S mimořádnými nahrávkami tuzemských písničkářských stálic tento rok nešetřil. I ze srovnání s Nohavicovým albem Tak mě tu máš, Radůziným Ocelovým městem a Plíhalovými Vzduchoprázdninami se však svou objevností skví album Blázinec - premiéra takřka neznámé autorské dvojice Lstibůrek/Král.

Kdo by si desku pustil naslepo, aniž by předem četl "osoby a obsazení", možná by hádal na autorství Vladimíra Merty, Oldřicha Janoty, Jiřího Smrže nebo i Jana Budaře, nejmladšího z této náročné a trvanlivé kategorie na pomezí nadčasového folku a šansonu.

Až když začneme mezi čtrnácti zpěváky rozpoznávat přinejmenším Jiřího Suchého, Marka Ebena, Tomáše Kluse nebo Báru Basikovou a pohlédneme na obal, "tajemství" je prozrazeno: celý Blázinec vymysleli dva autoři, někdejší spolužáci z pražské konzervatoře Jaroslava Ježka.

Texty Robina Krále (narozen 1981, vnuk básníka Iva Štuky) zhudebnil a zaranžoval Jan Lstibůrek (1982), baskytarista s praxí ve skupině Toxique či Orchestru Karla Vlacha a studijním pobytem na amsterodamské konzervatoři. A k hotovým písničkám si navrhli ideální interprety.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se