Malijské skupině Tinariwen, složené z členů kmene Tuaregů, není nic platné, že patří k nejznámějším světovým kapelám v žánru world music, ani že letos získali cenu Grammy.

V úterý do jejich domovské vesnice Kidal vjel džíp sedmi islamistů vybrojených AK-47. Vtrhli do bytu jednoho z místních muzikantů, zničili všechny jeho kytary, mikrofony i bicí a vzkázali: "Pokud se v tomhle městě ještě někdy ukážeš, uřežeme ti všechny prsty, abys už nikdy nemohl hrát."

Ani hudba, ani televize

Jak v britském deníku Guardian líčí bývalý manažer kapely Andy Morgan, jde o další krok v úplném zákazu hudební produkce na severu země. Islamisté jej oficiálně vyhlásili ve městě Gao již 22. srpna: "Nechceme poslouchat satanskou hudbu. Místo ní musí znít verše z Koránu, jak to vyžaduje právo šaría."

A muzikanti žijící v Kidalu potvrzují, že tak se skutečně děje: "Jako by ze světa zmizela radost. Nikdo už netančí. Nedělají se žádné večírky. Jako by všichni byli zakletí." Což potvrzuje i Vieux Farka Touré, syn slavného afrického bluesmana Ali Farky Tourého: "Hudba už prostě není. Přestala existovat. Člověk si nemůže zapnout dokonce ani rádio nebo televizi."

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se