Od našeho zpravodaje ve Londýně – S většinou se neviděl přes dvě dekády. Kdysi patřili k pouličním muzikantům, někdy provokujícím policejní oddíly a sklízejícím rány obuškem, jindy jen hráli po obskurních částech města v naději, že si jich jednou všimne i státní rádio.
Dnes jsou z Jihoafričanů, které v polovině osmdesátých let navštívil americký písničkář Paul Simon, vysloveně hvězdy. A jejich koncertní shledání k pětadvacátému výročí alba Graceland, kterému v londýnském Hyde Parku za slunné neděle přihlíželo šedesát tisíc lidí, jiskřilo jako ty proklaté diamantové doly.
Elvisovo království
Simon do Afriky vyrazil na základě jediné kazety, nahrávky místního jivu neboli pouliční hudby, která se i za nuzných podmínek vyvíjela v segregovaných townshipech na krajích měst. Pátral po tajuplné muzice, která sice vycházela z místních nástrojů a života zotročených pracantů v dolech či v nejlepším případě sluhů, nicméně malému muži ze Západu to znělo jako rokenrol.
A nadto si potřeboval orazit. Simonova tehdejší manželka, princezna Leia (tedy herečka a spisovatelka Carrie Fisherová), právě odletěla na druhý konec Států a vzkázala, že papíry k rozvodovému řízení dorazí poštou. V titulní písničce Gracelandu se tak osamělý tatínek Simon s devítiletým klukem sice jedou podívat do Elvisova království, ale ve skutečnosti vzpomínají na "dívku, od které se city odráží jak na trampolíně". A především hledají spásu a klid království rovnou nebeského.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.