Íránská nadace zvýšila o půl milionu dolarů odměnu za zabití indického autora knihy Satanské verše, předního světového literáta Salmana Rushdieho. Za jeho likvidaci nyní může vrah získat 3,3 milionu dolarů (v přepočtu cca 61 milionů korun).
Důvodem zvýšení odměny je údajně trvající urážení proroka Mohameda, naposledy filmem Nevinnost muslimů, proti němuž tento týden protestovali muslimové téměř na celém světě.
Petice a pálení knih
Satanské verše vyšly roku 1988 a už rok poté uvalil tehdejší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Rúholláh Chomejní na spisovatele klatbu, protože kniha, pojednávající o Prorokovi, je prý rouhačská.
Těžko říct, kolik z ajatolláhových stoupenců Satanské verše četlo. Vyvolali však nepokoje, které si vyžádaly šest lidských životů v Islámábádu a na sto zraněných v Kašmíru. Přitom se podepisovaly petice, pálily Rushdieho knihy a třetího dne (14. února 1989) byla vyhlášena fatwa.
Úděl exulanta
"Britové s Rushdiem neuvěřitelně silně sympatizovali. Intelektuálové, politici i řadoví občané přijali jeho osud za svůj. Nikdo si nestěžoval, že Británie tím na sebe vzala příliš velké riziko. O to větší bylo rozhořčení, když se Rushdie odstěhoval do Spojených států. Tento další "exil" světoobčana Rushdieho brali jako svého druhu zradu a někteří obzvlášť aktivní spisovatelé mu to neodpustili dodnes," připomněl v Hospodářských novinách překladatel a publicista Ladislav Nagy.
Podle něj jsou Satanské verše vtipné, nápadité, sršící ironií a satirou, ovšem zdaleka se nemůžou rovnat autorovým starším Dětem půlnoci s jejich strhujícím vypravěčským nábojem, Hanbě s výstižně zachycenými moderními dějinami Pákistánu anebo pozdějším románům, jakými jsou poetický Maurův poslední vzdech, rock'n'rollová Zem pod jejíma nohama či manhattanská Zuřivost.
Satanské verše je pojem vztahující se na údajné verše v Koránu, jimiž měl prorok Mohamed brát na milost předislámské bohyně al-Lát a al-Uzzá. V Koránu se sice nenachází, ale psal o nich arabský historik Muhammad ibn Ishák, který zemřel zhruba 130 let po proroku Mohamedovi.
Po Chomejního smrti fatvu potvrdil i jeho nástupce ajatolláh Alí Chameneí, i když se autor omluvil a přestoupil k islámu. Fatva se vztahuje i na překladatele a vydavatele; někteří z nich byli napadeni nebo i zabiti.
Také v Česku kniha vyšla bez podpisu překladatele a označení nakladatele. Rushdie žije pod ochranou britské policie.
Rushdie: Grassova báseň byla špatná, zákaz vstupu do Izraele je dětinský - čtěte ZDE
Kdo četl Rushdieho, musel z festivalu v Indii uprchnout - čtěte ZDE
Kdo všechno zemřel
Kvůli fatvě už zemřel Rushdieho japonský překladatel Hitoši Igaraši, kterého kdosi ubodal v Tokiu, a také italský překladatel, který byl ubit a ubodán k smrti v Miláně.
Rushdieho norského vydavatele Williama Nygaarda v roce 1993 postřelili a několikrát zranili při útoku na jeho dům v Oslu, a při demonstraci proti Rushdieho tureckému překladateli Azízu Nesinovi před hotelem Sivas v Turecku v roce 1995 zemřelo sedmatřicet lidí, když protestující hotel zapálili. Nesin sice uprchl, ale o dva roky později zemřel na infarkt po autogramiádě.
Íránská nadace vypsala odměnu hned roku 1989 a několikrát ji zvýšila, naposledy na 2,8 milionu dolarů. Její vůdce Hasan Saneí, jehož v neděli citovalo několik íránských agentur, řekl, že "dokud nebude rozsudek nad odpadlíkem Salmanem Rushdiem vykonán, budou útoky na islám, takové jako je film o Mohamedovi, pokračovat".
"Příkaz zabít Rushdieho byl vydán proto, aby byly vymýceny kořeny spiknutí proti islámu. Bylo by velmi vhodné vykonat ho nyní. A proto zvyšuji cenu za zabití Rushdieho o 500 tisíc dolarů," sdělil Saneí.
FOTO - Reuters
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist