Mezinárodní tým archeologů oznámil nález zříceniny mayského Chrámu nočního slunce v guatemalském tropickém pralese. Guatemalští a američtí archeologové pod vedením profesora Stephena Houstona v lokalitě El Zotz pracují zhruba šest let, informovala agentura AFP.

"Slunce představovalo klíčový prvek mayského světa," vysvětlil Houston, profesor Brownovy univerzity v Rhode Islandu. "Tato budova měla oslavovat úzké spojení mezi mayským králem a nejvýraznějším předmětem na nebi."

Chrám se musel mrzačit

Mayové byli přesvědčeni, že slunce úzce souvisí s vládnoucí dynastií. A velmi dobře si mohli myslet, že chrám je ve skutečnosti živoucí bytostí. Dosavadní objevy naznačují, že kdykoliv chtěli Mayové přistavit další část chrámu, úmyslně zmrzačili část soch a reliéfů, jež připomínají nos či ústa, aby tak budovu po dobu rekonstrukce "vypnuli".

Chrám byl nejspíš postaven na památku prvního z vůdců dynastie El Zotz přezdívaného Pa'Chan. Jeho královská hrobka leží nedaleko odsud.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se