Scénárista Jaroslav Žváček, který letos vydal svůj první román, mladý kameraman Lukáš Milota, dokumentarista Lukáš Kokeš nebo tanečnice a herečka Miřenka Čechová.

To jsou jen někteří z mnoha talentovaných mladých českých umělců, na které v druhém ročníku ankety HN Talent 2013 upozorňuje pětadvacet osobností české kultury.

HN: O kom z vašeho uměleckého oboru v budoucnosti nejvíce uslyšíme? Koho považujete za nejvýraznější nový český talent a proč?


Anketní odpovědi:
Jaroslav Rudiš
spisovatel

Johana Švarcová: Performerka, muzikantka, herečka, ale také velmi talentovaná autorka.

Letos jsem ji dvakrát slyšel číst a těším se, až vydá knížku. Je to vtipné a sebeironické psaní, umně si pohrává s trapností. Těším se.

Jan Hřebejk
filmový režisér

Spisovatel a scenárista Jaroslav Žváček, který letos vydal román Lístek na cestu z pekla. Na rukopis k němu mě upozornil Petr Jarchovský, který jej doporučil i do vydavatelství Paseka Ladislavu Horáčkovi. Takový autorský talent se na FAMU dlouho neobjevil. Byl jsem nadšený, takový film bych chtěl umět natočit!

Kameraman Lukáš Milota sice není příbuzný Stanislava Miloty, ale roste v něm podobně vynikající umělec. Je dědicem tradice neokázalé, ale přitom vynikající kameramanské školy, jde ve stopách Miroslava Ondříčka anebo už filmy bohužel netočícího Štěpána Kučery. Budou jeho souputníci, režiséři Olmo Omerzu nebo Tomasz Mielnik jeho Formany? Lukáš s námi pracoval jako druhý kameraman na filmu Odpad město smrt a hlavní kameraman Martin Štrba jej nechal napsat do titulků jako rovnocenného spolutvůrce obrazu. Podle mého právem.

Skvělým talentem v oboru, v němž jsme byli velmoc, ale který poněkud skomírá - v animovaném filmu - je Libor Pixa. Specializuje se na počítačovou 3D animaci a jeho snímek Graffitier získal v roce 2011 Českého lva za nejlepší studentský film. Na FAMU ale třeba i na UTB ve Zlíně vyrůstá řada fantastických tvůrců, ale nakonec se musí živit animováním zeleniny v reklamách. Ačkoli Evropský Oscar pro Aloise Nebela by snad mohl na tento potenciál i tradici obrátit pozornost.

I když už to nejsou začátečníci, jsou pro mě také ohromným příslibem i herci Jiří Černý a Stanislav Majer - po mnoho let herecké opory Komorního divadla v Divadle Komedie. Ačkoli o Martinu Fingerovi, Martinu Pechlátovi nebo Romanovi Zachovi už se to ví, Jirka se Standou jsou také ohromní herci, kteří mají budoucnost, a doufám, že se časem nezkurví. Měl jsem tu čest natočit s nimi letos dva filmy a bylo to pro mě obohacující.

Vladimír Franz
skladatel a malíř

Malíři Petr a Pavel Vašíčkovi. Ačkoliv každý jde svou cestou, tak oba ukazují, že malba, která byla už mnohokrát zatracována a podceňována, má budoucnost.

Kupodivu Jan Hřebejk, který prokázal, že je schopen vystoupit ze svého zaběhnutého pořádku, a to filmem Odpad město smrt.

Milan Uhde
dramatik

Můj tip na talent roku je Andrea Březinová, která je poslední dva roky členkou souboru Městského divadla Brno. Jsem její zaujatý ctitel, protože hrála, zpívala a tančila v mém a Štědroňově muzikálu Divá Bára.

Přes autorské zaujetí jsem přesvědčen o tom, že je skvělou herečkou, navíc hudebně i pohybově velmi nadanou. Andrea Březinová již není jen příslibem, je již mladým talentem.

Lenka Lindaurová
kritička, předsedkyně správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého

Richard Loskot je jedním z velmi talentovaných výtvarníků, který v době, kdy už se zkusilo v umění úplně všechno, dokáže diváka opravdu překvapit.

Používá nejrůznější technologie a vytváří natolik novátorské projekty, že není ani možné se logicky dobrat způsobu jejich vzniku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.