On-line reportáž
Kauza s odvoláním ředitele Ondřeje Černého začala v pátek ráno před devátou hodinou, kdy vedení Národního divadla zaslalo otevřený dopis ministryni kultury Aleně Hanáková s žádostí, aby urychlila výběr nového ředitele divadla.
Dopis, který podepsalo všech jedenáct členů vedení Národního divadla, varuje před "nestandardními a nekoncepčními kroky" při výběru nového ředitele, protože by mohly být "destruktivní" a ohrozit stabilitu a posléze i prestiž Národního divadla.
Tři úředníci ministerstva kultury dnes v půl jedenácté dopoledne předali odvolací listinu řediteli Národního divadla Ondřeji Černému. Podle mluvčího ND Tomáše Staňka byl ředitel odvolán bez udání důvodu a ve funkci skončí v sobotu o půlnoci.
Ministerstvo v tiskové zprávě posléze uvedlo, že divadlo dočasně povede ekonomický náměstek ministryně Martin Sankot. Ten však s řízením kulturních institucí nemá zkušenosti.
"Transformační proces v Národním divadle v Praze bude pokračovat. Hlavním cílem je vytvořit na naší první scéně takový organizačně-procesní model, který zaručí zachování umělecké kvality evropské úrovně a zároveň ji ekonomicky stabilizuje," stojí ve zprávě ministerstva.
Podle jeho zástupců nyní probíhá hledání "schopného manažera s rozsáhlými zkušenostmi z oblasti kultury a především s řízením divadelního provozu, který bude schopen dokončit náročné úkoly."
Čerstvě odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý svolal na 15.15hod tiskovou konferenci v historické ředitelně v Národním divadle. Poprvé se tu vyjádří ke svému odvolání, které mu dnes před polednem donesli úředníci ministerstva kultury.
Umělecký ředitel Činohry ND Michal Dočekal: "Takovýto způsob odvolání ředitele je možný jen v případě, že jde ruku v ruce s žalobou. V tomto případě tomu tak není. Je to nepřijatelné a je mi to osobně líto. Divadlu to pomoci nemůže a ovlivňuje to negativně celou společnost."
Rocc, umělecký ředitel Opery ND: "S náměstkem Sankotem jsme v dobré víře mluvili o koncepci. V úvodním slovu se zmínil, že není zasvěcený do situace a že funkční období ředitele Černého potrvá do března 2013. Vyslovil naději, že s námi připraví koncepci. Ale léto je pryč, koncepce nikde a pan Sankot byl nyní povolán na ředitelskou pozici. Nemohu to komentovat, protože pana Sankota nemohu brát vážně."
Podrobnosti připravujeme.
Všech devět členů vedení pražského Národního divadla se dnes postavilo proti náhlému dopolednímu odvolání ředitele Ondřeje Černého. Narodní divadlo už podle odstupujícího ředitele přežilo i požár.
"Věřím, že přežije také řízení člověka, který v červnu na schůzce s námi prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že mu vůbec nerozumí," řekl Černý.
Na tiskové konferenci, jejíž záznam je k dohledání na stránkách České televize, zkritizoval svého nástupce, dosavadního ekonomického náměstka ministryně kultury Martina Sankota. Ten prý Černému zakazoval komunikovat s médii, chtěl mu zakázat jmenování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka a zasahoval i do dramaturgických plánů divadla.
Černý: Přežili jsme požár, přežijeme i Sankota - čtěte ZDE
Černý také odmítl, že by jeho odvolání souviselo s auditem, který do Národního divadla poslal dnes již bývalý náměstek Radek Zdráhal. "Soukromou firmu, která audit prováděla, jsme tři čtvrtě roku učili divadelnímu provozu. Až v dubnu tato firma audit odevzdala a teprve v srpnu jsem jej viděl. Audit se ale nezabýval ekonomickými transakcemi ani personálními záležitostmi," tvrdí Černý.
Mluvčí ministryně kultury Markéta Ševčíková dnes v rozhovoru pro Českou televizi oponovala, že ze dvou auditů, které nechalo zpracovat ministerstvo, vyplývá ekonomická nestabilita Národního divadla. Některé řidící procesy jsou podle ní špatně nastaveny a dochází k duplicitě. Také fúze spojení Národního divadla se Státní operou měla proběhnout rychleji.
"Argument, že ministerstvo kultury chce stabilizovat situaci, považuji za výsměch. Situace je stabilizovaná," vzkázal přes novináře odvolaný šéf divadla Ondřej Černý.
Ministerstvo kultury dnes zároveň vyhlásilo uzavřené výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla. Podle mluvčí Ševčíkové má vytipováno několik osob, které osloví. Ředitel by měl být vybrán v řádu měsíců.
Ministryně Alena Hanáková se dnes v pořadu ČT Události, komentáře vůbec poprvé vyjádřila k celé kauze, důvody odvolání Ondřeje Černého ale ani přes naléhání moderátorky nebyla schopna uvést.
"Ano, pochválila jsem ho, protože celý proces započal a udělal ho velmi dobře, takže jsme byli spokojeni," uvedla Hanáková. "Ale v rámci analýzy, která proběhla, se ukázalo, že jsou chybně nastaveny některé procesy," zopakovala poté několikrát bez dalšího vysvětlení ministryně.
