Ministerstvo kultury pravděpodobně nepodpoří iniciativu, která usiluje o převoz ostatků malíře Františka Kupky z Francie do České republiky.

Před půl rokem přitom vše nasvědčovalo tomu, že se iniciátorům převozu podařilo navzdory odborníkům přesvědčit ministerstva kultury, obrany i zahraničí, aby urnu s popelem z Paříže do Prahy přemístila.

"Nyní máme k dispozici Kupkovu korespondenci, v níž žádné přání navrátit se posmrtně do vlasti nevyjádřil. Měli bychom k této skutečnosti přihlédnout," řekla dnes ČTK mluvčí Ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

I s vojenským transportem

Kupka je 55 let pohřben na hřbitově Pere Lachaise. Ministryně kultury bude o "dalším postupu" ještě jednat s vedením obou zainteresovaných resortů. Podle mluvčí se ale nabízejí i další možnosti, jak Kupku patřičně uctít. Například zbudovat drobný pomník ať už na pařížském hřbitově, či v jeho původní vlasti.

Iniciátorkou převozu ostatků byla dokumentaristka Lenka Jaklová, dnes členka Rady města Hradce Králové za TOP 09, která se Kupkovým dílem a životem zabývá.

Před několika lety si vzala zasvé, že by se měl český stát převozem Kupkových ostatků přihlásit ke svému slavnému rodákovi, jenž patří mezi světové průkopníky abstraktní malby.

Její iniciativa začala získávat podporu vedení Královéhradeckého kraje, Kupkova rodného Opočna, bývalého ministra kultury Jiřího Bessera, jeho nástupkyně Aleny Hanákové (oba TOP 09 a STAN) i ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Na březnové schůzce se již dohadovala i spolupráce s Vojenským historickým ústavem. Transport se měl konat s vojenskými poctami, neboť Kupka byl legionář a resort obrany měl nést většinu nákladů.

Ministerstvo kultury si nechce malíře přivlastňovat

S převozem ostatků od počátku nesouhlasí Uměleckohistorická společnost. Připomíná, že Kupka si za svůj domov zvolil Francii a neprojevil zájem vrátit se do Čech.

"Můžeme být právem hrdi na to, že Čechy daly světu osobnost tak velkého formátu, jakou je František Kupka, nemáme ale právo si ji přivlastňovat a bez jejího deklarovaného přání ji z Francie převážet zpět.

Kupkova velikost zdaleka přesahuje naše hranice, neredukujme jej proto nyní na osobnost domácího formátu," napsali historikové již v lednu ministryni kultury.

Rozhodl jsem se patřiti Francii, napsal Kupka

Samotné ministerstvo argumentuje tím, že má k dispozici korespondenci malíře s jeho mecenášem Jindřichem Waldesem. Kupkovy dopisy jsou podle mluvčí součástí Waldesova archivu, který se měl v dubnu dražit a na nějž stát chce uplatnit předkupní právo.

Kupka se nevrátil, ani když mu nabízeli profesorské místo na Akademii výtvarných umění. Krátce sice váhal, ale pak do Prahy napsal: "...jsem se nyní rozhodl patřiti nadále Francii, tak jak jí patřím co kreslíř i co malíř." Kupka si podle kunsthistoriků nepřál ani veřejný pohřeb ani okázalé místo posledního odpočinku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist