Několik let se připravovala výstava, jež se otevřela vloni ve Státním historickém muzeu v Moskvě a která je ještě do 13. ledna k vidění v berlínském Neues Museum.

Pod záštitou prezidentů Vladimira Putina a Joachima Gaucka hledá expozice nazvaná Russen & Deutsche styčné body mezi ruskou a německou kulturou a vysvětluje, jak se vzájemné vztahy obou zemí měnily během posledních tisíci let. V Berlíně už výstavu vidělo přes 100 tisíc návštěvníků.

Ruští a němečtí kurátoři shromáždili přes 600 předmětů pocházejících většinou ze Státního historického muzea v Moskvě nebo muzeí v Kremlinu či Petrohradu. Jsou tu šperky, cenné rukopisy, olejomalby, zbraně i oblečení.

Podle deníku New York Times se kurátoři zřejmě rozhodli neotvírat hluboké rány rusko-německých vztahů a raději se vyhnuli konfrontačním tématům. Vzájemné vztahy dvou zemí jako první ilustruje dřevořez cca z let 1360 až 1370, v němž ruští lovci vyzbrojení sekyrami a kušemi právě ulovili kořist a nesou ji prodat zámožným, elegantně oblečeným německým obchodníkům, kteří stojí opodál. Tak začíná příběh, který výstava líčí spíš z obchodního než politicko-společenského hlediska.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.