Děkan DAMU Jan Hančil napsal otevřený dopis ministryni Hanákové. Všechny indicie kolem odvolání ředitele Ondřeje Černého prý naznačují, že šlo o zcela nestandardní krok.
"Zdůvodnění MKČR pokládám za obecné a naprosto neuspokojivé, žádám vás proto, abyste jak mně, tak veřejnosti vysvětlila, co míníte oněmi chybně nastavenými řídícími a provozními procesy, které se údajně kromě ekonomické nestability odrážejí také v nejistotě a demotivaci zaměstnanců," píše Hančil.
Lidé z divadelního oboru považují odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého za nestandardní a zdůvodnění za nedostatečné. ČTK se obrátila na ředitele festivalu Pražské jaro Romana Bělora, ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni Jana Buriana či předsedkyni sdružení ProCulture Martu Smolíkovou.
"Ministerstvo bude těžko hledat někoho, kdo se do transformace nyní pustí. Fúze ND a SOP je legitimní, ale rychlost, s jakou se postupuje, překvapivá. Očekávat hmatatelné výsledky hned je téměř nereálné," uvedl Roman Bělor.
Podporu ministryni vyjádřil pouze Miroslav Svoboda, předseda operních odborů. "Normální umělci už toho mají plné zuby. Pro nás je situace demotivující od prvního dne, kdy byl pan Černý pověřen vedením Státní opery."
Ke kauze Národního divadla se na Facebooku vyjádřil také textař a producent Michal Horáček. "Philip Marlowe pěkně píše, že se v tramvaji setkal "se skupinou náctiletých s IQ na rozhraní schopnosti rozeznat světlo od tmy"," píše Horáček.
"I ti jsou však myšlenkovými giganty ve srovnání s ministryní kultury (sic), soudě aspoň podle toho, jak v televizi vysvětlovala náhlé odvolání ředitele Národního divadla."
"Překonala tak mnohé a zdá se, že to je vrchol. A přesto u těchto lidí člověk nikdy neví a na mysl se vtírá heslo dávných let: Dneska rekord, zítra norma."
Vedení Národního divadla zaslalo další otevřený dopis ministryni kultury Aleně Hanákové. "Odvolání pana Ondřeje Černého na začátku divadelní sezony (sedm měsíců před vypršením jeho mandátu) a důvody k tomuto kroku nebyly ministerstvem kultury přijatelně vysvětleny."
"S Vaším zdůvodněním náhlého sesazení pana Černého z funkce se nemůžeme ztotožnit a důrazně proti tomuto postupu protestujeme," píše se v dopisu, pod němž jsou podepsáni šéfové jednotlivých složek divadla i ředitelé jeho provozních úseků.
Vedení žádá ministryni kultury o setkání v pondělí 10. září. Mluvčí MK Markéta Ševčíková se k nabídce prozatím nevyjádřila.
Ministryně kultury Alena Hanáková přijala výzvu vedení Národního divadla. Místo pondělí se však se zástupci ND chce sejít až o den později, v úterý 11. září.
"Následně po setkání proběhne tisková konference, na níž budou výsledky jednání prezentovány veřejnosti a médiím," uvedl resort MK na svém webu.
"Hanáková je zralá na demisi, ale možná bych se měl spíš modlit za její uchování - od Dostálových časů totiž platí, že každý nástupce vždy trapností překonal předešlého," píše teatrolog a kritik Vladimír Just v souvislosti s odvoláním ředitele Národního divadla.
"To, co předvádí paní Hanáková, a s jak primitivním jakešovským jazykem své boty zdůvodňuje (vzpomeňme jejího vystoupení k církevním restitucím), to klesá i pod už tak nízké dno, do jakého přivedli resort její předchůdci."
Zazní televizní znělka. Studio večerních zpráv. Na obrazovce se usmívá slečna v růžovém kostýmu. Na protější straně stolu, který má bez zřejmého důvodu tvar „U“, sedí Ondřej Černý, muž v pozdních středních letech, oblečen do tmavě modrošedého saka, světle modré košile a tmavě modré kravaty. Šedé vlasy a brýle.
Mezi slečnou Drtinovou a Ondřejem Černým visí další plazmová obrazovka. Na ni beze slov zpravodajský šot. Nelze pochopit o čem. Oba herci koukají před sebe.
Po minutě se na obrazovce objeví hlava ministryně, také v růžovém kostýmku. S popiskem „Velké Meziříčí“. Po celou dobu trvání inscenace běží na obrazovce pod hlavou ministryně zdánlivě nesouvisející informace ze sportu, zahraniční i novinkách z domoviny. Venku je večer.
Ministerský předseda Petr Nečas, případně někdo z jeho spolupracovníků, je podle ČT24 také připraven se se zástupci Národního divadla setkat. ND je významná kulturní instituce, podotkl.
Premiér předpokládá, že i ministryně kultury bude schopná své kroky obhájit, tlumočil Nečasovo stanovisko mluvčí Michal Schuster. Po odchodu Hanákové volá i ČSSD.
"Jde o další důkaz neodborného a chaotického řízení ministerstva kultury," napsal v tiskovém prohlášení šéf strany Bohuslav Sobotka. Hanáková by podle něho měla vrátit Černého do čela scény. "Pan Černý zřejmě málo tancoval podle toho, jak TOP 09 pískala, a výsledek se dostavil," přidal se ke kritice stínový ministr kultury ČSSD Vítězslav Jandák.
Petiční archy položené na dvou stolcích před Národním divadlem se rychle plní.
Nečekané páteční odvolání šéfa Národního divadla Ondřeje Černého přivedlo v neděli odpoledne protestovat před první českou divadelní scénu více než stovku lidí.
"Důrazně žádáme o okamžité odvolání paní Aleny Hanákové z funkce ministryně kultury," čte závěr otevřeného dopisu adresovaného premiérovi Petru Nečasovi herec Ondřej Pavelka.
Za jeho zády stojí odvolaný ředitel Černý i šéfové jednotlivých uměleckých souborů.
Vedení Národního divadla zaslalo otevřený dopis premiéru Petrovi Nečasovi, v němž se odkazuje mimo jiné na petici Národ sobě!. Tu v neděli u Národního divadla přečetl herec Ondřej Pavelka coby výraz nesouhlasu s odvoláním ředitele Ondřeje Černého a dosazení náměstka Martina Sankota na jeho post.
Vedle šéfů uměleckých souborů jsou mezi signatáři například Jan Kačer, Petr Čtvrtníček, Soňa Červená, Jiří Ornest nebo David Prachař, referuje ČTK. "Není možné, aby byl někdo odvolán z hodiny na hodinu a bez udání důvodu," řekla další ze signatářek, herečka Petra Špalková.
Proti odvolání Černého a jeho nahrazení náměstkem Sankotem se ozvaly i režisérka Lucie Bělohradská, dramatička Daniela Fischerová či filmová a televizní scenáristka Jana Knitlová.
Možná, že skutečně existují dobré důvody k odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.
Nicméně je stále neznáme, neboť nám je ministryně kultury Alena Hanáková nebyla schopna sdělit, a asi nebudeme daleko od pravdy, když si budeme myslet, že je ani sama nezná.
Její páteční vystoupení "Nastartujme procesy" v Událostech, komentářích již vstoupilo do zlatého fondu českého politického žvástu a zařadilo se někam vedle projevu na rozloučenou Martina Kocourka a vysvětlování Stanislava Grosse, kdo mu opravdu půjčil na byt.
Herečka Petra Špalková podepisuje petici Národ sobě! proti odvolání ředitele ND.
Na fotogalerii z nedělní petiční akce se můžete podívat zde.
"Kvalita divadla a jeho přínos pro společnost nestojí a nepadá s řídícími procesy či synergickými efekty, ale se skvělými herci, zpěváky a hudebníky," píše mezinárodně uznávaný český dirigent Tomáš Hanus v otevřeném dopisu, adresovaném ministryni Aleně Hanákové.
Od chvíle, co ministryně v pátek nečekaně odvolala ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, již podobné výzvy obdržela od vedení divadla i děkana DAMU Jana Hančila. Hanusův dopis je v pořadí třetím, který se proti krokům ministryně ohrazuje.
"Upozorňuji vás, že až bude jmenován nový řádný ředitel, projeví se jeho působení částečně ve druhém, plněji až ve třetím roce jeho mandátu, ovšem toho se možná nedočká," píše Hanus a upozorňuje, že nový ředitel srovnatelně velkého divadla se v Evropě jmenuje jeden, dva a často i tři roky dopředu, aby měl čas připravit první sezónu.
Dnes dopoledne se šéfové uměleckých souborů Národního divadla setkali s pověřeným ředitelem Martinem Sankotem. Podle Radiožurnálu odcházeli šéf baletu Petr Zuska i jeho kolegové ze schůzky rozladění. Zuska posléze naznačil, že může dojít k vyhlášení stávkové pohotovosti.
"Schůzka nás vůbec neuklidnila. Myslím si, že situace je teď taková, že se může měnit ne ze dne na den, ale z hodiny na hodinu," uvedl Zuska.
Umělecký šéf baletu Petr Zuska dnes v České televizi naznačil, že ředitel Ondřej Černý mohl být odvolán kvůli vnitrostranickým sporům ve vedení TOP 09. "Je to jedna z hypotéz, které jsem už mnohokrát slyšel. Myslím si, že to tak je, ale nerad bych to rozebíral, nemám pro to jasné důkazy," řekl Zuska.
"Jsem ale přesvědčen, že tato kauza má politický základ." Šéf baletu také odmítl, že by vedení ND ve skutečnosti usilovalo o návrat Ondřeje Černého. Nebo že by ředitel býval mohl v transformaci Národního divadla a Státní opery Praha postupovat rychleji.
"Pokud paní ministryně vytýká Ondřeji Černému, že transformace probíhala pomalu, tak je to jenom proto, že ministerstvo půl roku ignorovalo potřeby Národního divadla a v podstatě nám házelo klacky pod nohy," tvrdí Zuska, podle kterého je téměř jisté, že Černého odvolání "nebylo z hlavy ministryně".
Mluvčí pražské policie Jana Röslerová oznámila, že kriminalisté od 27. července prověřují trestní oznámení kvůli hospodaření Národního divadla a Státní opery. Policie podle ČTK zatím pouze shromažďuje doklady a trestní řízení ještě nezahájila.
