Nový pohled na tvorbu jednoho z největších českých umělců 20. století Jana Zrzavého nabízí ostravská Galerie výtvarného umění. Rozsáhlý výběr z jeho celoživotního díla představuje pod názvem Božská hra.

Slavný malíř, grafik a ilustrátor se do ostravského Domu umění vrací po osmdesáti letech. "Na podzim roku 1932 tady měl Jan Zrzavý úspěšnou výstavu," připomíná ředitel galerie Jiří Jůza. "Pobyt v Ostravě na něj hluboce zapůsobil, dokonce tu sfáral do dolu a inspiraci z krajiny zvrásněné haldami pak rozvíjel i ve své práci. Zrzavý se na městskou krajinu dívá až mystickým vnitřním pohledem, dal té scenérii zcela nový ráz."

Galerie výtvarného umění v Ostravě pořádá výstavu spolu s Národní galerií, která spravuje podstatnou část umělcova odkazu. Díla zapůjčilo čtyřiadvacet veřejných institucí i soukromí sběratelé a některá jsou vystavena poprvé.

Na 250 Zrzavého maleb, kreseb a ilustrací obsadilo celý Dům umění - na míru jeho sálům expozici připravili Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda, Zuzana Novotná a Karel Srp. "Chtěli jsme se podívat na práci Jana Zrzavého novým pohledem, nikoli zvnějšku, ale jeho očima. Jako by je zavřel a podíval se sám do svého nitra," přibližuje koncepci výstavy hlavní kurátor Karel Srp.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se