Skoro šest hodin trval v New Yorku v noci na 13. prosince jeden z nejlépe obsazených koncertů letošního roku uspořádaný na pomoc obětem bouře Sandy, která před šesti týdny zasáhla východ Spojených států. Na pódiu se objevili Bruce Springsteen, Rolling Stones nebo Paul McCartney, který si zahrál se zbývajícími členy někdejší slavné skupiny Nirvana.

Koncert nazvaný 12-12-12 zahájili v newyorské Madison Square Garden kapela E Street Band a Bruce Springsteen. Rodák z New Jersey, kde Sandy způsobila rozsáhlé škody, slíbil, že to, co dělalo jeho domov v dětství výjimečným, nebude při obnově zapomenuto. Třiašedesátiletý zpěvák pak zahrál Land of Hope and Dreams nebo Wrecking Ball a spolu se sousedem z New Jersey Jonem Bon Jovim zazpíval písničku Born to Run.

Největší sbírka hvězd

Vyprodaný koncert se vysílal na 37 televizních stanicích v USA, více než dvou stech dalších po celém světě a živě také na internetu. Podle producentů ho mohly sledovat až dvě miliardy lidí. Lístky stály 150 až 2500 dolarů (2900 až 48.300 korun).

Vedle amerických hvězd jako Billy Joel a Kanye West vystoupila v New Yorku řada britských rockerů jako The Who, Eric Clapton nebo Roger Waters, který zahrál několik skladeb z repertoáru své původní skupiny Pink Floyd. V písni Comfortably Numb se k němu připojil Eddie Vedder z americké skupiny Pearl Jam.

"Tohle je určitě největší sbírka starých anglických muzikantů. Až bude v Londýně pršet, musíte přijet a pomoci nám," řekl Mick Jagger, zpěvák anglických veteránů Rolling Stones, kteří zahráli jen dvě písničky.

Další Angličan, Chris Martin ze skupiny Coldplay, který se dostal na scénu až ve čtvrt na jednu ráno, si dělal legraci z britské chlapecké skupiny One Direction. "Vím, že jste ve skutečnosti chtěli One Direction. Ale už jsou dávno v posteli," poznamenal Martin, který mezi jiným zazpíval s Michaelem Stipem z R.E.M. hit této skupiny Losing My Religion.

Nadace Robina Hooda

Paul McCartney zazpíval s Dianou Krallovou a sám vlastní hity Live and Let Die a písničky od Beatles jako Helter Skelter. Na závěr jamoval se zbývajícími členy slavné grungeové skupiny Nirvana Davem Grohlem, Kristem Novoselicem a Patem Smearem.

Na pódiu se během večera objevili i komici a herci pocházející z New Yorku či New Jersey jako Billy Crystal, Jon Stewart, Adam Sandler či Steve Buscemi. Koncert vyvrcholil písník rhytm and bluesové zpěvačky Alicie Keysové Empire State of Mind.

Jen prodejem lístků na výjimečný koncert se vybralo přes 30 milionů dolarů (580 milionů korun). Ty spolu s dalšími získanými prostředky, které by podle organizátorů mohly dosáhnout dalších desítek milionů dolarů, rozdělí nadace Robin Hood Foundation v postižených oblastech, které utrpěly miliardové škody. New Jersey dostane z výtěžku 40 procent a zbytek se rozdělí mezi město New York City, Long Island a stát Connecticut.

Sandy si vyžádala asi 130 obětí na životech a jen ve státě New York poškodila nebo zničila na 305.000 domů.

Paul McCartney a Nirvana

Paul McCartney & Nirvana 12.12.12. Sandy Relief Concert HD

Paul McCartney & Nirvana 12.12.12. Sandy Relief Concert HD

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist