Osm světových a čtyři mezinárodní premiéry byly zařazeny do hlavní soutěže karlovarského festivalu, jehož 47. ročník začne 29. června. Jednou z nich bude snímek režiséra Marka Najbrta, který pod názvem Polski film začal natáčet před rokem právě na této přehlídce.

Češi soutěží

Podle uměleckého ředitele Karla Ocha unikátní "reality film" příběhem o přátelství a absurditě hereckého života, který jistě vyvolá řadu otázek. V hlavních rolích ztvární sami sebe dávní spolužáci Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Josef Polášek a Marek Daniel. O Křišťálový globus bude usilovat v konkurenci dalších jedenácti titulů.

Soutěžní sekci Na východ od Západu, která má novou podobu, zahájí slovensko-české sociální drama debutující Ivety Grófové s názvem Až do města Aš. Objeví se v ní rovněž polsko-české drama z 90. let minulého století Yuma režiséra Piotra Maluraka a držitele Českého lva pro nejlepší film Poupata Zdeňka Jiráského.

Mezi celovečerními dokumenty budou soutěžit projekt Pavla Abraháma a Tomáše Stejskala o fotbalových fanoušcích nazvaný Dva nula, natočený na utkání Sparty se Slavií, a časosběrný snímek dokumentaristky Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír.

Uvedena bude také audiovizuální esej Trasy myšlenek, kterou natočil rakouský filmař Timo Novotny, vítěz této soutěže z roku 2006.

 

Jak už dříve uvedli organizátoři MFF v Karlových Varech, při slavnostním zahájení 47. ročníku převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii britská oscarová herečka Helen Mirrenová.

Do Varů přijede s manželem, americkým režisérem a producentem Taylorem Hackfordem, s nímž se seznámila při práci na filmu Bílé noci. Hackford je držitelem Oscara za krátký film Teenage Father.