Slavná sopranistka Anna Netrebko 23. listopadu poprvé zazpívá před českým publikem. Ve Smetanově síni Obecního domu ztvární titulní roli v koncertním provedení romantické opery Jolanta od Petra Iljiče Čajkovského.

Rakouská sopranistka ruského původu již několik let patří ke světově nejžádanějším operním pěvkyním, její pražský koncert byl dlouho dopředu vyprodán. Fanoušky i hudební kritiky po celém světě Netrebko okouzluje svým zajímavým hlasem, vypracovanou pěveckou technikou i hereckým nadáním.

Praha je součástí jejího evropského turné, do konce listopadu ji čeká ještě Essen a Vídeň. Netrebková v Čajkovského opeře zazpívá titulní roli slepé princezny Jolanty, jíž vrátí zrak láska k rytíři Vaudémontovi. Operní hvězdu doprovodí Slovinská filharmonie a francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Netrebko je podle odborníků fenoménem, který v současnosti po umělecké i mediální stránce nemá mezi pěvkyněmi konkurenci. Svou popularitu si vydobyla i díky přímým přenosům z newyorské Metropolitní opery do kin. Za více než deset let své kariéry se objevila snad ve všech významných koncertních sálech a operních scénách na světě.

V roce 2008 se po boku tenoristy Rolanda Villazóna objevila ve filmové adaptaci slavné Pucciniho opery La Bohéme. S Villazónem nahrála také album duetů. Diskografie Anny Netrebko zahrnuje více než čtyřicet nahrávek děl Pucciniho, Donizettiho, Mozarta, Verdiho, Prokofjeva a dalších. Časopis Musical America ji zvolil hudebnicí roku 2008 a označil ji za „skutečnou superstar 21. století“. Magazín Time jí v roce 2007 zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností planety.

Anna Netrebko a Rolando Villazon - Jolanta

Anna Netrebko - Meine Lippen sie Kussen so Heiss