Sonny Rollins navštívil Prahu poprvé a jedinkrát před třiceti lety. Na podzim 1982, rok po svém vystoupení ve Varšavě, si tu zahrál na pražském Mezinárodním jazzovém festivalu. To už měl za sebou 52 let plodného a událostmi přeplněného života.

Jako muzikant začínal v New Yorku na piano a altsaxofon, roku 1946 přešel na tenor a jeho idolem byl swingový velmistr Coleman Hawkins. Ale to už na scénu vstupoval bop. Přístup k němu zprostředkoval Rollinsovi především osobitý mimochodník Thelonious Monk, a od padesátých let už spolupracoval s Milesem Davisem. Ten o něm ve svých pamětech napsal: „Byla to legenda – pro spoustu mladých muzikantů prostě jejich Bůh. Ale já vím, že byl uzavřen sám do sebe. Byl to agresívní hráč plný inovací a přinášel vždycky nové hudební koncepce.“

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se