Ve středu zemřel ve věku devětašedesáti let americký umělec s českými kořeny Barton Lidice Benes. Česky neuměl, ačkoliv několikrát v zemi svých předků třikrát vystavoval: v roce 1993 uspořádala Galerie Václava Špály výstavu Exil v New Yorku, o tři roky později měl Beneš expozici v Novoměstské radnici a v prosinci 2009 vystavoval v románských sklepeních Staroměstské radnice. Benes trpěl rozedmou plic a před šestatřiceti lety se infikoval virem HIV.

Potomek třetí generace českých přistěhovalců do USA se narodil v Queensu ve státě New York roku 1942. Prostřední jméno dostal na paměť české obce, kterou nacisté vyhladili krátce po jeho narození.

Premiéra v kravíně

V dospívání se kvalifikoval do amerického olympijského týmu bruslařů, byť kouřil krabičku denně. Na začátku šedesátých let vystudoval Prattův institut v Brooklynu a později docházel také na akademii umění v Avignonu.

V době, kdy nastupoval popart a konceptuální umění, se přestal věnovat malbě a zaujaly ho performance. V roce 1971 chvíli tvořil nástěnné malby v Pobřeží slonoviny, po návratu do New Jersey měl svoji první výstavu v kravíně a v roce 1965 vystavoval ve skotské Traverse Gallery. Na samostatnou expozici v New Yorku musel čekat na nabídku Allen Stone Gallery v roce 1974. Krátce nato se nakazil virem HIV, s nímž ale dokázal žít a pracovat dalších šestatřicet let.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se