Loni v kinech likvidoval vampýry ve své fantasmagorické reinkarnaci Abraham Lincoln: Lovec upírů. Teď šestnáctému prezidentovi USA dává Steven Spielberg státnicky seriózní tvář, jakou jsou Američané zvyklí vídat z pětidolarové bankovky. Životopisné drama Lincoln, s dvanácti nominacemi favorit Oscarů, má dnes českou premiéru.

Lincoln je nejnovějším příspěvkem do vlny "lincolnomanie", kterou zažívají Spojené státy od první prezidentské kandidatury Baracka Obamy v roce 2008. Obama tehdy vzýval ducha Abrahama Lincolna a jeho politiky během své kampaně, přísahal na stejnou Bibli a po nástupu do funkce sliboval, že sestaví vlastní "lincolnovský kabinet", tým rivalů.

Jen v uplynulých několika měsících přibyly do knihovny čítající patnáct tisíc svazků další tři na téma Lincoln. Jedna pitvá jeho víru, druhá jeden rok v úřadu (1862) a třetí si ho vypůjčuje jako příklad pro rozvíjení ekonomické teorie, jestli jsou lepšími vůdci insideři nebo outsideři. Z další lincolnovské monografie - bestselleru Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln z roku 2005 - vychází i Spielbergův film.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se