Před 30 lety vyšla nejprodávanější deska všech dob. V roce 2008 ji přijala pro nezpochybnitelný kulturní význam do svých sbírek knihovna amerického Kongresu. Na přebalu leží zpěvák v černé košili a bílém saku, nad ním jsou napsaná slova Michael, Jackson a Thriller.

Legendární nahrávka vyšla 30. listopadu 1982 u společnosti Epic Records. O dva roky později album vyšlo u Supraphonu v tehdejším Československu. Podle různých odhadů se jí po celém světě prodalo 65 až 110 milionů kopií.

Thriller natáčel Jackson od dubna do listopadu 1982 v hollywoodském studiu Westlake Recording a jejím producentem byl slavný Quincy Jones.

Nejprodávanější desky

Přehled deseti nejprodávanějších alb v historii pop music, horní hranice odhadů

1. Michael Jackson - Thriller (110 milionů)

2. AC/DC - Back in Black (50 milionů)

3. Pink Floyd - The Dark Side of the Moon (50milionů)

4. Whitney Houstonová a další - soundtrack k filmu Osobní strážce (45milionů)

5. Michael Jackson - Bad (45 milionů)

6. Meat Loaf - Bat out of Hell (43 milionů)

7. Eagles Their Greatest Hits 1971-1975 (42 milionů)

8. Soundtrack k filmu Hříšný tanec (42 milionů)

9. Bee Gees a další - soundtrack k filmu Horečka sobotní noci (40milionů)

10. Fleetwood Mac - Rumours (40 milionů)

Album, které trvá 42 minut a 19 vteřin, se okamžitě stalo hitem. Do Vánoc 1982, tedy během necelého měsíce, se prodalo přes milion kopií.

Kromě titulní písně jsou na albu hity jako Billie Jean, Beat It (s kytarovým sólem hardrockového hudebníka Eddie Van Halena), Wanna Be Startin' Somethin' nebo The Girl Is Mine (s hostujícím Paulem McCartneym).

K úctyhodnému výkonu přispěl i klip k titulní písni uváděný na televizní stanici MTV. Ve své době nejdražší video stálo 800 000 dolarů. Čtrnáctiminutový film, který natočil režisér John Landis (Blues Brothers, Cesta do Ameriky), se proslavil tancem zombie nebo Jacksonovou přeměnou ve vlkodlaka.

V roce 1984 dostal Jackson za Thriller osm sošek Grammy - nejvíce, kolik do té doby získal sólový interpret v jednom roce. Jacksonův rekord překonal až Carlos Santana s devíti Grammy za album Supernatural (1999).

V listopadu 2006 dostal Jackson Diamantovou cenu za více než 100 milionů prodaných kusů. Přestože do své smrti v červnu 2009 natočil Jackson řadu dalších desek, fenomenální úspěch alba Thrilller už se mu nepodařilo překonat.

Michael Jackson - celý film k písni Thriller

Michael Jackson - Thriller

Michael Jackson - Thriller