On-line reportáž
Vandal poničil v prestižní londýnské galerii Tate Modern obraz amerického moderního malíře lotyšského původu Marka Rothka. Galerie v prohlášení uvedla, že návštěvník na jeden ze skupiny umělcových obrazů zvané Seagram štětcem přimaloval malou černou plochu. Policie případ vyšetřuje.
Rothko, který zemřel v roce 1970, proslul rozměrnými abstraktními obrazy, které se vyznačují velkými barevnými plochami. Sérii Seagram vytvořil v 50. letech na zakázku pro nový newyorský restaurant The Four Seasons. Na fotografii, která se objevila na sociální síti Twitter, bylo podle serveru BBC a agentury AP vidět několik slov včetně jména Vladimir načmáraných v rohu poškozeného obrazu.
Tate Modern ročně přivítá pět milionů návštěvníků. Po incidentu byla krátce uzavřena. Díla abstraktního expresionisty lotyšského původu Rothka se v současnosti prodávají za desítky milionů dolarů. (ČTK)
Za rekordně krátkou dobu se prodaly vstupenky na rockový festival v anglickém Glastonbury, který bude příští rok v červnu. Lístky na jeden z nejznámějších festivalů pod širým nebem šly do online prodeje v neděli ráno v devět hodin britského času a byly pryč za hodinu a 40 minut, přestože ještě nebylo oznámeno, kdo bude v Glastonbury vystupovat.
Podle organizátorů, Michaela Eavise a jeho dcery Emily, jde o dosavadní rekord. Tisíce lidí se snažily připojit na webové stránky festivalu, ale kvůli návalu zájemců se to mnohým nepodařilo. Přitom kupci se museli již v září registrovat a zaplatit zálohu 50 liber. Poptávka prostě převýšila poptávku, uvedli dnes organizátoři.
Lístky stojí 205 liber plus 11 liber za rezervaci a poštovné (celkem 6650 korun). Odřeknuté vstupenky půjdou do prodeje v dubnu. Organizátoři festivalu na farmě u Glastonbury v západoanglickém hrabství Somerset teprve oznámí, kdo na řadě festivalových scén vystoupí. Letos kvůli olympiádě festival nebyl, loni patřily k hlavním atrakcím irští rockeři U2, americká zpěvačka Beyoncé a britští Coldplay. (ČTK)
V kulisách rafinerie Paramo proběhlo v neděli atypické divadelní představení. Scénický dokument Miroslava Bambuška s názvem Cesty energie: Světlo z Haliče o prvním nalezišti ropy v Evropě je zavedl do dob rakousko-uherské monarchie. Kromě těžby ropy mapoval také první pokusy o její zpracování a využití.
Čtyři civilně oblečení herci vystupovali v jedné ze skladovacích hal podniku. Rozestavěné lavičky pro diváky oddělovala od dalších prostor řada plechových sudů. Představení mělo formu přednášky, čtyři předčítající seděli vedle sebe za dlouhým stolem, jejich místy dramatické proslovy provázela projekce fotografií a historických dokumentů či novin na promítací plátno umístěné za nimi. Účinek hry zvyšovala hudba Vladimíra Franze, kterou autor hrál osobně na klavír a na klávesy, případně bubnoval na sudy.
Po skončení představení mohli ještě diváci pobesedovat s ředitelem Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně Stanislavem Benadou. Hra je zakončením čtyřletého projektu Cesty energie, ropě předcházelo uhlí, voda a uran. "Hra je půdorysem pro celovečerní inscenaci, kterou chystáme na příští rok," řekl dramaturg Ewan McLaren. Hrát by se měla opět v místě spojeném s energetikou. (ČTK)
Hlavní cenu Mezinárodního festivalu studentských filmů Písek 2012 získal v neděli polský snímek Normální lidé. Příběh Daniela, který byl právě propuštěn z vězení a snaží se začít nový život, režíroval Piotr Zlotorowicz. Porota ve finále soutěže hodnotila 43 filmů z více než dvou desítek zemí. Zatímco v minulém ročníku přehlídky uspěli především mladí čeští tvůrci, tentokrát se výrazněji prosadili nadějní filmaři ze zahraničních škol.
Hlavní Cenu Václava Kršky dotuje písecká radnice 50 000 korunami. Cenu za nejlepší hraný film získal jihokorejský režisér Kwak Či-hje za snímek Odpor bez násilí: aneb jak umlčet svou ženu, aniž bychom jí ublížili. Nejlepším dokumentem přehlídky se stal polský film o chápání smrti v dnešní době Navždy mladý, který režíroval Robin Lipo. Cenu za nejlepší animovaný film obdržel český titul Zapomnění od Vítězslava Ureše.
"Jsem spokojená, protože návštěvnost byla veliká. Přijela spousta zahraničních tvůrců, což nás vždycky moc těší," řekla ČTK ředitelka festivalu Vladana Terčová. Podle jejího prvního odhadu přilákal letošní festival asi nejvíc diváků ze všech ročníků. Podle ředitelky byl zájem o projekce i o doprovodný festivalový program s besedami, workshopy, koncerty a výstavami. (ČTK)
gendární italský filmový skladatel Ennio Morricone se opět vrací do hostivařských studií v Praze, tentokrát poprvé s uznávaným italským režisérem Giuseppem Tornatorem. S Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO) budou ode dneška do čtvrtka natáčet hudbu připravovanému Tornatoreho filmu The Best Offer. ČTK o tom dnes informoval mluvčí orchestru Otakar Svoboda.
Snímek The Best Offer, v němž se představí například Geoffrey Rush, Jim Sturgess a Sylvia Hoeksová, bude mít premiéru příští rok. Asi nejznámějším filmem režiséra Tornatoreho je Bio Ráj z roku 1989, za něhož získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Slavný Morricone si pražská studia oblíbil, natáčel zde již několikrát, naposledy letos v červnu hudbu pro druhou sérii italského televizního seriálu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho. Loni v červenci se poprvé v Obecním domě představil i jako dirigent v rámci letního festivalu Prague Proms. (ČTK)
Na Malé scéně Východočeského divadla v Pardubicích v neděli diváci poprvé viděli pohádkovou komedii Perný pernštejnský den. Autorka Tereza Karpianusová se ujala i jejího nastudování. Hra volně inspirovaná historií je určena především pro dětské publikum.
Hra vznikla přímo pro pardubické divadlo. "Napsala jsem ji pro první stupeň základních škol, přičemž se samozřejmě dá posunovat směrem nahoru," řekla režisérka. V pohádkové taškařici, jak zní podtitul hry, vystupují čtyři herci, Ludmila Mecerodová, Martina Sikorová, Petr Borovec a Alexandr Postler.
V komedii se dětské postavy přenesou pomocí kouzelného zvonečku ze současnosti do minulosti na hrad Pernštejn a setkají se s historickými postavami. Vznikla na motivy pernštejnských pověstí a legend například o udělení šlechtického titulu prvnímu Pernštejnovi, Bílé paní nebo o bitvě se švédskou armádou. Hra končí vymřením celého rodu. (ČTK)
Ochutnávkou připravované novinky pražského Divadla pod Palmovkou - hudební komedie Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra o proměně zbraní v hudební nástroje Kdyby tisíc klarinetů, jejíž premiéra je ohlášena na 19. října, bylo nedělní setkání v hledišti této scény. Zúčastnil se ho i Jiří Suchý, který si nakonec s libeňskými herci zazpíval i legendární Babettu.
Vůbec poprvé byla komedie uvedena v prosinci 1958 v Divadla Na zábradlí a od té doby měla sedm nastudování, naposled letos v dubnu ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. "Jednu verzi jsem osobně nastudoval až ve finském městě Tampere a bylo to velice zajímavé. Už kvůli tomu překladu, který dostal písničky do zvláštní polohy," řekl Suchý. A protože od premiéry uplynulo už více než půl století, měli přítomní možnost dát si párek s hořčicí za 3,60 Kčs a k tomu pivo za korunu osmdesát.
Pod Palmovkou inscenaci připravuje člen Divadla v Dlouhé Jan Vondráček, pro kterého bude režijním debutem. Na jeviště má přinést pořádný kus semaforské poetiky i divadla a písniček "zlatých šedesátých let", nahlížených ovšem současnýma očima. Vondráček je zároveň autorem hudebních aranží a s dramaturgem Ladislavem Stýblem se podílel i na úpravě této hry. Na jevišti se objeví například Radek Valenta, Jan Teplý, Jan Konečný, Barbora Valentová, Magdalena Zimová, Radek Zima, Miloš Kopečný a Ondřej Kavan. (ČTK)
Doslova "hobití horečku" plánuje před listopadovou premiérou prvního dílu filmové trilogie Hobit novozélandský Wellington. Ve městě se bude konat festival nabízející všechny druhy předmětů spojených s hobity, červený koberec v ulicích bude dlouhý 500 metrů a samotné město se na tři týdny před a po premiéře přejmenuje na "Střed Středozemě", napsala agentura AP.
Wellington hodlá utratit 1,1 milionu novozélandských dolarů (asi 18 milionů korun) na oslavy premiéry prvního dílu Hobita, která bude 28. listopadu v místním kině Embassy Theatre. To bylo vybráno jako důstojné místo pro první uvedení filmu režírovaného obyvatelem Wellingtonu Peterem Jacksonem, který lokace pro Středozemi našel po celém Novém Zélandu.
"Tisíce lidí chtějí přijet a užít si tu zábavu," řekla starostka Celia Wadeová-Brownová. Podle ní Jackson pomohl vytvořit ve Wellingtonu filmový průmysl, který nyní zaměstnává více než 3000 lidí. (ČTK)
Do Prahy se po dvou letech vrátí anglický zpěvák, skladatel a instrumentalista Peter Hammill. Člen legendární skupiny Van Der Graaf Generator vystoupí 24. října v klubu Roxy. Třiašedesátiletý britský rockový hudebník vydal v dubnu v pořadí jednatřicáté, sólové album Consequences.
Van Der Graaf Generator je jednou z nejznámějších anglických art rockových kapel. Její počátky se datují do roku 1967, kdy Hammill založil se svými spolužáky na Manchesterské univerzitě svou první kapelu. V původní sestavě však vydržela necelý rok a po několika změnách v roce 1970 přišel saxofonista a flétnista David Jackson, který se významně podílel na celkovém zvuku následujících alb. Ve spíše temných Hammillových textech se střídala introspekce a velká témata.
I když byla skupina na vrcholu, v roce 1972 ji Hammill rozpustil a věnoval se vlastní sólové dráze. V roce 1975 se kapela dala na další tři roky znovu dohromady, naposledy byla obnovena před šesti lety.
Vedle vlastních alb, nahrávek s Van der Graaf Generator a spolupráce s dalšími hudebníky, například Robertem Frippem z King Crimson, pracovitý Hammill publikuje básně a povídky. Pracoval i pro film a televizi, ovlivnil řadu mladších muzikantů. Jeho vliv přiznávají třeba bývalý zpěvák Sex Pistols Johnny Rotten či Nick Cave. (ČTK)
Americká sopranistka, sólistka newyorské Metropolitní opery (Met) Danielle de Nieseová vystoupí 3. listopadu na jediném galakoncertu v Česku. V Národním divadle v Praze se představí v celé šíři svého repertoáru - od hudby baroka, klasicismu a romantismu až po hudbu začátku 20. století.
Mladá umělkyně australsko-srílanského původu se do Prahy vrací po dvou letech a opět ji doprovodí Pražská komorní filharmonie. Orchestr bude řídit Leoš Svárovský.
De Nieseová se v 18 letech stala nejmladší sólistkou Metropolitní opery. Následoval operní debut na scéně Nizozemské opery v Amsterdamu a v Pařížské opeře. Mezinárodní uznání jí přinesla role Kleopatry v Händelově opeře Julius Caesar na britském operním festivalu v Glyndebourne. (ČTK)
Po úspěchu 11 CD Semafor - léta šedesátá přichází vydavatelství Supraphon s kompletem, který sumarizuje dílo tvůrců této scény v letech normalizace. Dvanáct CD zachycuje práci básníka a textaře Jiřího Suchého, který v 70. a 80. letech, v dobách útlaku a nepohody ve spolupráci s Ferdinandem Havlíkem stvořil stovky písní, které by se za příznivějších okolností asi staly evergreeny, a desítky divadelních textů.
"Vzhledem k nekompromisním politickým postojům Jiřího Suchého vycházelo po oněch 20 let zvukových nahrávek semaforských písní mnohem méně než dříve. Přesto existují záznamy z řady představení, mnoho písní bylo publikováno jen ve formě samostatných singlů," řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota. Komplet 12 CD Semafor - léta 70. a 80. obsahuje vše, co bylo oficiálně vydáno, včetně slavné Kytice, profilových alb a bonusů - téměř tři stovky písní a výstupů.
Jedenácté CD přináší texty Jiřího Suchého, zpívané pěveckou elitou. Dvanácté CD obsahuje rarity, včetně mimořádného bonusu v podobě záznamu posledního vystoupení Jana Wericha v rozhovoru s Jiřím Suchým v silvestrovském pořadu Setkání. (ČTK)
Vedení Národní galerie v Praze (NG) znovu přichází s myšlenkou začlenit do své struktury Galerii Rudolfinum, prestižní výstavní instituci, která se dvě desítky let věnuje formou kunsthalle zejména současnému umění. Ministerstvo kultury (MK) jako zřizovatel NG ale přípravu takového sloučení vylučuje. "Důsledně se proti tomu ohrazujeme, o takovém návrhu se nejedná," řekla dnes mluvčí MK Markéta Ševčíková.
S případným sloučením zásadně nesouhlasí ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. "Spojení obou institucí považuji za nesmysl, z hlediska finančního i z hlediska dnešního zaměření NG a Galerie Rudolfinum. Sloučením by přestala existovat jediná česká stálá kunsthalle financovaná státem," řekl Nedoma.
"Už loni jsme byli vyzváni k tomu, abychom napsali projekt, zda je možné NG s Galerií Rudolfinum spojit. Předložili jsme jej, ale nebylo na něj nahlíženo pozitivně," uvedl ředitel NG Vladimír Rösel s tím, že projekt "akcentoval synergii v nákladech" obou institucí. Připomněl, že projekt NG předkládala v době, kdy vedení ministerstva mělo odlišné personální obsazení než dnes.
Rösel nechce říci, jak se ministerstvo staví k jeho projektu dnes. "Ministerstvo kultury dnes řeší mnoho věcí, ty nejpodstatnější se týkají hledání úspor a eliminace duplicit," uvedl ale.
Obě instituce podle něj pořádají výstavy, takže mají do značné míry shodnou administrativu, obdobné je prý třeba i zabezpečení dopravy nebo marketing. NG může podle něj svému případnému partnerovi nabídnout dlouholetou spolupráci se zahraničními institucemi. Na dlouholeté spolupráci a osobních kontaktech s významnými evropskými i dalšími zahraničními galeriemi do značné míry stojí i dnes program Galerie Rudolfinum; Rösel se však domnívá, že za to ale galerie musí platit velkou cenu.
Domnívá se také, že by obě instituce měly spadat na ministerstvu pod stejný odbor, dnes Rudolfinum patří do odboru umění a NG do odboru movitého majetku, muzeí a galerií - je tomu tak proto, že Rudolfinum nemá žádné sbírky, zatímco Národní galerie ano. Odbor muzeí a galerií má ve své gesci náměstek Martin Sankot, který je stejně jako Rösel ekonom a uplatňování finančních hledisek i na příspěvkové organizace v kultuře považuje za zásadní.
"Vytváření kulturních statků není o šetření, neboť v důsledku by to znamenalo vše rozprodat a žádné náklady nemít. To není náš cíl. Tady jde o záměnu pojmu dobrého hospodaření a šetření," míní Nedoma. Galerie Rudolfinum podle něj šetří státní finanční prostředky tím, že pořádá výstavy, které jí přinášejí zvýšené výnosy.
Galerie Rudolfinum, která není samostatnou příspěvkovou organizací, ale je součástí České filharmonie, dostává od státu 14 milionů. S touto dotací uspořádá čtyři velké výstavy ročně, z nichž většina patří mezi nejnavštěvovanější události roku a chválí je též kritika. Se samostatnou Galerií Rudolfinum počítá ředitel ČF David Mareček, který již dříve informoval o projektu Otevřené Rudolfinum. Ten počítá s větším propojováním hudby a výtvarného umění v rámci instituce; projekt počítá i s investicemi, na něž je podle Marečka na ministerstvu vyčleněna účelová dotace 70 milionů korun.
NG dostává od státu přes 200 milionů korun, její vlastní výnosy jsou podle vedení asi 80 milionů. Vedení NG by údajně chtělo dotací, která plyne do Galerie Rudolfinum, posílit svůj rozpočet na výstavy, který se kvůli úsporám ztenčil. (ČTK)
Kontroverznímu tématu Češi a antisemitismus zasvětili pořadatelé letošní pátý ročník Dnů židovské kultury, které se v Olomouci uskuteční od 16. do 25. října. Kromě besed a přednášek nabídnou zájemcům také výstavu českých antisemitských kreseb a grafik, filmové projekce či talkshow s americkým velvyslancem Normanem Eisenem. K vrcholům akce bude patřit divadelní monodrama Tiso bratislavského Divadla Aréna s Mariánem Labudou v hlavní roli, řekl dnes novinářům dramaturg festivalu Alexandr Jeništa.
Zatímco první tři ročníky festivalu pořadatelé zaměřili na život a postavení Židů v Olomouci či okolním regionu, loni sáhli po abstraktnějším hlavním tématu, jímž bylo Židé a křesťanství. V této linii pokračují i letos. "Nechceme vyvolávat nějaké skandály, ale jde nám o to, že řada lidí neumí říct, co si pod pojmem antisemitismus lze představit. Akce festivalu by tomu mohly napomoci," uvedl Jeništa.
Festival zahájí výstava Žid je vždy nosem..., která v Divadle hudby nabídne několik desítek antisemitských českých kreseb a grafik, jež vznikly v letech 1895 až 1945. Židovské karikatury s výrazně pejorativním vyzněním pocházejí z dobového tisku, antisemitských letáků i zakázaných spisů. K ústřednímu tématu se bude vztahovat i přednáškový cyklus, v němž vystoupí například historik Michal Frankl. Jedna z besed se zaměří i na aktuální projevy antisemitismu v české společnosti.
Festival nabídne na několika scénách také koncerty včetně klezmerové kapely Létající rabín. Připraveny jsou tři filmové sekce pod názvy Protektorátní film, Československý odboj a Češi a kolaborace. V divadelní části se kromě mnoha cenami ověnčeného monodramatu Tiso mohou lidé těšit i na první českou inscenaci hry nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela Šamhorodský proces (Soud nad Bohem).
O ožehavém tématu budou moci přemýšlet i školáci, pro něž jsou určeny dopolední besedy, divadelní a filmová představení. Poprvé jsou připraveny i semináře pro pedagogy. Loni festival navštívilo téměř 2000 diváků. (ČTK)
České filmy budou na podzim uvedeny na desítce zahraničních filmových festivalů. Například snímek Poupata Zdeňka Jiráského, který je držitelem ocenění Český lev, uvidí diváci v Evropě, Americe i v Asii. Mezinárodní pouť zahajuje rovněž český oscarový vyslanec, detektivka Davida Ondříčka Ve stínu. ČTK to řekla Uljana Donátová v zastoupení Českého filmového centra.
Podzimní cestu mezinárodními festivaly odstartoval v září film Jana Hřebejka Svatá čtveřice, který byl uveden v oficiálním programu v Torontu. Díky členství Českého filmového centra v organizaci European Film Promotion (EFP) získal producent podporu určenou evropským filmům na mimoevropských festivalech. Letos EFP doposud poskytlo českým filmům 12.150 eur (zhruba 303.000 korun).
Jihokorejský festival v Pusanu v těchto dnech uvádí přes 300 filmů z více než 70 zemí. V soutěži určené debutům a druhým filmům z neasijských zemí zastupují českou kinematografii Poupata. Snímek bude uveden také na významném festivalu v Chicagu. Mezi 150 snímky se tam v sekci World Cinema představí také česko-polský film Yuma režiséra Piotra Mularuka.
Ondříčkovu detektivku Ve stínu uvidí festivalové publikum v belgickém městě Gent. Tamní přehlídka vznikla v roce 1974, dnes je jednou z nejvýznamnějších v Evropě. Každoročně uvádí více než 100 celovečerních a 30 krátkých filmů pro zhruba 130.000 diváků.
Bohaté české zastoupení bude mít festival ve Varšavě. V mezinárodní soutěži se objeví slovensko-český film Konfident Juraje Nvoty s Jiřím Mádlem v hlavní roli a v soutěži prvních a druhých filmů Poupata. Z dokumentů bude mezi 18 tituly bojovat Největší přání Olgy Špátové. V sekci Objevů se bude prezentovat Příliš mladá noc Olma Omerzua, zvláštního uvedení se dočká snímek DonT Stop Richarda Řeřichy a na závěr bude promítnuta Hřebejkova Svatá čtveřice.
Početnou účast české kinematografie bude mít koncem měsíce i přehlídka v australském Sydney. V sekci World Dramatic Competition budou uvedena Čtyři slunce režiséra Bohdana Slámy, dále se tu představí pět českých krátkých studentských titulů. Do mezinárodní soutěže kyjevského festivalu, který je největší filmovou přehlídkou na Ukrajině, byla vybrána Poupata. Diváci uvidí také retrospektivu tvorby Miloše Formana, do níž byly zařazeny filmy Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Přelet na kukaččím hnízdem a dokument, který o Formanovi natočil Miloš Šmídmajer.
Do francouzského města Arras se vydá snímek DonT Stop a do Turína v Itálii Příliš mladá noc. Polski film Marka Najbrta čeká uvedení v Lucemburku a v listopadu v Denveru. Slovensko-český film Až do města Aš Ivety Grófové bude uveden v Londýně. (ČTK)
Ministerstvo kultury plánuje, že bude postupně zveřejňovat archiv Jindřicha Waldese, který zakoupilo pro Národní galerii. Archiv čítající přes 6500 položek zahrnuje zejména dosud nepublikovanou korespondenci mezi Waldesem a slavným malířek Františkem Kupkou, jehož továrník velkou část života podporoval. "Kdyby se podařilo časem vydat z korespondence knihu, byli bychom tomu nakloněni," řekla dnes při přebírání archivu ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN).
Archiv stát koupil za 1,1 milionu korun od Waldesova dědice, který jej v 90. letech restituoval. V dubnu měl být nabízen v aukci, ale stát na něj uplatnil předkupní právo. Vedle dopisů s Kupkou obsahuje také Waldesovu korespondenci s Vojtěchem Preissigem, Alfonsem Muchou, Emilem Fillou či Maxem Švabinským.
Současně s prezentací archivu dnes ministerstvo představilo dosud veřejnosti neznámou Kupkovu bustu, na níž se malíř autorsky podílel. Autorem plastiky je sochař Jan Vlach, byla též součástí restituce a českému státu ji nyní daroval syn Kupkova mecenáše George Waldes. Rozhodl se ji darovat státu pro uvažovaný pomník Kupky na hřbitově v Paříži či v Praze.
Kupka je 55 let pohřben na hřbitově Pere Lachaise a před několika lety vznikla iniciativa za převezení jeho ostatků do Čech. Zatímco ještě na jaře tomu byl český stát nakloněn a transport podporoval, dnes ministryně kultury říká, že její úřad je "spíše nakloněn tomu, aby urna nebyla převážena". Odvolává se přitom na získaný Waldesův archiv, který údajně dokládá, že Kupka se rozhodl pracovat a žít ve Francii a o návrat do Čech neusiloval.
Iniciátorkou převozu byla dokumentaristka Lenka Jaklová, která se Kupkovým dílem a životem zabývá. Vzala si zasvé, že by se měl český stát převozem Kupkových ostatků přihlásit ke svému slavnému rodákovi, jenž patří mezi světové průkopníky abstraktní malby. Proti převozu je od počátku Uměleckohistorická společnost.
Jsou ale i jeho zastánci, kteří říkají, že Kupka byl vlastenec, pro což svědčí jeho angažmá v zahraniční legii nebo to, že ve Francii pobíral rentu od československého státu za hrdinství v odboji a až do své smrti zůstal občanem ČSR. Repatriovat národního hrdinu, státem uznaného vlastence a nejslavnějšího českého malíře všech dob máme nejenom právo, je to naše národní a státní povinnost, míní například teatrolog a kritik Petr Pavlovský.
MK v současné době rozhoduje o tom, zda ponechá památkovou ochranu Kupkovu obrazu Tvar modré, který se na stejné aukci, na níž byl nabízen archiv, vydražil za rekordních 55,75 milionu korun. Pokud ji nesejme, zahraniční kupec ji nebude moci trvale odvézt ze země. Galerista Vladimír Lekeš, který obraz prodával, dnes MK předával bustu i archiv. (ČTK)
Ve sporu dvou soupeřících mezinárodních festivalů animovaných filmů AniFest v Teplicích a Anifilm v Třeboni podpořila Asociace animovaného filmu (ASAF) třeboňskou přehlídku. Oba festivaly vedle sebe existují tři roky, mají obdobný profil i zaměření, konají se téměř ve stejnou dobu a mají finance z veřejných zdrojů. ASAF grantovým komisím a dalším institucím doporučila, aby podpořili Anifilm, a přispěli tak k řešení tohoto sporu.
"Jako platforma české animace cítíme zodpovědnost i povinnost, abychom přispěli k nápravě," uvádí se ve stanovisku ASAF. Podle asociace je konflikt dvou přehlídek vzhledem k úsporám ve financování kultury a kinematografie neudržitelný. Rozmělňuje veřejné a státní finance a zdvojuje náklady, které nedosahují dostatečné výše ani pro jednu z nich. Konflikt odvádí pozornost od toho zásadního, k čemu by festivaly měly sloužit - podpoře, propagaci a rozvoji animované tvorby.
"Dva v podstatě zaměnitelné festivaly diskreditují českou animaci doma i před filmovými profesionály v zahraničí. Stává se, že si je lidé pletou - zvlášť, když navíc pořádají podobné sekce, jako například letos estonskou retrospektivu," uvádí se ve stanovisku.
Asociace je připravena pomoci etablování Anifilmu, když se rozhodla pořádat své středoevropské koprodukční Visegrád Animation Fórum právě na tomto jihočeském festivalu. "Za námi bude stát i velká většina producentů, studií a profesionálů z našeho regionu, kteří se připojují k platformě našeho fóra," uvedli její zástupci. Zároveň vyzvali animátory, režiséry a další profesionály, aby se k tomu veřejně vyjádřili na veřejné debatě, kterou hodlá v listopadu uspořádat v Praze.
"AniFest byl po dlouhou dobu privilegovanou i průkopnickou přehlídkou, která však svému oboru nedokázala prospět ani zčásti takovou měrou jako například jihlavský festival dokumentární tvorbě. Je načase, aby šanci dostal druhý festival, který se během tří let dynamicky rozvinul, pokusil se o sjednocení i stabilizování celé animované scény. Další trvání konfliktu už nemůžeme dovolit," uvádí se v závěru stanoviska ASAF, které podepsali například producenti Martin Vandas, Radim Procházka, Martin Kotík a Aurel Klimt. (ČTK)
Celkem 177 snímků ze 47 zemí zařadila programová rada do 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, 31 z nich bude mít na přehlídce světovou premiéru. Festival se uskuteční od 23. do 28. října. Na dnešní tiskové konference v Praze pořadatelé uvedli, že o účast na festivalu usilovalo přes 2500 snímků, což je asi čtvrtina veškeré světové produkce, která má distribuční potenciál.
"Za uplynulých 15 let jsme na žádném festivalu neviděli současný film pocházející ze Severní Koreje. Právě jim budeme proto věnovat pozornost a představíme je poprvé," řekl ředitel přehlídky Marek Hovorka ke kolekci, kterou zprostředkovala severokorejská ambasáda.
Další nová sekce má název Ztracené stopy a bude určena tvorbě bývalých studentů dokumentaristiky na pražské FAMU, kteří se ale živí jinak. O jejich studentské tvorbě promluví například Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Drahomíra Vihanová, Martin Řezníček a Rudolf Adler.
Největší svátek autorského dokumentu ve střední a východní Evropě i letos nabídne škálu českých a zahraničních snímků. Například filmy z Číny, Sýrie či Ameriky, díla aktivistická i lyrická, dokumentární portréty i společensky významné analýzy. "Intenzita dokumentárních postupů a síla jejich výpovědi nás fascinuje i mimo film, například v nové sekci současného českého dokumentárního divadla nebo u českých radiodokumentů," upřesnil Hovorka.
V hlavní soutěžní sekci Opus Bonum bude mít premiéru italský Vlak s vodou (režie Tommaso Cotronei) a francouzský Hledáme Korejce ze severu, který osobně uvede režisér Jun Če-ro. V nesoutěžní přehlídce Člověk revoltující to bude například řecký dokument 155 prodáno (režie Georgios Panteleakis), Miluji tě, potřebuji tě, respektuji tě (režie Alex Campos) i počin Apoleny Rychlíkové Padá vláda, něco si přej.
V sekci Česká radost se ve světové premiéře objeví většina soutěžních filmů. Vedle dokumentu Michala Dvořáka o skupině Ztohoven Občan K., který přijde do kin 8. listopadu, i projekty režisérů Jana Geberta, Jana Gogoly mladšího, Petra Hátleho, Violy Ježkové, Jaroslava Kratochvíla a dalších. Světové premiéry se odehrají i v sekci Česká televize uvádí, kde bude uveden například film s názvem 04826 Jirous režisérky Moniky Le Fay.
Festival zakončí česká premiéra filmu Aj Wej-wej: Bez omluvy, který je portrétem čínského umělce a aktivisty. Tento film byl hitem největšího festivalu nezávislých filmů Sundance. Mezi hosty jihlavské přehlídky budou francouzský spisovatel čínského původu a držitel Nobelovy ceny Gao Xingjian, pákistánský spisovatel Tariq Ali, žijící v Londýně, a dánský dokumentarista Mads Brügger. (ČTK)
Připomínkou starých časů v pražských čtvrtích Vinohrady a Žižkov je nová výstava v Muzeu hlavního města Prahy. Návštěvníky seznámí s desítkami dobových fotografií, pohlednicemi, dochovanými řemeslnými výrobky a dalšími autentickými předměty, které poukazují na životní styl někdejších obyvatel. Expozice nazvaná Vinohrady a Žižkov - nová města za východní pražskou hradbou začne tuto středu 10. října a potrvá do 5. května příštího roku. Autoři ji dnes novinářům představili na tiskové konferenci.
Výstava je součástí cyklu o pražských čtvrtích, navazuje na předešlé expozice o Smíchově, Libni a Karlínu. "Představuje Žižkov zmizelý, to jest Žižkov 19. století pomocí dobových pohlednic, fotografií a částečně i předmětů denní potřeby, jako vybavení domácnosti, oblečení nebo výrobků žižkovských dílen a továren," řekl spoluautor výstavy Tomáš Dvořák.
První část pohlíží na historii Vinohrad; od středověku po expanzivní rozvoj města na přelomu 19. a 20. století, kdy vznikla noblesní pražská pevně strukturovaná čtvrť. Budována byla regulovaně, do nových činžovních domů se stěhovala zejména vyšší střední vrstva obyvatelstva z historických pražských měst, jejich nejbližšího okolí i celých Čech.
Neobyčejný pohled na Žižkov ukazuje druhá část expozice. Návštěvník pomyslně vstoupí do žižkovských ulic nebo na pavlač činžovního domu a seznámí se s proměnami čtvrti v prostoru i čase. Nejprve projde Žižkovem jako nevelkým sídlem s několika desítkami obyvatel v polovině 19. století, poté proměněným městem s více než 60.000 lidmi na konci 19. století. Oproti Vinohradům žili ale na Žižkově obyvatelé, kteří si vysoké nároky na kvalitu života nekladli.
Návštěvníci najdou mezi exponáty například krabici z kapslovny (továrny na třaskavé náboje z oblasti Parukářky), část varhan od žižkovské firmy či vzácný nález šperků z keltského pohřebiště na dnešním Komenského náměstí.
Žižkovská výstava je pozoruhodná i výjimečným pohledem do dějin druhé poloviny 20. století. "Žižkov dostal v 70. a částečně 80. letech významný zásah zvnějšku. Došlo tam k asanaci," dodal Dvořák. Asanace se dotkla okolí Olšanského a Komenského náměstí, kde se zbouraly celé bloky domů a odstranila původní zástavba, aby na jejich místě vznikly kontroverzní panelové domy. (ČTK)
Taneční konzervatoři, které pražský městský soud nařídil vyklizení areálu Pod Žvahovem, hrozí exekuce. Škola s rozhodnutím soudu nesouhlasí a podala ústavní stížnost. ČTK to dnes řekl manažer Tanečního centra Praha (TCP) Antonín Schneider. Areál patří Praze 5, která nabídla škole náhradní prostory. V příštím roce chce na Žvahov přestěhovat základní školu, která sídlí v nevyhovujících prostorách, uvedl mluvčí radnice Luděk Sefzig.Soudy v minulosti třikrát rozhodly, že nájemní smlouva, kterou radnice s taneční konzervatoří uzavřela, je neplatná. Důvodem je nesrozumitelnost a také to, že z ní není jasné, co je předmětem smlouvy a odkdy měla smlouva platit. Soudce obvodního soudu označil smlouvu za "právní paskvil". Nejvyšší soud konstatoval, že se příčinami neplatnosti smlouvy nebude zabývat. Zástupci konzervatoře se brání tím, že smlouvu připravila radnice Prahy 5.
Za konzervatoř se postavily některé osobnosti z taneční oblasti, mezi nimi například Vlastimil Harapes, Jiří Kylián, Pavel Šmok nebo Petr Zuska. Škola také chystá benefiční představení ve Stavovském divadle.
"Půjdeme na ulici, studenti se chystají na hladovku," uvedl Schneider, podle něhož chce radnice "umlčet a potrestat zodpovědného a poctivého uživatele obecního majetku".
V červnu 2006 nabídla radnice Prahy 5 konzervatoři k užívání část školního areálu Žvahov a zpracovala nájemní smlouvu. V roce 2007 se ale podle Schneidera konzervatoř odmítla podílet na trojnásobně předražené rekonstrukci, opakovaně poukazovala na korupční prostředí a porušování pravidel při správě obecního majetku a další nepravosti. Tehdejší vedení s se starostou Milanem Jančíkem (ODS) pak ještě před volbami v roce 2010 podala žalobu na vyklizení areálu. Nové vedení radnice ve sporu pokračovalo.
Městská část už dříve nabídla škole náhradní prostory. Podle konzervatoře byly ale pro potřeby taneční školy nevhodné. Podle Sefziga šlo například o budovu bývalé základní školy Plzeňská. "Dokonce jsme sehnali ve spolupráci s magistrátem prostory po bývalé taneční škole, kde byly taneční sály a veškeré potřebné vybavení. O tyto prostory ale společnost neměla zájem," uvedl starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).
Do areálu Žvahov chce radnice přestěhovat příští rok základní školu Waldorfská, která sídlí v nevyhovujících prostorách v Jinonicích. (ČTK)
Do Přerova příští týden zamíří přední světové jazzové hvězdy. V centru města na pódiu Městského domu spatří milovníci této hudby například saxofonistku Grace Kellyovou, Billa Evanse nebo legendárního bubeníka Al Fostera. Na střední Moravu hudebníci zamíří kvůli letošnímu ročníku Československého jazzového festivalu. Podle pořadatelů akce jsou lístky stále volné. Jedna z nejstarších jazzových přehlídek se uskuteční od 18. do 20. října."Přípravy vrcholí, do tisku jdou poslední materiály," řekl dnes ředitel festivalu Rudolf Neuls. Podotkl, že letos může návštěvníky přilákat i několik premiér hudebníků, kteří na festivalu dosud nebyli. "Jde například o mladou uznávanou saxofonistku Grace Kelly. Poprvé zde bude také zpěvák a pianista Anthony Strong. Já osobně se těším na pátek na vystoupení evropského kvarteta, které připravil Josef Fečo," dodal Neuls.
Hlavní festivalový program zahájí ve čtvrtek se svým Quintetem dvacetiletá saxofonistka Kellyová. Jejímu koncertu bude předcházet vystoupení objevu britské jazzové scény Anthonyho Stronga, který se spojí s uznávaným tuzemským Big Bandem Felixe Slováčka.
Jeden z nejuznávanějších světových hráčů na bicí nástroje, Al Foster, vystoupí jako hvězda pátečního večera. "Jsem vždy velmi rád, když se nám podaří sehnat nějakého dobrého bubeníka. V letošním roce je to Al Foster, což je legenda. Přiveze si s sebou i svou kapelu," doplnil Neuls. O páteční program se s ním postará také česko-slovensko-srbsko-maďarská sestava Josef Fečo & Gipsy Friends, která divákům nabídne fúzi jazzu a romské hudby.
V sobotu se představí se slovenským AMC Triem švédský kytarista světového renomé Ulf Wakenius. O závěrečnou tečku se postará saxofonista Bill Evans.
Pořadatelé se i letos rozhodli návštěvníky navnadit na jazzovou notu ještě před zaháním hlavního programu. Ve foyer Městského domu bude příchozí vítat kapela Jazzevčík a PS Quartet. Po skončení koncertů se mohou milovníci jazzu i tentokrát těšit na oblíbené afterparty, o jejichž hudební náplň se postará hudebník Petr Kroutil & Friends. Letos se však musejí návštěvníci obejít bez ostatních doprovodných akcí jako o venkovní scénu či oblíbený jazz u piva, pořadatelé festivalu se stejně jako ostatních dotkly potíže s penězi.
Přerovská přehlídka vznikla v roce 1966, nejprve jako amatérský jazzový festival. Roku 1975 jej přerovští kulturní normalizátoři z města vyhnali, a násilně tak tradici přerušili. Roku 1985 byl z iniciativy České jazzové společnosti festival obnoven a jazz se do města navrátil pod názvem Přerovský jazzový festival. Od roku 1996 nese opět název Československý jazzový festival. Na přehlídku jezdívá do Přerova až 2500 diváků. (ČTK)
Moskevský městský soud dnes za přísných bezpečnostních opatření projednává odvolání tří členek punkové skupiny Pussy Riot, které byly za výtržnost v pravoslavném chrámu odsouzeny ke dvěma letům odnětí svobody. Obhajoba žádá zrušení srpnového rozsudku jako neopodstatněného a nezákonného a osvobození svých klientek.Soudní budovu ještě před začátkem jednání obklopily desítky policistů a příslušníků soudní stráže, v okolí parkuje několik policejních autobusů. Sešel se dav stoupenců a odpůrců Pussy Riot i množství novinářů.
Soud začal odvolání projednávat už 1. října, ale téměř vzápětí byl odročen o deset dnů po nečekané žádosti jedné z členek skupiny o změnu obhájců. K dosavadní trojici advokátů tak dnes přibyla čtvrtá právnička, Irina Chrunovová.
V úvodu obhajoba požádala o vyslechnutí svědků, které během srpnového procesu nepřipustila soudkyně Marina Syrovová, jakož i o novou soudní expertizu kontroverzního vystoupení Pussy Riot, protože její autorka byla mezitím zpochybněna v jiném procesu. Odvolací soud obě tyto žádosti hned zamítl.
Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30) letos v únoru, tedy ještě před březnovými prezidentskými volbami, v moskevské katedrále Krista Spasitele zpívaly "Bohorodičko, vyžeň Putina". Tvrdily, že tak protestovaly proti výzvám hlavy pravoslavné církve hlasovat pro favorita voleb, tehdejšího premiéra a nynějšího prezidenta Vladimira Putina. Tuto argumentaci však prvoinstanční soud odmítl a 17. srpna punkerky odsoudil za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí ke dvěma letům za mřížemi.
Podle obhajoby byly punkerky odsouzeny na pokyn shora, ačkoli se dopustily nejvýše přestupku trestaného pokutou. Zločiny "svatokrádeže" a "rouhačství" totiž zmizely z ruského práva v roce 1917 spolu s carem. Ale nedávno se prezident Putin v televizním rozhovoru nechal slyšet, že rozsudek považuje za správný a že "děvčata dostala, co chtěla".
Verdikt vnímají domácí i západní kritici ruských poměrů jako součást "utahování šroubů" po Putinově návratu do Kremlu. V předvečer procesu Pussy Riot postoupily do užšího výběru kandidátů na udělení Sacharovovy ceny od Evropského parlamentu.
Odsouzení Pussy Riot bývá přirovnáváno k uvěznění někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského. V jeho případě - rovněž po odročení - trval odvolací proces jeden den. (ČTK)
Yoko Ono, vdova po Johnu Lennonovi, v úterý v Reykjavíku vyznamenala americkou zpěvačku Lady Gaga mírovou cenou LennonOno. Poblíž islandské metropole také ve vzpomínce na Lennona, který se narodil před 72 lety, znovu rozsvítila "mírovou věž".Lady Gaga, kterou Ono podle agentury DPA označila za "největší žijící umělkyni dneška", cenu obdržela zejména za své nasazení v boji za práva homosexuálů. Při převzetí ocenění se nechala slyšet, že finanční odměnu s ním spojenou daruje na projekty pro mladistvé infikované virem HIV.
Vedle Lady Gaga byl vyznamenán také americký spisovatel John Perkins, který cenu obdržel za boj proti korupci. Posmrtně byla oceněna americká mírová aktivistka Rachel Corrieová, kterou v roce 2003 přejel izraelský vojenský buldozer, a britsko-americký novinář a známý ateista Christopher Hitchens, který zemřel loni na rakovinu.
Již dříve byla v nepřítomnosti oceněna také ruská punková skupina Pussy Riot, jejíž tři členky byly odsouzeny ke dvěma letům vězení za "punkovou modlitbu" v moskevském chrámu Krista Spasitele. (ČTK)
Letošní ročník Mezinárodního festivalu filmové a scénické hudby Movieng Music 2012, který se koná od 15. do 18. listopadu v Kroměříži, bude mimo jiné věnován filmu Rona Frickeho a Marka Magidsona Samsara. Snímek tvůrců úspěšného filmu Baraka bude v rámci festivalu promítnut v sobotu 17. listopadu, do tuzemských kin ho společnost D-Cinema uvede 25. října. Novináře o tom dnes informoval ředitel Domu kultury Kroměříž Jiří Králík."Spoluautorkou hudby k filmu Samsara je Lisa Gerrardová, která shodou okolností dnes večer vystoupí na koncertu v Praze jako členka projektu Dead Can Dance," upozornil Králík.
Australská skladatelka a zpěvačka proslulá svým éterickým hlasem se na festivalu v Kroměříži představí také jako herečka a autorka hudby ve španělském snímku El nino de la luna, který se v programu objeví 18. listopadu.
Movieng Music, jediný domácí filmový festival, který je výhradně věnován důležité roli hudby a hudebního skladatele v procesu filmové a nově i scénické tvorby, se v Kroměříži koná podruhé. Zatímco první ročník byl zaměřen především na polskou filmovou hudbu, letos bude program soustředěn zejména na českou filmovou a scénickou hudbu, ale také významné osobnosti hudby světové. Dějištěm Movieng Music bude nově zrekonstruované a plně zdigitalizované kino Nadsklepí.
V tomto ročníku festival nabídne více workshopů, besed a přednášek. Jeho součástí bude středoškolský výchovný projekt Artediem. Zájemci mohou vidět filmy Samsara, O Apóstolo, El Nino de la Luna, Toward to Within, Koyannisqatsi, Oceány, Spalovač mrtvol a Protektor a seznámit se s tvorbou osobností, jakými jsou Ron Fricke, Phil Glass, Lisa Gerrardová, Mark Magidson, Xavi Font, Vladimír Franz nebo Jan Dušek. "Součástí akce bude také telemost se skladatelem Janem Hammerem, autorem hudby ke skvělému filmu Cowboy Cocaine, který rovněž uvedeme na festivalu," podotkl Králík.
Na koncertech mimo jiné zahrají Eliška Band Jana Budaře, Midi Lidi, Johanband, Miloš Orson Štědroň a ruská Hvarna. Slavnostní zahájení festivalu se koná 16. listopadu v režii Pražského filmového orchestru, který pod vedením dirigenta Jiřího Korynty uvede známé skladby z hollywoodských filmů. Více informací k programu se nachází na http://www.moviengmusic.cz/. (ČTK)
Do Rudolfina se po téměř 30 letech vrátí pravidelný cyklus staré hudby Hvězdy barokní opery. Od 30. října do 7. května příštího roku jej pořádá renomovaný soubor Collegium 1704 ve spolupráci s Českou filharmonií. Sólistkami budou světově žádané operní pěvkyně Véronique Gensová, Roberta Invernizziová, Sonia Prinaová nebo Sara Mingardová. Pořadatelé o tom dnes informovali na tiskové konferenci.
První ročník se zaměří na italskou operu a skladatele, kteří se v 18. století zapsali do dějin tohoto žánru. Dramaturgie je podle vedoucího souboru Collegium 1704 Václava Lukse přímo sestavena pro pražské publikum, u něhož se opera stala opět populární. Cyklus se líbil i novému vedení České filharmonie, které chce z Rudolfina vytvořit moderní koncertní sál srovnatelný s ostatními evropskými metropolemi.
"Jsem přesvědčen, že stará hudba do Rudolfina patří," řekl Luks. Připomněl, že už od 50. let zde působil soubor Ars rediviva, který ale ještě nepoužíval historické nástroje. Koncerty se konaly až do poloviny 80. let a byly nesmírně populární. "Cyklus měl přes tisícovku abonentů, což je samozřejmě meta, o které dnes můžeme jenom snít," uvedl Luks. Jeho soubor byl letos nominován i na "hudebního Oscara", cenu Gramophone. (ČTK)
Nejnovější snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové V temnotě nominovaný letos na cenu Americké filmové akademie Oscar za nejlepší cizojazyčný film přijde 15. listopadu do českých kin. Získal řadu cen v Polsku i po celém světě, vznikl v koprodukci s Německem, Francií a Kanadou.
Drama vzniklo podle skutečných událostí z nacisty okupovaného Lvova (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci ghetta. Zpočátku je hlavním jeho motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou pouto, které se s každou dramatickou událostí v podzemí prohlubuje. "Film diváka díky skvělé režii a kameře vtahuje do tmavého lvovského podzemí i do výjimečného příběhu mužů, žen a dětí, kteří se čtrnáct měsíců snaží v atmosféře vzrůstajícího nebezpečí vyhnout smrti," komentoval příběh Richard Němec z distribuční společnosti Verbascum Imago.
Hollandová kladla důraz na realitu, vyhýbala se klišé o holokaustu. Veřejná premiéra filmu se uskuteční za účasti režisérky 14. listopadu ve Španělské synagoze v Praze. Bude zakončením celoročního projektu Polská sezona, který pořádá Židovské muzeum a Polský institut za podpory Česko-polského fóra. Cyklus přiblížil formou přednášek, filmových projekcí a koncertů historii polských Židů i současné židovské umění. (ČTK)
Národní divadlo Brno uvede 19. října českou premiéru baletního dramatu Lucidor a Arabella. Představení na motivy povídky Huga von Hofmannstahala je podle choreografa Youri Vámose velmi emocionální, je o lásce a sebezapírání. Balet je součástí projektu Česko-německého fondu budoucnosti, který tvoří více akcí. Zájemci mohou přijít například i na německý baletní galavečer, seminář o německém tanci nebo představení Zjasněná noc v choreografii Ralfa Dörnera.
Balet Lucidor a Arabella vypráví příběh nešťastné lásky dívky jménem Lucidor, která je nucena oblékat a chovat se jako chlapec. Během svého dospívání se však zamiluje do nápadníka své sestry Arabelly a jejím jménem mu píše milostné dopisy. Láska však nakonec skončí nešťastně sebevraždou mladé dívky.
"Mám rád emocionální divadlo. Mělo by být emocionální, ale ne sentimentální," řekl dnes novinářům Vámos. "Lucidor je žena, která miluje Vladimíra jménem Arabelly, proto se může plně otevřít. Vladimír by od nikoho nemohl získat takovou lásku, protože Lucidor se otevírá tím, jak mluví za někoho jiného. Je to velmi emocionální," popsal choreograf. (ČTK)
Nevšední pohledy na tvorbu francouzských a španělských skladatelů nabídne druhý ročník festivalu Martinské slavnosti klavíru. Čtyřtýdenní komorní přehlídka se koná ode dneška do 11. listopadu na Novoměstské radnici a v pražském kostele sv. Vavřince. Představí přední české pianisty - Iva Kahánka, Jaroslavu Pěchočovou a Martina Kasíka.
Dnešní koncert patří pianistovi Stanislavu Gallinovi a houslistce Petře Vilánkové, kteří vystoupí ve Velkém sále Novoměstské radnice.
Akce se váže na iniciativu Stop grantokracii, která chce upozornit na rizika masivního využívání a zneužívání grantových podpor v kulturní sféře. Hodnotné kulturní akce lze podle pořadatelů pořádat i bez podpory z veřejných zdrojů - díky aktivnímu přístupu z jejich strany i ze strany interpretů a posluchačů. (čtk)
Otevřenou koncertní zkouškou České filharmonie dnes publikum provedou šéfdirigent Jiří Bělohlávek a moderátor Marek Eben. Filharmonie zahajuje ve Dvořákově síni Rudolfina nový koncertní cyklus pro dospělé s názvem Mohlo to znít také úplně jinak?.
Na přípravě scénáře koncertů spolupracovala filmová režisérka Alice Nellis. Zazní předehra z operety Netopýr Johanna Strausse a druhá věta ze Sedmé symfonie Gustava Mahlera. Celkem třídílná série bude pokračovat na jaře, kdy ČF podobně osloví děti a mládež.
Teenagery provede herec Jan Budař a nejmenší děti jeho kolega Pavel Liška. Akce pomyslně navazuje na populární programy ze 70. let "Česká filharmonie hraje a hovoří", které ČF pořádala s někdejším šéfdirigentem Václavem Neumannem. Koncert se bude opakovat v pátek. (čtk)
Soud jednoho z petrohradských obvodů by měl dnes zahájit předběžné líčení proti americké popové hvězdě Madonně. Zástupci konzervativních spolků a další pravoslavní věřící zpěvačku žalují o sumu 333 milionů rublů (asi 210 milionů korun) za "kolosální újmu", kterou jim prý způsobila srpnovým koncertem.
Tehdy se z pódia zastala ruské gay komunity navzdory místnímu zákazu "propagace homosexuality". Zástupce žalující strany Alexandr Počujev novinářům nedávno řekl, že k předběžnému líčení by se měla dostavit buď sama obviněná nebo její zákonný zástupce. "Vyrozumění jí bylo dopraveno," poznamenal. Adresu zpěvačky se prý podařilo zjistit, nicméně potvrzení o přijetí obsílky do Petrohradu nedorazilo. S účastí Madonny na zasedání soudu v Petrohradě pochopitelně nikdo vážně nepočítá.
Velkou šanci podle ruských novinářů nemá ani požadavek finanční kompenzace. Pokud nicméně Madonnu soud shledá vinnou, bude muset Petrohrad - ne-li celé Rusko - z itineráře svých příštích zahraničních turné vyškrtnout. (čtk)
Britská folkrocková skupina Levellers vystoupí dnes večer v pražském Paláci Akropolis. Na evropském turné je to jediná zastávka kapely v Česku. Představí své nové album nazvané Static On The Airwaves, které britský tisk hodnotí jako "nejvyzrálejší" za více než dvacetiletou historii kapely. Nová deska vznikla vloni v listopadu ve studiu Sono poblíž Prahy. Doladěna byla v New Yorku.
Kapela se na svých albech věnuje sociálním tématů; poslední deska se zabývá válkou a jejími následky v současném světě i v historickém kontextu. Levellers, kteří vycházejí z britských folkrockových tradic, vznikli v roce 1988 a před českým publikem vystupují poměrně často. Pravidelně jezdí na festival Rock for People, na pozvání kapely Divokej Bill se několikrát zúčastnili festivalu Ouvalskej bigbít. (čtk)
Do České republiky přijede příští týden kanadská spisovatelka Joy Fieldingová, autorka psychothrillerů, které vedou žebříčky bestsellerů po celém světě. V Česku se všech jejích titulů prodalo přes 900 tisíc, řekla Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia Group, které pod značkou Ikar české překlady jejích knih vydává. Autorka bude v Praze a Brně prezentovat svůj poslední román Až ji uvidíš.
Joy Fieldingová se narodila v roce 1945 jako Joy Teppermanová v Torontu. Příjmení Fieldingová přijala na počátku své literární kariéry jako poctu anglickému spisovateli z 18. století Henrymu Fieldingovi. Po ukončení studií se stala herečkou, působila na několika kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly až do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů, kde se rozhodla uskutečnit své dávné přání - psát.
Její knihy, jejichž hrdinkami jsou převážně ženy v okamžiku životní krize, se záhy vyšplhaly na žebříčky bestsellerů po celém světě a překládají se do více než 25 jazyků. Řada z nich se dočkala filmové a televizní adaptace (Jane utíká, Ta druhá, Teď neplač, Nic mi neprozrazuj). "Skrze čtivé příběhy se Fieldingová snaží upozorňovat na vážná témata, jako jsou domácí násilí, sexuální zneužívání či vážná nemoc. V rámci komerční beletrie vytváří uvěřitelné ženské postavy," říká Novotná.
V Ikaru vyšlo od roku 1994 do dneška 20 knih Fieldingové, v roce 1996 měl v Praze světovou premiéru její tehdy nový román Neúplná mozaika; americké vydání to české následovalo až za několik měsíců. Poslední román Až ji uvidíš je příznačně věnován dcerám Fieldingové, dnes již třicátnicím: herečce Shannon a zpěvačce Annie, která pracuje v reklamě. Autorka se na vztahy mezi matkami a dcerami zaměřuje v řadě svých románů.
V tom posledním řeší situaci padesátnice Marcy, která náhle ztratila dceru, jež beze stopy zmizela v moři; matka si však její ztrátu není ochotna připustit. Devon byla psychicky nemocná a matka přemítá, zda nespáchala sebevraždu nebo zmizení nefingovala, a dceru stále hledá. (čtk)
Týdnem kulturních akci pod názvem Roxy Be Twenty oslaví od 15. října své 20. narozeniny pražský klub Roxy. Sedmidenní akce nabídne množství hudby, divadelních představení, výtvarného umění umění a performancí. Program mimo jiné nabídne vystoupení takových jmen, jako jsou Boys Noize, One Night Only, Stereo MCs, Layo & Bushwacka či Andy C. ČTK o tom za klub Roxy informoval Lukáš Kadeřábek.
Roxy Be Twenty odstartují 15. října zástupci tuzemské klubové scény WWW, kteří pro tuto příležitost chystají společně s Davidem Vrbíkem a Vladimirem 518 ojedinělou audiovizuální show. "Historie WWW je s Roxy zásadně propojena a po klubu dodnes bloudí mnoho odrazů tvůrčí minulosti WWW," uvedl člen kapely Ondřej Anděra vystupující pod jménem Sifon. WWW například v Roxy před třemi lety pokřtili svou zatím poslední desku Tanec sekyr.
Výpravná multimediální podívaná s řadou přesahů nebude jedinou specialitou zahajovací show. WWW plánují svůj setlist založit především na nových, dosud neslyšených skladbách z právě vznikající třetí desky. Zároveň si nechají volné pole pro improvizaci, kterou pokud možno napojí na konkrétní atmosféru. Kromě WWW se návštěvníci úvodního dne oslav mohou těšit také na tuzemskou premiéru německého dýdžeje a producenta Boys Noize a domácí duo dýdžejů Smack a Tvyks.
V dalších dnech Roxy Be Twenty nabídne koncerty britské indie-kytarovky One Night Only, domácích Charlie Straight, legendárních Stereo MCs nebo kanadského hudebníka Reneho LaViceho. Týden Roxy Be Twenty pak 21. října zakončí britský muzikant Alex Clare, který se představí v České republice vůbec poprvé. "V Praze jsem ještě nikdy nebyl. Vybaví se mi spousta příběhů o staré židovské Praze a Golemovi a už se moc těším, až si Prahu osobně prohlédnu, a hlavně se těším na skvělé české fanoušky!," nechal se slyšet Clare, který označuje svoji hudbu za cross mezi dubstepem, elektronikou a soulem.
V rámci 20. narozenin Roxy se představí i Kabaret Falešná kočička, hudebně divadelní projekt Kašpárek v rohlíku, reality-show Rozprostřeno! nebo divadelní představení Manson v podání souborů Teatr Novogo Fronta & DOT 504.
Jakub Nepraš, ceněný český multimediální umělec a videoperformer, v rámci Roxy Be Twenty představí svou videosochu Tree a Jiří David umístí svůj nejnovejší objekt do veřejného prostoru Prahy. Půjde o artefakt, který bude "levitovat" nad křižovatkou ulic Dlouhá a Rybná. Více informací na www.roxy.cz.
Pražské Roxy nabízí více hudebních žánrů. Například loni se v podzemních prostorách v Dlouhé ulici představil orchestr Berg, také zde po zhruba dvou desítkách let zahájila turné obnovená skupina Oceán. Kulturní akce se od roku 1998 konají také v prvním patře klubu v experimentálním prostoru Roxy/NoD. (čtk)
Přední designéři a architekti se v sobotu představí v Ostravě na deváté PechaKucha Night. Pro jejich prezentaci tentokrát organizátoři vybrali velmi netradiční prostor - Evangelický Kristův kostel, řekl za pořadatele akce Jiří Vicherek.
"Pokaždé nové místo konání, pokaždé překvapit a inspirovat, to jsou základy, na kterých stavíme ostravskou PechaKucha Night. Jsme vděční za příležitost přenést jedinečnou atmosféru našich večerů do evangelického kostela a ukázat toto místo v novém světle, pozměněném kontextu," uvedl další z organizátorů Martin Lindovský. V minulosti už se architektura, design, fotografie či móda prezentovaly například v Dole Michal nebo na Nové radnici.
Podle Lindovského i v kostele zůstane zachována nedílná součást konceptu PechaKucha Night - afterparty s dýdžejem Formou, který bude vystupovat přímo pod oltářem.
První PechaKucha Night se konala v roce 2003 v Tokiu a stojí za ní architekti Astrid Kleinová a Mark Dytham ze studia Klein-Dytham Architecture. Z akce se stal hit a začala se rozšiřovat po celém světě. V Tokiu se koná dodnes. PechaKucha Night se pravidelně konají na všech kontinentech ve více než třech stovkách měst.
"Jednotliví umělci představují své dílo v krátkých prezentacích, a protože jich během jednoho večera vystoupí zhruba desítka z nejrůznějších oborů, každý divák si najde to svoje," řekl Vicherek.
Na sobotním večeru vystoupí například bývalý artdirektor ČT4 sport Lukáš Veverka nebo ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek.
"Projekt má za cíl účastníky seznamovat nejen se zajímavými nápady a díly, ale také mezi sebou. Součástí programu večera je proto neformální afterparty, kde se můžou diváci osobně setkat a diskutovat s prezentujícími a organizátory," připomněl Vicherek.
Akce začíná v 18:30, prezentace ve 20:20. Bližší informace o projektu mohou zájemci najít také na webových stránkách www.pkno.cz. (čtk)
Začátkem listopadu se v kinech objeví psychothriller režiséra Ivana Pokorného Záblesky chladné neděle, k němuž napsala scénář jeho manželka, spisovatelka Iva Procházková. Režisér, na jehož kontě jsou například seriály Expozitura a Kriminálka Anděl či televizní snímek Smrt pedofila, obsadil do hlavních rolí Adélu Petřekovou, Roberta Jaškówa, Kryštofa Rímského a Jana Plouhara.
"Na začátku napínavého dramatu jedné podzimní neděle je hádka. Dívka v afektu vyskočí z auta, vzápětí náhoda fatálně přehodí výhybky, aby nebylo úniku z pasti," charakterizovala příběh mluvčí projektu Helena Hejčová. Prvky road movie, kombinované se hrou na schovávanou, podle ní umocňuje psychologie všech čtyř hlavních postav, které bojují o vztahy i o život.
Podtitul filmu zní Nikdo není tím, kým se zdá být. "Neslibujeme víc než přitažlivý příběh se skvělými neokoukanými herci - 92 minut zábavy s přídechem chladného napětí," uvedl režisér. "Sázka na jistotu při obsazování českých filmů mi připadá kontraproduktivní. Je to ale otázka vkusu a žánru - například komedie vyžaduje hvězdy. Byl bych rád, kdyby náš příběh působil autenticky," dodal Pokorný. I proto vsadil na Adélu Petřekovou, čerstvou absolventku Divadelní fakulty v Praze. Kameramanem jeho snímku byl Němec Armin Dierolf.
"U všech našich hrdinů se protíná silná vnitřní nespokojenost s potřebou dát svému životu nový směr, a to i za cenu rizika, bolesti či ztrát," uvedla Procházková. Hned úvodní scéna se odehrává na stanovišti prostitutek blíže neurčené severočeské silnice, další část snímku se však natáčela na osamělém statku, ve kterém jeden z hrdinů příběhu žije.
Film Záblesky chladné neděle uvede do kin od 8. listopadu distribuční společnost Bioscop. (čtk)
Národní galerie znovu otevřela ve Šternberském paláci na Hradčanech poslední část stálé expozice starého evropského umění. Vystavuje v ní nejslavnější tvůrce holandského, italského, vlámského, španělského a francouzského umění od 16. do 18. století od Rembrandta, Halse, Tintoretta, Tiepola, Rubense či El Greca až po Goyu nebo Bouchera.
Novou instalaci doprovázejí rozšířené popisky děl, které vedle autora, názvu a vročení díla více informují o jednotlivých malbách či plastikách. Informační panely uvádějí návštěvníka do historického a uměleckého kontextu vystavených děl.
Návštěvnickým magnetem obnovené stálé expozice se může podle pořadatelů stát obraz Josepha Heintze mladšího, známého také jako Giuseppe Enzo, jehož námětem je Dís jedoucí z Tartaru. Heintz (kolem 1600 až 1678) byl obdivovatelem díla Hieronyma Bosche. Právě Boschovy vize v kombinaci s hodnotami benátského malířství 17. století po svém využil u této kompozice, v níž bůh podsvětí Dís (Hádés) vyjíždí na voze s koňským čtyřspřežím z ohněm osvětleného Tartaru. Dísovu ponurou říši obývají na obraze monstra a příšery, malované podle Boschova vzoru.
Obraz byl dosud málo vystavován, naposledy před 14 lety. Dílo Národní galerii zapůjčilo Městské muzeum v Mariánských Lázních.
Přestávku po výstavě Rembrandt & Co., která skončila na jaře, využila NG pro zřízení nového prostoru pro krátkodobé výstavy. Zahajuje v něm výstavou Mistrovská díla rakouského a německého malířství 19. století. Představuje kolekci obrazů, v níž nechybějí díla Caspara Davida Friedricha, Carla Spitzwega či Ferdinanda Georga Waldmüllera. Mnohá z těchto pláten nemohli návštěvníci Národní galerie v Praze spatřit dlouhá desetiletí, uvádí galerie. (čtk)
Časopis Ateliér, kterému letos ministerstvo kultury udělilo o třetinu nižší dotaci než loni, dnes nedostal mimořádný příspěvek, o nějž MK žádal. Časopis dostal letos, kdy byly kráceny dotace živému umění, 560 tisíc korun, tedy nejnižší částku od počátku 90. let.
Šéfredaktora Blanka Jiráčková řekla, že příští číslo časopisu nevyjde, ale jeho pětadvacetiletou kontinuitu nechce přerušit a peníze na další jeho provoz bude dál shánět všemi cestami. "Jednáme stejně jako poslední dobou intenzivně o sponzorech a případném dalším vydavateli," uvedla. MK dnes o časopise jednalo na základě dopisu, jehož signatáři včetně šéfredaktorky žádali o přidělení další částky.
V dopise uvádějí, že pokud s nimi MK nebude komunikovat, chystají protestní akce. "Ministerstvo kultury je nuceno takovou formu nátlaku důrazně odmítnout, neboť na příspěvky z grantových řízení si nelze automaticky činit nárok," řekla mluvčí MK Markéta Ševčíková. Dodala, že letošní dotaci 560 tisíc navrhla časopisu udělit příslušná komise.
Výše dotace záležela na rozpočtu MK a bodovém ohodnocení; časopis komise umístila na 12. místo z 19 projektů zařazených do okruhu periodických publikací, dotaci jich dostalo 14. Ateliér ale i přes výrazně krácené dotace oproti loňsku dostal nakonec nejvyšší částku ze všech žadatelů. "Z toho logicky vyplývá, že si komise sama je velmi dobře vědoma, že je Ateliér důležitý. Ale protože má málo peněz pro všechny, bála se, že by Ateliér dostal velkou část peněz, které vůbec může rozdělit," míní Jiráčková. MK to potvrzuje.
Ateliér požadoval 2,95 milionu korun, což představovalo při rozpočtu 7,5 milionu korun, kterou měla daná komise k dispozici, 39 procent, připomněla mluvčí. Všichni žadatelé však dlouhodobě uvádějí v žádosti částku vyšší, než s jakou počítají, protože vědí, že nikdy nedostanou plnou částku. Uměle tak navyšují své požadavky, očekávají přitom, že dostanou maximálně polovinu.
Ateliér vychází jako tištěný čtrnáctideník a informuje o dění na domácí výtvarné scéně i o výstavách v blízkém zahraničí. Zatímco v počátku 90. let dotace od MK pokrývala téměř polovinu jeho nákladů, později to byla třetina. V letech 2008 a 2009, kdy rostly i celkové rozpočty MK, dostal časopis dotaci 2,2 milionu, respektive 2,3 milionu korun, celkové náklady na vydávání periodika v obou letech byly kolem 5,6 milionu korun. Ještě minulé dva roky se státní dotace dotýkala dvou milionů korun, letos ale s velkým krácením výdajů ministerstva na živou kulturu Ateliér obdržel jen 560 tisíc korun. (čtk)
Karlovarská Interaktivní galerie Becherova vila představuje práce výtvarnice Ireny Jůzové, které vytvořila s pomocí nanovlákna. Ojedinělou expozici doplňuje další prezentace - výběr z prací účastníků mezinárodního workshopu Milíře 2011. Toto tradiční setkání umělců se letos uskutečnilo v jižní Francii. Řada prací vznikla na místě, další vytvořili výtvarníci po návratu.
Jůzová s oblibou využívá technologie a postupy současné vědy. Proto ve spolupráci s laboratořemi Fakulty netkaných textilií Technické univerzity v Liberci vytvořila na zařízení pro elektrostatické zvlákňování nanovláken sérii nanootisků své tváře. Dílo nazvané Benátské plátno je v její tvorbě pokračováním práce s otisky a ostatky. Jůzová se dále prezentuje v galerii kresbami a videoprojekcí. "Jako součást doprovodného programu je připravena i výtvarní dílna pro studenty," oznámil ředitel galerie Jan Samec.
Expozice pojmenovaná Milíře - Canet je tvořena z prací účastníků výtvarného setkání v jižní Francii. Plenéru se zúčastnili nejen členové Krajské umělecké asociace Karlovarského kraje, ale také několik německých výtvarníků. "Každého z výtvarníků oslovila krajina u Canet a další nedaleká města a městečka, jako Montpellier, Clermont-L'Herault, Le Pouget či Signac, po svém. Výstava v Becherově vile představuje díla inspirovaná právě touto překrásnou atmosférou," dodal. (ČTK)
Pražské Studio Ypsilon večer uvede na Malé scéně novinku, kterou je představení s názvem Pánská šatna aneb Improvizace v Ypsilonce. Režisér Martin Dejdar zkombinoval úspěšné písničky a výstupy a navázal na tradici improvizačních večerů, které formovaly a formují osobitou poetiku této scény.
V kolektivní improvizaci mají s obměnami účinkovat vedle Dejdara například Martin Janouš, Jan Jiráň, Jiří Lábus, Pavel Nový, Dominik Renč, Renata Rychlá, Jakub Slach, Daniel Šváb a Petr Vršek.
Ypsilonka se tak navrací ke svému vynálezu totální improvizace. Diváci tak trochu klíčovou dírkou nahlédnou do pánské šatny ypsilonských herců. Zažijí spontánní atmosféru, improvizační nápady, jedinečné propojení herců a diváků i trochu kolegiální škodolibosti. Někteří z nich spolu prožili velkou část hereckého života, což se odráží v jejich "přihrávkách" i "smečích". (ČTK)
V historické budově Národního divadla v Praze se v pátek a v sobotu večer představí Ruské státní akademické Puškinovo divadlo z Petrohradu. Jeho členové uvedou Shakespearova Hamleta v režii Valerije Fokina. Titulní roli ztvární Dmitrij Lysenkov.
Režisér v inscenaci poukazuje na bolestivé mýty současné ruské společnosti. Odhaluje mechanismus státního zřízení, což je v kontextu země bojující s korupcí považováno za odvážné gesto.
Takzvané Alexandrinské divadlo vzniklo jako první ruské národní divadlo. "Naším cílem je pěstovat tu nejlepší tradici, ale neuzavíráme se dalšímu rozvoji. Je nám ctí, že jsme započali spolupráci s pražským Národním divadlem. Doufáme, že turné s Hamletem znamená první krok na naší společné cestě," komentoval hostování režisér Fokin, který je uměleckým ředitelem scény. Je prvním konkrétním skutkem naplňování programu spolupráce mezi ministerstvy kultury obou zemí podepsaného loni v prosinci. (ČTK)
Zpěvák skupiny Simply Red Mick Hucknall představí 27. března 2013 v pražském Kongresovém centru v rámci evropského turné své sólové album American Soul. Vstupenky v cenách od 1190 do 1790 korun budou v prodeji od 15. října. Hucknallova nahrávka nabízí jeho vlastní pohled na klasické písně, které ho během života inspirovaly.
Hucknall v Praze se Simply Red vystoupil několikrát, naposledy v prosinci 2010 v tehdejší Tesla Aréně na Výstavišti. Oblíbená britská popová kapela se představila na svém údajně definitivně posledním turné Farewell. Jako "poslední" koncert v Česku však Simply Red inzerovali už své předchozí vystoupení v metropoli v květnu 2009.
Na novém albu Hucknall nabídne jak svoje vlastní oblíbené skladby, tak americký soulový žánr včetně klasických hitů jako I Only Have Eyes For You, I'd Rather Go Blind či That's How Strong My Love Is. (ČTK)
Britský kytarista Eric Clapton zakončí své evropské turné 19. června 2013 v pražské O2 areně. Předprodej vstupenek v cenách od 1290 do 2190 korun bude na terminálech společnosti Sazka zahájen 17. října, pro členy fan klubu a klubu Live Nation o dva dny dříve. Turné jednoho z nejuznávanějších hudebníků zahájí 29. května koncert ve Frankfurtu.
"Clapton, který příští rok oslaví 50 let na scéně jako profesionální hudebník, oznámil omezený počet evropských koncertů, kterými naváže na již dříve oznámená data ve Velké Británii. Vedle Frankfurtu a Prahy vystoupí například v Hamburku, Lipsku, Kaunasu, Rize nebo Lodži," sdělil za pořádající společnost Live Nation Petr Novák. (ČTK)
Eric Clapton oslaví padesátiny koncertem v Praze. Přiveze i novou desku
Do současnosti je zasazena nezvyklá verze známé baletní pohádky Louskáček, kterou liberecké divadlo F. X. Šaldy uvede v premiéře příští pátek. Nepůjde o klasický balet, ale součástí představení bude i projekce, mluvené slovo, koncert naživo a zpěv. Novinářům to dnes řekla autorka úprav libreta a režisérka Alena Pešková.
Podle ní chtěli i letos uvést klasickou hru, v případě Louskáčka ale původní verzi zahrát nemohli. "V souboru máme jen 14 lidí, navíc nemáme finance na to, aby byly všechny dámy oblečené do balerín a na původní choreografii nemáme ani jeviště," uvedla Pešková.
Proto se rozhodli upravit původní libreto Maria Petipi a choreografii Lva Ivanova. "Louskáčka jsme posunuli trochu do současnosti. Doufám, že z toho nevymizela poetika Vánoc a toho o čem Louskáček je," uvedla Peškova s tím, že zachovali původní nádhernou hudbu Petra Iljiče Čajkovského. (ČTK)
Opravy městského divadla v Kladně nabírají další zpoždění. Město totiž musí přehodnotit červnový tendr, v němž vybralo firmu CGM Czech, která za rekonstrukci nabídla nejnižší cenu 91 milionů korun. Řekl to primátor Dan Jiránek (ODS). Práce měly začít nejpozději v září, nově to bude nejdříve v listopadu. Dlouho očekávaná rekonstrukce divadla se odkládá přes dva roky.
Město dotáhlo výběrové řízení do konce teprve v polovině letošního roku. Pak ale muselo řešit námitku jedné z neúspěšných firem a nyní musí upravit některé podmínky výběrového řízení a tendr zopakovat. Rozhodl o tom úřad přidělující evropské dotace, z nichž chce město zaplatit většinu peněz. "Bude nová komise a ti, kteří se ucházeli o veřejnou zakázku, se vyzvou k doplnění dokumentů," vysvětlil Jiránek.
Podle primátora je to podobný případ jako u nedávného tendru na revitalizaci parku naproti krajské nemocnici, kde město vybralo firmu v srpnu. Kvůli přehodnocení tendru se opravy parku zpozdily a začnou až příští týden. Firma prý přitom byla vybrána podle pravidel, které úřad schválil. "Předpokládám, že ten průběh bude stejný, protože tam není důvod, aby tam byly nějaké velké změny. Z mého pohledu by se mělo začít v listopadu, pokud se nikdo neodvolá. Ale v tom prvním (tendr na park) se také nikdo neodvolal," dodal Jiránek. (ČTK)
Z přesvědčení vystavuje jen v netradičních, "nesterilních" prostorách a sám se přirovnává ke kovbojovi z Divokého západu, který je neustále připraven tasit kolt. Místo koltu má ale pořád po ruce fotoaparát. Své úlovky ode dneška představuje uznávaný německo-český fotograf Peter Gesierich v kdysi slavném berlínském kině Delphi, jehož zdi dodnes nesou všechny šrámy jeho více než osmdesátileté historie.
"Mně se jedná hlavně o to, aby ty fotky nevisely na bílých zdech, v nějakém perfektním prostředí, kde všechno je sterilní. V takových prostorách vystavuju nerad, lépe řečeno nevystavuju vůbec," řekl ČTK devětačtyřicetiletý rodák z Ostravy, který dva roky před sametovou revolucí dobrodružně utekl do západního Německa. Jeho novým domovem se tak stala země jeho předků, neboť pochází z česko-německé rodiny.
Vystavuje zřídka a mnohem raději fotí. "Na jednu stranu sice nevystavuju rád, na druhou bych ale lhal, kdybych řekl, že bych o ten kontakt s publikem nestál," přiznal.
"Nikdy nevyjdu z domu s tím, že bych si řekl, že jdu dneska fotit nebo jdu něco vytvořit. Já pracuju tak, že mám neustále otevřené oči a neustále foťák v ruce," popsal svou práci. Svůj fotoaparát má prý pořád nastavený v pohotovostním režimu. "Dá se to přirovnat jako dříve na Divokém západě, kdy člověk musel mít u sebe pistoli a musel ji mít nabitou," poznamenal fotograf. Za moderního kovboje se ale nepovažuje. (ČTK)
Šestou sezonu populárních přímých přenosů z prestižní newyorské Metropolitní opery (Met) v sobotu zahájí opera Nápoj lásky Gaetana Donizettiho. V hlavní roli se jako loni představí světově žádaná ruská sopranistka Anna Netrebková. V Česku se přenos odvysílá do 26 kin ve 23 městech. Jevištním partnerem Netrebkové bude Matthew Polenzani v roli Nemorina.
K největším lákadlům v programu, který nabízí Met v této sezoně, patří díla od Giuseppa Verdiho. K jeho 200. výročí narození budou uvedeny opery Otello, Maškarní ples, Aida a Rigoletto. Baletní přenosy představí to nejlepší z klasiky i současného tance - nově slavný nizozemský Nederlands Dans Theater.
Operní fanoušci se do konce dubna 2013 mohou těšit mimo jiné i na operu Bouře od současného britského skladatele Thomase Adése, která zazní v newyorské premiéře. Chybět nebude ani Wagnerova tvorba, kterou zastoupí Parsifal, doplní ho například Berliozovi Trójané, Händelův Julius Caesar i Donizettiho Marie Stuartovna. (ČTK)
Letošní 8. ročník festivalu nových médií Akropolis Multimediale konaný ve dnech 19. a 20. října v pražském Paláci Akropolis bude věnován videomappingu. Oblíbený směr vizuálního umění, které využívá projekci ve volném prostoru například na fasády domů nebo interiéry budov, dodá nový rozměr nejen prostorám Paláce Akropolis ale i vystoupení skupin Cocotte Minute a The Prostitutes.
První den festivalu bude 19. října patřit letošnímu poslednímu pražskému koncertu Cocotte Minute. Na jejich vystoupení naváže na Divadelním baru Conversation Night s dýdžeji Sunpaya & Emka & guests a na Malé scéně nu jazz, funk & afrobeat Funky Drummerz feat. Loic De Niro.
V sobotu 20. října se návštěvníci Akropolis Multimediale mohou těšit na unikátní koncert The Prostitutes. Ve spolupráci s light designerem Tomášem Pejšou a Kristinou Šedivou kapela připravila vystoupení, které divákům přiblíží pozadí vzniku a skryté či nové významy písní ze všech jejich tří desek. "Všechno je o přípravě. Naše muzika je taková rovná, prostě rokenrol. Hodí se k ní jednoduché a účelné věci, prostě rokenrol," podotkl Pejša. (ČTK)
V Praze v sobotu začíná desátý ročník festivalu bollywoodského filmu s mottem Bollywood - 100 let v Indii, 10 let v Česku! Do 21. října nabídne projekce novinek i starších snímků, konferenci a výstavu plakátů. O víkendu se budou promítat starší filmy v Biu Ponrepo, od pondělí projekce pokračují tradičně v kině Světozor. Festival potrvá do 21. října.
Fanoušci uvidí mezi nejnovějšími trháky novinky z letošního léta, včetně snímku Ek Tha Tigeri, zhlédnou i starší klasiku a úspěšné tituly uvedené během deseti let festivalu. Chybět nebudou zajímavé dokumenty včetně dvou snímků Rockstar a Prague, které se natáčely v Praze.
Projekce doplní například konference na téma Bollywood (R)evolution ve Francouzském institutu a výstava starých indických filmových plakátů v centru současného umění DOX. Podrobný program je k dispozici na stránkách festivalu www.bollywood.cz. (ČTK)
Parchant Marilyn je název inscenace, jejíž premiéru uvede dnes pražské Švandovo divadlo. Hra Lucie Kolouchové a režisérky Natálie Deákové s podtitulem Na ex! byla inspirována největším sex symbolem 20. století - herečkou Marilyn Monroe. Je o tom, jak se z brunety stane blondýna a co ji to stojí, o hvězdném PR a o manipulaci.
"Padesát let od smrti tato ikona stále fascinuje. Zadání bylo jasné - na ex, tedy hra s excesem, extrémem a na hraně," uvedla spoluautorka textu a dramaturgyně Lucie Kolouchová. Inscenátoři představení pojali jako průlet neobyčejným osudem. Divákům neřeknou, v kolika filmech Marilyn hrála a vyhnou se většině biografických dat. Zato se však pokusí postihnout její nestálou a labilní osobnost.
"Zajímalo nás téma vzniku hvězdného kultu, okamžik, kdy se před kamerou zrodila hvězda. Ale i to, co se dělo v zákulisí, kolika lidí bylo zapotřebí, aby se z ošklivého káčátka stala labuť," dodala Kolouchová. V komorní inscenaci účinkují Zuzana Onufráková v titulní roli, Apolena Veldová, která ztvární ostatní ženské role, a David Punčochář v rolích tří jejích manželů, nespočtu režisérů, producentů a novinářů. Na jevišti se objeví i muzikant a autor scénické hudby Jakub Kudláč. (ČTK)
V pořadí třetí představitel Jamese Bonda Roger Moore drží v bondovské sérii několik rekordů. Neohroženého agenta hrál celkem sedmkrát a byl nejdéle sloužícím Bondem i nejstarším. Britský herec, který 14. října oslaví 85. narozeniny, začal do povědomí diváků pronikat na konci 50. let a mezinárodní hvězdou se stal díky roli detektiva Simona Templara v televizním seriálovém hitu The Saint (Svatý; 1962-1969).
Roger Moore se narodil 14. října 1927 na předměstí jižního Londýna, svoji divadelní kariéru zahájil ve 40. letech. Na počátku 50. let se živil spíše jako model než herec a nakonec se uchytil v televizi. Po třicítce se konečně výrazněji prosadil v Británii díky seriálu Ivanhoe (1958) a v Americe zaujal v několika epizodách TV seriálu Maverick (1959). Po úspěchu v podobě detektiva Templara potvrdil vstup mezi elitu sérií The Persuarders (1971-1972), kde se objevil po boku Tonyho Curtise.
Prvního Bonda si zahrál ve filmu Žít a nechat zemřít (1973), kdy převzal štafetu po Seanu Connerym. Moore úplně změnil styl agenta 007 - z chladného zabijáka v podání Conneryho se stal vtipný, hravý a usměvavý frajer, již zdaleka ne tak brutální. Naposledy si oblékl smoking agenta 007 ve službách Jejího Veličenstva ve filmu Vyhlídka na vraždu (1985). Tehdy mu táhlo již na šedesátku a podle dobového tisku se už "cítil trapně při postelových scénách s krásnými ženami, které mohly být jeho dcerami". (ČTK)
Klicperovo divadlo připravuje na sobotu 20. října premiéru hry Williama Shakespeara Richard III. Divadlo hru v radikální úpravě a režii Davida Drábka uvede jako 18. titul cyklu nazvaného Bůh ochraňuj Williama Shakespeara.
"Richard je opravdu vypiplané monstrum, obdařené navíc účinnou směsí černého humoru, sarkasmu, ale i sebeparodie. Neodolatelně věcně nejprve divákům sdělí, jaké svinstvo svým soukmenovcům provede, a pak to s velkou dávkou hraného dramatična provede," uvedl ke hře režisér Drábek.
Drábek hru pojal jako kabaret o bezmoci mocných, v hlavní roli se divákům představí Pavlína Štorková. V dalších rolích vystoupí Josef Čepelka, Tomáš Lněnička, Filip Richtermoc a další. Hudba složil Darek Král a scénu navrhl Marek Zákostelecký. V inscenaci zazní naživo zpívané písně v podání Českého chlapeckého sboru v Hradci Králové. "Počet postav ve hře jsme zredukovali na základní minimum, s košatým příběhem zatočili jako Richard se svými protivníky a vytvořili tak prostor pro nové situace i prolínající se linku z říše zvířat," uvedla dramaturgyně Jana Slouková. (ČTK)
Na jedno z nejodlehlejších míst světa - nekonečné arktické pláně - zamířil další z velkoformátových dokumentů pražského kina IMAX s názvem Arktida 3D. Lední medvědice a dvě mláďata v něm bojují o přežití v zemi věčného sněhu a ledu, která se stále zmenšuje a mění působením civilizace a změn klimatu. Režisér Greg MacGillivray, tvůrce filmů Arábie 3D a Velký kaňon 3D, natočil vůbec první 3D snímek, který kdy v těchto podmínkách vznikl.
Kulisu přírodovědeckého snímku tvoří ledovce, tající kry, vodopády a hory. Přesto Arktida kypí životem, zvířata, která zde žijí, se nevyskytují jinde na světě. "Film o Arktidě jsem chtěl udělat dlouho. Za 45 let natáčení dokumentů pod hladinou oceánů a v nejrůznějších odlehlých končinách jsem nasbíral spoustu zkušeností. Ukázalo se, že nejsem připraven na to, s čím jsme se setkali na dalekém severu," uvedl režisér v distribučních materiálech.
Podle jeho syna a producenta Shauna MacGillivraye jsou diváci konfrontováni s přírodou v té nejsyrovější podobě. Pochopí, jak obtížné je zde přežít pro jakýkoli živočišný druh. Medvědí rodina, jejíž život filmaři mapovali, byla prý na rozdíl od ostatních příslušníků jejího druhu poměrně nevšímavá k přítomnosti kamer. Během několika dnů jim tak nevědomky umožnila nahlédnout do svého života; včetně lovu, her, kojení a zasvěcování medvíďat do života v divočině.
Filmaři se s ní setkali až téměř na konci natáčení, které trvalo celkem osm měsíců. Samice snad využila lidské přítomnosti k tomu, aby odradila ještě nebezpečnější společníky - potulující se medvědí samce. Někdy bývají tak hladoví, že by mohli ohrozit její mláďata. Během týdne odrazila čtyři takové útoky. Řada scén vznikla pod vodou, přičemž se filmaři museli ponořit o něco hlouběji než medvědi. Tak vznikly pod ledem tlustým více než metr i ojedinělé záběry mrožů a jejich mláďat.
Filmaři se potápěli v těžkém neoprenovém obleku - bez něho by ve vodě o teplotě minus 2,5 stupně Celsia, která nezamrzne díky obsahu soli, zemřeli zhruba po třech minutách. Kromě kamery je podstatným prvkem filmu Arktida 3D hudba, kterou složil Steve Wood. Na soundtracku zní i několik písní Paula McCartneyho, který je znám vztahem ke zvířatům a životnímu prostředí i jako aktivista v boji za práva zvířat. Originální znění dokumentu natočila Meryl Streepová, český komentář namluvila její dvorní dabérka Zlata Adamovská. (čtk)
Koncem října vyjde česky nová kniha japonského spisovatele Harukiho Murakamiho, v tuzemsku velmi oblíbeného autora, o němž se v posledních dnech opět spekulovalo jako o možném laureátovi Nobelovy ceny. Román s názvem 1Q84 je tisícistránková trilogie, nejprve vyjdou v jednom svazku první dvě knihy, třetí kniha vyjde za rok. Uvedla to Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia Group, které Murakamiho česky vydává.
Z osmi Murakamiho česky vydaných titulů vyšla polovina v opakovaných vydáních a celkem se všech jeho knih v českém překladu prodalo 197 tisíc kusů. Nový rozsáhlý román přeložil Tomáš Jurkovič.
Murakami je autorem 12 románů, v tom nejnovějším se pokusil propojit své dosavadní tvůrčí postupy a zkušenosti do rozsáhlého celku, ve kterém nechává zaznít mnoho protichůdných hlasů, aby se znovu a nově zamyslel nad svými oblíbenými tématy. Hlavními hrdiny jsou Aomame a Tengo, někdejší spolužáci. Ona je geniální fyzioterapeutka, on je vynikající matematik se spisovatelským talentem. Přestože se neviděli 20 let, v hloubi duše nepřestávají myslet jeden na druhého.
Sami se nezměnili, ale svět kolem nich začal být od jistého okamžiku jiný a podivný, jako by kdosi kdesi přehodil imaginární výhybku, a známý svět jednou provždy skončil. Aomame a Tengo v něm ale musejí najít jeden druhého. Murakami bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Již v době, kdy publikoval třetí dílo Hon na ovci (slovensky 2004) se mluvilo o fenoménu Murakami.
O tři roky později vyšel Konec světa & Hard-boiled Wonderland (česky 2008), za nějž autor obdržel prestižní Tanizakiho cenu. Roku 1987 vyšel román Norské dřevo (česky 2002), který sice nezískal literární ocenění, ale překonal všechny rekordy, protože jen v Japonsku se knihy prodalo více než čtyři miliony výtisků. V Česku kniha vyšla ve třech vydáních a celkem se jí prodalo 50 tisíc kusů.
Podobný úspěch měly další jeho práce: Na jih od hranic, na západ od slunce (1992, česky 2004) nebo Sputnik, má láska (1999, česky 2009). Roku 2003 vydal román Kafka na pobřeží; česky kniha vyšla v roce 2006, kdy si Murakami přijel do Prahy pro literární Cenu Franze Kafky. Česky vyšla také o rok později próza Afterdark a v roce 2010 i autorovy zápisky O čem mluvím, když mluvím o běhání. Murakamiho díla byla přeložena do více než 40 jazyků. (čtk)
Kapela Support Lesbiens na turné po tuzemských divadlech konaném k 20. výročí své existence nabídne písničky s jinou atmosférou než prezentuje na běžných koncertech a festivalových vystoupeních. Komorní turné, které začne 24. října v Domě kultury v Ostravě, odehraje skupina živě bez užití jakýchkoli samplů z hard disku. "Všechno se bude hrát rukama, ale chceme při tom zachovat energii našich písniček. Bude to o muzice, žádná megashow. Po zkušenostech z posledního turné, kdy si už publikum chtělo sednout a v klidu poslechnout muziku, jsme zvolili komornější program. Naši příznivci přece jenom stárnou s námi a jsou to už často čtyřicátníci," řekl kytarista a spoluzakladatel kapely Hynek Toman.
Hostem výročního turné, které se protáhne až do příštího roku, kdy končí 15. února v Divadle Bolka Polívky U22 v Uhříněvsi, bude zpěvačka Tonya Gravesová. Členka úspěšné skupiny Monkey Business vedle skladeb Keeper a To Stand A Bitter Problem, jež v minulosti se Support Lesbiens nazpívala, představí i dvě skladby ze svého debutového alba I'm The Only Me. Gravesovou doprovodí klavírista Jan Andr, který bude dalším stálým hostem celého, téměř dvouhodinového, programu.
"My ten set potom dojedeme, bude to příjemná vsuvka," uvedl Toman. S účastí bývalých členů kapely na výročním koncertu nepočítá. "S pětadevadesáti procenty kluků, kteří s námi hráli, jsme kámoši, ale já nejsem příznivec takových akcí. Naše spolupráce skončila a život jde dál." Skupina Support Lesbiens vznikla v roce 1992, o rok později debutovala deskou So, What? Následující album Medicine Man jí vyšlo v roce 1994. Dva roky poté se kapela nečekaně rozpadla; na hudební scénu se vrátila o pět let později.
Zanedlouho se jí podařilo získat početnou skupinu příznivců, především po vydání alba Regeneration? z roku 2001 a následujícího Tune Da Radio. V roce 2002 kapela obdržela dvě ceny Anděl v kategoriích skupina roku a popové album. "Dělat všechno naplno je jediná cesta, jak se hudbou uživit. Lidi si myslí, že přijdeš na pódium, zahraješ na placatou kytaru, shrábneš peníze a jdeš. Ale tak to vůbec není. Je to o tom stále něco nového vymýšlet, zejména v téhle malé zemi. Chinaski, Kryštof... všichni makají a přemýšlejí, jak dál. I úspěšná kapela musí stále obhajovat své pozice," podotkl Toman k 20. výročí kapely patřící k tuzemským průkopníkům anglicky zpívaného repertoáru.
Zatím poslední nahrávku Homobot vydala kapela loni. "My jsme nikdy nebyli krasavci předvádějící kdovíjaký pohyb na pódiu. Ale lidé vždy měli jistotu, že budeme mít dobrý zvuk a zpěvák Kryštof Michal bude zpívat relativně dobře, i když nebude mít zrovna svůj den," dodal Toman. (čtk)
Projekcí filmů přímo na ministerstvu nebo v pražském kině Ponrepo by chtělo ministerstvo kultury uctít památku zesnulého režiséra Břetislava Pojara. Dnes to řekla mluvčí úřadu Markéta Ševčíková. Jsou to však podle ní zatím jen návrhy, o přesné podobě akce se stále jedná.
Tvůrce známých a oblíbených animovaných filmů, jako byl třeba cyklus Pojďte pane, budeme si hrát, zemřel v pátek ve věku 89 let. Právě nejen v Česku, ale i ve světě ceněné Pojarovy snímky by podle ministerstva nejlépe přiblížily zesnulého režiséra a scénáristu. "Můžeme připravit velkou projekci na ministerstvu nebo retrospektivu jeho snímků v Ponrepu," řekla Ševčíková. "Určitě zašleme i klasickou oficiální kondolenci, ale v případě pana Pojara bychom chtěli udělat něco navíc. Byl to mimořádný filmař," doplnila.
Podle Pojarova kolegy Michala Podhradského by chtěli režisérovi známí a přátelé uspořádat větší pietní akci, ale musejí se nejprve dohodnout s Pojarovou rodinou žijící v cizině a s akademickou obcí. Datum režisérova pohřbu zatím oznámeno nebylo. Břetislav Pojar zemřel v pátek večer v Praze, podle Podhradského náhle. "Cítil se dobře. Ještě jsme tento týden stihli s řadou jeho studentů oslavit jeho devětaosmdesáté narozeniny," uvedl.
České veřejnosti jsou z Pojarovy tvorby známé kromě "medvědů od Kolína" i oblíbené večerníčky Dášeňka a Jája a Pája nebo pohádka o Palečkovi z filmu Fimfárum 2. Za své snímky získal několik mezinárodních ocenění, včetně Zlatého medvěda z festivalu v Berlíně či Zlaté palmy z Cannes. Pojarovi kolegové vzpomínali hlavně na jeho znalost lidské povahy. "Sám byl vždy málomluvný, ale filmy, které nám všem zanechal, nás vždy osloví svou lidskostí, citem i humorem," řekla režisérka Vlasta Pospíšilová. Mezi jejími animovanými snímky je například seriál Broučci nebo adaptace několika pohádek Jana Wericha, třeba Lakomá Barka. S Pojarem se setkala už v roce 1958 při spolupráci na jednom z filmů Jiřího Trnky.
"Poznala jsem pana Břetislava Pojara jako skvělého animátora s velkým zaujetím a citem pro loutky. Při animaci byl vždy tak silně soustředěný, že nikoho kolem sebe nevnímal," popisovala Pojarův přístup k práci. "Byl pro mne vždy velkým vzorem. Jeho odchodem skončila slavná etapa klasického loutkového filmu započatá Jiřím Trnkou," dodala Pospíšilová. (čtk)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist