Letošní přehlídka Projekt 100 uvede do českých kin čtyři mimořádně kvalitní a oceňovaná díla světové a české kinematografie, navíc restaurovaná a v digitální podobě.

Prvním z nich bude 24. ledna jeden z nejlepších filmů legendárního amerického režiséra Billyho Wildera z roku 1950 s názvem Sunset Blvd.

Od 21. března bude dalším snímkem evropská klasika - oblíbený western Tenkrát na Západě režiséra Sergia Leoneho z roku 1968. Třetím dílem bude 23. května kultovní film bratří Coenů z roku 1998 Big Lebowski a přehlídku završí 1. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti distribuční premiéra snímku Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného, který je natočil v roce 1968.

Předcházet jí bude začátkem července oficiální uvedení na MFF v Karlových Varech.

Projekt 100 prošel loni zásadní inovací. Namísto putovní přehlídky kolekce klasických a artových neboli uměleckých filmů nyní obsahuje programové bloky, mapující čtyři klíčové oblasti distribuce klasických filmů. Každý z nich je uváděn v jednom konkrétním měsíci: leden - americká klasika, březen - evropská klasika, květen - kultovní filmy 90. let, srpen - česká klasika. V tomto případě půjde vždy o restaurovanou a digitalizovanou kopii klasického díla české kinematografie.

Oživený projekt 100

"Naším záměrem bylo nejen celkové zpřehlednění Projektu 100 pro odbornou i širokou veřejnost, ale také vytvoření soustavné a trvalé platformy pro koncepční kinodistribuci klasických filmů, která je v českém kontextu ojedinělá. Opustili jsme proto podobu předcházející kolekce ve prospěch jednotlivých premiér, jimž je možno věnovat větší propagační pozornost a učinit z jejich uvedení filmovou událost," komentoval novou podobu přehlídky její hlavní dramaturg Jan Jílek.

Životnost nové koncepce naznačil podle něj nesporný úspěch nového Projektu 100 v loňském roce. Všechny čtyři filmy se promítaly ve více než stovce kin v celé České republice a do konce října 2012 je vidělo přes 12 000 diváků.

Organizátorům Projektu 100 z Asociace českých filmových klubů se tak podařilo zachovat dobře zavedenou značku pro uvádění klasických filmů do kin a zároveň pod ní distribuovat klasické filmy průběžně a systémově každý rok. Podrobnosti o programu naleznete na adrese www.projekt100.cz.

Sunset Blvd. (24. ledna)

Sunset Boulevard

 

Tenkrát na Západě (21. března)

Once Upon a Time in The West Trailer

Big Lebowski (23. května)

"The Big Lebowski" Official Trailer

Všichni dobří rodáci (1. srpna)

Všichni dobří rodáci.. (1968) Matuška, Brzobohatý, Menšík

 

Once Upon a Time in The West Trailer

Všichni dobří rodáci.. (1968) Matuška, Brzobohatý, Menšík

"The Big Lebowski" Official Trailer

Sunset Boulevard

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist