Jubilejní dvacátou britskou cenu Mercury Prize, která je dlouhodobě považována za jedno z nejprestižnějších hudebních ocenění, ve čtvrtek v noci získali mladí britští Alt-J. Ti vloni vydali svoji debutovou desku An Awesome Wave.

Nezávislé poprockové kvarteto, které vzniklo roku 2007 na půdě univerzity v Leedsu, společně s cenou převzalo i šek na 20 tisíc liber.

Mimo kategorie

A kapela se může těšit na víc: Mercury Prize totiž funguje především jako ukazatel, který rapidně zvyšuje prodeje desky. "Děkujeme rodičům, že nás nenutili, abychom si našli práci," vzkázali vítězové.

"Takovýhle zvuk, jaký mají Alt-J, jsme už dlouho neslyšeli. Připomíná nám, jak je dnes těžké uvažovat nad žánry. Vlastně všechna nominovaná alba na tom byla tak, že žánrově nespadala do jediné kategorie," řekl deníku Guardian předseda poroty Simon Frith. V té stejně jako v předchozích letech zasedli novináři i osobnosti nahrávacího průmyslu. S většinou z nich se Alt-J viděli na čtvrtečním předávání ceny – na galevečeru v londýnském Camdenu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se