V anketě s více než osmdesátiletou tradicí hlasovalo opět několik stovek českých intelektuálů, vědců i politiků. Cenu dnes večer v Praze předal spisovatel Ludvík Vaculík, v sobotu všechny výsledky uveřejní tištěné vydání deníku.

Anketa Kniha roku vznikla v roce 1928 a prvním hlasujícím byl Tomáš Garrigue Masaryk. Ve 30. letech se stal nejčastějším, trojnásobným, vítězem Karel Čapek. Uskutečnily se i tři okupační ročníky a poté byla anketa zastavena. Obnovena byla v roce 1946 a znovu zastavena v roce 1949. V roce 1991 Lidové noviny anketu Kniha roku obnovily a od té doby se koná pravidelně. Loni zvítězila kniha Umberta Eka Pražský hřbitov.

Letošní vítězná publikace básníka a redaktora Českého rozhlasu Miloše Doležala přináší životopis jedné z tragických obětí komunistické diktatury a její averze vůči katolické církvi. Kněz Josef Toufar byl v lednu 1950 Státní bezpečností obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a 25. února téhož roku zemřel na následky mučení.

Téma už bylo několikrát zpracováno literárně i filmově, Doležal se případu věnuje už přes 20 let. Letos na podzim vydal svou rozsáhlou dokumentární knihu. Zatímco okolnosti Toufarovy smrti jsou dnes již známé, kniha se věnuje i jeho předchozímu životu.

Autor, který pochází ze stejného kraje, kde kněz deset let působil, studoval četná svědectví i archivy Státní bezpečnosti. Se vzpomínkami na číhošťského faráře se setkával od dětství, jeho osud prožíval i prostřednictvím svých prarodičů, kteří byli jeho farníky a přáteli. Knihu vydala Nová tiskárna Pelhřimov.

 

Žebříček prvních 15 knih, které se umístily v anketě Kniha roku:

1. Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli (Nová tiskárna Pelhřimov)

2. Petr Hruška: Darmata (Host)

3. Jan Zábrana: Povídky (Torst)

4. Věra Matoušová, Jan Šulc, Václav Vokolek (editoři): Jméno Vokolek (Torst)

5.-7.

Jiří Hájíček: Rybí krev (Host)

Petr Holman: Březiniana II (Triáda)

Salman Rushdie, překlad Barbora Punge Puchalská a Lukáš Nový: Joseph Anton. Vzpomínky (Paseka)

8.-11.

Ondřej Štindl, Josef Bolf: Mondschein (Argo)

Viktor Karlík: Podzemní práce. Zpětný deník (Revolver Revue)

W. G. Sebald, překlad Radovan Charvát: Saturnovy prstence. Anglická pouť (Paseka)

Zdeněk Vašíček: Jak se dělají filosofie (Triáda)

12.-15.

Haruki Murakami, překlad Tomáš Jurkovič: 1Q84 (Odeon)

Julian Barnes, překlad Petr Fantys: Vědomí konce (Odeon)

Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně (Host)

Ljudmila Ulická, překlad Alena Machoninová: Daniel Stein, překladatel (Paseka)

 

Vítězná kniha

toufar