Chystaný román Mráz přichází z Hradu představil na víkendovém Sázavafestu v Benešově spisovatel Michal Viewegh, který tu v sobotu oslavil padesáté narozeniny. Mráz přichází z Hradu je volným pokračováním detektivky Mafie v Praze.

Vztek a znechucení

Viewegh prý svou novinku napsal tak, aby ji pochopili i lidé, kteří první díl nečetli.

"Můžu prozradit, že postavy všech kmotrů, podnikatelů a politiků budou pod jejich skutečnými jmény. Včetně premiéra Nečase, ředitelky jeho kabinetu Nagyové, prezidenta Klause, jeho manželky, podnikatele Janouška a dalších. Myslím, že jsem napsal velmi kontroverzní knihu," uvedl Viewegh, kterého prý k využití skutečných jmen vedl vztek a znechucení nad pokračujícími skandály.

"Mně politici 'kradli náměty'. Já jsem něco vymyslel jako velkou fikci a příští týden se něco podobného stalo," řekl.

Viewegh oslavil padesátiny společně s návštěvníky Sázavafestu autorským čtením v zaplněném stanu. Pozdě večer pak z knih Nové nápady laskavého čtenáře a Povídky o lásce přečetli ukázky členové divadla Ztracená existence.

"Nechtěl jsem to slavit nějak veřejně, měl jsem několik povedených rodinných oslav a tohle je taková veřejná after party. Mám vlastně letos dvě výročí, nejen, že mi je padesát, ale vydávám svou pětadvacátou knihu," řekl spisovatel.