První premiérou nového kalendářního roku Opery Národního divadla (ND) bude 10. ledna opera Válka s mloky, kterou volně na motivy románu Karla Čapka složil hudební skladatel a prezidentský kandidát Vladimír Franz.

Premiéra se bude konat jen den před zahájením prezidentské volby, Franz se jí kvůli volbám nezúčastní.

"Opera byla složena před sedmi lety, kdy jsem netušil, že takto historie doběhne umění. Do dramaturgického plánu byla nasazena před rokem a půl a že se všechno uspořádá takto, to bych opravdu nenaplánoval," řekl Franz.

Podle Franze má opera dvě základní témata - "ohrožení civilizace vlastní blbostí a mediální vymývání a příprava lidí, aby byli snadnou kořistí".

Reprízy

17. a 29. ledna, 24. února a 3. března

Franz se premiéry opery nezúčastní, protože na 10. ledna je naplánována velká debata prezidentských kandidátů. "Pochopitelně jsem chtěl premiéru vidět, je to otázka splnění životního snu. Který český skladatel nemá jako osobní metu mít světovou premiéru v Národním divadle? Ale na druhé straně je tady služba veřejnosti a já jsem se rozhodl, že budu na té debatě," uvedl Franz.

Reklamní bloky i metal

Hudebního nastudování se ujal skladatel a dirigent Marko Ivanović, režijně inscenaci vytvořil David Drábek. Libreto Rostislava Křivánka se neblíží klasické dramatizaci. Výrazným prvkem díla i inscenace samotné je podle mluvčího Opery ND Petra Kozlíčka jeho formální zpracování. Do textu jsou včleněny paradoxní reklamní bloky, inscenace pracuje se sitkomovým smíchem, některé pasáže jsou stylizovány jako pokleslý muzikál, součástí je také vystoupení metalové kapely.

"Užité prostředky poukazují na manipulaci s masou i společností a toto jsou sofistikované nástroje, které slouží k vymývání mozku. Proto jsem se jich nevzdal. V opeře jsou ukazovány jako nástroje narušení lidské koncentrace, lidského myšlení, které neustále vstupují vtíravě do života a myslí za vás," podotkl Franz.

"Po uvedení Čarokraje Marka Ivanoviče tak dílem Vladimíra Franze navazujeme na ideu přivést v každé sezoně jednu světovou premiéru," uvedl umělecký šéf Opery ND Rocc.

Dvě stránky z Čapka

V hlavních rolích se objeví například Valentin Prolat (Fred Dalton), Maria Kobileská (Minnie Lascottová), Richard Haan (Olivier Lascott) nebo Roman Vocel (Jensen). Ve dvojroli Poseidona a Billyho Binga se představí Petr Kotvald.

Základem dějové linky libreta jsou pouhé dvě stránky ze závěru románu Karla Čapka, na nichž poštovní úředník Fred Dalton rozesílá na všechny strany telegramy o noční obrovské přílivové vlně, která smetla půl města do moře, posílá prosby o pomoc a nakonec vždy připojí doušku s prosbou o vyřízení pozdravu své milé Minnie.