Odsouzení ruských muzikantek z punkové skupiny Pussy Riot k dvěma letům odnětí svobody považují čeští umělci a disidenti za skandální, nesmyslné a ostudné.

Moskevský soud dnes odsoudil dívky za výtržnost v pravoslavném chrámu, kterou chtěly protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku.

Tříhodinové čtení rozsudku sledovali frontman skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek, zpěvačka Marta Kubišová, Michal Prokop či biskup Václav Malý. Záhy nato se vyjádřil také ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nebo zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek.

Anketní odpovědi:
Karel Schwarzenberg
ministr zahraničních věcí ČR

"Po pravdě řečeno, nemohu si představit jinou evropskou zemi, kde by se za tento čin - který při nejpřísnějším pohledu mohu nanejvýš kvalifikovat jako výtržnictví - trestalo, jako kdyby byl spáchán zločin," řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Chování trojice odsouzených dívek podle něj bylo sice neobvyklé, "ale zcela v rámci možností demokratického protestu". Schwarzenberg podotkl, že v textu, který punkerky v chrámu zpívaly, nenašel žádné znevažování náboženství. "Spíše je to modlitba, kterou si v podobné formě mohu představit také u mnoha mladých lidí u nás," dodal.

Marta Kubišová
zpěvačka

"Rozsudkem se (Rusko) ocitlo na seznamu banánových republik. Je to celé nesmysl, už to, že jsou soudně stíhané," řekla zpěvačka Marta Kubišová. Drží palce všem pokračovatelkám a fandům mladých punkerek, kteří po celém světě pořádají akce na podporu odsouzených.

Václav Malý
biskup

"Když se ta děvčata omluvila, měla by dostat nanejvýš pokutu, ale rozhodně nebýt vystavena trestnímu stíhání. Čekal bych od moskevského patriarchy, že řekne: Ta děvčata osvoboďte. Mrzí mě, že od vedení pravoslavné církve nezazněl ani jeden hlas, který by řekl: Toto trestní stíhání je nevěcné," řekl Malý. Podle něj je nebezpečné, že ve stínu procesu s Pussy Riot zůstávají další případy pronásledování umělců v Rusku.

Tomáš Glanc
rusista

"Průběh jednotlivých fází procesu svědčil o tom, že samotné soudní řízení je pouze formální inscenace a výsledky jednotlivých dějství jsou předem rozhodnuté," tvrdí Tomáš Glanc, rusista a hostující profesor Ústavu slavistiky na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Šokující je podle něj i rétorika rozsudku, v němž je pravoslaví stavěno naroveň občanského zákona.

"Rouhání se uvádí ve větných konstrukcích, které sugerují, že jde o trestný čin, stejně jako mávání rukama a třesení hlavami. V ospravedlnění rozsudku soudkyně jako důkaz viny odsouzených uvedla duševní bolest pracovnice chrámu."

Miroslav Wanek
frontman skupiny Už jsme doma

"Bylo to děsné a absurdní. Dva roky je i na Rusko, které bych rád vnímal jako civilizovanou zemi, ale nejde to, je to moc. Je to perzekuce na perzekuci, celé 20. století i dál," řekl Wanek, kterému dnešní jednání moskevského soudu připomnělo někdejšímu chování českých úřadů.

"V disentu se kdysi používal termín 'předposranost' - mocnář ani nemusel říct, co by chtěl, a hodnostáři, policisté, soudci předem odhadovali jeho přání. Putin udělal geniální tah, když řekl: Buďte k nim shovívaví. Teď se může hájit, jak má nezávislé soudy."

Lubomír Zaorálek
zahraničněpolitický expert ČSSD

"Naprosto nesouhlasím s takovým trestem. Řada věcí mi nesmírně vadí až mě popuzuje," míní zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek, podle kterého měl být třest podmíněný. "Dokázal bych pochopit podmínku za výtržnost, asi mohly opravdu někoho pobouřit."

Záležitost podle něj musí být předmětem "vzájemné debaty s ruskými partnery". "Netvářil bych se jako někdo, kdo má na všechno patent. Ale snad si můžeme zemi na východ od nás dovolit říci, že nám tohle jako středoevropanům připadá, že je příliš."

Michal Prokop
zpěvák

"S Putinovým režimem si svoboda těžko může rozumět," tvrdí Michal Prokop, podle které je celý soudní proces politickou kauzou.

Vystoupení muzikantek v kostele ho prý příliš neokouzlilo. "Ale mají právo dělat si, co chtějí. Řada kumštýřů má postavený svůj umělecký výraz na čáře nebo za ní. A provokace je celkem oblíbená umělecká metoda, která k punku patří."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist