Český snímek Alois Nebel byl nominován na Evropskou filmovou cenu (EFA) v kategorii animovaných celovečerních filmů.

Jedním z jeho soupeřů, který může získat cenu 1. prosince během vyhlašování vítězů na Maltě, bude i snímek Vrásky.

Tradičně animovaný film z prostředí domova důchodců, jehož obyvatelé se různými způsoby vyrovnávají s nezastavitelným stárnutím a blížící se smrtí, měl ohlas na letošním ročníku Mezinárodního filmovém festivalu v Karlových Varech. Film je celovečerním debutem španělského režiséra Ignacia Ferrerase.

Naopak animačním harcovníkem je Peter Lord, jeden z režiséru třetího nominovaného filmu Piráti!. Plastelínové dobrodružství o bodrém kapitánovi, který chce získat titul Pirát roku, navazuje na úspěchy britského studia Aardman Animations, kde se zrodili Wallace a Gromit nebo Slepičí úlet.

Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka je adaptací úspěšné komiksové trilogie od spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka Jaromíra Švejdíka, který je také autorem soundtracku k filmu.

Vybraná společnost

Příběh odehrávající se na sklonku socialismu na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách se dotýká i tématu násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Aby tvůrci zachovali stylizaci předlohy, zvolili metodu rotoskopie, kdy se klasicky nasnímaný materiál dodatečně obkresluje a upravuje.

Evropské filmové ceny v minulých letech vyhrály filmy Melancholie, Muž ve stínu, Bílá stuha, 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny nebo Životy těch druhých.

Loni získal v kategorii animovaných snímků ocenění kubánský milostný příběh Chico a Rita z prostředí kubánské a newyorské jazzové scén, předtím triumfoval francouzský Iluzionista Sylvaina Chometa.

Alois Nebel (Česko)

Alois Nebel - Trailer HD

Vrásky (Španělsko)

Vrásky - trailer

Piráti! (Velká Británie)

Piráti - trailer

Alois Nebel - Trailer HD

Piráti - trailer

Vrásky - trailer

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist