Letošní přehlídka Projekt 100 uvede do českých kin čtyři mimořádně kvalitní a oceňovaná díla světové a české kinematografie, navíc restaurovaná a v digitální podobě.

Prvním z nich bude 24. ledna jeden z nejlepších filmů legendárního amerického režiséra Billyho Wildera z roku 1950 s názvem Sunset Blvd.

Od 21. března bude dalším snímkem evropská klasika - oblíbený western Tenkrát na Západě režiséra Sergia Leoneho z roku 1968. Třetím dílem bude 23. května kultovní film bratří Coenů z roku 1998 Big Lebowski a přehlídku završí 1. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti distribuční premiéra snímku Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného, který je natočil v roce 1968.

Předcházet jí bude začátkem července oficiální uvedení na MFF v Karlových Varech.

Projekt 100 prošel loni zásadní inovací. Namísto putovní přehlídky kolekce klasických a artových neboli uměleckých filmů nyní obsahuje programové bloky, mapující čtyři klíčové oblasti distribuce klasických filmů. Každý z nich je uváděn v jednom konkrétním měsíci: leden - americká klasika, březen - evropská klasika, květen - kultovní filmy 90. let, srpen - česká klasika. V tomto případě půjde vždy o restaurovanou a digitalizovanou kopii klasického díla české kinematografie.

Oživený projekt 100

"Naším záměrem bylo nejen celkové zpřehlednění Projektu 100 pro odbornou i širokou veřejnost, ale také vytvoření soustavné a trvalé platformy pro koncepční kinodistribuci klasických filmů, která je v českém kontextu ojedinělá. Opustili jsme proto podobu předcházející kolekce ve prospěch jednotlivých premiér, jimž je možno věnovat větší propagační pozornost a učinit z jejich uvedení filmovou událost," komentoval novou podobu přehlídky její hlavní dramaturg Jan Jílek.

Životnost nové koncepce naznačil podle něj nesporný úspěch nového Projektu 100 v loňském roce. Všechny čtyři filmy se promítaly ve více než stovce kin v celé České republice a do konce října 2012 je vidělo přes 12 000 diváků.

Organizátorům Projektu 100 z Asociace českých filmových klubů se tak podařilo zachovat dobře zavedenou značku pro uvádění klasických filmů do kin a zároveň pod ní distribuovat klasické filmy průběžně a systémově každý rok. Podrobnosti o programu naleznete na adrese www.projekt100.cz.

Sunset Blvd. (24. ledna)

Sunset Boulevard

 

Tenkrát na Západě (21. března)

Once Upon a Time in The West Trailer

Big Lebowski (23. května)

"The Big Lebowski" Official Trailer

Všichni dobří rodáci (1. srpna)

Všichni dobří rodáci.. (1968) Matuška, Brzobohatý, Menšík

 

Once Upon a Time in The West Trailer

Všichni dobří rodáci.. (1968) Matuška, Brzobohatý, Menšík

"The Big Lebowski" Official Trailer

Sunset Boulevard