S největší pravděpodobností jedná na základě trestního oznámení, které v červnu podal Radek Zdráhal, toho času již bývalý náměstek ministra kultury Jiřího Bessera a duchovní otec fúze Národního divadla se Státní operou.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a lídr STAN Petr Gazdík mezitím oznámil, že na úterním dopoledním jednání představenstva TOP 09 se zřejmě bude jednat o postupu ministryně Hanákové. Ta prý k odvolání Ondřeje Černého měla "více než dostatečné důvody, ale mediálně věc nezvládla".
"Alenka není úplně nejsilnější ministryní kultury. Bavíme se o tom, ale nemyslím, že by to eskalovalo až k jejímu odvolání," citovala ČTK nejmenovaného výrazného politika TOP 09.
Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý očekává, že ministryně Hanáková na úterní tiskové konferenci zmíní trestní oznámení, které na něj bylo podáno v červnu.
"Ty struktury politické, které v tuto chvíli vládnou resortu kultury, asi podcenily, co je Národní divadlo. Teď přijdou s nějakým tím pravým vysvětlením. Takže se dočkáme – patrně zítra – tiskové konference, kde paní ministryně kultury najde pravé odůvodnění, a to bude spočívat v tom, že na mě bylo podáno trestní oznámení,” uvedl Černý v pořadu 20 minut Radiožurnálu.
Úterý by mohlo přinést posun v kauze odvolaného ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Hned ráno se dočasný ředitel ND Martin Sankot má setkat se zaměstnanci Státní opery.
Dopoledne pak proběhne schůzka ministryně kultury s vedením Národního divadla.
Ve 12.30 hodin bude následovat tisková konference v Nostitzově paláci, kde MK sídlí. Ministryně Alena Hanáková slíbila, že před novináři uvede pravý důvod odvolání Černého. Ten prozatím ani přes své pátečné vystoupení v pořadu Události, komentáře neuvedla.
Členové vedení Národního divadla se v neděli sešli se svým novým ředitelem Martinem Sankotem. "Na té schůzce nám pan Sankot nedal žádnou relevantní odpověď na naše zásadní otázky – na příklad, což je úplně nejdůležitější, z jakých důvodů byl Ondřej Černý tak náhle odvolán," líčí umělecký šéf baletu Petr Zuska.
"Pan Sankot tvrdil, že pravé důvody zazní až v úterý na tiskové konferenci. Když jsme se ptali, proč je neuvedl už v té původní zprávě o odvolání, odpověděl, že chtěl, aby byl odchod sametový. Situace se tedy nikam neposunula."
Zuska je přesvědčen, že vedení i umělci se budou snažit zabránit stávce. "Chceme hrát, dělat svoji práci a nechceme ochudit diváky. Nicméně nejsem schopný odhadnout, kam se ta situace může posunout. Za určitých okolností je stávka možná, ale nikdo z nás si to nepřeje."
Pokračuje seriál Konec ředitelů příspěvkových organizací v Čechách. Ten píší úředníci, kteří netuší, že kultura a umění je živoucí organismus, tvrdí dokumentaristka Olga Sommerová.
Jde o další z reakcí, které z uměleckých kruhů zaznívají v souvislosti s odvoláním ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Nově mu podporu vyjádřili například ředitelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel Experimentálního divadla Brno Petr Oslzlý či předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
"Odvolání Ondřeje Černého je zbrklé a hlavně nedůstojné. Je to jen další z důkazů naprosté necitlivosti, jakož i okázalé neúcty ke kulturním dějinám této země. Je to další příspěvek politické reprezentace k všeobecnému marasmu," uvedl prezidentský kandidát, malíř a skladatel Vladimír Franz.
Národní divadlo je kulturní instituce s největším tuzemským rozpočtem a zajímavým majetkem. Je třeba se ptát, zda toto není motiv celé akce, tedy žádná péče o divadlo. ND má majetek ve výši tří miliard. ND vlastní nemovitosti, třeba ateliéry a dílny na lukrativních pozemcích na Vinohradské třídě nebo lákavý Anenský areál na Starém městě.
Také si pamatujeme, jak na přelomu roku ministerstvo kultury odvolalo šéfa Národního filmového archivu Vladimíra Opělu jen proto, že nechtěl přistoupit na výběr konkrétních firem při zadání stavebních zakázek. Rekonstrukce v řádu miliard se plánují i v Národním divadle. Koneckonců v miliardovém provozním rozpočtu státní instituce lze celkem snadno vytvořit prostor pro dodavatele, kteří se rádi schází u státního korýtka, aby se následně mohli odvděčit politikům, kteří jim to umožnili.
Marta Smolíková, Centrum ProCulture
Už i regionální politici TOP 09 vyjadřují nesouhlas s děním okolo odvolání ředitele ND Ondřeje Černého.
Například Jiří Kočandrle, předseda krajské organizace TOP 09 v Libereckém kraji, či předseda jihomoravské TOP 09 Jan Vitula by podle MF DNES nikdy neodvolali z funkce člověka, aniž by zveřejnili závažné důvody.
Rezignaci Hanákové prý Kočandrle s Vitulou nepožadují, chtějí od ní nicméně rychle slyšet jasné vysvětlení, proč Černého z funkce sesadila.
Jedna z teorií, které se snaží vysvětlit odvolání ředitele ND Ondřeje Černého, zmiňuje možnost lukrativních pronájmů budovy Státní opery v Praze. Nezdá se však, že budova by po transformaci Státní opery a sloučení sborů byla divadelníky méně využívaná.
Podle finančního ředitele ND Martina Gerycha se v období mezi srpnem 2011 a červencem 2012 v budově odehrálo celkem 266 představení. "Dle našeho aktuálního plánu (který však může doznat částečných změn) bude v budově Státní opery v období srpen 2012 – červenec 2013 odehráno 261 představení," uvedl Gerych.
Ekonomický náměstek Martin Sankot zrušil večer z pondělí na úterý dnešní schůzku se členy Státní opery.
Tisková konference je stále v plánu od 12:30.
Činohra pražského Národního divadla vstoupila do stávkové pohotovosti.
Na dnešní schůzce vedení divadla s ministryní kultury Alenou Hanákovou prý nebyly sděleny žádné důvody, které vedly k odvolání ředitele Černého. Údajně mají zaznít na tiskové konferenci ministerstva, která se koná od 12:30.
Lidé podepisovali 9. září text petice Národ sobě na piazzetě Národního divadla.
FOTO - ČTK
Soubor Činohry ND vyjádřil podporu petici Národ sobě a otevřeným dopisem žádá ministryni Alenu Hanákovou, aby jasně a srozumitelně vyjádřila důvody odvolání ředitele Ondřeje Černého.
"Takové jednání pokládáme za hluboce nekulturní, necivilizované a odporující zásadám fungování demokratického státu. Následné televizní vystoupení ministryně kultury Aleny Hanákové vzbudilo všeobecnou pozornost svou nekonečnou nekompetentností vyvolávající úžas, znechucení, ale také smích," píše umělecký soubor Činohry.
Požaduje také, aby byli zveřejněni jména členů odborné komise, která má rozhodnout o Černého nástupci. Stejně tak má ministerstvo zveřejnit jména kandidátů na nového ředitele.
Mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková: "Chceme se k Národnímu divadlu chovat mateřsky, ne macešsky." Vznikla podle ní emocionální bouře.
Hanáková: Pozice Národního divadla je výjimečná, což se odráží v příspěvku, který ND od státu dostává.
Ministryně kultury zopakovala, že úřad si nechal provést nejprve audit od firmy BDO a posléze druhý, interní audit, s jehož výsledky Sankot vedení seznámil minulý týden. Výsledek: Divadlo není v dobré ekonomické ani organizační situaci.
"Výsledky auditu společnosti BDO ukázaly, cituji, že divadlo není v dobré ekonomické ani organizační kondici, ředitel nemá chod instituce pod kontrolou, fakticky ji neřídí. Umělecký rozvoj ani ekonomickou efektivitu nelze očekávat," uvedla Hanáková.
Audit podle ní také upozorňoval, že v brzké době dojde k eskalaci personálních problémů a že ředitel není pro umělecké pracovníky ani zaměstnance vnímán jako jednoznačná autorita.
Ekonomický náměstek a dočasný ředitel Národního divadla Martin Sankot tvrdí, že do ND chodí méně lidí, z představení odcházejí diváci a ze souboru významní umělci. Ani kritiky prý nejsou příznivé.
"Ministerstvo kultury dospělo k názoru, že organizační a rozhodovací model v Národním divadle není flexibilní a nejsou ideálně nastaveny kontrolní mechanismy. Nebylo dosaženo synergických efektů transformace, jak bylo panem Černým slíbeno," uvedl Sankot.
"Odvolání ředitele Černého začalo běžet předáním a bylo určené k 9. září. Protože bylo nutné okamžitě začít řídit přípravu rozpočtu 2013, pověřila ministryně logicky svého ekonomické náměstka řízením Národního divadla, a to maximálně - zdůrazňuji, že maximálně - do doby jmenování nového ředitele. Budu se zabývat provozním, organizačním, marketingovým modelem a nebudu zasahovat do uměleckých a dramaturgických záležitostí. Ministryni bylo doporučeno okamžitě vyhlásit odborné řízení."
Podle ministryně Aleny Hanákové by to měl být človek se zkušenostmi s řízením vícesouborového divadla. Vytipováno je sedm lidí, z toho jedna žena. "Počítáme s tím, že společně s panem Sankotem bude pomáhat tým poradců lidí, kteří z divadla jsou a mohou pomáhat i v otázkách, které ekonomovi skutečně jsou cizí. S tím jsme počítali a s tím jsme do toho šli. Jakmile oslovíme natipované lidi, seznámíme vás s nimi," uvedla ministryně.
Některé z požadavků na ředitele: Zachování autonomních souborů, úvazek minimálně na šest let.
Dočasný ředitel Martin Sankot podal důvody odvolání Ondřeje Černého:
Dramaturgické plány měl Černý předložit bez rozpočtu, výnosů a vlivu na umělecký i ekonomický dopad.
Rozpočet 2013: S příspěvkem, který ministerstvo kultury navrhlo, prý Černý neuměl sestavit rozpočet a nechtěl spolupracovat na rozpočtu novém.
Černý měl fatálně manažersky selhat, z čehož pramenil i potenciální fatální dopad na provoz Národního divadla. Černý tak v roli ředitele instituce selhal - jako jediný, na rozdíl od všech osmadvaceti ředitelů ostatních příspěvkových organizací MK.
Národní divadlo prý Černý vnímaů jako svůj penězovod stylem "dejte mi peníze a já si dal budu dělat, co chci." Dva konkrétní případy podezření z porušení zákona 218 o rozpočtových pravidlech předalo MK finančním orgánům, které již případy řeší. Jde například o instalaci solárních panelů na střechu budov Národního divadla a Státní opery.
Černý také náměstkovi Sankotovi 6. září poslal SMS zprávu, kterou si Sankot vyložil jako nestandardní pokus o ovlivňování zřizovatele ND.
Ministryni Alenu Hanákovu trápí možnost stávky činohry, nad její rezignací prý visí velký otazník. Její krok byl podle ní v souladu se zákonem, aby ND a všem, kteří tam pracují, pomohla.
"Nechtěla jsem poškodit instituci, naopak jsem směřovala k tomu, abychom Národnímu divadlu a všem, kteří v něm pracují, pomohli a našli pro ně nové zdroje," uvedla ministryně.
Ondřej Černý byl z pozice ředitele Národního divadla odvolán proto, že odmítl sestavit rozpočet na rok 2013 a porušil zákon o rozpočtových pravidlech.
Tato obvinení zazněla na úterní tiskové konferenci ministerstva kultury, podle nějž měl Černý podepsat smlouvu na dodávku solárních panelů na střechu Státní opery a Národního divadla.
Podle dočasného ředitele divadla Martina Sankota prý smlouvy na dobu od roku 2011 až 2017 hrozí porušením rozpočtové kázně ve výši 120 milionů korun. Protože jde o porušení zákona 218 o rozpočtových pravidlech, celá věc již je v dikci finančních úřadů. Zda z nich bude plynout trestní oznámení zatím nelze říci.
Aktuální situace kolem vedení Národního divadla není jen osamocenou kauzou, ale dalším dokladem o (ne) fungování vedení Ministerstva kultury České republiky.
"Poslední kauza s vedením Národního divadla není ani tak o obraně ředitele Ondřeje Černého, jako o obraně jistých principů. Po ministrovi (nejen) kultury chceme alespoň profesionalitu a důvěryhodnost - bohužel, ničeho z toho jsme se za necelý rok nedočkali a tento případ to znovu dokumentuje. Nedůvěryhodný amatérismus je snad pro resort kultury dlouhodobým prokletím."
Vedení Národního divadla zaslalo následující prohlášení:
Vedení Národního divadla se ostře ohrazuje proti informacím, které zazněly dnes na tiskové konferenci Ministerstva kultury ČR.
Důvody k odvolání ředitele ND, pana Ondřeje Černého, nadále považujeme za zástupné a irelevantní.
Všechny kroky týkající se EPC, výměny energetického hospodářství v jednotlivých objektech ND, byly činěny se souhlasem MK ČR.
Na tržbách ND v minulé sezoně vybralo 144 446 575 Kč. Divadlo navštívilo 393 201 diváků. Průměrná návštěvnost všech uměleckých souborů stoupá. V sezoně 2010/2011 byla 70,27%, v sezoně 2011/2012 70,72%.
Dále prohlašujeme, že další argumenty týkající se odchodu významných uměleckých osobností z angažmá či subjektivní hodnocení umělecké kvality ND panem Martinem Sankotem se nezakládají na pravdě.
Tisková konference nás ani v nejmenším nepřesvědčila o kompetentnosti vedení MK ČR a nadále trváme na všech zveřejněných požadavcích.
Stávková pohotovost souboru Činohry ND trvá.
Divadelní kritik Hospodářských novin a IHNED.cz Michal Zahálka komentuje argumenty Martina Sankota:
"Kritiky jsou setrvalé, zjednodušeně: občas se něco povede, občas ne. Každopádně třeba v letošním radokovském hlasování se inscenace ND umístily v různých kategoriích na předních místech. To představení, z nějž diváci někdy odchází, je Nebeského Král Lear - kritikou (včetně mě) považovaný za jeden z vrcholů uplynulé sezóny. Pan Sankot by si tedy měl vybrat, čím chce argumentovat. Také nevím, jaký renomovaný umělec v poslední době z ND odešel, naopak mnozí přicházejí, letos třeba Martin Pechlát a Jana Pidrmanová."
David Prachař jako Král Lear, foto Národní divadlo
Mezi kandidáty na post nového ředitele Národního divadla by mohli být Daniel Dvořák, současný šéf ND Brno, dále šéf plzeňské scény Jan Burian či ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták, píše ČTK.
Právě na třetího jmenovaného se již dříve obrátil tehdejší náměstek ministra kultury Radek Zdráhal. "Ještě před svým odvoláním mě oslovil náměstek Zdráhal, jestli bych neuvažoval o ředitelování, jestli by mě ministerstvo mohlo oslovit a nabídnout mi to," uvádí Šesták.
Zdráhal však v květnu z ministerstva musel odejít a od té doby Šestáka nikdo neoslovil. V současné situaci by prý post ředitele ND ani nevzal. "Za podmínek, jak se vybírá ředitel, jaké má kompetence a kdo všechno zasahuje do jeho pravomocí, si neumím představit, že bych do toho šel," uvedl Šesták. Ministryni prý nedávno navrhl ustavit nejdříve krizový tým divadelních manažerů, který by situaci v ND stabilizoval.
Burian na začátku roku uvedl: "V případě, že bude komise, která se zamyslí nad koncepcí budoucnosti Národního divadla a osloví mě v delším časovém horizontu, abych se mohl kvalitně připravit a zároveň abych dokončil vše rozdělané v Plzni, jsem otevřený jednání."
Mezi možnými nástupci Černého by mohli být také ředitel a režisér Městského divadla Brno Stanislav Moša nebo hudební manažerka Alena Nachtigalová. Ta však dnes uvedla, že nebyla ministerstvem ani oslovena.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a lídr STAN Petr Gazdík od úterního vystoupení ministryně Aleny Hanákové zjevně očekával víc.
"Přiznám se, že nejsem příliš spokojený, protože pan náměstek [Sankot] mi k té situaci zmiňoval důvodů víc. Nevím, proč je dnes nezveřejnili, ale to už je věcí ministerstva," řekl Gazdík.
"Paní ministryně žádný zákon neporušila. Přestože se může zdát způsob odvolání podivný, tak ona má právo ředitele příspěvkové organizace odvolat, pokud cítí, že vše není v pořádku."
Více čtěte ve středečním vydání Hospodářských novin.
Důvody odvolání Ondřeje Černého absolutně nejsou pravdivé, tvrdí šéf baletu Národního divadla Petr Zuska. V rozhovoru pro Radiožurnál dnešní tiskovou konferenci označil za "nehoráznou a absolutně absurdní". Člověk prý nevěděl, jestli se smát nebo plakat.
"Ty věty, co tam zazněly, že divadlo je nefungující v rámci mechanismu, organizace, struktury a tak dále, to jsou věci lehce vyvratitelné managementem Národního divadla," tvrdí šéf baletu. Údajné přestupky Černého v rámci rozpočtu či solárních panelů jsou podle něj doložené a schválené ministerstvem kultury. Kdyby management Národního divadla chtěl, mohl je podle Zusky dávno vetovat.
Zuska také odmítl, že by divadlo umělecky strádalo. "Co se týče návštěvnosti, Národní divadlo je naprosto stabilizované a návštěvnost mu roste. Balet má průměrnou návštěvnost mezi 80 a 90 procenty, hrajeme světový repertoár a máme špičkové tanečníky za absolutně neevropských podmínek. Pokud je Národní divadlo v nějaké špatné ekonomické situaci, pak jenom díky ministerstvu kultury a jeho absolutní nekomunikaci a nepomoci v rámci posledního půl roku."
Zuska zatím nedovede říci, zda bude vyhlášena stávka, naznačil ale, že v případě nečinnosti ministerstva k ní zřejmě dojde. "Nechceme ochudit diváky, chceme hrát každý večer představení. Jenomže nevím, kam se ta situace dál rozvine. Pokud se dál nebude nic dít, my samozřejmě musíme využít nějaké mechanismy, jakým způsobem to dát najevo ještě silněji."
Také poslankyně ODS a členka sněmovního podvýboru pro kulturu Dana Filipi je přesvědčena, že ministryně Hanáková zatím dostatečně nevysvětlila důvody odvolání Ondřeje Černého z postu ředitele Národního divadla.
"Pravomoc ministryně kultury jmenovat a odvolávat vedoucí pracovníky ministerstvem zřizovaných organizací plně respektuji," napsala Filipi v tiskovém prohlášení, ze kterého citovala agentura Mediafax.
"Ministryně Hanáková by ale měla jako šéfka rezortu umět náležitě vysvětlit důvody, které ji k odvolání dosavadního ředitele Národního divadla Ondřeje Černého vedly. Její dosavadní vystoupení budí oprávněné rozpaky a obavy, že ministerstvo kultury pod jejím vedením řeší situaci v klíčové kulturní instituci České republiky zbrkle a neprofesionálním způsobem. Srozumitelné vysvětlení ministryně Hanáková veřejnosti i odborníkům stále dluží."
Až dnes dočasný ředitel Národního divadla Martin Sankot přijde do práce, jako první se omluví vedení ND za svá tvrzení na včerejší tiskové konferenci. V úterním pořadu ČT Události, komentáře totiž nebyl schopný doložit své výroky o tom, že Národnímu divadlu "klesá návštěvnost a odcházejí z něj umělci."
Měl to přitom být jeden ze čtyř důvodů, kvůli nimž padl Ondřej Černý. "Toto prohlášení bylo relativně nešťastné. Významní umělci sice odcházeli, například pan Netopil nebo šéf opery Jiří Heřman. Ale o tomto prohlášení budu zítra mluvit k zaměstnancům. Toto jsem nechtěl říci," uvedl Sankot.
V pořadu přesto dál tvrdě kritizoval Černého a dokonce jej označil za "jednoho z nejhorších manažerů, které jsem kdy potkal".
Jsou to silná slova, jenže ministerstvu se už pátým dnem nedaří vysvětlit, proč musel Černý jít. Problematickou smlouvu na solární elektrárny podle všeho podepsal již bývalý šéf divadla Daniel Dvořák, Národní divadlo za projekt navíc obdrželo několik ocenění.
Také údajná korumpující SMS ředitele Ondřeje Černého nevyznívá jednoznačně. "Čtyři roky jsem bojoval za to, aby se Národní divadlo dostalo do investičního programu Národní kulturní poklad. Došlo k tomu v červenci tohoto roku, a to projektem rekonstrukce Státní opery. Vzhledem k tomu, že jde o zcela mimořádnou investiční akci, zvažoval jsem – na což jsem měl coby ředitel plné právo – že se osobně ujmu řízení této akce. Považoval jsem za vhodné požádat v této věci o názor i pana náměstka Sankota. Očekával bych, že mne za to pochválí, a on to uvedl jako jeden z důvodů mého odvolání. To je zcela absurdní," uvedl dnes Černý v rozhovoru pro Lidové noviny.
Zbyl tak poslední důvod, který Sankot dokonce označil "za důvod číslo jedna": fakt, že Ondřej Černý prý vysloveně odmítl sestavit rozpočet na rok 2013. Jenže provozně-technický ředitel divadla Václav Pelouch v ČT oznámil, že návrh rozpočtu na rok 2013 již Národní divadlo před časem sestavilo a postoupilo ministerstvu. To nepopřel ani Sankot.
"Náš management neodmítl sestavit rozpočet. Šlo jen o to, že původně jsme v rámci sloučení se Státní operou měli slíbeno 20 milionů korun navíc na nové inscenace. V prvním návrhu rozpočtu tyto peníze chyběly, což jsme rozporovali. Pan Černý nakonec tyto peníze skutečně vyjednal, rozpočet na rok 2013 jsme pak předali náměstkovi Sankotovi a teď již měla probíhat další jednání," uvedl Pelouch.
Náměstek Sankot to pochopitelně celou dobu musel vědět. Ukázalo se totiž, že na příští středu má naplánovanou schůzku s finančním ředitelem divadla Martinem Gerychem, kde se bude právě tento rozpočet dále řešit. "Respektujeme, že ministerstvo má snížený rozpočet, šlo nám jen o těch dvacet milionů. Byly to peníze získané v souvislosti s přičleněním Státní opery a obnos nutný pro tvorbu nových inscenací," vysvětlil Pelouch. Ten předpokládá, že jestliže se Ondřej Černý napoprvé odmítl na tvorbě rozpočtu podílet, chtěl si zřejmě jen vybudovat pozici pro vyjednání. A protože dvacet milionů do rozpočtu divadla získal, podle Peloucha se mu to podařilo.
Sankot v závěru doplnil, že v roce 2012 dostalo Národní divadlo od svého zřizovatele 550 milionů korun. Současný, ještě neodsouhlasený návrh rozpočtu na rok 2013 zatím počítá s příspěvkem 540 milionů.
Dočasný ředitel Martin Sankot navštíví zaměstnance Národního divadla dnes v devět hodin ráno.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík začíná výrazněji promlouvat do kauzy Národní divadlo. Již v úterý na dotaz HN uvedl, že tisková konference ministryně Hanákové jej "příliš neuspokojila".
Lidovým novinám pak dokonce řekl: „Je to už druhá vážná chyba Aleny Hanákové a já doufám, že ke třetí už nedojde.“ První chybou měl Gazdík zřejmě na mysli vystoupení ministryně k církevním restitucím v pořadu Události, komentáře.
Gazdík už prý nyní komunikuje s divadelníky a jezdí za nimi z domovské Suché Lozi do Prahy. Promluvit si chce také s pověřeným ředitelem Martinem Sankotem.
„S panem Sankotem si promluvím mezi čtyřma očima, a pokud mi nevysvětlí, proč při hledání podpory říká něco mně a úplně jinou věc pak na tiskové konferenci, tak mu nastanou těžké chvíle,“ slibuje Gazdík s tím, že ho náměstek - zřejmě nepravdivými argumenty - před veřejností znemožnil.
Nad solárními panely na střeše Národního divadla se včera po poledni zatáhlo. Přitom byl výjimečně slunný den. Oceněný projekt, který má ušetřit náklady na vytápění a svícení, se stal jednou ze čtyř příčin pátečního odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.
Mezi další důvody, které včera uvedl náměstek ministryně kultury Martin Sankot se svou šéfkou Alenou Hanákovou, patří například rozpočtová nekázeň, nevhodná esemeska či přístup k rozpočtu divadla na příští rok. Do podrobnějšího vysvětlování se však nepouštěli.
"S dnešní prezentací nejsem příliš spokojen, protože pan náměstek mi zmiňoval důvodů víc. Nevím, proč je dnes nezveřejnili," řekl včera šéf poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík. Ministerská mluvčí Markéta Ševčíková ale HN řekla, že nechce zveřejněním dalších podrobností vyvolávat vášně.
Na oznámení důvodů odvolání ředitele čekalo vedení Národního divadla od pátku. Ondřej Černý ale na čtyři Sankotovy důvody odpovídá: Nejsou pravdivé.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist