Český snímek Alois Nebel v sobotu v noci získal Evropskou filmovou cenu. O titul nejlepšího evropského animovaného filmu usiloval v konkurenci španělského snímku Vrásky z prostředí domova důchodců a britského dětského filmu Piráti!.

Takzvaného "evropského Oscara" pro nejlepší film získal favorit letošního udílení cen, snímek Láska režiséra Michaela Hanekeho, který bodoval i v dalších hlavních kategoriích: pro nejlepšího režiséra, herce a herečku. Ani herec Jean-Louis Trintignant, ani Emmanuelle Riva se však předávání cen nezúčastnili.

"Chtěl bych poděkovat v němčině, abych si udržel svoji totožnost," řekl Haneke, když v Maltě cenu přebíral z rukou herce Madse Mikkelsena. Vzápětí poděkoval v němčině, francouzštině, španělštině i italštině. Pro Hanekeho nejde o nic nového. I jeho předchozí snímek Bílá stuha v roce 2009 získal Evropskou filmovou cenu.

Film českého režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel byl natočen podle trilogie komiksů, které vytvořil spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s výtvarníkem Jaromírem Švejdíkem.

PŘEHLED VÍTĚZŮ

Film roku: Láska (Michael Haneke)

Režie: Michael Haneke (Láska)

Herečka roku: Emmanuelle Riva (Láska)

Herec roku: Jean-Louis Trintignant (Láska)

Scénář: Tobias Lindholm a Thomas Vinterberg (Hon)

Kamera: Sean Bobbitt (Stud)

Dokument: Manuel von Sturler (Winter Nomads)

Animace: Alois Nebel (Tomáš Luňák)

Střih: Joe Walker (Stud)

Produkční design: Maria Djurkovic (Jeden musí z kola ven)

Hudba: Alberto Iglesias (Jeden musí z kola ven)

Objev: film Kauwboy

Cena publika: Geoffrey Enthoven (Come As You Are)

Cena za celoživotní přínos filmu: Bernardo Bertolucci

Cena za úspěch ve světovém filmu: Helen Mirren

Krátký film: Superman, Spiderman or Batman

Prix Eurimages: producentka Helena Danielsoon

Vznikl kombinací hraného a kresleného filmu, metodou rotoskopie.

Černobílý snímek je celovečerním debutem osmatřicetiletého režiséra. Ten v sobotu večer na slavnostním ceremoniálu na Maltě ocenění převzal a v krátké řeči vyjádřil několikrát své díky.

"Máme z toho obrovskou radost. Jsem hlavně rád, že se ukázalo, že tomu filmu v zahraničí skutečně rozumí, když to dostalo tu cenu," řekl autor předlohy Rudiš a dodal, že již hovořil se spoluautorem scénáře Jaromírem 99, se kterým si na dálku připili a byli oba dojatí a překvapení. 

"Konkurence byla velká, film Piráti je z velice úspěšného studia a film Vrásky moc pěkný citlivý příběh. My jsme byli moc rádi už i za nominaci," dodal.

Na Evropskou filmovou cenu dosud dosáhli jen dva čeští tvůrci. Miloš Forman si v roce 1997 odnesl za film Lid versus Larry Flynt ocenění udělované Evropanům, kteří prorazili ve světové kinematografii. Režisérka Helena Třeštíková pak v roce 2008 zvítězila v kategorii dokumentárních filmů se svým snímkem René.

Mezi snímky nominovanými na nejlepší film se v roce 1996 ocitl oscarový Kolja režiséra Jana Svěráka, evropští akademici ale nakonec dali přednost Larsi von Trierovi a jeho filmu Prolomit vlny.

Mezi nominovanými byl již v roce 1989 při teprve druhém udílení evropských cen herec Jozef Króner, a to za roli v bulharském filmu Ty, jenž jsi na nebesích. Podobného úspěchu se podařilo dosáhnout i dalším českým filmařům - například režiséru Ivanu Fílovi se snímkem Lea (nominace v kategorii mladých filmařů, 1996), Sašovi Gedeonovi s Návratem idiota (nominace za scénář, 1999) nebo skladateli Aleši Březinovi (nominace za hudbu pro film Kawasakiho růže, 2010).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist