On-line reportáž
Se slovy, že boj o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neskončil, ministr zahraničí a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09) pokřtil DVD s názvem Pocta Václavu Havlovi. Jde o záznam stejnojmenné akce konané loni v prosinci v pražské Lucerně jen pět dní po smrti exprezidenta. Zavzpomínat na tehdy zesnulého Havla a připomenout si atmosféru loňského loučení s ním přišlo v neděli do pražského Paláce Akropolis několik stovek lidí.
Zahráli jim muzikanti, které měl Havel rád a kteří se většinou zúčastnili i loňského koncertu. Vloni na vzpomínkový multikulturní večer s exprezidentem, který zemřel 18. prosince, rozdali pořadatelé asi 4000 lístků. Stovky lidí se ale do sálů Lucerny nedostaly a sledovaly vystoupení na velkoplošné obrazovce z Václavského náměstí. Na akci se hrála muzika i divadlo, promítaly se filmy připomínající osobnost českého státníka, spisovatele a dramatika.
DVD, které vyšlo v srpnu, časově kopíruje program přímo v Lucerně. Veškeré tržby z prodeje půjdou do Knihovny Václava Havla, jejíž vznik před osmi lety inicioval právě Schwarzenberg.(ČTK)
Asi čtyři desítky lidí se v neděli v Praze zúčastnily happeningu proti věznění ruských punkerek z hudební skupiny Pussy Riot, které byly v srpnu odsouzené za provokativní vystoupení v hlavním moskevském chrámu. Akci s názvem Nás neumlčíte! pořádala nevládní organizace Amnesty International (AI), která stojí také za peticí žádající propuštění muzikantek.
Českou verzi petice podepsalo více než 5000 lidí, jejichž jména dnes účastníci akce přepsali na chodník před ambasádou. V pondělí bude soud v Moskvě projednávat odvolání muzikantek proti rozsudku. "Amnesty považuje proces s členkami Pussy Riot za politický a jejich stíhání za neoprávněné. Od začátku jsou v celém procesu neregulérnosti, všechny tři členky jsou ve vyšetřovací vazbě bez propuštění pomalu šest měsíců, což je praxe u těch nejhorších případů," řekl ředitel AI Mark Martin.
Poklidný happening před ruským velvyslanectvím oživily tři busty v nadživotních velikostech, které měly přes obličeje přetažené barevné kukly. V parku pak street-artový umělec Chemis, vlastním jménem Dmitrij Proškin, sprejoval obraz, na němž byly také tři hlavy s kuklami. (ČTK)
Britský zpěvák George Michael prý trpí "velkou úzkostí" po vážném zápalu plic, který loni na podzim sotva přežil. Oznámil, že ruší australskou část svého turné Symphonica, které mělo začít 10. listopadu.
Devětačtyřicetiletý zpěvák byl loni koncem listopadu hospitalizován ve Vídni s pneumokokovou infekcí, při níž na tři týdny upadl do kómatu a jeho život byl vážně ohrožen. "Od mé loňské nemoci se marně pokouším překonat trauma, před nímž mě lékaři, kteří mě tehdy zachránili život, varovali," vysvětlil zpěvák v oficiální zprávě.
Dodal, že mu lékaři doporučili naprostý klid a posttraumatickou poradnu, která je vhodná v případech, jako je jeho. (ČTK)
Právě začínající týden bude v celé zemi patřit knihovnám a jejich návštěvníkům. Začíná tradiční akce Týden knihoven, při níž veřejné knihovny propagují své služby, lákají nové čtenáře a obecně chtějí podporovat čtenářství. Letos chce pořádající svaz knihovníků více propagovat služby lékařských knihoven a tomu přizpůsobí i témata akcí v knihovnách. Letošní motto zní Čti, žij zdravě!
Týden knihoven začíná celostátní akcí Velké říjnové společné čtení, které je věnované letošnímu stému výročí narození ilustrátora a filmového režiséra Jiřího Trnky. Každý ze sedmi dnů pak knihovny věnují jedné ze svých cílových skupin. Dnešek patří seniorům, úterý rodičům na rodičovské dovolené, v dalších dnech se pořadatelé budou věnovat postupně dětem, handicapovaným uživatelům knihoven, národnostním a jazykovým menšinám, sobota patří celé rodině a neděle úplně všem.
Během Týdne knihoven se udílí také státní cena Knihovna roku, letos se bude předávat 4. října v Zrcadlové kapli Klementina. Cena odměňuje dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických služeb. Součástí této akce bude potřetí udělení ceny nejlepší městské knihovně. (ČTK)
Instalace uměleckých děl předních českých fotografů na netradičních místech i v alternativních galeriích doplněné o projekce, performance i přednášky přinese Festival Fotograf, který v pondělí začíná v Praze. Tématem druhého ročníku festivalu, který potrvá celý říjen, je současná fotografie reagující na veřejný prostor. Zaměří se na výstavní či projekční plochy na pomezí vnitřních a vnějších prostorů: místem pro fotografie se stanou výlohy, vitríny, poutače, dvory, zahrady, náměstí i nábřeží.
Festival obsadí veřejný prostor města, kulturní památky, výlohy obchodů či nástěnky, ale oživí i polozapomenutá prostranství, aby přinesl nový originální pohled na místa, jež lidé denně míjejí. Výstavy se ale budou konat i ve dvou desítkách tradičních galerií. Kromě jiného přehlídka připomene desáté výročí existence časopisu Fotograf a při této příležitosti uspořádá tematické diskuse s významnými zahraničními a domácími hosty.
K účasti na letošním ročníku pořadatelé pozvali umělce, fotografy, performery či konceptuální umělce, kteří pracují s fotografií svébytnými způsoby. Jedinečné myšlenky a vizualitu v kontextu veřejného prostoru budou prezentovat například Martin Zet, Alena Kotzmannová, Jiří Thýn, Filip Turek a další. (ČTK)
Mostecké Divadlo rozmanitostí dětem přiblíží příběh antického hrdiny Odyssea. Představení Rek, Řek a řež čili Odysseus, vhodné pro děti od šesti let, poprvé diváci uvidí 12. října.
"Divadlo rozmanitostí přichází s novou ambicí zprostředkovat svým divákům skrze divadelní představení velké příběhy evropské kultury a evropských dějin," uvedla mluvčí Městského divadla v Mostě Ivana Bonaventurová. Cílem představení je seznámit diváky, děti i rodiče, s tématy, která se jim při školním vyučování snad mohla zdát nudná a nezajímavá. Inscenace proto vychází z klasického díla, Homérových eposů Ilias a Odyssea.
"V Divadle rozmanitostí bude slavný příběh sice vyprávět a zpívat samotný autor eposů, básník Homér, hrát jej ale budou maňásci," dodala mluvčí. Příběh ukáže i antické bohy, kteří by rádi Odyssea naučili skutečné moudrosti. Autorem scénáře k představení vytvářeném herci a maňásky a režisérem představení je Michal Hába. Scénu, kostýmy a loutky vytvořila Irena Marečková, hudbu umělecký šéf divadla Tomáš Alferi. (ČTK)
Americký písničkář Art Garfunkel ve Švédsku nepřišel na koncert, na němž měl být jednou z hlavních hvězd. Dva dny byl podle agentury APA nezvěstný a bez vysvětlení se vrátil do USA. Organizátoři koncertu jeho chování ostře kritizovali. Podle švédského deníku Sydsvenskan se Garfunkel vrátil do USA, aniž komukoli cokoli řekl.
V pátek měl přitom vystoupit po boku Anastacie a Sarah Dawn Finerové jako hvězda večera na göteborském koncertě, jenž byl součástí řady Night of the Proms. Sedmdesátiletý Garfunkel však nepřišel a nebyl k nalezení ani na hotelu. Bez něj se pak musel obejít i sobotní koncert v Malmö. Až později, dva dny po záhadném zmizení, se organizátoři dověděli, že se ikona 60. let vrátila do Spojených států.
Ve čtvrtek si prý Garfunkel stěžoval na problémy s hlasem a pořadatelé koncertu spekulují, že to také byl důvod jeho náhlého odletu. "Ale když člověk onemocní, jde k lékaři a přinese zaměstnavateli neschopenku," neskrýval rozčarování Julius Malmström z pořadatelské agentury. "Jsem v byznysu už 40 let, ale něco takového jsem ještě nezažil." (ČTK)
Výstavy českých umělců, koncerty nebo přehlídka českých filmů budou v nadcházejících týdnech součástí Dnů české kultury, které v pondělí začínají zahajovacím koncertem orchestru Virtuosi di Praga. Kulturní program završí koncem měsíce vzpomínkové shromáždění u příležitosti vzniku Československa v roce 1918.
Už 19. ročník festivalu je jedinou přehlídkou svého druhu na Slovensku. "Stále je tu poptávka po české kultuře, oba národy jsou si blízké. My jsme chtěli, aby na scéně zůstala klasická kultura," řekla Dagmar Takácsová, předsedkyně Českého spolku v Košicích, který se na organizování akce podílí. Program se koná mezi dvěma českými svátky - dnem české státnosti a výročím založení samostatného Československa.
Tahákem se patrně stane vystoupení violoncellisty Jiřího Bárty s košickou státní filharmonií. Na programu jsou také další koncerty, promítání snímků a divadlo. Doplní je různé výstavy věnováné fotografii, architektuře, ale i spisovateli Karlu Čapkovi. Obnovena bude tradice společných koncertů posluchačů pražské Karlovy univerzity a Prešovské univerzity. Hlavní část přehlídky se uskuteční v Košicích, kulturní akce jsou naplánovány i do dalších měst na Slovensku. Soustředění programu na východ země odůvodnila Takácsová tím, že košický český spolek je největším v zemi. Česká komunita na více než pětimilionovém Slovensku čítá podle loňského sčítání lidu přes 30 000 osob. V roce 2001 se k české národnosti ještě přihlásilo téměř 45 000 lidí. (ČTK)
Britská zpěvačka Adele potvrdila, že se podílela na tvorbě textu k titulní písni pro další film o nepřekonatelném tajném agentovi Jamesi Bondovi pod názvem Skyfall a taky si v ní zazpívala.
Zpěvačka zveřejnila na twitteru titulní stranu spisu, ve kterém se patrně ukrývá text písně, k níž jsou jako autoři uvedeni Adele Adkinsová a Paul Hepworth. Ten se s ní podílel už na napsání hitu Rolling in the Deep.
Podle agentury AP se už před několika měsíci objevily zvěsti o tom, že interpretka oceněná Grammy natočila titulní píseň, ale producenti filmu to dosud nepotvrdili. (ČTK)
Projekce filmu o Marině Abramovićové, jedné z nejvýraznějších postav současného umění, zahájila v pondělí večer v centru DOX festival Babel Prague. Přehlídka experimentální hudby nabídne do konce týdne nejen koncerty, ale i zvukové výstavy, performance či debaty o uchovávání a záznamech zvuku. Koncertům pak budou patřit tři závěrečné večery v Divadle Archa.
"Letošní snímek Marina Abramović: The Artist Is Present prošel úspěšně festivaly například v Sundance či Berlinale. Náš festival se věnuje především experimentální hudbě. Protože ale současná hudba má tak volné hranice a je mnoho způsobů, jak ji ovlivnilo výtvarné umění, uvádíme v rámci festivalu právě film o Marině Abramovićové," řekl při zahájení festivalu za pořadatele Pavel Klusák. První české uvedení dokumentu uvádí Babel ve spolupráci s festivalem Ostrava Kamera Oko.
Dokument režiséra Matthew Akerse Marina Abramović: The Artist Is Present (Umělec je přítomen) sleduje přípravu a průběh retrospektivní výstavy umělkyně v roce 2010 v newyorském MoMA (The Museum of Modern Art, Muzeu moderního umění). Vrcholem výstavy i dosavadní kariéry Mariny Abramovićové se tehdy stala performance trvající tři měsíce. Po tuto dobu šest dní v týdnu, osm hodin denně usedávala umělkyně ke stolu a protější židli nabízela přicházejícím divákům. Dokument zachycuje, kolik emocí dokázalo sezení před tichým a nehybným člověkem, který se soustředí pouze na příchozího (který je ale dnes zároveň globální celebritou a s tím k němu lidé přistupují), v lidech vyvolat. (ČTK)
Sedmatřicetiletá herečka Drew Barrymoreová v pondělí oznámila, že se jí narodila dcera Olive. Barrymoreová si červnu vzala obchodníka s uměním Willa Kopelmana.
Jako herečka se naposledy objevila letos ve snímku Máme rádi velryby. Proslavila se jako dítě ve snímku E.T. - Mimozemšťan a posléze hrála v romantických filmech jako Nepolíbená či Hudbu složil, slova napsal, stejně jako v akčních komediích o Charlieho andílcích.
Novinkou pražského Divadla na Vinohradech bude 15. října premiéra muzikálu Jak udělat kariéru snadno a rychle. Připravilo ho ještě bývalé umělecké vedení této scény. Režisér a choreograf Radek Balaš zahájil zkoušky v polovině června. Na Vinohradech už připravil úspěšnou muzikálovou inscenaci Donaha!, která se tu hrála od roku 2005 až do minulé sezony.
Hlavní roli myče oken, který se na základě příručky rozhodne pro rychlou kariéru, ztvární Michal Novotný. V dalších se objeví Jaromír Meduna, Barbora Poláková, Simona Postlerová, Lucie Juřičková, Jana Stryková, Kateřina Brožová, Pavel Batěk a Pavel Rímský. Hudbu a texty napsal Frank Loesser, autory libreta byli Abe Burrows, Jack Winstock a Willie Gilbert. České texty písní napsal Václav Kopta.
Podle autorů má tato hudební komedie publikum naučit všechno, co potřebuje vědět o umění, jak prorazit. "Jste-li vzdělaný, inteligentní a schopný, tím lépe. Ale pamatujte si: tisíce to dokázaly i bez těchto vlastností," vzkazují divákům. Na jevišti se má v jednu chvíli objevit pětatřicet herců a tanečníků. (ČTK)
První ucelené koncertní provedení skladeb s texty Michala Horáčka zazní v úterý a ve středu ve Státní opeře Praha (SOP). Na koncertu nazvaném Tribute vystoupí známí interpreti Horáčkových písní, například Richard Müller, Vojtěch Dyk, Jana Kirschner, Michael Kocáb, Lucie Bílá, Petr Hapka nebo Aneta Langerová. Dnešní koncert se bude v přímém přenosu vysílat také v multikinech sítě CineStar. Záznam pak odvysílá na Vánoce 2012 Česká televize.
Projekt rekapitulující to nejlepší z Horáčkovy tvorby původně vznikl jako dárek k významnému životnímu jubileu známého textaře a producenta, který letos v červenci oslavil 60. narozeniny. Diváky čeká jevištně koncipované pásmo v unikátní scénografii a plné osobitých interpretací jednotlivých písní.
V orchestru se objeví známí muzikanti, jako je Ondřej Brzobohatý, Petr Malásek, Robert Balzar nebo František Kop. Uvedou mimo jiné hity Bude mi lehká zem, Dívám se dívám, Přišlo mi to vhod, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc nebo Baroko. Režie obou koncertů se ujal Viktor Polesný. (ČTK)
Kriminalisté po několika měsících vyšetřování odložili prověřování hospodaření Národního divadla v Brně s tím, že v něm nenalezli žádné pochybení. ČTK to v úterý řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Zdůraznila, že všechny podklady byly detailně analyzovány. Vyšetřování bude pokračovat, pokud policie zjistí jakékoli nové skutečnosti k záležitosti.
Kriminalisté se hospodařením divadla začali zabývat již v prosinci loňského roku. Podkladem jim byla zpráva někdejšího ekonomického náměstka ředitele divadla René Adámka, která poukazovala na údajné zásadní problémy v hospodaření.
Vedení divadla prý plýtvalo, vyplácelo příliš vysoké honoráře a uměle navyšovalo svoji návštěvnost rozdáváním vstupenek. Policie ale nezjistilo, že by se stal trestný čin. (ČTK)
Jubilejní ročník festivalu outdoorových filmů nabídne 100 soutěžních snímků. Budou se promítat na třech místech Ostravy a v dalších 34 městech Česka a Slovenska. Kromě premiérových filmů se objeví na plátnech i vítězné filmy z minulých ročníků. Součástí doprovodného programu budou i lyžařské a snowboardové závody na sněhu.
"Do soutěžní sekce se nám letos přihlásilo víc jak 100 filmů ze 16 zemí světa. Porota vybrala sedm desítek soutěžních. Mimo soutěž pak budeme promítat 15 dalších. Mnohé z filmů získaly v minulých letech ceny na zahraničních festivalech," řekl ředitel festivalu Jiří Kráčalík.
V Ostravě bude festival zahájen 12. října. Bude se promítat v kinech Vesmír a Luna, nově i v multiplexu Cinema City v obchodním centru Nová Karolina. Pak se festival vydá na pouť po českých a slovenských městech a 8. prosince bude zakončen v Praze, kde pořadatelé také vyhlásí vítězné filmy. Čestným hostem letošního ročníku se stal polský horolezec Krzysztof Wielicki. Dvaašedesátiletý sportovec se stal pátým člověkem na světě, kterému se podařilo zdolat všech 14 osmitisícovek planety. (ČTK)
Opustit pravidelný formát a limit tradičního rámu se ve svém díle snaží výtvarník Milan Salák. Výsledky jeho tvorby z posledních let mohou posoudit návštěvníci výstavy s názvem 360°, která se koná od středy do 9. prosince na Staroměstské radnici. Salák představuje abstraktní malby na nepravidelných plochách různých rozměrů "mimo pravý úhel". Obrazem tak může být cokoli. K výstavě vydala Galerie hlavního města Prahy publikaci s obrazovým materiálem a textem kurátora Karla Srpa.
"V Salákově výtvarném projevu ožívá strach z pravoúhlosti, z pevného a neměnitelného geometrického řádu vepsaného do lidské mysli snad ještě před zrozením. Svým postojem se vzpírá systému, považovanému za jeden z nejdůležitějších vkladů evropské kultury, opakovatelné jistotě, 'rozveditelnému řetězci' ze sebe se vyvíjejících strukturálních řad a soustav," uvedl Srp. Salák podle něj odmítá symetrii, která svazuje a ovlivňuje vnímání.
Charakteristickým průvodním rysem Salákovy tvorby je fenomén "fragmentálního" rozbití tvaru, kde se jeho profesní snažení prolíná s charakteristickými principy kamufláže. Zemité khaki tóny předchozích děl se ale v aktuálním projektu vytrácejí. Podle Srpa představuje nejnovější soubor Saláka v nové, světlé poloze. Název výstavy vychází z geometrického vytyčení jakékoliv plochy, která se může vnímat jako vizuální zpráva. (ČTK)
V legendárním jazzovém klubu Reduta dnes začíná 34. ročník Mezinárodního jazzového festivalu Praha. Nejstarší český jazzový festival představí do 20. října žánrově rozmanitý program plný předních českých i světových big bandů, uznávaných zpěváků a instrumentalistů z několika států. Letos nabídne klasický jazz, brazilskou sambu, funky, pulzující groove - neobop nebo jazz s africkými hudebními kořeny.
Na festival zavítá oceňovaná zpěvačka rodačka z Kapského města Melanie Scholtzová, kanadský trombonista Darren Sigesmund, populární funky s nádechem rytmů nejstaršího kontinentu zahraje baskytarista z Mosambiku Carlos Dalelane a v rámci celosvětového turné vystoupí nadějná saxofonistka Nicole Jo.
Stejně jako loni nebude chybět jazzman Jiří Stivín, jehož koncert předznamená jeho listopadové životní jubileum - 23. listopadu oslaví 70. narozeniny. Prostor dostane i mladá generace českých muzikantů, mimo jiné Jan Fečo Quartet a Miroslav Hloucal Quartet. (ČTK)
Své osmé album nazvané Hraju na klavír v bordelu pokřtí dnes a ve čtvrtek večer v pražském Paláci Akropolis kapela Sto zvířat. Deska, která si "hudebně libuje" v pokleslých burleskních aranžích a dekadentním kabaretu, nabízí 14 písní. Kapela na nich pracovala více než dva roky. Texty se zamýšlejí nad lehce hororovými příběhy ne zcela běžných lidí.
Fanoušky na koncertu potěší vedle novinek z aktuálního alba i největší hity uplynulých 22 let existence kapely - Rádiohit, Malinký lidi, Lustr, Krátkozraký Viktor, Nikdy nic nebylo, Nejkratší cesta a Dáma s čápem.
Desetičlennou základní sestavu Sta zvířat doplní na křtu hosté, kteří se představují i na albu: houslista Vojtěch Lavička, hráč na dechové nástroje Filip Nebřenský, stálý spolupracovník kapely klávesista Matěj Belko a vokalistky Alena Průchová a Kateřina Augustinová.
Po pražském křtu se kapela Sto zvířat vydá na podzimní turné po 25 českých a moravských městech. (ČTK)
Hvězdná režisérská jména a přední herecké osobnosti očekávají organizátoři sedmého ročníku festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který se uskuteční od 17. do 21. října v Praze a Brně. Přehlídka letos nabídne setkání s držitelem Stříbrného medvěda z letošního Berlinale režisérem Christianem Petzoldem či s herečkou Corinnou Harfouchovou.
"Zahajovacímu večeru dodá lesk přítomnost jedné z nejvýraznějších německých hereček Corinny Harfouchové, která exceluje ve snímku Co zbývá. Program zpestří koncert hudebního experimentátora Hauschky a přítomnost hrdinů dokumentárního filmu o skejtové komunitě v Berlíně na sklonku 80. let," uvedla mluvčí festivalu Silvie Marková.
Das Filmfest, který na plátna českých kin přináší aktuální hrané i dokumentární filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska, se uskuteční v pražských kinech Lucerna, Atlas a v brněnském kině Art. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethův institut s Rakouským kulturním fórem a švýcarským velvyslanectvím. Více informací naleznou zájemci na www.dasfilmfest.cz.
Zahájení festivalu bude patřit filmu německého režiséra Hanse-Christiana Schmida Co zbývá, ve kterém Harfouchová ztvárnila hlavní roli. Je jednou z nejvýraznějších hereček silné generace berlínského divadla Deutsches Theater. Snímek Co zbývá byl uveden v soutěži letošního Berlinale a získal hlavní cenu na Filmkunstfest Mecklenburg-Vorpommern.
Velkou pozornost mezi festivalovými hosty budí podle Markové jméno Christiana Petzolda, který je vnímán jako nejvýraznější představitel německé filmové vlny Berliner Schule. Letos nadchl porotu Berlinale komorním snímkem Barbara, který se vrací do doby těsně před pádem berlínské zdi. A právě tento snímek, který je kandidátem v soutěži o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, režisér uvede v kině Lucerna.
Rakouské barvy bude na festivalu hájit režisér Peter Payer, který osobně uvede psychologickou road movie Na sklonku dne. Snímek, ve kterém se pohoda letního odpoledne na výletě v tyrolských Alpách změní v brutální beznaděj, byl oceněn na Mezinárodním festivalu kriminálních filmů v Lutychu cenou diváků.
Současná švýcarská filmová tvorba vyniká kvalitními dokumentárními snímky. V hlavní festivalové sekci bude uveden celovečerní dokument režisérky Marie Müllerové s názvem Zahalené, které se podařilo s kamerou proniknout do muslimské rodiny žijící ve Švýcarsku a vytvořit intimní a citlivý portrét tří generací. (ČTK)
Světové i české filmové premiéry a výjimečné hosty nabídne divákům letošní 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který začíná v úterý 23. října. Návštěvníci například uvidí světovou premiéru filmu Občan K. o projektu umělecké skupiny Ztohoven, jehož producentkou je Hana Třeštíková. Ta bude letos také reprezentovat Česko v novém festivalovém projektu Emerging Producers určeném nastupující generaci evropských producentů.
Držitel Nobelovy ceny za literaturu Kao Sing-ťien, který je čínského původu, se na festivalu potká s pákistánským politickým aktivistou Tariqem Alim. Filmový program nabídne českou premiéru filmu Aj Wej-wej: Bez omluvy, který se těší celosvětové pozornosti od své premiéry na festivalu v Sundance. "Portrét čínského umělce a aktivisty sleduje život i tvorbu svérázného umělce a fascinujícím způsobem propojuje umění s politikou, politiku se sociálními sítěmi a obyčejné lidi s uměním," uvedl mluvčí festivalu Filip Kršiak
Aj Wej-wej se podle ředitele festivalu Marka Hovorky v Jihlavě představí nejen jako hlavní postava dokumentu, ale navíc i jako originální režisér. "V sekci Pocta Aj Wej-weji uvedeme také jeho výjimečný snímek Disturbing The Peace, ve kterém se z digitálních kamer stávají poslední zbraně v nerovném boji s komunistickým státním aparátem," řekl Hovorka.
Kao Sing-ťien se v Jihlavě zúčastní otevřené přednášky a diskuse v rámci Inspiračního fóra, dále bude mít autorské čtení a uvede své experimentální filmy, které nazývá filmovými básněmi.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů se bude v Jihlavě konat do 28. října. Festivalové projekce se uskuteční na tradičních místech. Centrum festivalového dění bude v Oblastní galerii Vysočiny, promítat se bude v Domu kultury, kině Dukla a v divadle DIOD. Mezi novinkami bude vzpomínka na jednoho z nejvýznamnějších světových dokumentaristů Chrise Markera. (ČTK)
Jedním z nejlepších klavíristů 20. století byl Kanaďan Glenn Gould, který zemřel 4. října 1982. Proslul zejména interpretacemi děl Johanna Sebastiana Bacha, jejichž polyfonii dokázal znamenitě zachytit vynikající technikou a osobitým stylem hraní. Čtyřnásobný držitel ceny Grammy a člen kanadské hudební Síně slávy Gould byl též hudebním skladatelem a publicistou, jehož eseje, nejen hudební, nepostrádaly nadhled, humor a břitkou ironii.
Už ve třech letech (narodil se 25. září 1932 v Torontu) rozpoznali Gouldovi rodiče, že má absolutní sluch a výjimečnou hudební paměť. Ve dvanácti začal veřejně vystupovat a po studiu na torontské konzervatoři debutoval v New Yorku, kde poprvé nahrál Bachovy Goldbergovské variace, které se v jeho podání staly legendou.
Jak rychlá a strmá byla Gouldova kariéra, tak nečekaný zaznamenala zlom. V pouhých dvaatřiceti letech se Gould, který byl znám i jako podivín s hypochondrickými sklony, rozhodl už veřejně nevystupovat. Nadále pak komunikoval s posluchači pouze prostřednictvím nahrávacího studia a médií. (ČTK)
Za týden se v Česku uskuteční Velký knižní čtvrtek. Akce, při níž nakladatelé uvedou na trh 12 novinek z toho nejlepšího, co chystají na podzim, se bude konat podruhé. Devět z titulů přitom vyjde zároveň elektronicky. Knižní čtvrtek bude 11. října, týž den i později během podzimu se uskuteční také řada autogramiád, na něž přijedou i zahraniční autoři novinek.
Mezi nejočekávanější novinky patří krimi Sněhulák od Joa Nesboho, vzpomínky Madeleine Albrightové Pražská zima či kniha Václava Cílka Prohlédni si tu zemi. Loňský ročník podle Lenky Dvořákové z knižní distribuce Kosmas uvítali knihkupci i čtenáři, mimo jiné proto, že v podzimní záplavě nových knih nabídl dobré tipy na vánoční dárky.
Loni byl nejúspěšnějším velkočtvrtečním titulem román Umberta Eca Pražský hřbitov, který se stal třetí nejprodávanější knihou roku 2011. Letos mají pořadatelé zatím nejvíce objednávek na novinky Joa Nesboho, Madelaine Albrightové a Martiny Formanové. "Letos jsme zavedli roli ´knižní lahůdky´. Ta má výběr novinek zavedených autorů zpestřit o knihu, která nespadá do mainstreamu, ale je nějak mimořádná. Tuto roli má v letošní kolekci grafický román Nový svět," říká obchodní ředitel Kosmasu Josef Žák.
Vedle zmíněných titulů se za týden na pulty knihkupců dostanou v tištěné i elektronické podobě novinky od Salmana Rushdieho (autobiografický román Joseph Anton), Simona Mawera (román Dívka, která spadla z nebe), Petry Hůlové (román Čechy, země zaslíbená), čínského nobelisty Kao Sing-ťiena (Bible osamělého člověka), Václava Cílka (Prohlédni si tu zemi) a Frances Mayesové (Toskánsko na každý den). Pouze v tištěné podobě vyjde Nový svět (Shaun Tan) a oba tituly určené dětem: Velké dobrodružství Pepíka Střechy (Pavel Čech) a Babička drsňačka (David Walliams).
Vydání e-knihy současně s tištěnou novinkou je obvyklou praxí na americkém či západoevropském trhu. V České republice se po počáteční opatrnosti nakladatelů také postupně prosazuje. V souhrnu ale takto vycházejí zatím pouze jednotky titulů měsíčně. Prahu v říjnu navštíví vedle Madeleine Albrightové také slavný čínský dramatik, prozaik, malíř a filmový tvůrce Kao Sing-ťien, který byl v roce 2010 hostem Festivalu spisovatelů Praha. V první polovině října vyjdou česky tři jeho tituly. Jeho druhý román Bible osamělého člověka popisuje dramatický zápas o přežití v době čínské Kulturní revoluce. Rozšířenou reedici románu Hora duše doplní výbor z Kaovy dramatické tvorby Druhý břeh. (ČTK)
Téměř po třech letech potěší kapela Kryštof své fanoušky novým albem. Vyjde 15. října pod názvem Inzerát, jako hosté na něm vystoupí Jarek Nohavica a Tomáš Klus. Nové album členové skupiny představí premiérově 29. října na speciálním koncertě pro členy svého fanklubu. Od února vyjede Kryštof na turné po velkých městech.
Nahrávka vznikala pod producentským dohledem Yarona Fuchse, který spolupracoval například s Bobem Dylanem, Herbiem Hancockem, Aniie Lennoxovou a Mobym. Nahrávala se začátkem května, míchala a masterovala v New Yorku. Mastering si vzal na starost Ted Jensen, u kterého by prý bylo zbytečné vyjmenovávat všechny tituly, na nichž spolupracoval; namátkou Coldplay, Muse, Green day, Goldfrapp a Norah Jonesová.
Podle Krajča členové skupiny upustili od samplů a snažili se dát albu jiný zvuk včetně aranží. "Nakolik je jiné nedokážeme posoudit, ale věříme, že ten producentský vliv 'kluků zpoza velké louže' nás nasměroval někam jinam," dodal Krajčo.
Album nahráli ve studiu během pouhých deseti dnů; stihli to prý díky tomu, že přišli připravení. "Zatímco dříve jsme točili vždy po jednotlivých nástrojích, teď to bylo poprvé živě," podotkl Krajčo, který věří, že se energie "lidí kolem", kteří jim přímo ve studiu při hraní fandili, do nahrávky obtiskla.
K novému hitu Inzerát vznikl videoklip, ve kterém si kromě kapely zahrála i Linda Rybová. Režisér Radek Karko umístil děj do bývalého vojenského areálu v Milovicích. Krajčo v něm může chodit po stěnách, viset ze stropu, obývat pokoje prorostlé stromy a hledat to, co možná dávno ztratil.
Zásadními hosty alba jsou Jarek Nohavica a Tomáš Klus. "S Jarkem jsme vždycky toužili si nějaký song zazpívat. Nabízeli jsme mu to několikrát - až teprve teď souhlasil. U Toma to vzniklo ve chvíli, kdy jsem dopsal text o tom, jak je někdy těžké vyrovnat se se světem showbyznysu," dodal Krajčo. Obě písně považuje za perly v repertoáru kapely Kryštof.
Nové album její členové představí premiérově 29. října na speciálním uzavřeném koncertě především pro členy svého fanklubu v pražském Rock Café. "Chceme si to na nich vyzkoušet a navíc - po dlouhé době vystoupíme naživo, protože od loňského října jsme nekoncertovali. Těšíme se na to a trénujeme," řekl Krajčo.
Od února vyjede Kryštof na turné, v jehož rámci navštíví velké haly v Ostravě, Brně a Praze. "Speciálním hostem bude Jarek Nohavica, který zazpívá s námi a uvede blok vlastních písniček," dodal Krajčo.
Kromě toho, že jako herec účinkuje v Národním divadle v inscenacích Bláznivý den aneb Figarova svatba a Richard III., zahraje si také v Ungeltu, kde bude mít 2. listopadu v Ungeltu premiéru americké drama Deštivé dny, v němž se v režii Janusze Klimszy představí s Davidem Švehlíkem. Krajča čeká i filmové natáčení, režisérka Karin Babinská ho obsadila do svého filmu Křídla Vánoc, s jehož natáčením začne v listopadu. (ČTK)
Galerie Rudolfinum od čtvrtku představí veřejnosti průřez současnou britskou scénou a nabízí několik desítek děl 12 známých i méně známých umělců střední a mladší generace, kteří působí ve Velké Británii. Výstava Beyond Reality s podtitulem současná britská malba se zároveň pokusí odpovědět mimo jiné na otázky, co je obraz a co realita, je-li realitou obraz nebo je realitou to, co vidíme. Otevřena bude do 30. prosince.
Výstava dává podle kurátora Petra Nedomy také možnost nahlédnout na způsoby uchopování reality platné v současné malbě a odpovídá i na to, odkud umělci čerpají své náměty i jaké jsou technologie malby.
"Zahrnuti jsou umělci od slavných jmen až po méně známá, přičemž nejdůležitější nebylo představit hvězdy, ale představit ideu výstavy a určitý výsek britské scény, která v českém prostředí není příliš známa," uvedl Nedoma. Na přípravě výstavy dva roky spolupracoval s Milenou Slavickou. Společně vybrali díla vytvořená v rozmezí přibližně posledních deseti let.
České umění se podle Nedomy v historii spíše obracelo k Německu a v určitých obdobích k Francii, Británie a americké umění zůstávalo stranou. "Toto je jeden z prvních pokusů představit zásadním způsobem na velmi kvalitním materiálu to, co se dnes v Londýně odehrává," zdůraznil.
Expozice v podstatě vypráví příběh, který se dělí na dvě nestejně velké skupiny. První z nich představuje díla mimo jiné od uznávaných Jasona Brookse a Bena Johnsona nebo méně známé kreslířky Marie Harnettové. Realitu uchopují skrze hladký povrch veristické malby, která jakoby vycházela z fotografie, malba tak dosahuje mnoha významů a různých způsobů zobrazení. Trvalé hodnoty a historii evropské malby propojené se současností jsou klíčové pro druhou vystavující skupinu umělců, jako jsou například Glenn Brown nebo bratři Jake a Dinos Chapmanovi.
Symboly skryté v malbě hledal i oceňovaný britský umělec českého původu Hynek Martinec, který ve třech olejích na plátně zobrazuje přítelkyni Zuzanu a zkoumá společný život. "Chci tím demonstrovat, že portrét dokáže říct daleko víc....v tom vidím obrovský přesah. Doufám, že se mi podaří splnit cyklus, za 30 let bych tady rád viděl 30 obrazů z každého období," uvedl o své tvorbě, která podle něj odkazuje na evropskou klasickou malbu. (ČTK)
V americkém Phoenixu hrozí demolice domu navrženého zřejmě nejslavnějším americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem. Stavba z roku 1952 patří mezi architektova mistrovská díla. Wright ji vytvořil pro svého syna Davida. Současný majitel, jímž je místní developerská firma, chce budovu strhnout, pokud pro ni do čtvrtka, kdy mu vyprší povolení k demolici, nenajde nového kupce. Informoval o tom dnes list The New York Times.
Wrightův betonový dům se ve Phoenixu nachází na pouštní parcele v místní části Arcadia a je z něj vidět horu Camelback. Oblast byla dříve známá citrusovými háji. Architekt kvůli nim dům vyzdvihl na sloupech, aby z něj byl výhled na koruny pomerančovníků.
Návrh budovy se zároveň inspiroval jednou z nejslavnějších Wrightových staveb - Guggenheimovým muzeem v New Yorku. Architekt na něm tehdy pracoval, stavba samotná byla dokončena až v roce 1952. Konstrukce domu ve Phoenixu podobně jako budova muzea využívá spirálu. Zatímco ale spirálová rampa v Guggenheimovu muzeu nabízí pohled pouze dovnitř budovy, spirálová rampa v domu pro jeho syna obklopuje vnitřní dvůr, nabízí ale výhledy i na okolní krajinu.
Podle historika architektury Neila Levina jde o naprosto jedinečnou stavbu. "Všechno je dělané na míru. Dům je tak mnohem více než většina pozdních Wrightových staveb uceleným uměleckým dílem," uvedl. V budově jsou například i koberce či mahagonové obklady, které vytvářel sám slavný architekt.
O domu se nicméně dosud příliš nevědělo, pozornost se na něj zaměřila až kvůli hrozící demolici. David Wright a jeho manželka Gladys nechtěli, aby se z jejich domu v rezidenční čtvrti stalo muzeum. Mnoho odborníků na architekturu včetně předních expertů na Wrighta se tak nikdy nedostalo dovnitř, byť se dům nachází nedaleko sídla Nadace Franka Lloyda Wrighta, jež se zabývá péčí o architektovo dílo.
Wrightův syn zemřel v roce 1997 ve 102 letech, jeho manželka Gladys pak zemřela v roce 2008 ve 104 letech. Jejich vnučky pak budovu prodaly zájemci, který slíbil, že budovu opraví a bude v ní žit. Slib ale nesplnil a dům se znovu ocitl na trhu. Letos v červnu jej koupila developerská firma 8081 Meridian, která chce pozemek rozdělit a postavit na něm dva nebo více nových domů.
Zástupce developera John Hoffman přitom říká, že město schválilo rozdělení pozemku procházející domem, což se podle něj rovná demoličnímu výměru. Demolice samotná nicméně podle The New York Times vyžaduje zvláštní povolení. Město jej vydalo, ale pak jej zase zrušilo. V době, kdy firma dům koupila, totiž Phoenix vyřizoval žádost o zařazení Wrightovy budovy na seznam památek.
Arizonské zákony ale před ochranou význačných staveb upřednostňují vlastnická práva. Zařazení na seznam by tak případnou demolici jen o tři roky oddálilo. Nepsanou praxí ve Phoenixu také je, že s památkovou ochranou budovy musí souhlasit její majitel. Hoffman již nicméně uvedl, že něco takového odmítá.
Developer navíc tvrdí, že jeho povolení k demolici je stále platné a že vyprší ve čtvrtek. Podle deníku The New York Times je ale možné, že hrozbou zničením budovy chce jenom zvýšit její cenu. Příznivci památkové ochrany Wrightova domu se totiž horečně snaží sehnat kupce, který by budovu zachránil. Současný majitel ji koupil za 1,8 milionu dolarů a prodat ji chce za 2,2 milionu dolarů. Zájemce a milovníka Wrightovy architektury, který za dům nedávno nabízel dva miliony dolarů, odmítl.
Zda se nakonec dům podaří zachránit, by mohlo být jasné už ve čtvrtek. The New York Times nicméně podotkly, že jak dědici domu, tak město nikdy věc neměli nechat zajít tak daleko. (ČTK)
První román J.K. Rowlingové pro dospělé The Casual Vacancy (Prázdné místo) se neprodává tak rychle jako knížky o Harrym Potterovi, ale i tak se ihned stal nejprodávanější knihou v Británii. Od vydání před necelým týdnem se jí prodalo už 375 tisíc tištěných a elektronických exemplářů, oznámilo dnes nakladatelství Little, Brown.
Román The Casual Vacancy vyšel minulý týden ve čtvrtek. Dějem nabitý temný román o zdánlivě idylickém městečku Pagford se setkal se smíšenými kritikami, které však čtenáře zjevně neodradily. Za první tři dny se knihy prodalo 124.603 exemplářů a je již patnáctou nejprodávanější knihou roku, uvedla organizace sledující prodeje knih Nielsen BookScan.
Rychleji šel na odbyt v roce 2009 thriller Dana Browna Ztracený symbol, kterého se za první týden prodalo 550 tisíc exemplářů. Rekord v tomto směru drží sama Rowlingová s poslední potterovkou, Harrym Potterem a relikvií smrti, které se za první týden v roce 2007 prodalo v Británii 2,6 milionů kusů. Erotická kniha Padesát odstínů šedi si během týdne našla nejvýš 664 tisíc kupců. (čtk)
Slavnostní reprízou inscenace své poslední hry České nebe se Zdeňkem Svěrákem v roli Komenského oslaví dnes večer soubor Divadla Járy Cimrmana 45. narozeniny. Představení z jeviště Žižkovského divadla se v přímém přenosu objeví na plátnech 63 kin v Čechách a v dalších na Slovensku, která si koupila licenci k zakódovanému programu. Zároveň však také na internetovém portálu Seznam.cz, který loni spustil stránky o životě a díle fiktivního génia nazvané Jarmara.at.
Zájemci na nich naleznou šuplíky, které po rozkliknutí nabízejí záznamy z her, fotografie a další audiovizuální materiály. To, jak bude večer vypadat, mohli Cimrmanovi fanoušci ovlivnit právě na stránkách www.jarmara.at. Vybrali tři semináře, které do výročního představení herci přidají. V kinech vybavených satelitním příjmem, která běžně uvádějí živá představení například z Metropolitní opery v New Yorku, je uvidí tisíce lidí. Kapacita on-line přenosu na stránce Seznam.cz je až 20 tisíc diváků.
Kromě Jarmary se oblíbenému Járovi věnuje také zpravodaj dostupný na adrese www.cimrman.at. Režie přenosu se ujal Jan Svěrák a má trému. "Nikdy jsem nic podobného nedělal. Je to pro mě premiéra a jsem na to zvědav," řekl a podotkl, že většina kin je vyprodána. O přestávce provede diváky zákulisím včetně herecké šatny v roli reportéra nový člen souboru Vojta Kotek.
Každému návštěvníkovi ve všech kinech bude o přestávce nabídnuta sklenka sektu, aby si mohl na dálku s oslavenci v Praze přiťuknout. V Praze jimi budou fanoušci v kinech Aero, Oko, Mat, Atlas a Radotín. Prvním počinem Divadla Járy Cimrmana byla 4. října 1967 v pražské Malostranské besedě premiéra Hry Akt Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. (čtk)
Zvukovým nahrávkám Václava Havla, na kterých v 80. letech rozmnožoval své dramatické texty, se věnoval další večer festivalu experimentální hudby Babel Prague. V komponovaném večeru ve středu na vznik magnetofonových záznamů vzpomínali pamětníci, například režisér Andrej Krob. "Ještě včera jsem si myslel, že Václav Havel považoval natáčení hlavně za ověřování kvality vlastního textu, že očekával připomínky posluchačů," řekl Krob.
Doplnil ale, že pravděpodobně nahrávky vznikaly také kvůli šíření daných textů. Připustil, že záznamy vznikaly i proto, aby byly texty uchované pro případ, kdyby se s psanou formou něco stalo. "Párkrát se stalo, že Václav při domovních prohlídkách na Hrádečku o některé texty přišel," dodal. Debatovalo se také o tom, jak se Václav Havel stavěl k médiu nahrávky, co vypovídá autorská interpretace hry o záměrech autora nebo jaký vztah mají nahrávky svobodně vypuštěné mezi posluchače k pojetí copyrightu.
Pořad nazvaný Tady Havel, tady Havel! vznikl ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, v jejímž sídle v Galerii Montmartre se dnes konal. V 80. letech se Václav Havel rozhodl množit své texty ve zvukové podobě. V socialistickém Československu nebylo možné svobodně vlastnit xerox, ale kazetové magnetofony s kopírovací funkcí patřily k běžnému vybavení. Proto Havel kompletně namluvil a poslal mezi lidi nahrávky svých tehdy vzniknuvších textů - her Pokoušení a Asanace.
Při středečním večeru se pouštěly digitalizované záznamy z archivu knihovny Václava Havla a archivu Martina Vidláka. Andrej Krob ale přinesl originální kazety nadepsané přímo Václavem Havlem. Režisér připomněl, že pro Havla byly velmi důležité scénické poznámky, jak se ukázalo i při nedávných inscenacích jeho poslední hry Odcházení. Ve zvukovém záznamu Pokoušení např. zní, že před představením a o pauzách má hrát "rocková hudba kosmické či astrální povahy".
Režisér Krob uvedl, že z Havlovy nahrávky jeho vlastního textu je velmi cítit tempo, rytmus, opakující se motivy a pauzy, také z autorovy intonace je zřejmé, jak by se mělo s textem nakládat. Připomněl, že Havlovy nahrávky jemu samému pomáhaly při inscenacích Havlových her. Budoucí prezident se tím podle pořadatelů festivalu spontánně přiřadil k punkové etice vyjádřené tvůrčím a distribučním postojem DIY, tedy "do it yourself" (udělej si sám). Magnetofonové pásky totiž byly prvními médii, jejichž pomocí mohl zvukový záznam pořizovat každý. (čtk)
Hospodaření Městského divadla Brno začne nově kontrolovat tříčlenná dozorčí rada. O jejím zřízení rozhodli brněnští radní. Důvodem je účetní chyba, kvůli které také ředitel Stanislav Moša přišel o odměny za rok 2011. Neznamená to však, že by Moša ztratil důvěru radních, řekli dnes novinářům zástupci brněnské koalice.
Pracovníci zodpovědní za ekonomiku divadla údajně zaúčtovali do hospodaření za rok 2010 osmimilionovou částku, kterou ve skutečnosti vrátili do městského rozpočtu jako nevyčerpanou část dotace. Administrativní chyba kladně ovlivnila hospodářské výsledky divadla. "Městu ale nevznikla žádná škoda," řekla primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská.
Rozhodnutí o zřízení dozorčí rady podle koaličních politiků neznamená, že by Moša byl špatný ředitel. "Myslím, že nám jej jiná města mohou závidět," uvedl další primátorův náměstek Oliver Pospíšil.
V dozorčí radě zasednou brněnští radní Jiří Oliva a Libor Šťástka a magistrátní úřednice Viera Rusinková. Moša stojí v čele Městského divadla Brno, dříve Divadla bratří Mrštíků, od roku 1990. Za jeho působení divadlo například vybudovalo novou hudební scénu, učenou především pro muzikálovou produkci, což je Mošova specialita.
Kritice kvůli hospodaření čelil v minulých měsících také ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák. Magistrátní auditoři ani policejní vyšetřovatelé ale žádné závažné chyby nenašli. Město přesto vypsalo konkurz na nového ředitele a Dvořák se rozhodl rezignovat. Jako důvod uvedl podfinancování divadla a politické zásahy. (čtk)
Poslední knížku spisovatelky Lenky Reinerové, která vznikala v roce její smrti před čtyřmi roky, plánuje vydat nakladatelství Labyrint. Příběhy inspirované skutečnými zážitky československých interbrigadistů v občanské válce ve Španělsku vyjdou pod názvem Adiós, Španělsko. Text doplňují dosud nepublikované ukázky ze španělského deníku jednoho z veteránů, autorčina manžela Theodora Balka.
"Knížka je teď na korektuře a předpokládám, že by mohla vyjít do poloviny listopadu," řekl ČTK nakladatel Joachim Dvořák. Poslední rukopis poslední německy píšící autorky z Prahy doplňuje také historická studie a obrazová příloha dobových dokumentů. Z německého originálu text přeložily Olga Walló a Viera Glosiková, obálku knihy bude zdobit fotografie slavného Roberta Capy.
Lenka Reinerová se narodila v roce 1916 ve smíšené česko-německé rodině. Pracovala jako novinářka, roku 1939 musela kvůli svému židovskému původu a politickému přesvědčení uprchnout do Francie, poté přes Maroko emigrovala do Mexika. Po válce se vrátila do Evropy, žila v Bělehradě a od roku 1948 v Praze.
Po návratu z exilu byla na začátku 50. let 15 měsíců vězněna. Také po roce 1968, kdy se veřejně angažovala, nesměla své práce publikovat a živila se jako překladatelka. Zatímco českým čtenářům zůstala téměř neznámá, ve východním Německu vycházely její prózy od 80. let.
K českým čtenářům se její tvorba dostala až v 90. letech, právě nakladatelství Labyrint začalo tehdy vydávat její knihy. V nich často vzpomínala na pražské přátele a známé: Franze Kafku, Maxe Broda, Jaroslava Foglara, Eduarda Goldstückera a zejména Egona Erwina Kische.
V roce 1999 obdržela jako první nositelka literární ocenění Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. V roce 2001 jí tehdejší prezident Václav Havel za vynikající umělecké výsledky udělil Medaili Za zásluhy. (čtk)
Divadlo v Šumperku jedná s tamní radnicí o navýšení příspěvku na svoji činnost. Letos nedostalo žádné peníze od ministerstva kultury, loni to bylo 500 tisíc korun. Divadlo, které je kromě Moravského divadla v Olomouci jedinou profesionální scénou se stálým souborem v Olomouckém kraji, uvítalo i celostátní výzvu Pomozte svému divadlu! Upozornila právě na nedostatečné financování regionálních divadel ze strany státu. Olomoucké Moravské divadlo peníze má, v příštím roce ale bude zřejmě nižší.
"Podpora ze strany ministerstva kultury je nepravidelná, a letos dokonce žádná. Půl milionu korun je v našem rozpočtu velmi znát," řekl dnes ředitel šumperského divadla René Sviderski. Podle něj má divadlo ztíženou pozici tím, že je společností s ručením omezeným. Pro ně platí přísnější pravidla soběstačnosti než pro divadla - příspěvkové organizace. "Na požadovanou třicetiprocentní soběstačnost nedosáhneme. V minulosti jsme dostávali od ministerstva peníze na základě výjimky, letos se tak nestalo," uvedl Sviderski.
Šumperský starosta Zdeněk Brož potvrdil vůli divadlu pomoci. "Problém je v tom, že máme propad v daňových příjmech. Ale budeme to řešit, rozhodnutí by mělo padnout v říjnu či listopadu. Je ostuda, že ministerstvo kultury hází regionální divadla přes palubu," uvedl Brož.
Šumperské divadlo má roční rozpočet kolem 18 milionů korun. Od města získává zhruba 11,5 milionu korun, od Olomouckého kraje například loni obdrželo 400 tisíc korun. Loni divadlo z vlastní činnosti utržilo pět milionů korun, peníze získává nejen ze vstupného, ale i pronájmů či nákladní autodopravy. Zvyšovat výrazně vstupné podle vedení není možné, zhruba dvě třetiny produkce je navíc určena pro školy.
Naopak Moravské divadlo Olomouc, jež je příspěvkovou organizací města, příspěvek od ministerstva kultury získalo. Podle jeho mluvčího Davida Kresty ale reálně hrozí, že v příštím roce bude částka zhruba o 20 procent nižší. Roční rozpočet divadla je přes 120 milionů korun. "Město Olomouc přispívá divadlu částkou necelých 100 milionů korun, Olomoucký kraj pak necelým půldruhým milionem korun. Roční příspěvek od ministerstva kultury se několik let pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony korun," řekl Kresta. Soběstačnost divadla vzrostla v posledním roce na 18 procent.
Stát podle Asociace profesionálních divadel ČR dává většinu dotací na divadelní činnost na území Prahy, kde žije 15 procent obyvatel ČR. Regionální divadla, která hrají pro většinu diváků, dostávají od státu pouhou desetinu. Ministerský program podpory profesionálních divadel rozdělil v roce 2010 celkem 60 milionů mezi tři desítky regionálních divadel. Letos to bylo 55 milionů a na příští rok počítá jen s 37 miliony. (čtk)
Znepokojivou vizi světa po blíže neurčené katastrofě přinášejí ve společném románu filmový kritik a scenárista Ondřej Štindl a výtvarník Josef Bolf. Kniha s názvem Mondschein vyjde v pátek, vydává ji Argo. Podle nakladatele dílo odkazuje na zahraniční klasiky dystopického, tedy antiutopického románu. Navazuje také na domácí literární tradici prací třeba Egona Bondyho, přitom ale nabízí svébytný, původní a napínavý příběh o hledání lidské identity a fungování lidské společnosti.
Křest knihy se uskuteční v pondělí 8. října večer v kavárně V lese ve Vršovicích.
Vlastní rovinu příběhu vytvářejí ilustrace Josefa Bolfa, jenž je zároveň spoluautorem námětu knihy. Román popisuje život komunity přeživších, kteří po katastrofě prošli dokonalým vymytím mozků a žijí v totalitním státě. Odměnou za naprostou poslušnost jim je "oddech" ve virtuálním světě, který vznikl z vojenského simulátoru. Většina lidí toto uspořádání přijímá trpně; hlavní hrdina knihy Erik Vilks ale začíná být nespokojený.
Matně se mu vybavují vzpomínky na "svět předtím", na realitu vně nového města i virtuálního světa zvaného Dorma, který nabízí lidem paralelní existenci, iluzi plnohodnotného života či dokonce iluzi svobodné vůle. Přestože je zapovězeno klást si podobné otázky, rozhodne se Erik přijít na to, kdo vlastně je a zda je daný stav skutečně tak nevyhnutelný, jak tvrdí establishment jejich města.
Ondřej Štindl je neodmyslitelně spojen s Radiem 1, u jehož zrodu stál a za jehož mikrofony po dvě desítky let usedá. Pracoval jako recenzent, komentátor a zpravodaj v několika denících a časopisech, přispívá do Revolver Revue. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, za který dostal obě prestižní filmová ocenění, Českého lva a Cenu kritiků.
Josef Bolf bývá označován za nejtemnějšího českého umělce současnosti, noří se do temných zákoutí lidské duše, do traumatizujících vzpomínek z dětství, do osamělosti dětí, které se střetávají s absurditou světa dospělých. Jeho pocity v jeho dílech vyjadřují podivuhodné postavičky, které jsou trochu dětmi a trochu zvířátky, většinou mají oči plné slz, jsou zdánlivě bez příčiny. (čtk)
Kanadská skupina Rush, britští rockeři Deep Purple, rapoví Public Enemy a německá syntezátorová skupina Kraftwerk byli poprvé nominováni na uvedení do rokenrolové síně slávy. Vyplývá to z dnešního oznámení nadace spravující síň slávy, která oznámila celkem 15 nominovaných.
Mezi nimi jsou už dříve nominovaní umělci jako Randy Newman, letos zesnulá královna disco Donna Summerová, představitelé blues Albert King a skupina Paul Butterfield Blues Band či britská skupina Procol Harum. Šéf nadace rokenrolové síně slávy Joel Peresman připustil, že letošní nominovaní představují mimořádně různorodou směs žánrů. "Různí lidé mají různé definice rokenrolu, ale ať je jakkoli široká, tak všichni sdílejí lásku k hudbě," řekl Peresman.
Nové členy síně slávy vybere na 600 umělců, hudebních historiků a kritiků. Budou do ní slavnostně uvedeni 18. dubna v Los Angeles.
Jednotliví umělci mohou být do síně navrženi nejdřív 25 let od vydání první nahrávky. Zatímco řada fanoušků byla překvapena tím, že veteráni Rush či Deep Purple v síni slávy dávno nejsou, rapové skupiny N.W.A a Public Enemy byly navrženy hned první rok, kdy to bylo možné.
Na druhou stranu do rokenrolové síně slávy, která má sídlo v americkém Clevelandu nebyly nikdy ani navrženy tak uznávané rockové skupiny jako Dire Straits, The Steve Miller Band, Jethro Tull, Yes, The Moody Blues, Steppenwolf či Emerson, Lake and Palmer. (čtk)
¨Deset procent švédských knihoven nemá v regálech kvůli údajně rasistickému obsahu komiks s Tintinem v Kongu, nebo jeho půjčování omezuje. Podle zpravodajského portálu The Local to vyplývá z průzkumu mezi veřejnými knihovnami, který provedl list Aftonbladet.
Spor ohledně "závadnosti" Tintina vyvolala stockholmská knihovna Kulturhuset, která před týdnem oznámila, že tato kreslená dobrodružství si již nebude možné vypůjčit. Následná vlna odporu, která se přehnala ve švédských médiích, si již po několika hodinách vynutila zrušení zákazu.
"Vyřadili jsme Tintina v Kongu z našeho katalogu především kvůli rasistickým obrázkům," vysvětlila knihovna v Askersund v centrální části země. Knihu si zde nicméně v určitých případech mohou vypůjčit například učitelé. Ostatní knihovny jsou přísnější a komiks vůbec nenabízejí.
Zcela jiný přístup zvolila čtenářská instituce v západošvédském Aamalu, která místo zákazů podporuje debatu. "Myslíme si, že lidé by na tyto knihy měli nahlížet jako na dokument té doby a poučit se tak z historického vývoje. Je to stejný "problém" jako s Pippi (dlouhou punčochou)," řekla knihovnice Annika Anderssonová s odkazem na kritizovaná "rasistická" témata v populární dětské knížce Astrid Lindgrenové. "Uklizení (knížek) nebo jejich cenzura vypadají neuvěřitelně nedemokraticky a ošklivě."
Příběh z Konga má řadu kritiků kvůli pasážím, kde hlavní hrdina poučuje Afričany o Belgii. Britská Komise pro rasovou rovnoprávnost před několika lety uvedla, že komiks obsahuje "odporné rasové předsudky, kde domorodci vypadají jako opice a mluví jako slabomyslní".
Kreslený reportér Tintin, kterého vymyslel Belgičan Georges Remi, cestuje po světě a řeší různé tajuplné záhady. Příběhů, které vycházely od 30. let do začátku 80. let minulého století, se prodalo přes 200 milionů kopií, přeloženy byly do více než 50 jazyků. (čtk)
Divadelním představením nazvaným Meze tolerance zahájí dnes večer novou sezonu divadlo Potrvá. Inscenaci zahraje v Muzeu Stará čistírna v Papírenské ulici v Praze 6. Členové tohoto experimentálního souboru kvůli tomu vyměnili svůj domovský prostor kavárnu Potrvá za ponuré prostředí bývalé čistírny odpadních vod v Bubenči.
Industriální prostor totiž esteticky odpovídá poetice inscenace, s jejím obsahem koresponduje i původní účel budovy. Hlavním tématem Mezí tolerance je totiž rasismus. "Rádi bychom, aby veřejnost nezapomínala na závažný společenský a politický problém, kterým rasismus bezesporu je. Chceme také nabídnout nevšední umělecký zážitek na nevšedním a krásném místě," komentoval tento večer autor a režisér Vojtěch Poláček.
Reprízy projektu se v čistírně odpadních vod uskuteční 10. a 12. října. (čtk)
Do Muzea Podkrkonoší v Trutnově, které bylo kvůli rekonstrukci od začátku dubna uzavřené, mohou od dnešního dne opět chodit návštěvníci. K vidění je výstava děl malíře a grafika Karla Kratochvíla, stálé expozice muzeum otevře v příštím roce. Oznámil to ředitel muzea Vlastimil Málek.
"Podařilo se sanovat krovy napadené dřevomorkou a zesílit nosné trámy v podlahách. Nejviditelnější novou částí je zastřešení prostoru atria," řekl Málek. Stavební práce stály zhruba devět milionů korun a zaplatila je trutnovská radnice. V příštích letech chce muzeum například vyměnit okna, střešní krytinu či vybudovat výtah, který by umožnil bezbariérový přístup.
Výstava tvorby Karla Kratochvíla, která je otevřená do 4. listopadu, se koná u příležitosti 100. výročí narození tohoto autora. Kratochvíl, jenž zemřel v roce 1998, na Trutnovsku žil a z východních Čech čerpal také náměty pro svou tvorbu. Další výstavu muzeum otevře 18. října a potrvá do konce roku 2012. Expozice nazvaná Tajemství a poklady hradu Vízmburku představí návštěvníkům historii hradu.
V listopadu začne výstava fotografií Krkonoš českých a polských autorů. Pracovníci muzea také pracují na přípravách nových stálých expozic, jedna z prvních by měla být věnovaná hradům, zámkům a venkovským usedlostem na Trutnovsku. (čtk)
Ve Spojených státech v těchto dnech vychází kolekce nových překladů některých her Václava Havla. Vydalo ji nakladatelství Theater 61 Press, které je součástí newyorského divadla Untitled Theater #61. Soubor her včetně pěti jevištních ukázek představilo v noci na dnešek SELČ v Českém centru na Manhattanu.
Kolekce her vychází u příležitosti Havlových nedožitých 76. narozenin, které by dramatik a první československý i český prezident oslavil dnes. Tvoří ji texty z různých období autorovy tvorby. Jde o Vyrozumění, Ztížená možnost soustředění, “vaňkovské hry”, Odcházení a Prase. Autorem překladů jsou kanadský překladatel Paul Wilson, vysokoškolský pedagog Štěpán Šimek působící v americkém Portlandu a umělecký ředitel divadla Untitled Theater #61 Edward Einhorn, který mimo jiné v roce 2006 v New Yorku uspořádal festival věnovaný Havlovi.
“Einhorn měl tehdy u příležitosti Havlových sedmdesátin nápad udělat nové překlady jeho her,” řekl Šimek, který přeložil Ztíženou možnost soustředění. Za největší úskalí překládání Havlových dramat označil autorovu hru s řečí a značnou komplikovanost jednotlivých formulací. “Používá také ‘veliká’ slova. Všechno to samozřejmě dělá naschvál, aby jazyk, a hlavně marxisticko-leninistický jazyk kritizoval. Najít nějakou paralelu v angličtině, která je podobně pompézní a překomplikovaná, je docela složité,” podotkl Šimek.
Inspiraci při překládání našel například ve hrách britského dramatika Toma Stopparda či některých amerických absurdních autorů, jako je třeba Edward Albee. “Pomohlo mi i to, že pracuji na univerzitě a hodně pracuji s akademiky a chodím na různé jejich schůze. Oni také rádi používají takovýto pompézní jazyk. Takže jsem si od nich hodně vypůjčil,” dodal překladatel. Einhorn se svěřil, že při překládání hodně zápasil s nesmyslnými slovy, které Havel občas vytváří.
Pomoc nacházel například v knížkách amerického autora literatury pro děti Theodora Seusse Geisela či v hrách Eugena Ioneska, který Havla v začátcích výrazně inspiroval. “Přijde mi zajímavé, jak Havel absurdní Ioneskovo drama aplikuje na tehdejší specifické československé podmínky,” podotkl Einhorn, který festival v roce 2006 uspořádal u příležitosti Havlova delšího pobytu v New Yorku. Bývalý prezident tehdy v americkém městě strávil sedm týdnů na pozvání Kolumbijské univerzity. Naposledy se pak do New Yorku podíval v roce 2010. Tehdy ale jeho pobyt poznamenaly zdravotní problémy. Havel zemřel loni 18. prosince. (čtk)
Pražské Divadlo Semafor dnes bude místem premiéry představení nazvaného Včera večer poštou ranní aneb Dopisy, které vás rozesmějí. Jde o obnovenou inscenaci Jiřího Suchého, v níž předčítá ze své korespondence, kterou kdysi vedl s Janem Werichem, Jiřím Voskovcem, Jiřím Šlitrem, Miroslavem Horníčkem či Milošem Kopeckým a dalšími včetně některých politiků.
"Nebyla to vážná korespondence, ale často velice odlehčená," charakterizoval Suchý tento večer, který doplní projekcemi i písničkami. Budou prý ovšem výhradně o poště, pohlednicích, pošťácích a o známkách. Na scéně budou kromě něj Jitka Molavcová a Olina Patková. Ještě v říjnu připraví Semafor další novinku, nyní s názvem Laura a Oliver: reality show, v níž ústřední dvojici doplní Karolina Gudasová. (čtk)
Autor hudby k filmům o Harrym Potterovi se zúčastní charitativního festivalu Film Music Prague 2012, jehož výtěžek bude věnován na výzkum léčby rakoviny. Britský skladatel Nicholas Hooper, který složil hudbu k pátému a šestému dílu příběhů o čarodějnickém učni, tak doplní Gabriela Yareda a Ilana Eshkeriho na seznamu hostů této přehlídky. ČTK to dnes oznámil prezident občanského sdružení For Help Nikola Bojčev.
"Nicholas Hooper potvrdil účast na chystaném benefičním festivalu Film Music Prague 2012, který se v české metropoli uskuteční od 16. do 18. listopadu. Fanoušci budou mít možnost potkat ho osobně na chystané panelové diskusi v sobotu 17. listopadu," uvedl Bojčev. Skladatel podle něj však především vystoupí s krátkým komentářem při závěrečném festivalovém koncertu Concert for Help v neděli 18. listopadu, na němž zazní tři jeho skladby z pátého potterovského filmu.
Hooper patří mezi britské skladatele, kteří tvoří hudbu hlavně k televizním filmům a seriálům. Dlouho spolupracuje s režisérem Davidem Yatesem, který ho přivedl do světa Harryho Pottera. Hooper získal za hudbu k filmu Harry Potter a Fénixův řád uznání kritiky. Získal nominaci na World Soundtrack Award v kategorii Objev roku - Fénixův řád byl totiž jeho celovečerním debutem. Hudba ke snímku Harry Potter a Princ dvojí krve byla nominována na cenu Grammy.
"Hooper nebude jediným exkluzivním hostem festivalu Film Music Prague. Na seznamu jsou další zvučná jména - Gabriel Yared (Oscar za hudbu k filmu Anglický pacient) a Ilan Eshkeri (Hvězdný prach, Kick-Ass). Festival nabídne v pátek 16. listopadu i netradiční filmový ples Dance for Help za účasti českých skladatelů Petra Hapky (Panna a netvor), Varhana Orchestroviče Bauera (Goyovy přízraky), Jana Jiráska (Kytice, Bathory) a Aleše Březiny (Kráska v nesnázích)," dodal Bojčev. Vůbec poprvé se v České republice představí show Disney in Concert: Kouzelná hudba Walta Disneyho.
O zábavu pro malé i velké se postarají Filharmonici města Prahy a Pražský filharmonický sbor. Koncerty povede britský dirigent Nic Raine. Podrobnosti o festivalu naleznou zájemci na adrese www.FilmMusicPrague.com. (čtk)
Do Prahy poprvé zavítá americká šansoniérka Chrysta Bellová. Na koncertu v pražském kině Aero 10. října představí mimo jiné své debutové album This Train, které produkoval slavný režisér David Lynch. Posluchači se s Bellovou mohou setkat i v rámci podvečerního workshopu, po koncertu bude následovat projekce Lynchova filmu Zběsilost v srdci. Informovala o tom Radka Urbancová.
Bellová zaujala Lynche už na konci 90. let, kdy natočili první skladbu Right Down to You. Později si zazpívala na soundtracku k jeho snímku Inland Empire. Na společné album si ale museli počkat 14 let, vznikalo postupně a vyvíjelo se tak, jako životní zkušenosti zpěvačky. Bellová svou kariéru v posledních letech spojila se skupinou Black Book Angel, která ji v Praze doprovodí. Letos na podzim chystají první společné album.
Deska This Train je podle pořadatelů "vybroušený klenot", který přenáší magickou atmosféru Lynchových filmů do smutných písní s nádechem šansonu. "Chrysta Bell vypadá jako sen a Chrysta Bell zpívá jako sen. A je to sen, který se má naplnit," prohlásil Lynch o zpěvačce.
Na jejich společnou práci se budou mít posluchači možnost zeptat na workshopu. O tvorbě hudebních videí pak promluví kytarista a režisér Dutch Rall, který je autorem klipů k jejím písním. (čtk)
Vedení pražského Obecního domu ukončilo 22 nevýhodných smluv za IT služby, účetnictví nebo ekonomické a právní poradenství, další dvě smlouvy skončí ke konci roku. Propustilo také osm zaměstnanců. Zadlužená společnost, jejímž stoprocentním akcionářem je Praha, tak od příštího roku ušetří na ročních nákladech 15 milionů korun, řekl dnes na dotaz šéf Obecního domu Vlastimil Ježek. Obecní dům se v posledních čtyřech letech ocitl v mnohamilionové ztrátě.
Za letošní rok bude podle Ježka účetní ztráta činit zhruba sedm milionů korun. "V příštím roce bychom se konečně mohli dostat do černých čísel," uvedl. Akciová společnost loni hospodařila se ztrátou 16,2 milionu korun, rok předtím prodělala téměř 21 milionů.
V prosinci loňského roku obměnila pražská rada členy dozorčí rady Obecního domu. Ti pak v březnu odvolali všechny členy představenstva a zvolili nové. Do čela pak dosadili bývalého ředitele Národní knihovny Ježka, který se později stal také šéfem celé společnosti.
Nové vedení odhalilo nesrovnalosti v hospodaření společnosti a také rozmařilost, s jakou byla v minulosti vedena. Z inventur mimo jiné vyplynulo, že předchozí vedení na náklady společnosti neoprávněně nakupovalo věci za stovky tisíc korun. Výsledky šetření budou známy zhruba za měsíc. Trestní odpovědnost podle Ježka ponesou někdejší šéfové správních orgánů společnosti. Ti už dřív pochybení opakovaně odmítli.
Akciová společnost Obecní dům vznikla v červnu 2002. Spravuje historický Obecní dům a pořádá kulturní a vzdělávací akce. Prostory pronajímá i pro soukromé akce. (čtk)
Českou filharmonii a jejího nového šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka čeká v sobotu první zahraniční koncert v nové sezoně. Představí se v rámci 48. ročníku Bratislavských hudebních slavností, informovala dnes Petra Zindulková z ČF.
V koncertní síni Slovenské filharmonie zazní téměř totožný program jako na čtvrtečním pražském zahajovacím koncertu - symfonická věta Vox Clamantis Petra Ebena, Beethovenova Symfonie č. 5 zvaná Osudová a Sinfonietta Leoše Janáčka.
"Označil bych to za příjemnou náhodu. Termínová shoda slovenského festivalu s mým nástupem k České filharmonii nahrála až symbolickému začátku naší společné spolupráce. Půjde o můj první zahraniční zájezd s filharmoniky, a to, že povede k posluchačům, kteří mají k české hudbě nejblíže, je skvělým bonusem," řekl Bělohlávek, který v Praze na zahajovacím koncertu sklidil velký úspěch.
ČF má zájezdy naplánované až do roku 2015. Sází především na atraktivitu nové značky - Česká filharmonie a český šéfdirigent. Do tří let by měla zavítat například do Velké Británie, Jižní Ameriky, Japonska i Spojených arabských emirátů. Filharmonici by se měli vrátit i na evropské letní hudební festivaly, kterých se v minulosti mnoho neúčastnili.
Šestašedesátiletý Bělohlávek chce v čele orchestru posilovat vědomí jedinečnosti české hudební kultury a českou hudbu prosazovat v cizině, stejně jako u londýnského Symfonického orchestru BBC, kde působil v předchozích šesti letech. (čtk)
Slováckému divadlu v Uherském Hradišti chybí v rozpočtu na příští rok šest milionů. Ministerstvo financí totiž jako součást změn při novém rozpočtovém určení daní zrušilo některým městům poskytované dotace na kulturní instituce. Uherskohradišťská radnice, která je zřizovatelem divadla, chybějící peníze nemá.
Kvůli ztrátě dotace na divadlo a na knihovnu při změnách rozdělování daní přijde asi o 12 milionů Kč. Ředitel divadla Igor Stránský městu vzkázal, že za těchto podmínek hrozí scéně uzavření. "Musel bych propustit třetinu zaměstnanců. To by byl konec divadla," řekl Stránský. V rozpočtové vizi na příští rok městu navrhuje ukončení činnosti uherskohradišťské scény k 30. červnu 2013.
"Nevidím jinou možnost. Když bych musel propouštět, položí se mi celý repertoár. Začneme zkoušet nové věci v omezených podmínkách, lidé mi začnou odcházet a do dvou, tří let by byl stejně konec divadla. Radši odejít a spadnout z vrcholu hned a se slávou, než postupně hasnout jako nějaká hřbitovní svíčka," dodal Stránský.
Divadlo letos hospodaří s rozpočtem 39 milionů korun. Necelých 24 milionů Kč tvoří příspěvek ministerstva financí a města, asi 13,5 milionu si divadlo samo vydělá, zbytek jsou dotace. Podle Stránského je divadlo schopno získat asi milion korun. Při roční návštěvnosti přes 90 tisíc diváků by zdražením jednoho lístku o desetikorunu získalo přes 900 tisíc korun, zbytek by podle ředitele ušetřilo na provozních výdajích, například levnější scénografií.
"Zbylých pět milionů ale musíme někde sehnat. Věřím, že se to povede," doplnil Stránský. Představitelé města si zánik divadla představit neumějí. "Máme kulturu na takové úrovni, že plníme funkci okresní, krajskou a možná i dál. Ani jsme nepomysleli na to, že bychom divadlo nechali kleknout," uvedl starosta Květoslav Tichavský. Podle místostarosty Evžena Uhera město hodlá s žádostí o pomoc oslovit ministerstvo kultury, po volbách krajský úřad a také okolní obce, jejichž obyvatelé do divadla jezdí.
Podle Stránského je totiž jen 30 procent diváků z Uherského Hradiště, zbytek pak z širokého okolí. Podle Uhera byla dosavadní podpora poskytovaná ze státního rozpočtu nesystémová, neboť se netýkala všech divadel v České republice. Na nízkou podporu regionálních divadel ze strany státu a krajů upozorňuje kampaň Pomozte svému divadlu, kterou jen v Uherském Hradišti podepsalo za dva týdny 3300 lidí. Podle Stránského je třeba do budoucna řešit financování divadel systémově. "Moje vize je rozložit funkce zřizovatele divadla mezi město a kraj, kteří by se podíleli na příspěvku pro Slovácké divadlo 50 procenty," uzavřel Stránský. (čtk)
Tradiční přehlídku amatérského divadla v pražském Činoherním klubu zahájí v říjnu tři představení, v nichž dostane prostor tanec, loutkové divadlo i činohra. Prvním představením sezony bude 7. října vystoupení Tanečního a pohybového studia Magdaléna z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Další neděle budou patřit pražskému souboru Tate Iyumni a jeho loutkovým inscenacím Neverending a Krvavé koleno a souboru Tyan z Plzně.
Studio Magdaléna pod vedením Ludmily Rellichové je zaměřeno na pedagogickou a uměleckou práci v oblasti taneční a dramatické výchovy pro děti a s dětmi od čtyř let. Zabývá se scénickým tancem, pohybovým divadlem i pantomimou, přičemž taneční studio navštěvuje v současné době 170 žáků. Pět choreografií, které představí v Praze, spojuje pod názvem Labyrint téma dívky a ženy: její pocity, touhy, strach, lásku i nenávist, dozrávání, bezbrannost, odhodlání a sílu.
Soubor Tate Iyumni představil předloni inscenaci Krvavé koleno na přehlídkách Loutkářská Chrudim a Jiráskův Hronov. Publikum jí nadšeně aplaudovalo a ocenilo výborný autorský text, výtvarné sdělení, preciznost provedení a nasazení herců.
Soubor Tyan z Plzně zahraje v Činoherním klubu v neděli 21. října inscenaci Komediant boží. Hra vznikla na motivy Daria Fo, Nikose Kazantzakise a legend, přičemž myšlenka na ni se zrodila v rámci festivalu Peaceland na "radarové" kótě v Brdech. Dva herci (Roman Černík, Peter Brůček) rozdílného temperamentu a naturelu se rozhodli vyprávět příběh Františka z Assisi. Vycházejí volně z textu Daria Fo. Přijíždějí jako komedianti, kteří postaví z dřevěné káry scénu a začnou hrát.
Přehlídka nazvaná Činoherní klub uvádí je příležitostí pro amatérské divadelní soubory představit své úspěšné projekty na profesionální scéně - a navíc v Praze. Koná se za finanční podpory ministerstva kultury. (čtk)
Americká popová zpěvačka Lady Gaga dostane mírovou cenu Johna Lennona. Již dříve byli oznámeni další čtyři držitelé ceny LennonOno, která se uděluje každé dva roky. Dostali ji vězněné punkerky z ruské skupiny Pussy Riot, Američanka Rachel Corrieová, kterou bagr izraelské armády v roce 2003 zabil, když bránila demolici palestinského domu v pásmu Gazy, nedávno zesnulý britský publicista Christopher Hitchens, který ve svých brilantních esejích mezi jiným kritizoval vliv organizovaného náboženství, a publicista John Perkins, autor bestselleru Confessions of an Economic Hitman o údajně negativním vlivu západních korporací na třetí svět.
Lady Gaga dostane cenu za podporu rovnoprávnosti homosexuálů, lesbiček a transsexuálů. "Je nejen umělkyní, ale také aktivistkou, která využívá svého umění k tomu, aby svět lépe komunikoval ... její album Born This Way výrazně změnilo duševní mapu světa," uvedla Yoko Ono v prohlášení. Lady Gaga převezme cenu v Reykjavíku na Islandu 9. října, tedy v den Lennonových narozenin. Částku spojenou s oceněním dá nadaci Eltona Johna pro výzkum AIDS. (ČTK)
Hlavní ocenění festivalu ...příští vlna/next wave... dostal v pátek večer v Praze za dlouholetou umělecky vyhraněnou a přitom civilní dokumentaci českého kulturního okraje a undergroundu fotograf Bohdan Holomíček. Byl však pracovně zaneprázdněn, a tak přítomným v hledišti Divadla Na zábradlí namluvil zdravici.
Poctu s názvem Živoucí poklad obdržel za práci před listopadem 1989, kdy osobně riskoval, i za tu současnou; často zachycuje osobnosti žijící a tvořící na okraji. Holomíček se narodil v ukrajinské Volyni, v roce 1947 se rodiče přestěhovali do Mladých Buků v Krkonoších, nyní žije v Janských Lázních. V 70. letech se seznámil s Václavem Havlem a často zajížděl na blízký Hrádeček. Objektivem zachycoval setkání přátel i zakázaných spisovatelů, divadelní akce a koncerty skupiny The Plastic People of the Universe. Výhradně fotografií se živí od devadesátých let. Dlouhodobě se věnuje divadelní fotografii.
Přehlídka vyslovila pocty i dalším osobnostem, projektům, objevům a činům v nezávislém a alternativním divadle. Projekt roku má název Rozeznění - Lidice 2012 a poděkování patří Vilému a Lence Faltýnkovým a jejich týmu. Osobností roku je skladatel, klavírista, libretista a pedagog Miloš Orson Štědroň za svou tvorbu pro divadlo. Letos završil triádu kabaretů, které věnoval významným českým umělcům. Po Kabaretu Blatný v Divadle Komedie a Kabaretu Hašek v A Studiu Rubín vznikl ve stejném prostoru i kabaret Tony D. věnovaný Antonínu Dvořákovi. Připravuje projekt o Josefu Gočárovi.
Autory Producentského počinu roku jsou Jiří Sulženko a David Kašpar, zakladatelé festivalu Street for Art,který se odehrává se od roku 2008 na pražském Jižním Městě a reflektuje prostředí tohoto sídliště. Objevem roku je herečka a zpěvačka Jana Kozubková za nasazení, ochotu a schopnost propojovat nezávislé hudební a divadelní projekty a zachovávat si v nich osobnostní a výrazovou originalitu, provokativnost a bezprostřednost.
Za Publikační čin roku byl veřejně poctěn Petr Váša za knihu a DVD Fyzické básnictví přibližující a rekapitulující vznik a existenci směru performativní tvorby, který sám začátkem 90. let vytvořil a nadále ve svém díle i výukovém procesu rozvíjí. (ČTK)
Nejnákladnější turné v kariéře třiasedmdesátiletého zpěváka Karla Gotta začalo v pátek v Táboře. Techniku na jih Čech ve čtvrtek přivezlo pět kamionů. Nejúspěšnější český zpěvák všech dob spolu se svými hosty vystupují na hydraulické scéně se speciálním molem před velkoplošnými obrazovkami. Speciální je také repertoár, jenž začíná písní Dlouho hrát budem vám.
Posluchači v dalších 15 českých a slovenských městech se mohou těšit i na písně, které živě na koncertech nikdy nezpíval. Turné vyvrcholí v prosinci v Praze. V Táboře zazněly i písně z loni vydaného alba Sentiment a došlo také na novinky z právě vydaného alba Dotek lásky, kterým chce Gott navázat na úspěch alb Romantika a Hrátky s láskou. Na turné Gotta provázejí Monika Absolonová, Gabriela Gunčíková, Dasha a Boom!Band Jiřího Dvořáka.
Gottova hudební kariéra trvá už přes půl století. Celosvětově se s jeho písněmi prodalo přes 50 milionů desek, jen v německy mluvících zemích se jich prodalo 23 milionů. (ČTK)
Stádo ovcí přerušilo v sobotu ráno dopravu na Vinohradské třídě v Praze. Ovečky se vydaly od Riegrových sadů Blanickou ulicí směrem na živou dopravní tepnu, kterou přešly a vzbudily mimořádnou pozornost kolemjdoucích. Jejich cestu řídila režisérka Jitka Němcová, která tak předem natočila závěrečnou scénu svého dokumentu o skladatelce, zpěvačce a textařce Zuzaně Michnové.
Má název Jsem slavná, tak akorát a v kinech se objeví příští rok v březnu. Dvě desítky ovcí přijely na natáčení až od Klatov i s "asistentem režie", jímž byl v tomto případě ovčácký pes Dany, kterého majitel mistrně ovládal na dálku píšťalkou. Atmosféru na Vinohradech dokreslilo nízko stojící podzimní slunce na bezmračné obloze, k náladě přispěl kouřostroj. Především lidé, kteří tou dobou vstávali, nevěřili svým očím, když přímo pod jejich okny prošlo stádo ovcí.
"Luis Buñuel použil bílé ovečky začátkem 60. let ve svém Andělu zkázy. A pod stejným názvem se vžila i píseň Zuzany Michnové S Luisem, kterou tomuto režisérovi věnovala," řekla Němcová. Kdysi také chodívala na Strahov a poslouchala Marsyas. "V té blbé době nám to hodně pomáhalo," dodala. (ČTK)
Mezinárodní jazzový festival Jazz Goes to Town, který se v Hradci Králové uskuteční od 15. do 20. října, nabídne milovníkům jazzu deset koncertů. Program vyvrcholí sobotním koncertem, na kterém vystoupí například slavné uskupení World Saxophone Quartet.
Program festivalu začne v pondělí 15. října v sále Divadla Drak vystoupením mezinárodního jazzového uskupení saxofonisty Luboše Soukupa. "Prostory hlavní scény Divadla Drak a klubu Springfield budou patřit koncertům až do čtvrtka, následovat budou páteční a sobotní koncerty v Kongresovém centru Aldis," uvedl ředitel festivalu Brunner.
V pátek v Aldisu vystoupí nový projekt nazvaný Miroslav Hloucal Quartet a poté Niccolo' Faraci Quartet z Itálie. Na sobotním hlavním festivalovém koncertu vystoupí zpěvačka Sisa Fehérová za doprovodu formace Collaboration. Na koncertu vystoupí také švýcarská kapela Keller´s 10, hudebník Terry Bozzio, který spolupracoval s Frankem Zappou, či norské Helge Lien Trio. Na závěr koncertu i festivalu vystoupí nejslavnější světové saxofonové uskupení World Saxophone Quartet. "Závěr festivalu tedy patří excelentní performanci, ve které budou improvizované pasáže střídány pasážemi přesně danými. Tématem bude dílo Jimiho Hendrixe, někdy jenom text, někdy zaranžovaný motiv, ale jindy ho budete v muzice hledat," uvedl Brunner. (ČTK)
Ve věku 87 let zemřel v pátek francouzský filmový režisér Claude Pinoteau, který ve svých snímcích režíroval hvězdu 50. až 80. let Lina Venturu a objevil i takové hvězdy jako Isabelle Adjaniová a Sophie Marceauová. Oznámila to jeho agentka, podle níž Pinoteau zemřel v Neuilly-sur-Seine u Paříže.
Pinoteau začínal u filmu v roce 1939. Psal scénáře, dialogy, byl producentem a asistoval režisérům jako Jean Cocteau, Henri Verneuil a Claude Lelouch. Jeho oblíbenými tématy byly detektivky a filmy o dospívání. Jako režisér debutoval v roce 1972 snímkem Mlčenlivý s Linem Venturou, se kterým o dva roky později opět spolupracoval na snímku Facka. V tomto filmu hrála i Annie Girardotová a svůj debut v něm absolvovala Isabelle Adjaniová.
V roce 1980 se v jeho snímku Večírek poprvé představila Sophie Marceauová. Film měl takový úspěch, že v roce 1982 natočil Pinoteau jeho pokračování. Marceauovou opět režíroval v roce 1987 ve snímku Studentka. (ČTK)
Čeští divadelníci neztratili se slovenskými kolegy během uplynulých dvaceti let kontakt. Svědčí o tom tradiční vzájemná účast na festivalech, hostování slovenských herců i režisérů na českých jevištích, reciproční výměny a v neposlední řadě působení slovenských umělců v českých divadlech.
V hereckém souboru Divadla v Dlouhé jsou čtyři herci pocházející ze Slovenska. V Praze studovali na Divadelní fakultě, kde se tři z nich setkali v ročníku režiséra Jana Borny. S ním pak odešli do tehdy nového Dejvického divadla a v roce 1996 ho následovali do Dlouhé. Martin Veliký, Peter Varga, Martin Matejka a Magdalena Zimová si tu po studiích vytvořili profesní i osobní zázemí a nic nezměnilo ani rozdělení státu.
Hrají česky, ale kromě toho od roku 2004 uvádějí v divadelní kavárně drobné scénické útvary ve slovenštině, a seznamují tak diváky se zajímavými osobnostmi slovenské literatury a dramatu. Dlouho trvala spolupráce české a slovenské první scény. Vzájemně se navštěvovaly s ukázkami nejnovějších inscenací. "Právě letos, kdy si připomínáme 20 let od rozdělení federace, však vzhledem k nedostatku financí reciproční návštěvy nebudou," řekl mluvčí činohry pražského Národního divadla Tomáš Staněk.
Slovenský režisér Martin Čičvák připravil v pražském Činoherním klubu od roku 2000 třináct inscenací, jednu v koprodukci s bratislavským Divadlem Aréna. S jeho šéfem Jurajem Kukurou nastudoval inscenaci hry Kukura, v níž známý herec ztvárnil sám sebe, a byl za to nominován na českou cenu Thálie. Není však jediným Slovákem, který hostuje v českých divadlech. Pražské Studio Dva využívá Maroše Kramára, v koprodukci s bratislavským Studiem L+S uvádí Milana Kňažka a Milana Lasicu ve hře Na fašírky mi nesiahaj; Lasica hraje i ve hře Půldruhé hodiny zpoždění s Danielou Kolářovou.
Dodo Gombár zase uměleckým šéfem Švandova divadla. Podobně i Národní divadlo v Brně spolupracovalo v roce 2009 se slovenským režisérem a hercem Emilem Horváthem, který připravil komedii Neila Simona Zlatí chlapci. Letos uvedl v pražském Divadle pod Palmovkou inscenaci slavného dramatu Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha. Martin Huba je zase spjat s Pražskými shakespearovskými slavnostmi a hostuje v Divadle v Řeznické. Nastudoval zde inscenaci hry Po zkoušce, v níž hraje spolu s Lucií Štěpánkovou a Ilonou Svodovou.
Marián Labuda před lety účinkoval v Divadle na Vinohradech ve hře Krejčovský salon. Hrál na jevišti Činoherního klubu, kde nastudoval úlohu Šabelského v Čechovově Ivanovovi, a hrál i v Kohoutově hře Erós v brněnském Národním divadle. "Na Slovensku jsem z těch nabídek překvapený, ale v Čechách je očekávám," řekl Labuda. Poté, co svým vozem před lety na brněnské dálnici smrtelně zranil ve vánici dvě ženy stojící u středových svodidel a dostal podmínku, však nechce už na hostování za Brno dojíždět. Tradici má i festival slovenských divadel, který letos na jaře už posedmnácté uspořádalo pražské Divadlo Bez zábradlí. Jeho partnery byli Kamila Magálová a Ladislav Chudík. (čtk)
Premiéra inscenace Církev v provedení divadla Orlík a v režii dramaturga Jana Horáka a Michala Pěchoučka otevře dnes večer v bývalém kině Veletrhy v suterénu Národní galerie nový divadelní prostor Studio hrdinů. Inscenace vznikla ve spolupráci s festivalem ...příští vlna/next wave....
Horák chce na tomto jevišti uvést i několik představení z repertoáru zaniklého Pražského komorního divadla Dušana Davida Pařízka. Například inscenaci Kathariny Schmittové Sam s Karlem Rodenem v titulní roli. Obnovenou premiéru bude mít 22. října. O den dříve bude mít obnovenou premiéru inscenace hry Dey Loherové Země beze slov. Hra Církev pochází z pera Louise-Ferdinanda Célina.
Autor v ní tepe meziválečnou společnost, svět je pro něj panoptikem odsouzeným k záhubě. Hrdinu příběhu symbolicky představuje doktor procházející světem, který nelze vyléčit. Toho ztvárnil Karel Dobrý. V inscenaci, v níž však původní předloha tvoří jen necelou polovinu, hrají dále Gabriela Míčová, Marie Švestková a Petra Lustigová. Scénář napsal Horák, který je uměleckým šéfem nového divadelního prostoru, s Annou Kareninovou.
Divadlo Orlík má zatím zažádáno o granty, podle Horáka by mělo být repertoárovou scénou se stálým finančním zabezpečením. Otázkou je, zda se to podaří. Národní galerii zatím platí jen za energie. (čtk)
Na divadelní scénu se dnes večer vrátí básně Václava Hraběte, jednoho z představitelů české beat generation. Inscenaci Hledám tě v tomto městě pojmenované podle jedné z jeho nejznámějších básní, uvede v premiéře Divadlo v Celetné. Texty, které se v 60. letech po tragické Hrabětově smrti v pouhých 24 letech staly pro mladé lidi kultovními, zazní v přednesu Jana Potměšila.
Básně Václava Hraběte k sobě připoutaly čtenáře téměř okamžitě. Uměl vystihnout jejich pocity a atmosféru doby, z jeho slov zněla upřímnost, vnitřní čistota, láska a touha po svobodě. Přesto za svůj život nespatřil vydanou knihu svých veršů. Šířily se v opisech: z nich vznikly edice Stop time (1969), Blues v modré a bílé (1977), které sice vyšly na dnešní dobu v obrovských nákladech, přesto byly brzy nedostupné a čtenáři si je ručně či na psacích strojích opisovali.
Kompletní vydání veršů Blues pro bláznivou holku vyšlo až počátkem 90. let. Hrabětova poezie ale byla důležitá i pro generaci 70. a 80. let, kdy dostávala svou jevištní a hudební podobu zejména díky Miroslavu Kováříkovi a Vladimíru Mišíkovi. Každá generace si k Václavu Hraběti nachází svou vlastní cestu, hledá v něm sobě blízké a srozumitelné významy. Zda si k němu cestu najdou i dnešní mladí čtenáři, ukáže třeba i nová scénická podoba jeho veršů.
Knižně Hrabětovy básně vyšly naposledy v roce 1999 v nakladatelství Labyrint - v jednom svazku poezie pod názvem Blues, v druhém jediná autorova dochovaná próza Horečka. Letos, kdy od napsání novely uplynulo 50 let, vyšla ve třetím vydání. Nová inscenace pro Divadlo v Celetné je návratem tvůrčího týmu k představení, které se hrálo před deseti lety ve Viole. V režii Ireny Žantovské Jana Potměšila hudebně doprovází Karel Růžička. (čtk)
Uzávěrka anonymní dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka se blíží - zájemci do ní musí poslat své dramatické texty do 30. listopadu, oznámila agentura Aura-pont. Podle statutu se soutěže může zúčastnit kterýkoli autor píšící česky nebo slovensky s původní divadelní hrou, která dosud nebyla uvedena ani zveřejněna a nebude uvedena či zveřejněna do vyhlášení výsledků v březnu 2013.
Nadační fond Cen Alfréda Radoka vyhlásil tuto akci už pojedenadvacáté. Podmínky soutěže spolu s přihláškou jsou k dispozici na webových stránkách soutěže. Jména deseti finalistů tam budou oznámena v únoru 2012. Cílem dramatické soutěže je napomáhat vzniku nových divadelních textů. Finálové hry v letošním roce získají možnost prezentace a různých forem realizace. Poosmé se jedním z partnerů stává Český rozhlas 3 - Vltava, který si z účastnických textů vybírá zajímavé tituly k inscenování a vysílání.
V dramatické soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2011, jejíž výsledky byly vyhlášeny letos v únoru, usilovalo o prvenství 64 textů šesti desítek autorů. Vítězem se stala hra Jana Kratochvíla s názvem Vladimirova děvka. Další dvě místa obsadili autoři Nenad Djapič (Vídeňský hřích) a Iva Procházková (Brutto). (čtk)
Hlavní cenu letošního 40. ročníku mezinárodního festivalu amatérských filmů o umění Arsfilm získal snímek německého autora Maxmiliana Zwienera Rosalie. Kromě zmíněného hlavního ocenění, Ceny města Kroměříže - Zlatého kroměřížského tolaru, porota rozdala dalších 14 cen a tři čestná uznání. Na přehlídce, která začala v pátek, se představily tři desítky filmů z pěti evropských zemí.
"Dneska je to tak, že amatéři mají v rukou technické prostředky, které jsou skoro rovné profesionálním. Ale měli by do toho dát ducha a invenci, a to se stává velkým problémem. S jen technicky dobře udělaným snímkem totiž nemáte šanci uspět. Konkurence je natolik široká, že to prostě neprojde. Musíte do toho dát nějakou myšlenku, nějaký nápad, něco nového, nebo to udělat jinak než ostatní. Pak máte šanci, že film bude úspěšný," řekl zakladatel a hlavní organizátor festivalu Ladislav Františ.
Letošního ročníku se kromě českých a německých autorů zúčastnili i tvůrci z Anglie, Slovenska a Estonska. Celkem porota posuzovala 27 snímků, loni jich bylo 45. Podle Františe je pokles filmů přirozený. "Nic mimořádného v tom nevidím. Příští rok bude třeba zase 50 filmů. Soutěž je totiž specifická, těchto filmů se dělá méně než reportáží a dokumentů. Ne všichni autoři se totiž na tvorbu o umění zaměřují," přiblížil Františ. Letošní filmy byly podle něj na velmi dobré úrovni po stránce technické i obsahové.
Snímky soutěžily ve třech kategoriích - filmy o umění, animované snímky, experimentální tvorba a videoart. Druhé místo a Stříbrný kroměřížský tolar získal film Křížová cesta Petra Barana z Brna. Vítězové jednotlivých kategorií si pak odnesli Bronzové kroměřížské tolary. V kategorii film o umění jej získal snímek Šupák Vladislava Františe z Kroměříže a mezi animovanou tvorbou porotu nejvíce oslovil film Bohumila Kheila z Prahy Trochu o vejcích, sochách a rokenrolu.
V kategorii videoart a experimentální snímky zvítězila Pomsta dalšího Pražana Igora Goryunova. Přehlídka se od roku 1994 koná pod záštitou světové organizace filmových amatérů UNICA. Během uplynulých let v soutěži uvedla asi 1200 snímků, z nich třetinu ze zahraničí. Soutěž navazuje na další kroměřížskou kulturní akci, kterou byl druhý ročník multioborového festivalu Arte-Diem určeného učitelům, žákům a studentům základních a středních škol. Jeho cílem je napomoci výchově k umění a využívání filmu a multimediálních prostředků při vzdělávání. (čtk)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist