokalitou byla Rolava. Je tady dostatek prostoru pro postavení stanů a nechybí ani potřebné zázemí," poznamenal.

Rolava je sice od centra města o něco dál, ale to není podle Kulhánka vůbec problém. Jednak z nedalekého sídliště jezdí autobusy MHD a chybět nebude ani mimořádná festivalová linka, která v minulosti fungovala i na AC Start. Její provoz kopíruje projekce do pozdních nočních hodin. Za plus Rolavy považuje primátor i samotné prostředí. Pokud nepůjdou obyvatelé stanového městečka do kina, mohou se koupat nebo si zabruslit na in-line dráze. Hned vedle areálu je k dispozici supermarket.

Nejen batůžkáři při letošním MFF ocení zkvalitnění projekcí ve všech pěti sálech hotelu Thermal. Klasické promítačky nahradí digitální technika, která přišla na téměř deset milionů korun. Kromě Thermalu budou letos festivalové projekce i v dalších kinech, ať už je to Čas nebo Drahomíra, promítat se má znovu v Lázních III i v Grandhotelu Pupp. Několik milionů korun investovalo město do dalších úprav letního kina. Bude zařazeno mezi oficiální kina MFF a měl by se v něm promítat mimo jiné úvodní i závěrečný film. (čtk)

13:58
Nový interiér galerie v Liberci bude o osm milionů Kč levnější

Zařízení interiéru rekonstruovaných městských lázní v Liberci bude zhruba o osm milionů korun levnější, než předpokládala původní studie. Novinářům to dnes řekla hejtmanova náměstkyně Lidie Vajnerová. Nové vybavení bude sloužit pro potřeby oblastní galerie, která se do historické budovy přestěhuje za dva roky.

Původní studie počítala s náklady na interiér 42 milionů korun, což ale Liberecký kraj považoval za přemrštěnou cenu. "Od hlavního projektanta jsme získali přesný položkový rozpočet včetně podrobných technických popisů. V projektu je konečná cena včetně rezervy 34,3 milionu korun," uvedla Vajnerová.

Na dodávku zařízení pro interiér vypíše kraj výběrové řízení. "Vyhlásíme ho na podzim. Bude možné podat nabídku na celou zakázku i jednotlivé položky," řekla. Platby za interiér chce kraj rozložit mezi roky 2012 až 2014. Část nákladů by rád zaplatil z takzvaných norských fondů.

Rekonstrukce městských lázní začala loni na podzim a patří k největším projektům spolufinancovaným z evropských fondů ve městě. Stavbu platí magistrát, kterému lázně patří. Po dokončení ale budovu převezme kraj a přestěhuje do ní oblastní galerii. Její původní budovu dostane výměnou město. Nákladná stavba by měla být hotová v polovině roku 2013, galerie se do ní přestěhuje o rok později.

Stavbu zajišťuje pardubická firma Chládek a Tintěra, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 380 milionů korun. V této sumě ale není vybavení za interiér, což vyvolalo spory mezi městem a krajem. Podle Vajnerové se v rozpočtu kraje s penězi na mobiliář nepočítalo. Mluvčí liberecké radnice Pavlína Stránská ale už dříve uvedla, že kraj od začátku věděl, že součástí projektu není vybavení pro galerii.

Za 34 milionů korun by si měla galerie pořídit vše, co pro nové prostory potřebuje. Především vybavení expozic a depozitáře. "Pro něj potřebujeme především speciální výstavní sítě na zavěšení obrazů, aby mohly být v přirozené poloze, mohl kolem nich proudit vzduch, aby se vzájemně nedotýkaly a nedocházelo k jejich poškozování při manipulaci," řekl ředitel galerie Jan Randáček. Podle Vajnerové pro galerii také musí pořídit speciální světla, která nebudou poškozovat vystavené obrazy.

Kontroverzní zakázky na rekonstrukci lázní a také na dostavbu městského bazénu byly loni na jaře jednou z příčin pádu vedení bývalého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec). Upozorňoval na to, že výběrové řízení i smlouvy jsou pro město nevýhodné a že se prodraží. (čtk)

14:41
Majitel Kupkova obrazu žádá o zrušení památkové ochrany

Majitel obrazu Františka Kupky Tvar modré, který se v dubnu v Praze vydražil za rekordní cenu přes 55 milionů korun, žádá o zrušení jeho památkové ochrany. Dnes to řekl Jan Vondryska z ministerstva kultury, které o prohlášení díla za kulturní památku i o sejmutí památkové ochrany rozhoduje. Obraz v aukci koupil zahraniční kupec, kulturní památku ale podle českých zákonů ze země nelze trvale vyvézt.

Vladimír Lekeš, jednatel společnosti Adolf Loos Apartment & Gallery a zároveň majitel obrazu zaslal žádost o zrušení památkové ochrany na MK 21. května. Úřad ale nemá, stejně jako v případě prohlášení věci za památku, stanovenu žádnou lhůtu, ve které musí rozhodnout. Musí si vyžádat odborná stanoviska několika institucí. Výsledek řízení ani jeho časový horizont v tuto chvíli nelze ani v nejmenším odhadovat, uvádí MK.

Přestože dnes MK i Národní památkový ústav tvrdí, že obraz památkou je, Lekešovi před dražbou NPÚ sdělil, že není. Problém je v tom, že obraz byl součástí Waldesovy sbírky, která byla v 90. letech na prohlášení za památku navržena. Podle informací památkářů z obou institucí, kteří se případem zabývají dlouhodobě, ale není zřejmé, zda se proces prohlašování dokončil.

Waldesovu sbírku začal stát v restituci vracet po roce 1996. Stát, respektive Národní galerie ale navrhla v roce 1997 sbírku jako celek prohlásit za kulturní památku - to by znamenalo, že si ji dědicové žijící v USA nemohou ze země odvézt. MK v květnu 1997 prohlásilo památkou část sbírky; restituent se odvolal a rozhodnutí MK pravděpodobně nenabylo právní moci.

Tehdy se totiž stát s restituentem dohodl na odkoupení několika obrazů za 100 milionů korun a spor již dál nepokračoval. Pravděpodobně nepokračovalo ani "prohlašování" děl mimo kolekci vykoupenou pro NG, tedy i obrazu Tvar modré. Agenda prohlašování děl i nemovitostí za památky zároveň v té době přecházela z NPÚ na MK a věcí, jejichž proces prohlašování nebyl dokončen, jsou údajně nejméně desítky.

Dnes ministerstvo říká, že statut kulturní památky byl obrazu udělen v době, kdy byl ve vlastnictví Národní galerie. Pokud by nyní MK rozhodlo o zrušení památkové ochrany díla, musí majitel před jeho vývozem požádat stát o povolení. V tomto případě by žádal NG. (čtk)

15:54
Cenu Franze Kafky získala spisovatelka Daniela Hodrová

Cenu Franze Kafky pro rok 2012 dostala česká spisovatelka Daniela Hodrová. Podle statutu ceny se jejím udělením vyzdvihuje celé dosavadní autorovo dílo. Ocenění laureátce předá pořádající Společnost Franze Kafky 23. října 2012 v Brožíkově sále Staroměstské radnice v Praze, sdělila dnes Daniela Uherková z Kafkovy společnosti.

Pětašedesátiletá Hodrová se literatuře věnuje také teoreticky a působila i jako nakladatelská redaktorka. Po studiích jazyků, (ruštiny, češtiny, francouzštiny) a srovnávací literatury na Univerzitě Karlově pracovala v nakladatelství Odeon. Od poloviny 70. let se věnuje badatelské práci v oboru teorie literatury v několika akademických ústavech.

Je autorkou monografií, studií a překladů. Její beletristické a esejistické knihy, zvláště románová trilogie Trýznivé město - Podobojí, Kukly a Théta z 90. let, jsou přeloženy do francouzštiny, němčiny a polštiny. V roce 2011 získala Státní cenu za literaturu.

Hodrová se stala dvanáctou nositelkou Ceny Franze Kafky. Společnost ji každoročně uděluje autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Kafkovo. Jejími nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke či Václav Havel. (čtk)

17:31
Pár míst Anety Langerové pokřtila Marta Kubišová

Marta Kubišová dnes v pražském klubu Jazz Dock pokřtila novou nahrávku Anety Langerové. CD a DVD s názvem Pár míst... nabízí záznam ze speciálního akustického koncertu Langerové se smyčcovým triem, který se konal loni 23. prosince v pražském Bio Oko. "Přeju této nahrávce cestu do srdcí posluchačů a těším se na naši spolupráci, která se chystá," uvedla Kubišová.

Langerová bude mimo jiné jedním z hostů na oslavách jejích 70. narozenin. Pár míst... přináší výběr písní z tří alb Langerové v nových aranžmá za doprovodu smyčcových nástrojů. V akustických úpravách zazněla například píseň Vzpomínka z posledního alba Jsem, skladby, které na koncertech často nehraje, jako například Poplach či Němá a hity V bezvětří, Voda živá nebo Hříšná těla křídla motýlí. "Pár míst je můj vysněný projekt, na pódiu jsem se během koncertů ještě nikdy necítila tak svobodně jako teď. Stále se poznávám a hledám a dá se říct, že tady jsem se našla asi nejvíc," uvedla Langerová.

Podle zástupce vydavatelské společnosti Supraphon Karla Deniše je nahrávka Pár míst... více než běžným cédéčkem a dévédéčkem. "Jde o srdeční záležitost pro všechny, kdo se toho projektu zúčastnili, něco víc než jenom další nahrávka na našem trhu," podotkl Deniš. První vítězka soutěže Česko hledá SuperStar, která vydala své poslední album Jsem v roce 2009, zahájila své turné na konci loňského roku. K původním osmi koncertům pro velký zájem přibylo přes dvě desítky dalších. Aktuálně turné Pár míst... pokračuje 19. června koncertem na Letní scéně na Kunětické hoře. (čtk)

20:34
MZV hledá nového šéfa Českých center

Ministerstvo zahraničí vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center. Zájemci o místo šéfa této příspěvkové organizace ministerstva se mohou hlásit do 15. června. Uvádí se to na internetové stránce úřadu, kde jsou také zveřejněny podmínky účasti v konkurzu. Dosavadním ředitelem instituce je od roku 2009 Michael Pospíšil.

Výběrové řízení je vyhlášeno také na místo ředitele Českého centra v Moskvě, v tomto případě je termín pro podávání přihlášek 25. června. Česká centra mají za úkol především prezentovat českou kulturu v zahraničí. Soustavná propagace českého filmu, designu, hudby, umění, módy a literatury se odehrává v řadě světových metropolí, včetně New Yorku, Berlína, Paříže, Vídně, Moskvy či Tokia. Podle ředitelů jednotlivých center má největší ohlas v zahraničí český film, design a výtvarné umění.

Dnes celou síť tvoří 21 center v 19 zemích, od roku 2006 je doplňuje také České centrum Praha. Jako zatím poslední bylo v roce 2010 otevřeno České centrum v Tel Avivu. V uplynulých letech centra opustila pobočky v Košicích a v Buenos Aires. Pospíšil ale plánoval třeba nové zastoupení v jihokorejském Soulu. K významným projektům Českých center v letošním roce patří například oslavy nedožitých stých narozenin Jiřího Trnky či projekt Czech Open 2012, česká kulturní sezona v místě konání olympijských her v Londýně. (čtk)

21:33
Polskému klavíristovi Blechaczovi je nejbližší Varšavská filharmonie

Varšavská filharmonie patří k nejoblíbenějším orchestrům mladého polského klavíristy Rafala Blechacze. Je blízká jeho srdci proto, že jej doprovázela ve finále Mezinárodní soutěže Fryderyka Chopina, kterou před před sedmi lety suverénně vyhrál. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Praze. Tento pátek se poprvé společně před českým publikem představí ve Smetanově síni Obecního domu. Koncert, který diriguje legenda polské hudební scény Antoni Wit, se pořádá v rámci festivalu Pražské jaro. Přehlídka potrvá do 3. června.

"Velmi se na tento koncert těším, protože jsem slyšel, že akustika je zde opravdu výjimečná. V této sezoně se obecně hodně zabývám Beethovenem a hodně hraji koncert č. 4, který je podle mě velmi krásný," řekl šestadvacetiletý Blechacz. Právě Klavírní koncert č. 4 od Ludwiga van Beethovena přednese Pražanům. Na Pražském jaru debutuje, v české metropoli však nevystupuje poprvé, recitál zde měl již v roce 2008. Díky vítězství ve slavné varšavské soutěži vstoupil Blechacz na pódia v Evropě, Japonsku a Americe.

"Dveře se mi otevřely nejen v Polsku, ale po celém světě. Vždy jsem o tom snil když jsem vyhrál soutěž, tak se mi tento sen splnil," uvedl virtuos. Výhru v soutěži proto považuje za nejdůležitější událost svého uměleckého života. Půl roku po vítězství s Blechaczem uzavřela výhradní smlouvu nahrávací společnost Deutsche Grammophon. Pod touto značkou vyšly pianistovi zatím čtyři desky, první obsahuje komplet Chopinových preludií, druhá sonáty vídeňských klasiků. "Vím, že obecenstvo po Chopinově soutěži ode mne Chopina očekává, zejména publikum v Polsku a Japonsku," poznamenal.

Díky mimořádnému ohlasu obou alb dostal příležitost natočit oba Chopinovy koncerty v rámci projektu Chopinova roku 2010, které ocenila nejen německá kritika. Letos v únoru mu vyšlo nové sólové album s díly Debussyho a Szymanowského. Na pátečním koncertu zazní také symfonická báseň Zlatý kolovrat od Antonína Dvořáka a Koncert pro orchestr od Witolda Lutoslawského, reprezentanta polské poválečné skladatelské generace. "Lutoslawski není příliš jednoduchý, není pro každého posluchače...," upozornil osmašedesátiletý dirigent Wit.

Varšavskou filharmonii vede od roku 2002. Na Pražském jaru už vystupoval třikrát. Připomněl, že se Varšavská filharmonie velmi zabývá českou hudbou. Toto těleso má podle něj ryze slovanský nádech, více než 80 procent členů tvoří Poláci. V jeho repertoáru dominuje polská hudba, patří mezi její přední interprety. (čtk)

05:47
Cigánski diabli hráli na Pražském jaru směs lidových písní, filmové hudby a oper i operet

V netradičním luxusním prostředí v pražské hale Mercedes Forum dnes v rámci festivalu Pražské jaro vystoupila slovenská kapela Cigánski diabli. Program tvořila pestrá hudební směs složená z lidových písní, filmové hudby i ukázek z oper a operet. Koncertu aplaudoval vyprodaný sál, mezi posluchači mimo jiné zasedl také kontroverzní bývalý pražský primátor Pavel Bém. Energická muzika slovenské kapely vyvolávala odezvu již během produkce, kdy přítomní tleskali sólům v temperamentně zahrané hudbě, kterou znalci označují jako koláž romské a klasické muziky. Obdiv publika vyvolala mimo jiné virtuosní hra cimbalisty Ernesta Šarköziho, který zaujal také svými grimasami. "Už jsem viděl hodně, ale něco takového ještě ne," uvedl například houslista Jaroslav Svěcený, který si loni Cigánské diably pozval na festival Tóny Chodovské tvrze. Soubor poté zahrál i na letních multižánrových festivalech Benátská noc a Sázavafest. Soubor složený z osmi klasicky vzdělaných hudebníků na festivalu Pražské jaro vystoupil v nezvyklém prostředí, kde mohli návštěvníci o přestávce obdivovat například vůz SLS AMG Roadster nabízený za více než 5,6 milionu korun. Orchestr Cigánski diabli byl založen v roce 2007. Největší posluchačské zázemí má na rodném Slovensku, kde za poslední čtyři roky absolvoval 700 vystoupení. V Německu například loni odehrál 30 koncertů. Repertoár orchestru vychází z cikánského, slovenského, ruského, židovského, maďarského a řeckého folkloru a originálním způsobem nachází propojení mezi etno music a klasickou hudbou. Mezi nejžádanější skladby patří temperamentní hudební směs Židovské melodie a Jerusalem a ústřední skladba z filmu Schindlerův seznam v podání zpěvačky Silvie Šarköziové. Nechybějí legendární skladby jako Čardáš od Vittoria Montiho, Uherský tanec č. 5 od Johanesa Brahmse nebo Řek Zorba od Mikise Theodorakise. Repertoár doplňují původní skladby Cigánskych diablov jako Cigánské housle nebo Myjava. Velký ohlas u publika vyvolal také projekt Haydn à la Zingarese absolvovaný společně s rakouským klavírním virtuosem Paulem Guldou. (čtk)

09:17
V O2 Areně hostuje artistická show Cirque du Soleil

Mezinárodní kanadská artistická skupina Cirque du Soleil (Sluneční cirkus) ode dneška hostuje v pražské O2 Areně. Do Česka přijela potřetí, nyní s úspěšným projektem Alegría, který bude uvádět do 27. května. Tuto akrobatickou show zhlédlo už přes deset milionů lidí na celém světě. Soubor 55 špičkových artistů ze sedmnácti zemí světa v ní předvádí neuvěřitelné výkony v sólových i skupinových číslech.

Vstupenky se prodávají za 1290 a 1590 korun. Všechna vystoupení souboru charakterizuje technická dokonalost, mimořádný design, nápadité kostýmy a osvětlení, vynikající choreografie, humor a hudba. Zájemci se bližší informace dozvědí na webových stránkách cirkusu. Společnost Cirque du Soleil má nyní 5000 zaměstnanců, mezi nimiž je přes dvanáct stovek artistů z téměř 50 zemí.

Jejich umění už obdivovalo přes 100 milionů diváků ve třech stovkách měst pěti kontinentů. Po celém světě jezdí dvacítka skupin s touto show. Soubor má sídlo v Montrealu. (čtk)

10:03
Na Pražském jaru vystoupí Varšavská filharmonie a pianista Blechacz

Dnešní večer na festivalu Pražské jaro bude patřit polským interpretům. Poprvé společně před českým publikem se představí Varšavská filharmonie s úspěšným mladým klavíristou Rafalem Blechaczem. Koncert bude ve Smetanově síni Obecního domu řídit legendární polský dirigent Antoni Wit.

Vítěz prestižní Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina z roku 2005, šestadvacetiletý Blechacz, přednese Klavírní koncert č. 4 od Ludwiga van Beethovena. Zazní ale i symfonická báseň Zlatý kolovrat od Antonína Dvořáka a Koncert pro orchestr od Witolda Lutoslawského.

Na vystoupení podle pořadatelů zbývá ještě několik posledních vstupenek. V Rudolfinu se bude od 21:30 hodin pořádat první nokturno. V ryze bachovském repertoáru se zde představí houslista Roman Patočka, violista Jakub Fišer a violoncellista Jiří Bárta. (čtk)

11:22
Francouzská kina měla vloni rekordní návštěvnost

Francouzská kina zaznamenala loni největší návštěvnost od roku 1945. Podle bilance Národního střediska pro kinematografii (CNC) přišlo v roce 2011 do kina 216,6 milionu platících diváků. Dobře se vedlo i francouzským filmům. "Přišlo na ně 88,63 milionu lidí. To je o 19,6 procent víc než loni a nejvíc od roku 1984," uvádí CNC.

"Podíl francouzských filmů na trhu se tak zvýšil z loňských 35,9 procenta na 40,9 procenta. Americké filmy vidělo 99,34 milionu lidí, tedy 45,9 procenta všech diváků." "Francouzi nechodili nikdy tolik do kina. Jsou nadále nejčastějšími návštěvníky kin v Evropě, když každý Francouz jde v průměru do biografu 3,5 krát za rok. V Británii to je v průměru 2,8 návštěvy kina, v Itálii 1,6 a v Německu 1,6," uvádí CNC.

Loni šlo do kin 293 francouzských filmů, tedy nejvíc od roku 1981. "Francouzský film je uváděn v průměru ve 120 kopiích, americký ve 255 kopiích," dodává CNC. Průměrná cena za lístek do kina zůstala obdobná jako loni - 6.33 eura (160 korun).

V ČR loni naopak návštěvnost kin klesla o pětinu a byla nejnižší za posledních šest let. Zatímco v roce 2010 do kinosálů zavítalo 13,5 milionu diváků, loni jich bylo pouze 10,8 milionu. (čtk)

12:21
V sobotu začíná festival Mezi ploty

Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích po roce opět otevře své brány veřejnosti - již v sobotu odstartuje 21. ročník dvoudenního festivalu Mezi ploty. Pro tamní pacienty i návštěvníky areálu je připraven bohatý kulturní program, který nabídne hudbu, literaturu, divadlo i výtvarné dílny. Hlavním lákadlem letošního ročníku bude například vystoupení legendárního divadla Sklep, které se na festival vrací po dlouhých 15 letech, nebo koncerty kapel Vypsaná fixa, Chinaski a The Plastic People of the Universe.

Na venkovních scénách rozsáhlého bohnického parku vystoupí o víkendu kolem čtyřiceti kapel a sólových hudebníků. Na své si přijdou příznivci rocku, popu, ska, funku, ale i rapu nebo etnické hudby a folku. Kromě pestrého programu by návštěvníkům mělo přát i počasí. Bude jasno až polojasno s denními teplotami mezi 18 až 22 stupni.

Podle ředitele přehlídky Roberta Kozlera z pořádající společnosti Nedomysleno dokonce letošní program v mnohém předčí loňský, jubilejní ročník. "V hudební části vystoupí skupiny Žlutý pes, Vypsaná fiXa, Chinaski, The Plastic People of the Universe, Marta Töpferová, Gulo čar či Toxique.

Příznivci divadla uvidí ukázky různorodých oblastí dramatického umění - Besídku Divadla Sklep, vystoupení brněnského HaDivadla či Husy na provázku, ale i komorní představení Národního divadla," uvedl Kozler. Diváci se mohou zúčastnit i autorských čtení například Michala Viewegha a Jiřího Dědečka.

Bohatý program čeká i nejmenší návštěvníky festivalu. K dispozici jim budou výtvarné dílny nebo dětské divadelní ansámbly. Chybět nebude ani populární punk-rockové uskupení pro nejmenší Kašpárek v rohlíku.

Hlavním cílem přehlídky je podle pořadatelů bourání bariér mezi pacienty psychiatrických léčeben a veřejností. Neodmyslitelnou součástí festivalu jsou také vystoupení handicapovaných umělců, v areálu budou navíc prezentovány výrobky z chráněných dílen, které bude možnéi zakoupit.

Předprodej lístků končí dnes v 18:00. Vstupenky ale budou moci případní zájemci zakoupit ještě na místě. Dospělého bude jednodenní vstupenka stát 280 korun, držitele karty ISIC 200 korun. Děti do 14 let mají vstupné za 120 korun, děti do výšky jednoho metru zcela zdarma. (čtk)

13:27
Zemřel architekt Jan Štípek, autor budovy Průmstavu na Praze 4

Ve věku 70 let zemřel ve čtvrtek architekt a vysokoškolský pedagog Jan Štípek, zakladatel a dlouholetý předseda České komory architektů (ČKA). ČTK to dnes řekla mluvčí ČKA Markéta Pražanová.

Štípek (1941) vystudoval stavební fakultu ČVUT, poté nastoupil do Projektové služby Pragounion. Do roku 1990 pracoval jako hlavní architekt v Pragoprojektu. O dva roky později se zasloužil o vznik ČKA a byl jejím prvním předsedou. "O jeho vysokých morálních kvalitách a obecné váženosti svědčí i to, že byl předsedou této profesní organizace zvolen desetkrát," uvedla Pražáková.

Od počátku 90. let se kromě projektování věnoval také pedagogické činnosti. Až do roku 2008 vedl ústav nauky o budovách na fakultě architektury ČVUT v Praze.

V učebnicích české architektury je s Štípkovým jménem spojena administrativní budova Průmstavu (dnešní Qubix) z roku 1976 ve Štětkově ulici v Praze 4, jejíž rekonstrukce byla dokončena v letošním roce. Špípek také navrhl rekonstrukci hotelu Union v Praze 4 a hotelu Tranzit v blízkosti letiště Praha-Ruzyně. Podle jeho projektu se také dokončuje Ústav umění a designu na Západočeské univerzitě v Plzni.

Zesnulý architekt je nositelem řady ocenění, mezi jinými titulu Osobnost stavebnictví 2011. Letos dostal i medaili České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). (čtk)

14:52
Staroměstské náměstí uvítá folklor národů

Na Staroměstském náměstí začne dnes vpodvečer dvoudenní mezinárodní festival Praha srdce národů, který představí folklor národů, národnostních menšin a etnik. Zúčastní se jej čtyřiadvacet souborů z více než dvou desítek zemí. Přehlídka se koná už počtrnácté. Podrobnosti lidé naleznou na webu akce.

V Praze se letos představí čtyři stovky tanečníků, zpěváků a hudebníků různých národností z Evropy, Afriky, Asie i Ameriky. Kromě centra Prahy se vystoupení uskuteční i na Mariánském náměstí, v TOP Hotelu Praha, v kostele sv. Ludmily a v Divadle na Vinohradech.

Festival vznikl v roce 1999 jako pokus o smíření vznikajících a množících se národnostních konfliktů ve světě. Podle pořadatelů je každý koncert důkazem, že hudba, zpěv a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. Na festivalu dosud vystoupilo kolem 270 uměleckých kolektivů z celého světa. (čtk)

15:10
Vedení muzea v Osvětimi před Eurem zpřísňuje pravidla návštěv

Vedení muzea v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře v jihopolské Osvětimi zpřísňuje před blížícím se mistrovstvím Evropy ve fotbale pravidla pro návštěvníky. Nebudou do něho smět nosit třeba fanouškovské šály, vlajky nebo plakáty.

Zakazují se také píšťalky a samozřejmě i trubky vuvuzela, informovala dnes polská média. V souvislosti s novým omezením vedení muzea žádá skupiny návštěvníků z Izraele, kteří často přijíždějí se státními vlajkami, aby nová pravidla také respektovali.

"Charakter tohoto místa od nás vyžaduje jistou míru zamyšlení, ticha a soustředění se na jeho historii," řekl Polskému rozhlasu Andrzej Kacoryk, šéf návštěvnického oddělení muzea v někdejším koncentračním táboře.

Z bezpečnostních důvodů lidé, kteří si chtějí prohlédnout místa, která jsou symbolem nacistických zvěrstvech v okupované Evropě, na ně nebudou smět chodit s batohy.

Někdejší koncentrační tábor si pojede prohlédnout několik týmů účastnících se fotbalového šampionátu, který pořádá Polsko společně s Ukrajinou od 8. června. Podle informací polských médií to mají v plánu Němci, Nizozemci, Italové a Angličané. Půjde o soukromé návštěvy bez přítomnosti médií.

V bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi během druhé světové války zahynulo 1,1 milionu lidí. Většinou šlo o Židy, mezi oběťmi ale byli i Poláci, Romové nebo sovětští váleční zajatci. (čtk)

20:50
Country a bluegrass Jamboree vyvrcholí koncertem Druhé trávy

Stovky vyznavačů bluegrass a country hudby se v pátek sjely na 21. ročník festivalu Jamboree do Strakonic. Páteční večer v letním amfiteátru patřil šestici tuzemských skupin a zpěváků, jako zvláštní host vystoupil Banjo Band Ivana Mládka. "Na dvoudenní přehlídce budou hostovat tři desítky skupin a zpěváků, ze zahraničí italská skupina Red Wine a kanadský zpěvák a kytarista Paul O'Brien," řekla ředitelka pořádajícího kulturního střediska Eva Desslerová.

Značná část programu je podle dramaturga festivalu Petra Kuklíka orientována na tuzemské legendární skupiny sedmdesátých a osmdesátých let. Páteční vzpomínkový večer zahájila ústecká kapela Riding Hoppers, která vznikla spojením torza kapel Bluegrass Hoppers, Riders a Katalog. Jižní Čechy reprezentuje v programu legendární kapela Sem Tam a Jan Bican a Sešlí přátelé. V téměř původní sestavě přijede v sobotu Modrotisk. V závěrečném koncertě nebude chybět vystoupení Roberta Křesťana a Druhé trávy. Samostatnou kapitolou bude pražská scéna, kterou zastupují kapely Taxmeni, Blanket a Zvonky. (čtk)

23:13
Varšavská filharmonie na Pražském jaru nabídla legendu i talent

Na festivalu Pražské jaro se dnes poprvé společně před tuzemským publikem představila Varšavská filharmonie s úspěšným klavíristou Rafalem Blechaczem. Koncert ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu řídil legendární polský dirigent Antoni Wit. Osmašedesátiletý dirigent, který zaskočil v roce 2009 na zahajovacím koncertu Pražského jara za onemocnělého Neeme Järviho, stejně jako mladý klavírista, se dočkali dlouhotrvajícího potlesku.

Orchestr na úvod nabídl symfonickou báseň Antonína Dvořáka Zlatý kolovrat, která je hudebním zpracováním balady Karla Jaromíra Erbena vyprávějící o králi, jemuž byla podstrčena nepravá nevěsta. Krakovský rodák Wit, který se již v roce 1983 na Pražském jaru představil jako šéf Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katovicích, poté přivítal šestadvacetiletý Blechacze. Provedení Klavírního koncertu č. 4 G dur Ludwiga van Beethovena, který je z jeho pěti koncertů považován za nejpoetičtější, vyvolalo velké nadšení.

Vítěz prestižní Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina z roku 2005 poté přidal dva Chopinovy klavírní opusy. Právě vítězství v Chopinově soutěži otevřelo mladému pianistovi pomyslné dvěře do hudebního světa. Například společnost Deutsche Grammophon s ním uzavřela výhradní smlouvu, díky které zatím vydal čtyři CD, poslední letos v únoru s díly Debussyho a Szymanowského. Ve druhé polovině večera zazněl Koncert pro orchestr polského skladatele 20. století Witolda Lutoslawského.

Dílo inspirované lidovou hudbou, které si pro znovuobnovenou Varšavskou filharmonii objednal a s tělesem v roce 1954 provedl dirigent Witold Rowicki, odměnili přítomní dlouhotrvajícím potleskem. Dojatý Wit při tom vhodil do prvních řad darované květiny. Pražské jaro pokračuje v sobotu koncertem v pražském Rudolfinu. S programem sestaveným z děl Johanna Sebastiana Bacha se představí Orchestr doby osvícenství (Orchestra of the Age of Enlightenment). Věhlasný soubor dobových nástrojů pod vedením Stevena Devina doprovodí tenoristu Iana Bostridge. (čtk)

06:50
Ian Bostridge vystoupí na Pražském jaru v sobotu

Pražské Rudolfinum bude v sobotu večer hostit jednu z hlavních hvězd letošního Pražského jara. Brit Ian Bostridge, bývalý filozof a historik a nyní jeden z nejvyhledávanějších ostrovních tenoristů, vystoupí před pražským publikem za doprovodu Orchestru doby osvícenství (Orchestra of the Age of Enlightenment) pod vedením Stevena Devina. Dvořákovým sálem se ponesou kantáty a árie barokního skladatele Johanna Sebastiana Bacha.

Bostridge již na první pohled popírá prakticky všechna klišé, která se tenoristům často přisuzují. Ať už se jedná o vyšší tělesnou hmotnost či absenci kvalitního vysokoškolského vzdělání. Vysoký, štíhlý tenorista studoval historii a filozofii na předních britských univerzitách v Oxfordu a v Cambridgi. Je dokonce autorem studie o čarodějnictví v 18. století. Přestože nepochází z hudební rodiny, stal jedním z nejoblíbenějších interpretů barokní hudby a písní 19. a 20. století.

"Když hrajete na nějaký nástroj, musíte se mu začít věnovat často ještě před desátým rokem. Se zpěvem ale můžete začít daleko později. Často se stane, že zpěváci se před svou kariérou věnovali zcela jiným profesím," řekl na dnešní tiskové konferenci Bostridge, který se podle svých slov na vystoupení v Rudolfinu nesmírně těší. Bostridge se českým milovníkům vážné hudby poprvé představil teprve v roce 2007, kdy svým vystoupením v pražském Stavovském divadle zahájil 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu. Tenorista zavzpomínal nejen na toto vystoupení, ale i na svou vůbec první návštěvu české metropole na počátku 90. let.

"Bylo to zrovna v době, kdy do Prahy mířili Rolling Stones. Všichni tady to brali jako úžasnou událost, já to ale vnímal negativně (...) rocková hudba byla tehdy spojována se svobodou, mně ale evokovala spíš kapitalismus, komerci," posteskl si Bostridge. Na sobotním představení zazní Braniborský koncert č. 4 a také árie z kantát a dvě instrumentální věty z kantát.

"Je to sice o smrti a umírání, ale není to chmurné," dodal závěrem slavný Brit. Bostridge debutoval v roce 1994 na Edinburském festivalu, kde jako sólista úspěšně odstartoval svou kariéru. Osmačtyřicetiletý tenorista je známý svým výrazným expresivním zpěvem a respektem vůči jazyku a textu. Orchestr doby osvícenství založila skupina londýnských hudebníků před více než dvaceti lety. Jejich snahu o autenticitu interpretace nejen barokní a klasicistní tvorby podporuje využívání historických nástrojů. (čtk)

07:22
Aukce obrazu Emila Filly může jako první překročit 20 milionů korun

Za 16 milionů korun se bude dnes v aukci společnosti Dorotheum vyvolávat obraz Emila Filly Hlava muže v cylindru. Po loňské dražbě obrazu Utěšitel se na trh dostává další mimořádné plátno z autorova přelomového období.

"Vzhledem ke svému uměleckohistorickému významu, dataci, rozměrům i vynikající provenienci má Hlava muže v cylindru velké ambice stát se prvním Fillovým dílem, které překročí hranici 20 milionů korun," uvádí server Artplus.cz specializovaný na trh s uměním.

O malby Emila Filly je mezi investory a sběrateli na trhu dlouhodobý zájem. Jen za posledních šest měsíců se prodala tři jeho plátna za částky nad deset milionů korun. Za víc než milion korun bylo jen v posledních pěti letech vydraženo 46 Fillových obrazů. Vůbec nejdražší malířovo dílo, Zátiší s knihou z roku 1914, se prodalo v listopadu 2010 za 16,25 milionu korun, s aukční přirážkou pak kupec zaplatil 19,5 milionu korun. Z téhož roku jako Zátiší s knihou pochází i dnes nabízený olej Hlava muže v cylindru.

Jde o dílo, které Filla vytvořil v Praze po návratu z Paříže, kde jej silně ovlivnil Georges Braques. Jde patrně o poslední významnou malbou z tohoto ceněného období, která je dosud v soukromých rukou a bude k dispozici na trhu. Prvním majitelem plátna byl obchodník a sběratel František Venera. Po válce dlouhá desetiletí malba patřila historikovi umění Františku Dvořákovi, z jehož majetku jde také dílo do prodeje. (čtk)

11:07
Orchestr doby osvícenství na Pražském jaru zahraje Bacha

S programem sestaveným z děl Johanna Sebastiana Bacha se dnes na Pražském jaru představí Orchestr doby osvícenství (Orchestra of the Age of Enlightenment). Věhlasný soubor dobových nástrojů pod vedením Stevena Devina doprovodí tenoristu Iana Bostridge, držitele čestných členství a doktorátu na předních britských univerzitách. Vedle Braniborského koncertu č. 4 zazní árie z kantát a dvě instrumentální věty z kantát.

Orchestr doby osvícenství založila skupina londýnských hudebníků před více než dvaceti lety. Jejich snahu o autenticitu interpretace nejen barokní a klasicistní tvorby podporuje využívání historických nástrojů. Dirigent dnešního večera Steven Devine působí v Orchestru doby osvícenství jako cembalista.

Dnešní program festivalu zahájí již dopoledne v sále Martinů na HAMU mladý pěvec Jan Morávek. S klavírním doprovodem Ladislavy Vondráčkové přednese Biblické písně Antonína Dvořáka a árie z oratorií a oper Händela, Mendelssohna-Bartholdyho, Donizettiho, Bizeta, Wagnera a Smetany. (čtk)

14:52
Plzeňská činohra získala čtyři mladé herce do Pygmalionu

Činohra plzeňského Divadla J. K. Tyla personálně posiluje, angažovala několik nových mladých herců. Šéf souboru Juraj Deák tak naplňuje jeden ze svých záměrů, kterým bylo obohatit tým plzeňských herců. Všechny čtyři nové tváře diváci uvidí v inscenaci známé světové komedie Georga Bernarda Shawa Pygmalion, kterou Deák připravuje na závěr sezony.

"Režisér Juraj Deák, který je šéfem činoherního souboru od začátku této sezony, přijal už v lednu do angažmá Markétu Frösslovou, nyní v půlce května nastoupili Kamila Šmejkalová, Marek Adamczyk a Petr Konáš," uvedla mluvčí divadla Eva Ichová. Podle Deáka, který si dal vedle doplňování souboru za úkol i přizvání některých nových režisérů, se povedlo nejen najít a vybrat mladé perspektivní herce, ale hlavně se s nimi domluvit. "Od prvních zkoušek se přesvědčuji, že budou posilou," uvedl šéf souboru.

Čtyřiadvacetiletá Frösslová se už v Plzni představila, a to v jedné z nejtěžších a nejkrásnějších rolí, Shakespearově Julii. Nyní ji diváci mohou vidět i jako dceru legendárního lakomce Harpagona Elišku. Devětadvacetiletý Petr Konáš, známý jako lékař Robert Šambera z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě i jako doktor Šimon Kosík ze seriálu Cesty domů, si na plzeňské scéně zahrál dvě role v nedávno uvedené klubové inscenaci Amazonie. V Amazonii hrál také čtyřiadvacetiletý Adamczyk, známý z filmu Lidice. Poslední novou tváří plzeňského souboru je čtyřiadvacetiletá Šmejkalová, která končí studium herectví na pražské DAMU.

V plzeňském divadle převzala nedávno roli v představení Calderónova dramatu Život je sen po Kláře Kovaříkové, jež šla na mateřskou dovolenou. V komedii Pygmalion si Frösslová zahraje hlavní roli, květinářku Lízu, Adamczyk se představí jako její nápadník Fredy, Šmejkalová zahraje jeho sestru. Konáše čeká několik epizodních rolí. Deák naopak v Plzni končí, odchází do Divadla na Vinohradech za novým ředitelem Tomášem Töpfrem. Vedení plzeňské scény zatím neoznámilo jméno jeho nástupce. (čtk)

16:46
Cannes uzavírá Bahno

Americký film Mud (Bahno) je dnes posledním filmem, který se na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes promítá v hlavní soutěži. Po thrilleru The Paperboy (Doručovatel novin) je již druhým snímkem v soutěži, ve kterém hrál americký herec Matthew McConaughey. Festival se uzavře v neděli večer předáním hlavních cen. Mud režiséra Jeffa Nicholse je příběhem dospívajícího chlapce na Mississippi, který na ostrově na řece narazí na tajemného muže na útěku v podání Matthewa McConaugheyho.

Jeho lásku hraje Reese Witherspoonová, chlapce patnáctiletý Tye Sheridan, který hrál ve Stromu života Terence Malicka oceněném loni v Cannes Zlatou palmou. Novináři odměnili Mud potleskem, ale neuniklo jim, že se Nichols jako scénárista nechal inspirovat Dobrodružstvími Huckleberryho Finna od Marka Twaina. "Pokud chcete někoho vykrást, tak byste měli krást od někoho opravdu inteligentního, a já jsem něco ukradl od Marka Twaina," připustil Nichols na tiskové konferenci.

Dvaačtyřicetiletý McConaughey hrál hlavní roli také v thrilleru The Paperboy, který natočil Lee Daniels a který je rovněž situován na jih USA - na Floridu. McConaughey v příběhu z roku 1969 hraje novináře. The Paperboy a Mud se spolu s dalšími dvaceti snímky ucházejí o hlavní cenu festivalu, Zlatou palmu.

Ta bude s dalšími cenami předána v neděli večer na slavnostním závěrečném ceremoniálu. Kritici v Cannes nejčastěji mluví jako o favoritech o snímku Amour (Láska) Rakušana Michaela Hanekeho, o După Dealuri (Za kopci) rumunského režiséra Cristiana Mungiua a o francouzském filmu De rouille et d´os (Rez a kost) Jacquesa Audiarda. (čtk)

18:11
Mezi ploty stály tisíce lidí

Tisíce lidí přilákal dnes do pražských Bohnic hudebně-divadelního festivalu Mezi ploty. Před areálem psychiatrické léčebny se už od poledne tvořily fronty dlouhé několik desítek metrů. Festival potrvá až do nedělního večera, kdy vyvrcholí vystoupením kapely Chinaski a besídkou divadla Sklep, které se "mezi ploty" vrací po 15 letech.

Areál se začal plnit po poledni s prvními vystoupeními. Jednou z prvních kapel, která nastoupila na pódium před návštěvníky léčebny i její stálé obyvatele, byli pražští Eddie Stoilow nebo rockoví Dilated. Začátek festivalu ale dílem patřil i amatérským umělcům, například z divadelního souboru občanského sdružení Pohoda, denního stacionáře pro dospělé s mentálním postižením. Pod vedením lektorky Ireny Fajtové sehráli hru O stromu a člověku.

"Naši herci mají různá omezení, nejen mentální, ale i fyzické, takže jsem se snažila, abychom neměli moc rekvizit a šlo to jen z nich," řekla Fajtová. "Na začátku někteří klienti neřekli třeba vůbec nic, ale teď se během hraní usmívají, hýbají a mluví. A to je pro mě osobně velký dar, protože vidím, že to má smysl a baví je to," dodala Mezi ploty je jedním z mála festivalů, kam s chutí zamíří nejen mladá generace, ale i senioři nebo rodiny s dětmi. Pávě jim patří značná část programu festivalu, ve kterém nechybí například vystoupení kouzelníků, mimů a klaunů nebo výtvarné dílny.

"Jsme tady už poněkolikáté a vždycky si to užijeme my i naše děti. A je vidět, že to jde i bez alkoholu," komentoval festival jeden z návštěvníků. Narážel tak na striktní zákaz prodeje a podávání veškerého alkoholu v celém areálu. K mání je maximálně nealkoholické pivo. Kromě divadla, hudby či autorských čtení známých spisovatelů hostí Mezi ploty také stánky s výrobky chráněných dílen a neziskových organizací, které nabízejí široký sortiment od oděvů přes hračky po keramiku a šperky. (čtk)

08:16
Cenu pro nastupující filmaře získal v Cannes režisér příběhu o násilí

Snímek Después de Lucia (Po Lucii), který natočil mexický režisér Michel Franco, vyhrál na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes hlavní cenu v sekci Un Certain Regard určené pro nastupující filmaře. Porota vedená britským hercem Timem Rothem vybírala z 20 filmů ze 17 zemí.

Después de Lucia, který je druhým Frankovým filmem, líčí násilí, jakému musí patnáctiletá dívka čelit na střední škole. Třiatřicetiletý Franco na tiskové konferenci po promítání řekl, že míra násilí v jeho zemi připomíná svého druhu občanskou válku. "Nikdy jsem si neřekl, že natočím film o násilí ve škole. Ale násilí je dnes všude, nejen ve školách, ale i v práci, na ulicích, doma," dodal.

10:02
Neckář zahájí turné k Dobrým časům, bude mít jen čtyři koncerty

Zpěvák Václav Neckář zahájí v neděli v pražském Švandově divadle speciální turné k albu Dobrý časy, které je už třetí týden nejprodávanější nahrávkou v České republice. Pouze na čtyřech koncertech Neckář vystoupí s tvůrci úspěšného alba Jaromírem Švejdíkem, Dušanem Neuwerthem a dalšími hudebníky, kteří se podíleli na jeho natáčení.

Druhé vystoupení se ve Švandově divadle uskuteční 28. května, 5. června Neckář zazpívá v brněnském klubu Fléda a o den později v Moravském divadle v Olomouci. Album Dobrý časy s hitem Půlnoční, který se na vyhlášení Cen Anděl 2011 stal vítězem v kategoriích Skladba a Videoklip roku, vyšlo na konci dubna.

O texty se na desce výhradně postaral Švejdík ze skupiny Priessnitz, společné jsou aranže. Nahrávka, mix a produkce byla naopak v rukou Neuwertha. Ve studiu s vokály pomohl Neckářův bratr Jan. Na desce je mimo jiné duet Na Rafandě s Lenkou Dusilovou, který se v těchto dnech stal rádiovým hitem.

12:41
Chlapec Frisson ve Zlíně zahájí filmový festival pro děti a mládež

Kanadský snímek Frisson, který pojednává o stejnojmenném dvanáctiletém chlapci, zahájí dnes večer filmové projekce 52. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival 2012.

Do počátku června nabídne program 248 filmů ze 49 zemí i šest desítek doprovodných akcí. Vedle tradičních soutěží budou významnou součástí festivalu také dny irské kinematografie. Již v týdnu před festivalem si lidé mohli rezervovat část vstupenek, zájem byl velký, řekl mluvčí festivalu Martin Pášma. "Hlavní soutěžní sekce jsou zaměřeny na hrané filmy pro děti a mládež, animované filmy pro děti, pozornost je věnována také začínajícím evropským filmařům v sekci celovečerních evropských debutů. Hlavní cenou je Zlatý střevíček," uvedl mluvčí.

Kromě filmových projekcí program slibuje také vystoupení tanečních a hudebních skupin a výstavu fotografií. Součástí festivalu je tradiční výstava a dražba filmových klapek.

15:26
Houslista Špaček nevyhrál prestižní Soutěž královny Alžběty, uspěl Rus

Prestižní světovou Soutěž královny Alžběty v Bruselu vyhrál ruský houslista Andrej Baranov. Český houslista Josef Špaček se mezi prvních šest nejlepších neprobojoval a skončil mezi zbývajícími šesti laureáty, jejichž pořadí již nebylo uveřejněno. I přesto je Špaček prvním Čechem v pětasedmdesátileté historii soutěže, který se do finále v houslové kategorii dostal.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v noci na dnešek na závěr finálového večera v bruselském Paláci krásných umění. Výsledky zveřejnili pořadatelé na internetu. Mezinárodní hudební Soutěž královny Alžběty je mezi odborníky považována za nejnáročnější.

Letos šestadvacetiletý Baranov se v posledních čtyřech letech stal laureátem několika mezinárodních soutěžích; v roce 2008 zvítězil v londýnské soutěži Benjamina Brittena a v soutěži Henriho Marteaua v bavorském Lichtenbergu. Od svého debutu v Petrohradské filharmonii v roce 2005 hrál již na všech pěti kontinentech v prestižních sálech a na festivalech, včetně Salcburského.

20:59
Iglesias si na pražském koncertu zazpívá duet s Gottem

Španělský zpěvák Julio Iglesias vystoupí 23. června v pražské O2 Areně. Hostem koncertu bude Karel Gott.

"S Juliem se léta dobře známe, v Hamburku jsme měli začátkem 70. let dokonce společného producenta Otta Demmlera. Teď ladíme, který duet spolu zazpíváme. Bude to Juliův večer, ve kterém se mihnu, a bude to pro mne velká čest," zní Gottovo vyjádření.

Osmašedesátiletý Julio Iglesias prodal za svou více než čtyřicetiletou kariéru na 300 milionů desek, získal na 2000 platinových a zlatých alb a odzpíval přes 5000 koncertů.

08:21
Po deseti letech se vrátili Muži v černém, za víkend v USA vydělali miliardu

Třetí pokračování sci-fi komedie o Mužích v černém se v severní Americe dostalo do čela žebříčku návštěvnosti a předstihlo dosud dominující snímek Avengers.

Podle odhadů studia Sony utržili Muži v černém 3 při svém premiérovém víkendu 55 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Film si vede dobře i v zahraničí a podle Sony by celkové víkendové tržby ve světě měly dosáhnout 202 milionů dolarů.

Muži v černém se vracejí na stříbrné plátno po deseti letech. Hlavní role agentů dohlížejících na Mimozemšťany žijící na Zemi hrají opět Will Smith a Tommy Lee Jones. Děj se vrací do 60. let, kdy Jonesova agenta K v mladším provedení hraje Josh Brolin.

09:15
Čtenáři "poběží" maraton, během nonstop čtení má každý 15 minut na předčítání

V Praze v pondělí začíná nonstop čtení věnované československé literatuře druhé poloviny 20. století. Literární maraton pořádá každoročně na jaře Jazzová sekce. Pražské čtení potrvá 24 hodin, poté se maraton přesune do Lysé nad Labem a slovenských Košic, aby se ve středu opět vrátil do hlavního města.

Literárního maratonu se každoročně zúčastní stovky předčítajících, kteří se předem registrovali na internetu. Každý čtenář má 15 minut na to, aby přednesl úryvek z knížky, kterou si sám vybral. Čtení mohou přihlížet posluchači nebo si ho zájemci mohou pustit na internetu na adrese www.radiohortus.cz.

Nonstop čtení pořádá Jazzová sekce od roku 1998; tehdy ho věnovala americkému spisovateli Lawrenci Ferlinghettimu. V dalších ročnících se četlo například z díla Alexandra Solženicyna, Josefa Škvoreckého, Václava Havla či bratří Čapků. Vloni se předčítaly ukázky z díla autorů první poloviny 20. století.

10:58
Na Pražském jaře se představí pianistka z Lotyšska i unikátní varhany ze 17. století

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jehož 67. ročník začal 12. května, vstupuje již do třetího týdne. V pondělí má na programu koncerty souboru Capella Regia, Komorní filharmonie Pardubice a noční recitál lotyšské pianistky Arty Arnicaneové.

Podvečer rozezní kostel Nejsvětějšího Salvátora barokní hudba na motivy koncertantních varhan, například od Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a Jana Dismase Zelenky. Díla nastudoval soubor Capella Regia Praha pod vedením Roberta Huga. Představí tak nedávno zrekonstruované varhany, jejichž sedm unikátních píšťalových řad pochází až z poloviny 17. století a zažilo tak působení skladatele Zelenky.

V Rudolfinu vystoupí Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Marka Ivanoviče. Kromě dvou Beethovenových symfonií provede ve světové premiéře koncert pro flétnu a orchestr nazvaný Dopis otci, který zkomponoval talentovaný mladý skladatel Lukáš Sommer. Chybět nebude ani skladba Leporelo od letošního jubilanta Ilji Hurníka, který v listopadu oslaví 90. narozeniny.

11:41
Colours of Ostrava už mají náhradu za Björk, přijede Mogwai

Dvě kapely nahradí na letošním festivalu Colours of Ostrava islandskou zpěvačku Björk, která zrušila ze zdravotních důvodů své vystoupení. Místo Björk, která patřila k hlavním hvězdám festivalu, návštěvníkům zahraje skotská post-rocková kapela Mogwai a izraelsko-americké psycho-tranceové uskupení Infected Mushroom, které se v Česku představí poprvé. Informoval o tom mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

"Bylo to urputné a těžké hledání v době, kdy již kapely mají naplánované svoje turné. Kromě těchto dvou jsme oslovili mnoho velkých jmen, která ale bohužel nemohla přijet. Jak Mogwai, tak i Infected Mushroom jsou zárukou skvělého a intenzivního koncertního zážitku," uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Obě formace zahrají první festivalový den, tedy ve čtvrtek 12. července, a doplní tak například Rufuse Wainwrighta a Kronos Quartet s projektem Uniko. "Infected Mushhroom mají pověst kultovní skupiny, průkopníků a vůdčích osobností psycho trance," podotkl Sedlák. Připomněl, že Infected Mushroom v minulosti spolupracovali například s Ray Manzarekem z legendárních The Doors.

13:54
Langer oceněný na Prague Photo Festivalu vystaví stoleté Čechy

Soubor portrétů stoletých Čechů fotografa Jana Langera, který letos v dubnu získal ocenění na Prague Photo Festivalu, si budou moci prohlédnout návštěvníci galerie v kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea v Olomouci. Vybrané stoleté osobnosti autor představuje ve srovnání současných portrétů a jejich původních ateliérových fotografií z mladých let. Díky rozšířeným popiskům se návštěvníci mohou dozvědět i o osudech portrétovaných lidí, sdělili zástupci muzea.

"Langer vytvořil unikátní sociální sondu, která dokumentuje, jak se v tomto věku žije, jak tito lidé vypadají a na co vzpomínají. Současně nás staví před otázku, jak seniory vnímá většinová a mládí preferující společnost," uvedla kurátorka Štěpánka Bieleszová. Výstava bude zahájena za účasti autora v úterý a potrvá do 16. září.

S projektem Století začal absolvent opavského Institutu tvůrčí fotografie v roce 2010. "Měl jsem pocit, že téma stárnutí a pokročilého věku je ve společnosti přehlíženo. Chtěl jsem proto tyto lidi vyhledat a zeptat se na jejich životní příběh," řekl již dříve fotograf médiím. Do projektu zařadil 20 stoletých Čechů. V práci ale pokračuje, takže se soubor ještě rozšíří.

16:27
Ve Zlíně naplno začal filmový festival, bude se věnovat Irsku

Ve Zlíně se dnes naplno rozběhl mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Oficiálně jej zahájil irský snímek Já a Eliot režiséra Fintana Connolyho, který diváci viděli ve světové premiéře. Právě irské kinematografii je letošní ročník festivalu věnován. Na festivalu bude uvedeno 36 irských filmů, řekl umělecký ředitel festivalu Petr Koliha. Festival začal prvními projekcemi v neděli večer, potrvá do 3. června.

"Irská mentalita je nám blízká, je to také malý národ, mají podobný způsob humoru, i když u Irů převažuje mytologická rovina, je to takové posmutněné, i ta krajina je hluboce zelená, to je to, co našeho diváka zajímá," poznamenal Koliha s tím, že do Zlína přijede například herečka a zpěvačka Maria Doyleová Kennedyová, která zazpívá před projekcí filmu Commitments. V každé porotě bude také člen z Irska, přijede několik delegací k irským filmům. Návštěvníci si mohou také užít irskou hudbu a tance, nebude chybět ani výstava fotografií zachycující Irsko.

Letošní 52. ročník festivalu nabídne 247 filmů ze 48 zemí, z toho 115 v premiéře, 13 z nich dokonce ve světové premiéře. Na festivalu se tradičně vyhlašuje vítězný film v několika kategoriích, například nejlepší hraný film pro děti, animovaný film a evropský debut. Rozpočet akce činí 32 milionů korun, což je o třetinu méně než v minulém roce, diváci a návštěvníci by však podle pořadatelů neměli úspory pocítit.

17:59
Popel Kabátové bude uložen na Vyšehradě

Poslední rozloučení s herečkou Zitou Kabátovou, která zemřela v neděli 27. května ve věku 99 let, se uskuteční 6. června od 13:00 ve velké obřadní síni krematoria Strašnice.

Urna s popelem bude pak uložena na Vyšehradě - na pietním místě Herecké asociace, spravovaném nadací Život umělce. Od konce 90. let v něm nalezli klid herci Zdeněk Dítě, Vlasta Fabianová a Ljuba Hermanová, kapelník Karel Vlach, recitátorka Dagmar Sedláčková a operní pěvkyně Drahomíra Tikalová. Před sedmi lety také folková písničkářka Zuzana Navarová a letos na jaře herec, konferenciér a zpěvák Richard Antonín Strejka.

08:17
Zahraniční i čeští pěvci uvedou na Pražském jaru operu od Beethovena

Po 20 letech zazní v Praze ve středu opera Fidelio od Ludwiga van Beethovena, v koncertním provedení ji uvede ve Dvořákově síni Rudolfina festival Pražské jaro. V tuzemsku málo uváděném díle se představí zahraniční i čeští pěvci, Pražský filharmonický sbor (PFS) a Pražská komorní filharmonie (PKF).

Podle jejího šéfdirigenta Jakuba Hrůši je Fidelio pro hudebníka jednou z největších výzev, co existují. "Pro PKF je to úžasná příležitost. Hrajeme vlastně hudbu, která je nám blízká v tom dobrém slova smyslu. Náš tradiční repertoár spadá přesně do této oblasti. Fidelia jsme jako celek nikdy předtím nehráli. Tím pádem je to situace, kdy orchestr cítí stylově velmi dobře, ale zároveň poznává novou hudbu, takže je to velká zábava," řekl Hrůša na tiskové konferenci v Praze.

V hlavních rolích se představí americká sopranistka Carol Wilsonová jako Leonora, rakouský tenorista Nikolai Schukoff jako Florestan a německý basbarytonista Jan - Hendrik Rootering v roli Rocca. V dalších rolích vystoupí zástupci mladé české operní generace Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková a Richard Samek.

09:20
V USA jde do dražby hrobka Elvise Presleyho spolu s dalšími předměty slavných muzikantů

Hrobka, ve které přechodně spočívalo tělo krále rokenrolu Elvise Presleyho, jde do aukce. K prodeji ji spolu s dalšími předměty celebrit jako kytarista kapely Rolling Stones Keith Richards či zesnulá britská zpěvačka Amy Winehousová v červnu nabídne americký dražitel Darren Julien.

Presley zemřel 16. srpna 1977 ve 42 letech. Po pohřbu v jeho sídle Graceland bylo jeho tělo dočasně uloženo do krypty v soukromém mauzoleu na hřbitově v Memphisu ve státě Tennessee. Po asi dvou měsících byly ostatky zpěváka a jeho matky přesunuty do zahrady na pozemcích Gracelandu jižně od městského centra, kde zpěvák dlouho žil. Původní hrobka uvnitř mauzolea, o kterou v dražbě půjde, je od té doby prázdná.

Dvoudenní aukce začne 23. června. Pozemek na prodej zahrnuje hrobku, přední a zadní část krypty, pamětní nápis a možnost využívat kapličku ke vzpomínkovým obřadům.

10:52
Pianista pianistů Moravec zahraje stěžejní repertoár na Pražském jaru

Úterý na festivalu Pražské jaro bude patřit světově uznávanému pianistovi Ivanu Moravcovi. Na recitálu v Dvořákově síni Rudolfina přednese výběr ze svého stěžejního repertoáru - kupříkladu Rytiny od Clauda Debussyho, Mozartovu Sonátu B dur a nokturno a Barkarolu od Fryderyka Chopina. Vstupenky na koncert jednoho z nejvýznamnějších pianistů 20. století jsou už dlouho vyprodány.

Koncert bude přímým přenosem vysílat Český rozhlas 3 - Vltava. Jednaosmdesátiletý Moravec bývá přezdíván "básníkem klavíru" či "pianistou pianistů". Již několik desetiletí oslňuje svou brilantní technikou a ojedinělým stylem úhozu. Dostal se mezi sedm desítek světových pianistů, jejichž umění zachycuje na CD prestižní zahraniční edice Velcí klavíristé 20. století.

Minulý týden opět vyšla Moravcova legendární nahrávka - komplet Chopinových Nokturen - s nově remasterovaným zvukem. Jde o jednu z prvních nahrávek, která virtuosovi přinesla respekt a zajistila místo mezi nejlepšími pianisty minulého století. Moravec ji pořídil v roce 1965 v New Yorku a ve vídeňském Konzerthausu.

12:33
Quastovy pozoruhodné studie motýlů a brouků na porcelánu uvidí veřejnost poprvé

Unikátní porcelánový tác pomalovaný motýly od předního českého portrétisty a miniaturisty 19. století Jana Zachariáše Quasta a 15 dalších jeho děl vystavuje ode úterý Muzeum hlavního města Prahy (MHMP). Výstava s názvem Motýli zakletí v porcelánu představuje Quastovy práce veřejnosti vůbec poprvé.

"Vybrali jsme unikátní porcelánové kousky. Stěžejní exponáty jsou pomalované motýly. Pozoruhodné studie motýlů a brouků vynikají smyslovou bezprostředností, malířskou svěžestí a malebností," řekla kurátorka Martina Lehmannová. Portrétista a malíř skla a porcelánu Jan Zachariáš Quast (1814-1891) je podle znalců posledním významným reprezentantem české tradice umění miniatury.

Narodil se v Březové u Karlových Varů do rodiny malíře porcelánu. Učednická léta prožil v ateliérech západočeských porcelánek. Od 40. let 19. století tvořil ve vlastním ateliéru v pražském Platýzu. Mezi jeho klienty patřil například císař a český král Ferdinand V. Dobrotivý, který ho pověřil vypracováním návrhů na vitráže pro Chrám svatého Víta a Kapli Nejsvětější Trojice na Pražském hradě.

14:16
Černá vlna jugoslávského filmu zaplaví Světozor, přehlídku bude mít Zafranovič

Celovečerní drama Má je pomsta, které v roce 1995 vzniklo v produkci České televize, zahájí v pondělí 4. června retrospektivu filmů chorvatského režiséra a předního představitele takzvané černé vlny jugoslávského filmu Lordana Zafranoviče. Přehlídka se koná v pražském kině Světozor, do 7. června nabídne třináct Zafranovičových hraných i dokumentárních snímků.

"Je to film o něčem, o čem se do té doby nemluvilo - o policejní kontrole nás všech. Chtěl jsem upozornit, že jsme kontrolováni na každém kroku a že nám tento pocit může vstoupit i do mozku," uvedl na dnešním setkání s novináři ke snímku s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Je přesvědčen, že tato linie příběhu získala po letech na aktuálnosti.

Retrospektiva orámovaná roky 1962 až 2012 připomene půlstoletí tvorby tohoto světoznámého a pro mnohé kontroverzního filmaře. Organizuje ji občanské sdružení Lastavica. Podle manažera projektu Kristiana Kotarace byly Zafranovičovy snímky podobně připomenuty v roce 1994 na karlovarském festivalu a pak o šest let později v Praze. Mezitím byly uvedeny například ve Varšavě, Beogradu, Záhřebu a koncem minulého roku i v Sarajevu.

15:41
Dirigent Jaroslav Kyzlink bude hudebním ředitelem Opery Národního divadla

Nově zřízené funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla (ND) se od příští sezony ujme dirigent Jaroslav Kyzlink. V čele Opery ND doplní uměleckého šéfa Roka Rappla, působícího pod uměleckým jménem Rocc. Hudební ředitel by měl plnit obdobnou funkci, jakou měl dříve šéfdirigent. Informoval o tom ředitel Národního divadla (ND) Ondřej Černý.

Letos devětatřicetiletý Kyzlink od roku 1992 působí v operním souboru Národního divadla v Brně, nejdříve jako sbormistr, od roku 1996 jako dirigent. Se souborem Janáčkovy opery nastudoval během let řadu inscenací, například v lednu 2004 Janáčkovu Její pastorkyni. Od května 2004 je šéfdirigentem Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Kyzlink spolupracoval s bývalou Státní operou Praha jako hostující dirigent v letech 1999 až 2001, od roku 2002 pravidelně hostoval v Opeře Národního divadla v Praze.

15:51
Češi chtějí líbat jako ďábel, Poledňáková vede návštěvnost kin

Komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel se opět umístila v čele víkendového žebříčku návštěvnosti českých kin, když ji zhlédlo dalších 60 000 diváků. Celkem jich má na kontě 216 000 a tržby ve výši téměř 27 milionů korun.

Na druhém místě skončil americký akční film Avengers, který podle informací Unie filmových distributorů o víkendu zhlédlo 15 000 lidí. Ani na třetím místě tabulky se od minulého týdne nic nezměnilo, když je obsadila komedie Diktátor rovněž z americké produkce s počtem 13 000 diváků. Komik a mystifikátor Sacha Baron Cohen si v ní po kazašském Boratovi a rakouském Brunovi navlékl plnovous a spolu s ním masku neomezeného vládce zemičky, kterou chce ze všech sil zachránit před demokracií.

Na dalších místech tabulky jsou Temné stíny, francouzsko-americký akční thriller Útěk z MS-1 a britští Piráti. Ze sedmého na deváté místo se propadla Prušinovského komedie Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka. Promítá se však už devět týdnů a za tu dobu ji zhlédlo přes 367 000 diváků, kteří v pokladnách kin nechali 48 milionů korun.

16:43
Olympic slaví jubileum, vyrazí na narozeninové turné

Skupina Olympic ke svému 50. výročí přichystala turné s Českým národním symfonickým orchestrem. Série sedmi koncertů s názvem Modrá pyramida tour Olympic 50 let začne 8. listopadu v Brně a skončí 1. prosince v pražské O2 areně. Ještě předtím v polovině června vyjde u společnosti Supraphon box pěti CD se 120 skladbami s hity i raritními nahrávkami.

Olympic představil také novou píseň My už jiný nebudem, kterou k podzimnímu turné složil lídr kapely Petr Janda. "Každá deska, každý projekt má svou filosofii a padesátka je ve znamení písničky, jejíž název je zásadním sloganem naší padesátky. Už od nás nic jiného nečekejte," uvedl Janda, který přítomné pohostil narozeninovým dortem.

Český národní symfonický orchestr, který v minulosti doprovázel například Andreu Bocelliho a George Michaela, povede dirigent Martin Kumžák. "Budeme hrát největší hity, ale i písničky, které nám nějak přirostly k srdci," podotkl Janda.

Jedna z nejstarších tuzemských bigbítových kapel v úterý večer v Malostranské besedě uvede závěrečný díl klubového pořadu Olympic retro, který v dosavadních jedenácti pokračováních nabídl akustické verze písní ze všech jejích alb. Procházku historií Olympiku odstartoval loni 29. března koncert věnovaný albu Želva. Základní sérii ukončil minulý měsíc koncert, na němž zazněly písně z posledních tří desek Karavana, Dám si tě klonovat a Sopka. Na dnešním vystoupení s názvem Olympic Retro Best Of zazní z každého předchozího koncertu dvě písničky, které se posluchačům líbily nejvíc.

17:43
Příběhy obyčejného šílenství se budou vyprávět ve Zlíně

Zlínští divadelníci připravují pod režijním vedením umělecké šéfky divadla Hany Mikoláškové komedii Příběhy obyčejného šílenství. Půjde o poslední předpremiéru v letošní sezoně, premiéra je plánovaná na září, sdělila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Příběhy obyčejného šílenství napsal dramatik, scenárista a filmař Petr Zelenka pro Dejvické divadlo, v hlavní roli zazářil Ivan Trojan, později byl podle hry natočen stejnojmenný film.

"Zelenka napsal komedii, v níž se sice objevují na první pohled vykloubené situace a postavy, ale myslím, že se jen s jemnou komediální nadsázkou dokázal vypořádat s běžnými problémy, které žijeme," poznamenal dramaturg zlínského divadla Vladimír Fekar. "Takřka všechny postavy komedie touží především po obyčejné lásce nebo se touží docela obyčejně vymanit ze samoty, jen k dosažení těchto cílů volí poněkud neobvyklou cestu," řekl dramaturg.

V roli Petra, který se pokouší o obnovení vztahu s milovanou Janou, se ve Zlíně představí Pavel Vacek, Janu bude hrát Michaela Doleželová. Scénu i kostýmy připravila Zuzana Přidalová. Předpremiéra se koná 24. června.

19:32
Restaurování vzácné tapisérie Kimónova bitva stálo dva miliony, vystavují ji v Brně

Moravská galerie v Brně vystavuje od úterý cennou tapisérii nazvanou Kimónova bitva. Vznikla v 18. století v Belgii a galerie ji získala již v roce 1885 ve špatném stavu. Tehdy byla krátce vystavena. Teprve před dvěma roky začalo její restaurování. Práce přišly na dva miliony korun, které na projekt poskytlo ministerstvo kultury.

Někdejší Moravské průmyslové muzeum, předchůdce galerie, získalo dílo v 19. století ve stavu, který byl podle odborníků kritický. Mělo vystřiženu a znovu přišitu prostřední část. Dílo obnovily Ateliéry tapiserií v Jindřichově Hradci.

Tapisérie zobrazuje bitevní scénu řeckého státníka a vojevůdce Kimóna, který patřil v pátém století před naším letopočtem k předním politickým osobnostem starověkých Atén. Je dílem známých bruselských umělců Victora Honoré Janssense a Augustina Coppense.

V 19. století byla součástí sbírky umění malíře Friedricha Wachsmanna, kterou tvořilo 600 předmětů. Pro Moravské průmyslové muzeum ji zakoupil průmyslník Theodor Offermann. Tapisérie byla vystavena na přelomu let 1885 až 1886. Pak šla do depozitáře.

08:09
Chodník slávy mají i ve Zlíně, hvězdy tam mají Kraus a Bydžovská

Herci Zuzana Bydžovská a Jan Kraus mají své hvězdy na chodníku slávy dětských filmových hvězd ve Zlíně. Dlaždice se svými jmény odhalili v úterý v rámci filmového festivalu pro děti a mládež. Vzpomněli také na režisérku filmů pro děti Věru Plívovou-Šimkovou, která dnes slaví 78. narozeniny a se kterou oba natáčeli.

"Mám ve velké úctě historii českého dětského filmu a paní Plívovou-Šimkovou," řekl novinářům Jan Kraus. "Plívová a Forman jsou pro mě dva velikáni českého filmu, měli filmy vždy autentické a české, a proto se stali světovými. Patent na český film se jaksi vytratil, to mě mrzí a doufám, že se zase objeví," řekl Kraus.

Bydžovská zavzpomínala na natáčení filmu Přijela k nám pouť, který na začátku 70. let s Plívovou-Šimkovou natáčela. "Byly to nádherné prázdniny mezi mojí šestou a sedmou třídou, hezky se o nás starali," řekla Bydžovská, která má ráda animované filmy, televizi ani projekce v kině však moc nesleduje.

09:22
Na rozlučkový koncert Haberova Teamu přišlo v Praze 14 tisíc lidí

Slovenská skupina Team v úterý zcela zaplnila pražskou O2 arenu, kde pokračovala česká část jejího rozlučkového turné. Podle pořadatelů se v hledišti sešlo přibližně 14 000 návštěvníků, z větší části dívky a ženy. Nadšení posluchači aplaudovali hitům Teamu z celé jeho třicetileté kariéry.

Po předkapele, kterou byla skupina Horská chata, zahájil Team v čele se zpěvákem Pavolem Haberou své vystoupení svižnými skladbami Mám na teba chuť a Prievan v peňaženke. "Jsem rád, že jste přišli, přestože Slováci porazili Čechy v hokeji," přivítal Habera zaplněnou halu. Za podpory ojedinělé světelné show a projekcí poté Team zahrál syrovější koncertní verze svých nejznámějších písní jako jsou Boli sme raz milovaní, Láska necestuj tým vlakom, Malá nočná búrka, Naroční či Držím ti miesto. Zazněly i méně známé skladby, například Starý zákon. Skladbu Pieseň pre nesmelých věnovali členové skupiny jejímu autorovi, klávesistovi Milanu Dočekalovi, který se ze zdravotních důvodů nemůže turné zúčastnit.

Dvě generace fanoušků Teamu v hledišti vytvořily bouřlivou atmosféru. Lidé část textů odzpívali s kapelou a na Haberovu výzvu celým hledištěm proběhla "mexická vlna".

11:11
Po 20 letech v Praze zazní Beethovenův Fidelio

Festival Pražské jaro ve středu nabízí koncertní provedení opery Fidelio od Ludwiga van Beethovena, v Praze zazní po 20 letech. Na koncertu se ve Dvořákově síni Rudolfina představí Pražský filharmonický sbor (PFS) a Pražská komorní filharmonie (PKF), které bude řídit mladý český dirigent Jakub Hrůša.

Festival pro tuto výjimečnou akci angažoval také uznávané zahraniční pěvce - americkou sopranistku Carol Wilsonovou, rakouského tenoristu Nikolaie Schukoffa a německého basbarytonistu Jana - Hendrika Rooteringa. Vystoupí ale i zástupci mladé české operní generace - Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Matěj Chadima a Richard Samek.

Beethoven pracoval na opeře 12 let a vytvořil několik verzí, v Rudolfinu zazní Fidelio v poslední verzi z roku 1814. V pražském Národním divadle byla tato opera provedena naposledy v roce 1992.

12:32
S Nosorožcem přijde do Národního divadla absurdita a fraška

Nová scéna Národního divadla v Praze bude ve středu večer místem premiéry hry Nosorožec Eugena Ioneska. Nastudoval ji mezinárodní inscenační tým pod vedením rumunského divadelníka Gábora Tompy. Jde o poslední novinku činohry české první scény v této sezoně.

Nosorožec je jedním ze základních dramatických textů 20. století, pohybuje se na pomezí divadla absurdity, existenciálního dramatu, klasické frašky a burlesky. Na jevišti Nové scény se objeví například Igor Bareš, Kateřina Burianová, Jaromíra Mílová, Rudolf Stärz, Václav Postránecký, Ondřej Pavelka a Lucie Žáčková.

Ioneskova hra z roku 1958 byla tehdy chápána jako podobenství neodvratného vzestupu diktatur 20. století. Dodnes baví a děsí současně. Podle Tompy není nutno v současné době hovořit o absurditě divadla či o žánru absurdního divadla, protože absurdním se stal svět. I proto Ioneskovy hry neztratily na aktuálnosti.

14:54
Uměleckoprůmyslové muzeum chystá křehkou výstavu významné české sklárny

Mnohotvárnou produkci harrachovské sklárny v Novém Světě v Krkonoších představí od 31. května do 16. září ve výstavním sále Uměleckoprůmyslového musea v Praze expozice s názvem Z Nového Světa do celého světa. Výstavu s podtitulem 300 let harrachovské sklárny doprovází vydání výpravné publikace s více než tisícovkou fotografií.

"Prezentace vystavených výrobků a knihy zároveň je ideální způsob, jak připomenout harrachovskou sklárnu, jejíž historie se odvíjí již tři století," uvedla ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková.

Zájemci si na výstavě mohou prohlédnout přibližně 500 exponátů z 18. až 20. století, mezi kterými jsou například nápojové soupravy, těžítka, flakony, vázy nebo poháry na víno.

Výstava, na které se podílí i Západočeské muzeum v Plzni, nabízí pohled na produkci sklárny v průběhu všech etap jejího výtvarného vývoje - od barokních počátků přes podoby skla doby biedermeieru a historismu, originální secesní projev a snahu přizpůsobit se proudu dekorativismu meziválečného období až po nové designérské přístupy po roce 1950 a sklo současné.

17:06
Bouřlivým 60. létům a Miloši Formanovi bude patřit Divadelní svět Brno

Koncertem Marty Kubišové v budově Mahenova divadla začne v pátek 8. června třetí ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno (DSB). Letošní ročník je věnován osobnosti Miloše Formana. Tématy budou bouřlivá 60. léta a vzájemná inspirace filmu a divadla. Na dnešní tiskové konferenci v Brně to řekli organizátoři.

Organizátoři festivalu slibují hodnotný program nejen na jevištích brněnských divadel. Bohatou nabídku přinesou i doprovodné programové sekce, například filmová. Filmy se budou promítat vždy večer v sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí a v budově Hvězdárny a planetária na Kraví Hoře, kde filmovou sekci v sobotu 9. června zahájí speciální noční promítání filmu Miloše Formana Vlasy.

Vedoucí výkonné produkce DSB 2012 Gita Fuchsová představila novou sekci s názvem Brno Pride, která představí významné umělecké osobnosti, jež svou profesní kariéru začaly v Brně.

18:20
Lidé chodí na výstavy, uspěli holandští mistři i Kintera

Více než 20 000 lidí navštívilo výstavu Krištofa Kintery v Městské knihovně v Praze. Tříměsíční expozice se v počtu zájemců přiblížila nejúspěšnější výstavě pořádané Galerií hlavního města Prahy v loňském roce, sdělila mluvčí Michaela Moučková. Výstava trvala od 29. února do 13. května.

Přibližně stejně dlouho pořádala Národní galerie v Praze výstavu holandského malířství; také ta se v rámci pořádající instituce řadí k divácky úspěšným akcím. Do jejího konce v neděli ji navštívilo 32 967 lidí, řekla mluvčí NG Eva Kolerusová.

Expozice nazvaná Rembrandt & Co. představila ve Šternberském paláci galerijní sbírky holandského malířství 17. století a některé zahraniční zápůjčky. Pro velký ohlas galerie na poslední tři dny prodloužila otevírací dobu do 20:00.

Výstavy starého umění jsou dlouhodobě divácky atraktivnější a dosahují vyšší návštěvnosti než výstavy umění moderního a současného. Staří mistři jsou sázkou na jistotu. Kinterova expozice, která byla přehlídkou prací mladého českého tvůrce, jehož instalace mnohdy vyžadují aktivní přístup diváka, přesto přitáhla na tuzemské poměry velké množství návštěvníků.

23:40
V izraelském Knesetu byla zahájena výstava o Heydrichovi

Předsedkyně české Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin dnes zahájili v Jeruzalémě výstavu, která má Izraelcům přiblížit nacistickou genocidu Židů z jim dosud méně známé stránky.

Expozice nazvaná Atentát na Reinharda Heydricha - smrt architekta holokaustu v prostorách jeruzalémského Knesetu (parlamentu) seznámí zájemce s nejvýznamnější akcí, kterou během 2. světové války zorganizoval československý odboj - atentát na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha. Výstava je unikátní v tom, že byla připravena přímo pro Kneset, řekl z Jeruzaléma plukovník Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu v Praze, jehož instituce expozici přichystala.

Výstava navíc v širším měřítku představuje vztahy mezi českým a židovským národem a posléze státem Izrael, a to během celého 20. století - od osoby prezidenta T.G.Masaryka, až po konec 40. let, kdy Československo pomáhalo Izraeli krátce po jeho vzniku zbrojními dodávkami. Osobně zažila tento vývoj paní Rut Bondy, která přišla do Izraele po 2. světové válce. Při vernisáži zavzpomínala tato pamětnice na prezidenta Masaryka i na někdejší výcvik v československých jednotkách, řekl Knížek.

Předseda Knesetu Rivlin se pak v projevu zmínil o tom, že jeho prapředci pocházeli z území dnešní České republiky. Na výstavě, která byla zahájena v předvečer 50. výročí popravy strůjce holocaustu Adolfa Eichmanna, který připravil plány vedoucí k vyvraždění šesti milionů Židů, jsou k vidění některé velmi vzácné exponáty, zdůraznil Knížek.

Za jeden z nejzajímavějších označil tabulku pro určování rasy člověka podle barvy očí, vlasů a kůže. Vystaveny jsou také některé originální předměty, které patřily československým vojákům, kteří se podíleli na atentátu na Heydricha, a pocházejí z krypty, v níž se atentátníci po činu skrývali: například kravata, taška nebo část padáku. (čtk)

07:15
Prodeje alb v USA vede kytarista a zpěvák John Mayer

Americký zpěvák a kytarista John Mayer se svým novým albem Born and Raised vstoupil rovnou na první pozici prodejního žebříčku Billboard. V prvním týdnu se alba prodalo 219 tisíc kopií.

Mayer už byl v čele žebříčku dříve se svými deskami Heavier Things (2003) a Battle Studies (2009), uvedla agentura Reuters.

Do žebříčku se tento týden dostal také někdejší kytarista Guns N'Roses Slash, jehož album se ocitlo na 4. místě žebříčku. Na sedmé místo vstoupila rocková kapela MercyMe, na osmé písničkářka Sara Bareilles.

07:30
Začíná nové turné Madonny, nejblíže ČR bude ve Vídni a v Berlíně

Popová hvězda Madonna dnes v Tel Avivu zahájí své deváté světové turné, během něhož naplánovala více než 80 koncertů. Do Česka na rozdíl od svého posledního turné Sticky & Sweet nezavítá, nejblíže to její čeští fanoušci budou mít do Vídně nebo do Berlína.

Madonna je i se svými třemi dětmi v Izraeli od soboty. Tuto zemi podle deníku Times of Izrael označila za "centrum energie světa" a tvrdí, že "když bude mír v Izraeli, zavládne mír i na celém světě".

Třiapadesátiletá zpěvačka není sice židovka, ale už léta se intenzivně zajímá o kabalu, což je druh židovské mystiky. Dnes večer ji na telavivském stadionu Ramat Gan s kapacitou 40.000 míst čeká první z koncertů v rámci turné MDNA, které zakončí 22. prosince v argentinské Córdobě.

Královna popu, která se na trůnu drží už od 80. let, si podle izraelských médií do zákulisí stadionu na dnešní večer objednala místnost s masážním stolem a perličkovou lázní. Chce také vlastní prádelnu a zvláštní prostory pro sebe, pro své děti, pro kostyméry a pro další členy svého týmu. (čtk)

08:49
V Třebíči byla uvedena Bizetova Carmen ve francouzštině

Kolem 1600 diváků ve středu v areálu na Podzámecké nivě v Třebíči přihlíželo monumentálnímu představení nejznámější opery Georgese Bizeta Carmen. Atmosféru představení pod širým nebem umocňovala silueta zámku s bazilikou svatého Prokopa zapsanou na seznam památek UNESCO. V titulní roli se představila sólistka Státní opery Praha, mezzosopranistka Andrea Kalivodová. Roli Dona Josého ztvárnil mexický tenorista Rafael Alvarez. "Je to jediné představení svého druhu v republice," řekl šéf organizačního výboru a třebíčský radní Martin Svoboda.

Kapacita areálu je kolem 2 tisíc diváků. V předprodeji se organizátorům do středečního poledne podařilo prodat tři čtvrtiny vstupenek, zbytek si mohli zájemci koupit ještě těsně před představením. Během dopoledne začaly zvukové zkoušky uměleckého souboru složeného ze šedesátičlenného symfonického orchestru, operního sboru se 180 členy a pěti sólistů. Trvaly přibližně do 17 hodin. Orchestr řídil dirigent Norbert Baxa, režii představení měl Michael Tarant. V porovnání s loňskem organizátoři nepostavili v zadní části areálu vyvýšenou tribunu pro přibližně 150 lidí.

"Místo toho jsme lidem nabídli akci jedna plus jedna, kdy návštěvník po zakoupení vstupenky do zadních řad získal další vstupenku zdarma. Náklady na tribunu byly vyšší než náklady na tuto akci, navíc zadní sektory jsou vyprodány," uvedl Svoboda. Po dobu představení bylo pro veřejnost uzavřeno Svojsíkovo nábřeží kolem řeky Jihlavy. "V nočních hodinách je tam minimální provoz, chtěli jsme však pojistit klid po dobu představení," řekl Svoboda. Loni tam podle něj chodili lidé se štěkajícími psy.

Představení bylo uvedeno ve francouzštině, diváci mohli sledovat text v titulcích na velkoplošné projekci. Scéna včetně speciálních pódiových prvků měla celkovou šířku 40 metrů. Náklady na uspořádání představení dosáhly podle Svobody přibližně dvou milionů korun. "Z převážné části je uhradí sponzoři," uvedl Svoboda. Monumentální představení s mezinárodním obsazením pod širým nebem viděla Třebíč poprvé loni. Zaplněné hlediště zhlédlo operu Giuseppa Verdiho Nabucco. "Pokud bude divácký zájem trvat, budeme uvažovat o třetím ročníku," řekl Svoboda. (čtk)

09:25
Londýnská vila Amy Winehouse na prodej za bratru 87 milionu korun

Dům, ve kterém zemřela zpěvačka Amy Winehouse, je na prodej. S odvoláním na rodinu Winehouseové to uvedl deník Guardian, podle nějž vila v Camdenu stojí 2 699 950 liber, v přepočtu téměř 87 milionu korun. Rodina se do domu nechce přestěhovat, protože právě zde zpěvačka vloni v červenci předčasně zemřela.

Dům je vybavený moderním zvukovým a také kamerovým systémem, kuchyň má podlahu z černých a bílých mramorových kostek, v pokojích jsou parkety.

Nejšťastnější moment života Amy Winehouse - glosa ZDE

10:24
Syn Boba Marleyho v Praze zpíval ze svých posledních dvou alb

Zpěvák a producent Stephen Marley, syn největší hvězdy reggae Boba Marleyho, dnes roztancoval a rozezpíval zaplněný Lucerna Music Bar. Při svém prvním vystoupení v České republice představil nejen své loňské album The Revalation Pt. 1: The Root of Life, za které získal Grammy za nejlepší reggae album roku 2011, ale i předchozího nahrávku Mind Control.

Ta obdržela Grammy hned dva roky po sobě za původní i akustickou podobu. Čtyřicetiletý hudebník, který přijel v rámci devítitýdenního evropského turné k nové autorské desce The Revelation Pt. 2: Fruits of Life, jejíž vydání je naplánováno na příští měsíc, na sebe nechal publikum dlouho čekat.

Do té doby přítomné rozehřívali jamajský zpěvák Gavinchi, Major P, Herby Boy a Rollandblow s MC Zaggamuffinem. Na pódium vyzdobeném reprodukcí obalu loňského alba vtrhl Marley se svou doprovodnou kapelou a dvěma vokalistkami po 22. hodině.

V pestře oblečeném publiku se objevily staré zeleno-žluto-červené vlajky Etiopie, jeden ze symbolů rastafariánství, a od první skladby bylo hlediště ve varu. "Máte rádi reggae? A víte, že reggae má rádo vás?" hecoval Marley přítomné, mezi nimiž bylo mnoho cizinců i členové tuzemských reggae kapel. Převládalo pestré oblečení a nechyběly účesy s dredy ani marihuanové cigarety. Vedle svých vlastních písní, z nichž zazněl například hit No Cigarette Smoking (In My Room), vzpomněl Marley i tvorbu svého otce.

Koncert Marleyho byl dnes oficiálním úvodem k festivalu Rock for Church(ill), který se uskuteční 24. a 25. srpna ve Vroutku u Podobořan. Hvězdou festivalu bude jamajská legenda Horace Andy, v Česku známý především jako hlas projektu Massive Attack. (čtk)

12:29
Snímky nominované na Kouteckého cenu pripomíná prehlídka

V pražském Divadle Archa bude 13. června pošesté udělena Cena Pavla Kouteckého za nejlepší dokument. Z celkem devíti desítek přihlášených snímků porota nominovala deset nejlepších, které stejně jako vloni budou promítnuty na různých místech Prahy. V době od 1. do 11. června za nimi mohou zájemci přijít do secesního Společenského sálu na Hlavním nádraží, do parků Letná a Stromovka a do kina Světozor.

Nově se přehlídka koná také v Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích a Benešově, kde nominovaná kolekce putuje od 30. května do 8. června. Program přehlídky včetně názvů promítaných snímků je na adrese www.cenakoutecky.cz.

Nominovanými snímky jsou Láska v hrobě Davida Vondráčka, Mein kroj Martina Duška, Mrtvá trať Šimona Špidly, Pod sluncem tma Martina Marečka, Roxanne Veroniky Mikalové, Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové, Trafačka - Chrám svobody Saši Dlouhého a Romana Vávry, Trojmezí Kláry Řezníčkové, Věra 68 Olgy Sommerové a Závod ke dnu Víta Janečka. Režisér Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu.

Cena spojená se jménem tohoto tragicky zesnulého filmaře je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. Iniciátory ceny byly společnost Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

"Jedním z důvodů, proč jsme založili tuto cenu, je, abychom si každoročně v kruhu nejen přátel a filmařů připomněli a promítli některý z filmů tohoto dokumentaristy. Měl jedinečné vidění světa, které dokázal ve své tvorbě zobrazit," komentovala to Jarmila Poláková, producentka filmu Občan Havel a jedna ze zakladatelů ceny. Fyzickou podobu vytvořil sklářský výtvarník René Roubíček, kterého Koutecký zachytil při práci ve svém snímku Dialog.

O vítězi, který si odnese cenu spojenou s finanční částkou 100 tisíc korun, rozhodnou členové jury v předvečer vyhlášení. Loni ji převzala režisérka Linda Jablonská a účastníci dokumentární dílny Inventura za film Pozemšťané, koho budete volit? Kromě Jablonské ji předtím převzali Martin Ryšavý, Jan Šikl, Tomáš Škrdlant a Filip Remunda s Richardem Komárkem. (čtk)

13:41
Olomoucká knihovna uspořádala výstavu k k bratřím Grimmům

Pohádkový svět bratří Grimmů přiblíží návštěvníkům výstava Bylo nebylo..., kterou od pondělí pořádá Vědecká knihovna v Olomouci. Připomene 200. výročí od vydání proslulé knihy Německé pohádky bratří Grimmů. Kromě pohádkových knih, antologií či audioknih bude expozice obsahovat i plakáty s pohádkovými hrdiny. Výstavu uvede představení olomouckého divadla Tramtárie, řekl dnes zástupce ředitelky knihovny Miloš Korhoň.

"Výstava se skládá z několika částí. Jednou z nich je putovní knihovna pohádek bratří Grimmů, ve které návštěvníci najdou obrázkové pohádkové knížky, pohádkové antologie, audioknihy a také didaktické příručky s radami, jak tento materiál zajímavě a atraktivně využít při výuce němčiny. Vystavené knihy budou v češtině i němčině," uvedla pracovnice knihovny Olga Chmelíčková. Mezi exponáty nebudou chybět ani nejstarší vydání pohádkových knih obou německých autorů z fondu Vědecké knihovny.

Vystavené plakáty provedou nejdůležitějšími motivy německých pohádek a ukážou nejznámější pohádkové hrdiny z pohledu současnosti. Na výstavě se objeví i kresby olomouckých školáků, kteří ztvárnili vlastní vnímání pohádkových příběhů.

Podle Chmelíčkové patří pohádky mezi často půjčované tituly. "O pohádky je stále zájem. Jelikož nemáme dětské čtenáře, chodí si pro ně jejich rodiče. Podle katalogu jsou stále půjčované i pohádky bratří Grimmů," doplnila.

Výstavu Vědecká knihovna připravila ve spolupráci s Goethovým institutem v Praze. Potrvá do 29. června v galerii Biblio v hlavní budově knihovny.

K nejznámějším pohádkám bratří Grimmů patří zejména Popelka, Sněhurka, Šípková Růženka, Jeníček a Mařenka či Červená Karkulka. Mladší z bratrů, německý jazykovědec a spisovatel Wilhelm Carl Grimm, který se narodil 24. února 1786, byl zaměřen spíše na literární bádání a pohádky sbíral a upravoval. O rok starší Jacob se soustředil více na lingvistická studia, oba byli také spoluzakladateli germanistiky. (čtk)

16:09
Filharmonie Pardubice bude hrát i soudobou vážnou hudbu

Komorní filharmonie Pardubice uvede v příští koncertní sezoně převážně díla známých skladatelů klasické hudby. Hned zahajovací koncert 24. září je sestaven ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta, hostovat budou sólisté pražského Národního divadla. Filharmonie ale neopomene ani autory soudobé vážné hudby, informovala mluvčí tělesa Blanka Scholleová.

Například v listopadu zazní Cellebration for Jazz Trio and Philharmonic Orchestra Josefa Vejvody. V prosinci filharmonie uvede Apalačské jaro Aarona Coplanda a koncert pro klarinet a orchestr Jeana Françaixe. Programovou raritou bude marimbový koncert Američana italského původu Paula Crestona. Jako skladatel se publiku představí také šéfdirigent filharmonie Marko Ivanovič.

V příští sezoně budou s filharmonií vystupovat někteří známí hudebníci, například houslista Pavel Šporcl nebo pěvkyně Eva Urbanová. Ze zahraničních dirigentů budou orchestr řídit José Miguel Rodilla, Gaetano d'Espinoza a pravidelný host Douglas Bostock.

Program filharmonie připomene také velká skladatelská jubilea. Uplyne 200 let od narození rodáka z nedalekých Nechanic Jana Křtitele Vaňhala a 100 let od narození britského skladatele Benjamina Brittena. Podrobný program je zveřejněn na www.kfpar.cz. (čtk)

16:35
Do Nickyho rodiny přibyla zlínská cena Grand Prix

Slovenský režisér Matej Mináč převzal dnes na zlínském filmovém festivalu Grand Prix za objevné a lidsky hluboké téma filmu Nickyho rodina. Mináč se proslavil snímky o Nicholasi Wintonovi a jeho záchraně 669 československých dětí před koncentračními tábory. Dokumentární film s hranými pasážemi měl premiéru loni, získal už 22 cen na různých festivalech, řekl dnes novinářům producent Patrik Pašš.

Mináč se tématu věnoval poprvé v hraném filmu Všichni moji blízcí, poté v dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton. Režisér bere dnešní cenu jako ocenění Wintonova činu. "Naším úkolem bylo jen říct, jak to bylo," poznamenal Mináč s tím, že si ceny váží také proto, že jde o festival určený dětskému divákovi.

"Mladí lidé pod vlivem našeho filmu dělají dobré skutky. Stále se říká, jak naše mládež není dobrá, ale možná je ta nejlepší. Problém naší generace je, že jim předáváme zdevastované dědictví, mladí lidé se setkávají s nečestností, ať už v politice či kdekoliv jinde," řekl ČTK Mináč. "Mladý člověk však hledá něco, podle čeho by mohl žít. A sir Winton má sice 103 roků, ale mladým se zdá, že je jedním z nich, a chtějí se mu vyrovnat, z toho jsme nadšení," poznamenal režisér.

Film Nickyho rodina jde do distribuce v USA a Austrálii, připravuje se uvedení ve Francii, Německu a Izraeli. Winton byl už několikrát navržen na Nobelovu cenu za mír, petici podepsalo 123.000 lidí. "Sice má již 103 roků, ale má šanci se toho dožít. Říká o sobě, že nemá čas zemřít, ještě na dva roky má moc práce," řekl Mináč.

Nicholas Winton zorganizoval vlaky, které v roce 1939 dopravily do Británie židovské děti. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. Wintonův příběh upadl po vypuknutí války do zapomenutí a on sám ho nepřipomínal. O svém činu nikomu neřekl, teprve v roce 1988 objevila jeho manželka materiály dokumentující tuto událost. (čtk)

05:39
Letné Letnou zahájí dnes Cirk La Putyka

Netradiční cirkusové šapitó dnes na Letné v Praze otevře soubor Cirk La Putyka ve spolupráci s partnerským festivalem Letní Letná. Zahájení bude od 16:00 patřit Dětskému dni se vstupem zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na loutková představení Malého divadélka Praha, cirkusovou školku, karneval a další atrakce. Během června a července uvede Cirk La Putyka v projektu nazvaném ChapiteauX všechny inscenace vzniklé za tři a půl roku historie souboru.

Brány areálu v letenských sadech poblíž ulice Na Špejcharu se otevřou každý den od 10:00. Již v sobotu mohou například zájemci navštívit zkoušky a přípravy prvního představení Cirku La Putyka, které se uskuteční 3. června večer. Průkopníci v oblasti nového cirkusu postupně nabídnou všechna svá dosavadní představení - La Putyka, Up End Down, A cirkus bude!? a Slapstick Sonata.

Speciálně pro ChapiteauX bylo dovezeno unikátní šapitó s kapacitou pro 500 diváků, které pochází z Mezinárodního novocirkusového festivalu Winterfest pořádaného každoročně v Salzburgu. Na projektu ChapiteauX nabízejícím prvky vzdušná akrobacie, pády, klaunské skopičiny i tanec, se podílí 32 herců, akrobatů, tanečníků, kteří společně s tvůrčím týmem připravili 42 představení.

Kromě souboru Cirk La Putyka se v rámci doprovodných akcí v šapitó mimo jiné uskuteční koncerty Dana Bárty, skupin Blue Effect, Melody Makers s Ondřejem Havelkou nebo souboru Kašpárek v rohlíku. Více informací se nachází na www.chapiteau-x.cz. (čtk)

06:18
Madonna v Izraeli začala turné, za lístky se platilo až 25 tisíc korun

Americká zpěvačka Madonna vyvolávala ve čtvrtek večer v Izraeli podle agentury AFP nadšené ovace desetitisíců účastníků koncertu, kterým zahájila nové světové turné MDNA. Při vystoupení v délce 110 minut zazpívala dvacítku písní včetně hitů jako Like a virgin, Material Girl a Papa Don't Preach. Vyzvala také přítomné k zajištění míru v oblasti.

"Je normální, že začíná své turné v Izraeli, protože přijala naši kulturu a náboženství," vysvětlila jistá 41letá fanynka. "Patří k nám!" přitakává jiná 32letá Izraelka. Třiapadesátiletá zpěvačka není sice židovka, ale už léta se intenzivně zajímá o kabalu, což je druh židovské mystiky, a jezdí do Izraele. Stadion s kapacitou asi 40.000 míst byl vyprodán, někteří lidé podle agentury AFP neváhali zaplatit v přepočtu až 25.000 korun za vstupenku i s ubytováním. K mání ale byly i vstupenky "jen" za v přepočtu 1300 až 2600 korun.

Na 600 lístků Madonna věnovala aktivistům místní nevládní pacifistické organizace. Popová hvězda se jako v minulosti k jednotlivým písním často převlékala, například za mažoretku či bojovnici v černé kombinéze. Ve skladbách Revolver a Gang Bang střílela s tanečníky podle AFP na diváky z pistole slepými náboji. "Je to ohromná show. Přesahuje vše, co dělala dříve. Vzali jsme na cestu 700 bot," upřesnil módní tvůrce Arianne Phillips, který navrhuje obleky Madonny.

Na scéně zazněly modlitby i výzva k míru. "Rozhodla jsem se začít své světové turné v Izraeli z jednoho velmi speciálního a důležitého důvodu. Jak víte, Blízkým východem zmítají již tisícovky let konflikty, které musejí přestat. Nemůžete být mými fanoušky a nechtít mír ve světě," prohlásila Madonna.

Pro své deváté světové turné naplánovala více než 80 koncertů na Blízkém východě, v Evropě, severní a jižní Americe a Austrálii. Do Česka na rozdíl od svého předchozího turné Sticky & Sweet nezavítá, nejblíže to její čeští fanoušci tentokrát budou mít do Vídně nebo do Berlína. (čtk)

10:14
Big bandy se utkají v Obecním domě

K dalším zcela vyprodaným a lákavým koncertům na festivalu Pražské jaro patří dnešní netradiční československá big bandová "bitva" čili Big Band Battle. V Obecním domě vystoupí swingové špičky, a to Ondřej Havelka se svými Melody Makers a kapela Bratislava Hot Serenaders s trumpetistou Jurajem Bartošem. Při hudebním "utkání" ve Smetanově síni zazní v podání Havelky česká swingová klasika, zatímco Bartoš vyniká v interpretaci slovenského tanga a písniček F. K. Veselého.

Orchestrální křídlo s ženským triem Serenaders Sisters posílí hostující slovenský herec Milan Lasica, který zazpívá známé evergreeny s vlastními slovenskými texty. Ve stejnou dobu vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina uznávaný britský tenorista Mark Padmore, jehož na klavír doprovodí Paul Lewis. Na programu jsou písně Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Vstupenky na recitál se podle pořadatelů ještě stále prodávají. (čtk)

10:44
Gotické sklepy pod Národní třídou nebudou památkou

Ministryně kultury Alena Hanáková dnes potvrdila rozhodnutí svého předchůdce Jiřího Bessera, že památkově chráněna bude jen část gotických sklepů u Národní třídy. Dnes o tom informovala mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. Kulturní památkou zůstávají dva sklepy, další dva s ohledem na jejich špatný stav památkově chráněny nebudou.

Hanáková tak reagovala na rozklad, který proti Besserovu rozhodnutí na podzim podali archeologové z Akademie věd, kteří verdikt ministryně nepovažují za šťastný. "Dva sklepy pod bývalými domy č. p. 72 a 73 na rohu Spálené a Purkyňovy ulice za kulturní památku prohlášeny nebyly.

Důvodem pro neprohlášení těchto dvou sklepů za kulturní památku je zejména jejich zhoršený stavební stav způsobený nepříznivým vlivem povětrnostních podmínek a dopravní zátěží," uvedla Ševčíková. Ministryně podle ní při svém rozhodování přihlédla ke stanovisku pražského dopravního podniku, který uvedl, že památková ochrana sklepů by způsobila potíže při výstavbě nových vstupů a výstupů ze stanice metra Národní třída.

Hanáková prý také vzala v potaz i vyhlášku, která ukládá povinnost zabezpečit dostatečný počet parkovacích míst. "V tuto chvíli už ve věci nemůžeme podniknout žádné další kroky. Je to rozhodnutí ministerstva a je konečné. Já osobně si ale myslím, že to není nejlepší řešení," řekl ČTK Jan Mařík z Archeologického ústavu Akademie věd. (čtk)

11:23
Potrhlá divadla z celého světa se sjela na Malou stranu

Prvními produkcemi začne dnes odpoledne na různých místech Malé Strany festival Prague Fringe. Do 9. června představí stovku umělců z celého světa, kteří vystoupí například v Malostranské besedě, Divadle Inspirace či Divadle Kampa. Letošní nabídka této směsi divadla, hudby a tance uvede na 240 představení.

Původní festival vznikl v Edinburghu v roce 1947 a je dodnes největší uměleckou přehlídkou na světě. Jeho pražský "příbuzný" nemá ambice být největší či nejlepší. Chce seznámit diváky včetně zahraničních návštěvníků s produkcí anglicky mluvených inscenací a zasadit je do kontrastu s českou divadelní tvorbou. Všechna představení kladou důraz na vizualitu, jejich délka se pohybuje mezi 45 až 60 minutami. Lístky stojí 150 korun, studenti zaplatí jen třetinu.

Na letošním 11. ročníku festivalu vystoupí umělci z Austrálie, Česka, Estonska, Francie, Irska, Itálie, Izraele, Japonska, Kanady, Nizozemí, Nového Zélandu, Rakouska, Řecka, Singapuru, Slovinska, Španělska, USA a Velké Británie. Českou republiku zastoupí s progresivní a inovativní tvorbou fyzického divadla soubor Spitfire Company a Miřenka Čechová zahraje oceňované představení Hlas Anny Frankové. Více informací zájemci naleznou na adrese www.fringe.cz. (čtk)

12:11
Lidice vidělo přes půl milionu diváků

Historický film Lidice, který režisér Petr Nikolaev natočil podle scénáře Zdeňka Mahlera, zhlédlo za rok od premiéry v českých kinech 523 tisíc diváků. Záměrem producentů bylo ukázat osud Lidic především co největšímu počtu mladých lidí a seznámit je tak s tímto obdobím novodobých českých dějin. I proto před rokem uspíšili jeho premiéru, aby stihli závěr školního roku.

"Na projekce určené školám přišlo 92 tisíc žáků, DVD s filmem se prodalo 20.000 kusů včetně nosičů Blu-ray," řekl producent Adam Dvořák ze společnosti Bioscop. Lidice byly podle něj prodány do Francie, Číny, Ruska, Anglie i na Slovensko, v jehož koprodukci vznikly. Promítaly se v Izraeli, na festivalu ve Phoenixu získaly Cenu diváků, stejně jako v Buenos Aires na přehlídce filmů Evropské unie. (čtk)

12:48
Páteční noc otevře 1250 kostelů

Více než 1250 kostelů, chrámů, kaplí, modliteben a dalších církevních objektů dnes zve k noční návštěvě. Noc kostelů i letos slibuje setkání s tajemnem a nahlédnutí do temných skrytých prostor. Místa lákají také na kulturní akce. Protože je dnes také Den dětí, mnohde začne program už odpoledne. Oficiálně začne Noc kostelů v 18:00 vyzváněním zvonů po celé zemi.

Například opět v kompletní sestavě zazní všech sedmero zvonů v katedrále sv. Víta. Chybějící zvony nejdůležitější svatostánek v zemi dostal teprve nedávno. Podle organizátorů se církevní objekty stanou opět místem setkávání, kde se lidé budou moci přiblížit křesťanství prostřednictvím rozhovoru, hudby, umění a zážitku. Každý si přitom může vybrat míru, v jaké se chce ke křesťanství přiblížit. Záměrem ale není přímo obracení lidí na víru. Noci kostelů se účastní 11 církví.

Chtějí představit křesťanskou spiritualitu, modlitbu a službu potřebným. Má být rovněž znamením živé spolupráce různých křesťanských církví. Jen v Praze bude přístupno 222 svatostánků, které vytvoří prostor pro rozjímání, diskuse i prohlídku architektury v netradiční hodinu. Novinkou letošního ročníku v české metropoli budou tematické trasy. Více informací o programu lze najít na www.nockostelu.cz. Idea otevřít dveře církevních objektů v noci vznikla v Rakousku před sedmi lety. (čtk)

13:42
Šéf české Universal Music se bude starat i o maďarskou pobočku

Universal Music pokračuje v reorganizaci svých evropských poboček a dál zeštíhluje stavy. Generální ředitel české pobočky Tomáš Filip bude od 3. června zároveň šéfem i maďarské Universal Music. Madaři tak budou mít v čele firmy pouze generální manažerku Krisztinu Peremenczky, informovala Alice Titzová z české pobočky firmy.

"Hudební svět Střední Evropy se dál proměňuje a jsou to těžké časy. S našimi společnými zkušenostmi doufáme, že jsme v dostatečně dobré pozici, abychom je zvládli," řekl Filip.

15:01
V Hollywoodu bude stát nové muzeum filmu, navrhne ho Renzo Piano

V Hollywoodu by se mělo za čtyři roky otevřít zcela nové muzeum filmu, jehož podobu navrhne známý italský architekt Renzo Piano. Projekt muzea připravuje americká Akademie filmových umění a věd, která stojí třeba za každoročním udílením filmových Oscarů, a v přípravném výboru sedí například herci Tom Hanks a Leonardo DiCaprio.

Filmové muzeum nevznikne na zelené louce, jeho základem bude přestavba památkově chráněné budovy ze 40. let v centru Hollywoodu, kterou připravuje Piano společně s americkým kolegou Zoltanem Palim. "Muzeum Akademie protáhne návštěvníky zadními dvířky do světa filmu, do světa za oponou, kde se tvoří filmová magie," popsal záměr 74letý italský tvůrce, který se v poslední době zviditelnil třeba jako autor londýnského mrakodrapu nazývaného Shard (Střep).

O tom, jak bude expozice muzea vypadat, se toho zatím mnoho neví. Médii ale letos proběhla zpráva o tom, že jedním z jejích zlatých hřebů by mohly být červené střevíčky, které nosila Dorotka v podání Judy Garlandové ve slavném filmovém zpracování Čaroděje ze země Oz. (čtk)

15:45
Šaldovu cenu dostane kunsthistorička umění Hana Rousová

Cenu F. X. Šaldy za rok 2011 dostane historička umění Hana Rousová. Porota složená z odborníků napříč uměleckými obory jí cenu uděluje za projekt Konec avantgardy? Stejnojmenná výstava s podtitulem Od mnichovské dohody ke komunistickému převratu, která představila české výtvarné umění z let 1938 až 1948, se loni konala v Galerii hlavního města Prahy, knihu vydalo nakladatelství Arbor vitae.

Hana Rousová bude šestnáctou laureátkou ceny, kterou uděluje Nadační fond Společnosti F. X. Šaldy za mimořádný kritický či ediční počin v umělecké a duchovědné oblasti. Cena se bude udělovat v úterý 19. června v prostorech v Museu Kampa, řekla ČTK předsedkyně nadačního fondu Libuše Heczková. (čtk)

16:32
Porotu festivalu v Benátkách bude vést Michael Mann

Porotě letošního ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách bude předsedat americký režisér a scenárista Michael Mann. Oznámili to dnes organizátoři na svých internetových stránkách. Festival se bude konat od 29. srpna do 8. září.

Devětašedesátiletý Mann o sobě ve filmovém světě dal poprvé výrazněji vědět v 80. letech, kdy stál za projektem populárního seriálu Miami Vice. Jako režisér celovečerních filmů se však prosadil až v následujícím desetiletí například díky snímkům Poslední Mohykán (1992) nebo Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999).

V poslední době se v kinech objevilo například jeho životopisné drama Veřejní nepřátelé (2009). Filmová přehlídka v Benátkách má letos naplánovaný už 69. ročník. Jaké snímky se utkají o hlavní cenu - Zlatého lva -, se ale zatím neví. Loni si titul pro nejlepší film odnesl snímek Faust Alexandra Sokurova. (čtk)

06:18
Dražba filmových klapek vynesla 1,3 milionu korun

Dražba umělecky ztvárněných filmových klapek v pátek ve Zlíně vynesla přes 1,3 milionu korun. Akce je tradiční součástí filmového festivalu pro děti a mládež. Nejúspěšnějším autorem byl slovenský výtvarník žijící ve Zlíně Maroš Chury, jeho klapka se vydražila za 120 tisíc korun, řekl mluvčí festivalu Martin Pášma. Výtěžek dražby tradičně získají studenti filmových škol na své projekty.

Dražilo se 110 pomalovaných či jinak ztvárněných klapek za celkem 1,382 milionu korun. "Stala se však kuriózní situace, kdy dva dražitelé si neodebrali osm klapek v hodnotě 75 tisíc korun," řekl Pášma s tím, že klapky se proto v pondělí budou znovu dražit na internetových stránkách projektu www.minisalon.cz.

"Nepamatuji si, že by se někdy něco takového stalo," poznamenal mluvčí. Akce se ve Zlíně konala již 15. rokem, loni vynesla téměř 2,2 milionu korun. Přes letošní nižší částku považuje Pášma tento rok vzhledem k obecné ekonomické situaci za vydařený. Nejvíce dali loni dražitelé za klapku Zdeňka Milera s Krtečkem, a to 110 tisíc korun. (čtk)

07:38
Romský festival Khamoro dnes vyvrcholí s Nightwork

Galakoncert v pražském klubu SaSaZu dnes završí mezinárodní romský festival Khamoro. Představí se zde hudebníci z celého světa, jako host vystoupí i populární česká kapela Nightwork. Kromě ryčné dechovky zastoupené makedonským souborem Koçani orkestar si na své přijdou i příznivci flamenka v podání Španělky Carmen Fernandezové nebo milovníci tradiční romské hudby, s níž vystoupí česká kapela Cindži Renta.

Přehlídka romské kultury začala v pondělí, kromě koncertů nabídla i taneční a divadelní představení, módní přehlídku a výstavy. Oficiální zakončení bude ve středu na Nové scéně Národního divadla. Akci pořádá sdružení Slovo 21, letos se zaměřili na projevy "anticiganismu". (čtk)

08:14
Padmore s Lewisem na Pražském jaru hráli i nejčernějšího Schuberta

Písňový repertoár z díla Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta v pátek s úspěchem přednesli v téměř vyprodané Dvořákově síni Rudolfina renomovaní britští hudebníci - tenorista Mark Padmore a klavírista Paul Lewis. Před českým publikem, které je nadšeně ocenilo ovacemi vstoje, se společně představili poprvé.

Tradiční písňový večer nazývaný Liederabend pořádal festival Pražské jaro. Největší přehlídka klasické hudby v Česku začala 12. května a končí tuto neděli. Z Beethovenovy tvorby zazněla Májová píseň, Večerní píseň pod hvězdnou oblohou a Nová láska, nový život. Nechyběl ani interpretačně náročný cyklus Vzdálené milé, který je označován za první tematicky sjednocený cyklus ve vývoji umělé písně.

Druhou část večera ovládl Schubertův písňový cyklus Labutí zpěv, jehož vrcholem je píseň Dvojník, z níž se naprosto vytrácí lyričnost. Bývá označována za "nejčernější" ze skladatelových písní vůbec a svou strukturou poukazuje na další vývoj písňové kompozice. Na schubertovském projektu spolupracují Padmore a Lewis druhým rokem, pracovně se znají ale již pět let.

Pro Padmorea bylo dnešní vystoupení českým debutem, jeho krajan Lewis zde koncertoval již třikrát. "Navzájem se velmi inspirujeme," řekli na páteční tiskové konferenci. Repertoár dnešního recitálu vybrali záměrně, za tvůrce romantické německé písně byl považován Schubert, ale jeho nesporným předchůdcem byl právě Beethoven.

"Schubert byl obrovským způsobem ovlivněn Beethovenem. V době, kdy Schubert žil ve Vídni, tak Beethoven byl naprosto jedinečná, neporovnatelná osobnost. Schubert byl dokonce jedním z lidí, kteří nesli jeho rakev na pohřbu," připomněl Padmore. Je podle něj proto jasné, že pozdní Schubertovy písně jsou reakcí na Beethovena. "Aby zpěvák byl schopen porozumět dílu, musí správně rozumět poezii. Obecně platí, že britští zpěváci jsou dobře trénovaní ve výslovnosti," řekl Padmore k přednesu v němčině.

Důležité pro pěvce je podle něj vybudovat si takový způsob zpěvu, z něhož je jasné, co se zpívá bez ohledu na to, v jakém jazyce. Padmore patří mimo jiné i k renomovaným interpretům tenorových partů v Bachových pašijích, což mu vyneslo mimořádné mezinárodní uznání. Je častým hostem v londýnské koncertní síni Wigmore Hall, kam se s tímto programem vrátí zanedlouho právě s Lewisem, vůdčím pianistou své generace. (čtk)

10:22
José Cura dnes zazpívá ve vyprodané Olomouci

V Olomouci dnes večer vystoupí jeden z nejvýznamnějších světových tenoristů José Cura. Jedná se o jediný letošní koncert argentinského pěvce ve střední Evropě. Horní náměstí zaplní přes 2600 posluchačů, koncert je vyprodaný. Představí se na něm také korejská sopranistka Wonsin Lee. Posluchači se mohou těšit například na árie z Verdiho oper Síla osudu či Othello nebo Pucciniho Toscy, Manon Lescaut a Butterfly.

"Je to program, který si přáli pořadatelé. Ti znají své posluchače. Proto jsem se přizpůsobil, aby olomoucké publikum dostalo to, co žádá," řekl v pátek novinářům Cura. Koncert se uskuteční za každého počasí. Takzvanou mokrou variantu nebylo možné připravit, protože ve městě není odpovídající sál. Podle pořadatelů na koncert zamíří posluchači nejen z Česka, ale i Slovenska, Polska či Německa.

Pěvce doprovodí Moravská filharmonie Olomouc. Hudební těleso s ním spolupracovalo již před 12 lety, kdy ho doprovázelo na turné po Německu a Rakousku. Olomoucký koncert se uskuteční pod taktovkou argentinského dirigenta Maria de Rosy. Padesátiletý Cura vystupoval v Česku například loni a předloni v Českém Krumlově, dříve byl i v Praze. Na jih Čech se vrátí znovu zhruba za dva měsíce, kde bude účinkovat v opeře Ruggiera Leoncavalla Komedianti v Českém Krumlově. (čtk)

15:33
V Loosově bytě chce Plzeň expozici a kanceláře

Do letošního září chce mít plzeňská radnice projektovou dokumentaci k obnově bytu na adrese Bendova 10, v němž jsou interiéry od celosvětově uznávaného architekta Adolfa Loose. Poté vypíše výběrové řízení na samotnou rekonstrukci. V cenném objektu vzniknou expozice a prostor vhodný pro pořádání komorních kulturních a společenských akcí, ale také kanceláře.

Náklady na kompletní realizaci i doplnění nábytkem se odhadují na více než pět milionů korun. Novinářům o tom řeklo vedení města. "Je to jeden z prestižních interiérů, Loosův unikátní byt. Příprava jeho rekonstrukce už se konkrétně rozběhla. Naší ambicí je samozřejmě dokončit ji do roku 2015, aby to bylo součástí Evropského hlavního města kultury," řekl primátor Martin Baxa.

Město se snaží už několik let o postupnou revitalizaci Loosových interiérů na svém území. V bytě nedaleko Klatovské třídy v centru metropole se z původního vybavení realizovaného Loosem dochovaly především interiéry ve dvou místnostech. Odbor památkové péče magistrátu nechal v minulých letech zpracovat předběžný odhad nákladů na rekonstrukci celého bytu, rozdělen je na dvě části. "První zahrnuje rehabilitaci prostorů jídelny, obývacího pokoje a ložnice s Loosovými interiéry.

Bez volných doplňků neboli replik podle dochovaných fotografií je částka odhadnuta na 1,65 milionu korun bez DPH," uvedl primátor. Druhá část se týká rekonstrukce ostatních prostorů, v nichž by měly být kanceláře. Jedná se o pracovnu, pokoj, chodbu s halou, koupelnu a kuchyni. Odhad nákladů je vyčíslen na zhruba milion korun bez DPH. Předpokládaná částka na doplnění nábytku a zařízení je asi 2,5 milionu Kč včetně daně. Projektovou dokumentaci pro stavební povolení a vlastní realizaci připravuje architekt Ludvík Grym, jehož návrh studie obnovy a využití interiérů byl vybrán mezi dalšími dvěma jako nejvhodnější. (čtk)

16:44
Okoř se šťávou začala s Vltavou, na řadě je Neckář

Vystoupení kapely Vltava dnes odpoledne otevřelo 14. ročník festivalu Okoř se šťávou. V podhradí Okoře u Prahy je zatím několik stovek návštěvníků, další stále přicházejí. Mnozí z nich mají připraveny deky a teplé oblečení, akce končí až po půlnoci. Loni na festival dorazily 4 tisíce diváků.

"Všechny ohlášené skupiny dorazí, nikdo se neomluvil. Zatím se podařilo zajistit také příznivé počasí," řekl pořadatel akce Michal Šenbauer. Na dvou scénách na jednom z prvních letošních hudebních festivalů pod širým nebem vystoupí téměř dvě desítky skupin. Mimo jiné v současné době jedna z nejúspěšnějších mladých tuzemských skupin Mandrage i legenda české hudební scény Olympic.

Mnoho hudebních příznivců se těší na vystoupení Václava Neckáře se skupinou Bacily. V malebném prostředí na louce pod hradní zříceninou dále zahrají Sto zvířat, Wohnout, Charlie Straight, České srdce, UDG, Vladimír Mišík, Ivan Hlas, Hentai Corporation či Imodium. V 23:00 se objeví přímo na hradbách hradu ohnivé show členů souboru Pa-li-tchi, kteří se právě vrátili ze svého soustředění v Indii. (čtk)

18:12
Šporcl doufá, že se v Čajkovském nezklame

Houslistovi Pavlu Šporclovi přináší interpretace Houslového koncertu D dur od Petra Iljiče Čajkovského radost a potěšení, přestože jde o velmi náročné dílo. Přednese ho v neděli 3. června na závěrečném koncertu 67. ročníku festivalu Pražské jaro, ve Smetanově síni Obecního domu jej doprovodí Pražští symfonikové pod taktovkou dirigenta Zdeňka Mácala.

"Doufám, že se všechno vydaří. Změnil jsem mnoho věcí, od té doby, co jsem ho nahrál s Českou filharmonií. Doufám, že to bude slyšet, bude minimálně o sto procent lepší než dřív a že nezklamu především sám sebe," řekl na dnešní tiskové konferenci Šporcl, který bude hrát na známé modré housle. Na koncert se prý intenzivně připravuje již několik dnů, ačkoli toto čtyřicetiminutové dílo má ve svém repertoáru již studentských let. "Nemá příliš meziher, v nichž by si mohl sólista odpočinout, takže je to veliký zápřah. Ani na paměť není úplně jednoduchý...člověk se musí opravdu stoprocentně soustředit," uvedl Šporcl.

Právě proto podle něj patří dílo mezi čtyři nejhezčí a nejhranější romantické koncerty. Čajkovského koncert nahrál v roce 2003 s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Půjde již o páté vystoupení na Pražském jaru v jeho kariéře. V červnu plánuje dvakrát vystoupit na festivalu Smetanova Litomyšl v novém barokním programu, poté zamíří do Německa, Francie, Los Angeles a 20. července uvede na znojemském festivalu v koncertní premiéře svou poslední desku v popovém stylu.

Nedělní večer bude věnován památce zesnulého houslisty Josefa Suka, někdejšího prezidenta Pražského jara a předsedy jeho umělecké rady. Na programu zazní i předehra Domov můj od Antonína Dvořáka a Sinfonietta od Leoše Janáčka. Původně měl řídit koncert šéfdirigent FOK Jiří Kout, který však účast kvůli nemoci odřekl. (čtk)

19:52
V Boskovicích začal Concentus Moraviae na památku Dismase Zelenky

Kouzlo čísel je tématem letošního 17. ročníku hudebního festivalu Concentus Moraviae, který dnes začal v Boskovicích na Blanensku. Tvořit jej bude 30 vystoupení v zámcích a kostelích 13 moravských měst. Repertoár zahrnuje skladby po středověku po baroko v podání špičkových interpretů staré hudby. Posluchače přesvědčí o tom, že má mnohem blíže k matematice, než si mnozí z nich myslí, informovala za pořadatele Barbara Maria Williová.

Zdůraznila, že ve středověké filozofii patřila hudba mezi matematické disciplíny a její ušlechtilost se vysvětlovala tím, že odráží Bohem dané zákonitosti jako geometrie a aritmetika. Čísla a složitá hra s nimi byla pro tvorbu skladatelů důležitá. Svědčí o tom nejen díla prvních kontrapunktistů nebo skladby velmistra kontrapunktu Johanna Sebastiana Bacha. Zahajovací koncert se dnes skonal v boskovickém gotickém kostele svatého Jakuba. Vystoupil Ensemble Inégal, přední český soubor interpretující starou hudbu.

Uvedl jeden ze skvostů vrcholného baroka, Mši k poctě Nejsvětější Trojice od skladatele Jana Dismase Zelenky. Akce byla zároveň vyvrcholením letošních oslav 790 let od první písemné zmínky o Boskovicích. (čtk)

20:33
Česko je stále více multikulturní, a proto má Refufest úspěch

Zhruba dvacítka států dnes v Praze prezentovala své umění a zvyky na multikulturní přehlídce Refufest. Na Střeleckém ostrově nabídli cizinci žijící v Česku exotické pochoutky, tradiční oděvy, ale také koncerty kapel z celého světa. Sedmý ročník akce pořádá sdružení InBáze Berkat, které se v Česku stará o migranty. Smyslem festivalu je přiblížit odlišné kultury, organizátoři ale upozornili také na aktuální konflikty ve světě. Své stánky otevřely návštěvníkům třeba Egypt, Maroko nebo Gruzie.

Fronta se tvořila na moldavské víno, u vietnamského stánku si zase zájemci mohli zkusit jíst hůlkami. "Výběr zemí je dán tím, že oslovujeme zpravidla klienty InBáze Berkat," řekla jedna z organizátorek Parisa Zargariová s tím, že letos se prezentují asi dvě desítky států. Pestrá směs stylů se vystřídala i na pódiu, vedle romských muzikantů si mohli diváci poslechnout také africké rytmy, tradiční arabskou hudbu nebo shlédnout egyptské národní tance.

Hlavní hvězdou byla kapela Allstar Refjúdží Band složená z migrantů z celého světa žijících v Česku. "Česká republika se stává více a více multikulturní společnost, a proto bychom našim návštěvníkům rádi zprostředkovali možnost seznámit se se svými možnými budoucími sousedy, kamarády, spolužáky a spolupracovníky," uvedla organizátorka Lenka Pešková. Kromě zábavy se ale akce zaměřila i na aktuální problémy ve světě, například Iniciativa pro svobodnou Sýrii upozornila na ozbrojené konflikty v zemi.

Mnoho návštěvníků přivedlo i děti, pro které zde byly připraveny hry v dětském koutku. Také občerstvení bylo v režii migrantek ze spolku Ethnocatering, v nabídce bylo třeba cukroví z arašídů a kokosu z Pobřeží Slonoviny nebo arménské pirožky. Kromě jídla a hudby si mohli zájemci vyzkoušet i tradiční oděvy, například z Mali nebo Pákistánu. (čtk)

10:19
Vyprodaný Cura zpíval směrem k olomoucké radnici

Zaplněné náměstí v centru Olomouce v sobotu vyslechlo koncert argentinského tenoristy Josého Cury. Koncert pod širým nebem přilákal 2600 platících posluchačů, lidé však stáli také podél vyhrazeného prostoru, sledovali jej i obyvatelé z oken domů na náměstí. Pořadatelům vyšlo také počasí. Spolu s jedním z nejlepších světových tenoristů vystoupila také korejská sopranistka Wonsin Lee. Lístky na jediný letošní koncert Cury ve střední Evropě byly beznadějně vyprodány.

Cura oblečený v černé košili a kalhotách přišel na pódium uličkou mezi diváky a pozdravil je českou větou "Dobrý večer Olomouc". Posluchači ze vzdálenějších řad mohli tenoristu sledovat na dvou obřích obrazovkách na stranách pódia. Cura zpíval směrem k radnici, za zády měl sloup Nejsvětější Trojice. Koncertu přálo také počasí, před jeho zahájením bylo asi 18 stupňů Celsia. Přesto si někteří posluchači vzali s sebou deku či zimní bundu. Zazněly například árie z Verdiho oper Síla osudu či Othello nebo Pucciniho Toscy, Manon Lescaut a Butterfly, repertoár vybrali podle slov Cury pořadatelé. Koncert dirigoval Argentinec Mario de Rose, Curu doprovodila Moravská filharmonie, která s tenoristou vystupovala i před 12 lety na jeho turné v Německu a Rakousku. Koncert byl pro posluchače velkou událostí.

"Ke koncertu nás přiměl náš syn, který sice vážnou hudbu neposlouchá, ale hraje na kytaru a moc chtěl Curu vidět. Tak jsme se rozhodli investovat do lístků a šli jsme celá rodina," řekla jedna z návštěvnic koncertu. Cura se do Česka vrátí za dva měsíce, bude účinkovat v opeře Ruggiera Leoncavalla Komedianti v Českém Krumlově. Padesátiletý tenorista začal profesionálně zpívat až ve 28 letech. Účinkuje na nejprestižnějších divadelních scénách včetně Metropolitní opery, Vídeňské státní opery, Královské opery v Anglii, Opery v Curychu a v La Scale. Také se proslavil po celém světě díky početným televizním operním inscenacím a koncertům. (čtk)

11:40
Kresba z titulní strany Tintina se vydražila za 1,3 milionu eur

Vzácná kresba z roku 1932 titulní stránky komiksu Tintin v Americe, kterou nakreslil belgický autor této postavičky publikující pod pseudonymem Hergé, se v sobotu prodala na dražbě v Paříži za rekordních 1,3 milionu eur. Informovala o tom agentura AFP.

Konečnou sumu, která v přepočtu dosahuje 33,5 milionu korun, potvrdil mluvčí dražební síně Artcurial. Kupec si přál zůstat v anonymitě. Obrázek dal do dražby dosavadní majitel, který kresbu koupil v roce 2008 za 764.218 eur; to dosud byl rekord v tomto oboru.

Na obrázku, který je jedním z pouhých pěti dochovaných titulních kreseb Hervého pro první vydání komiksu, který se na pultech objevil v roce 1934, sedí Tintin oblečený jako kovboj na kameni se svým psíkem po boku. Za ním se plíží indiáni se sekyrou. (čtk)

14:24
Zemřela Kathryn Joosten ze seriálu Zoufalé manželky

Ve věku dvaasedmdesáti let zemřela americká televizní herečka Kathryn Joosten, známá svými rolemi v seriálech Desperate Housewives a Západní křídlo. Joostenová po jedenácti letech podlehla rakovině plic, uvedlo BBC.

Herečka získala dvě televizní ceny Emmy za roli vlezlé sousedky Karen McCluskey v seriálu Zoufalé manželky (Desperate Housewives), který se vysílal také v Česku. Americké publikum si ji pamatuje také jako Delores Landinghamovou, sekretářku fiktivního amerického prezidenta, kterého v seriálu Západní křídlo (The West Wing) hrál Martin Sheen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist