Krátkozrakosti dramaturgů České televize, kteří před časem odmítli jeho scénář k filmu o Janu Palachovi, může dnes Štěpán Hulík děkovat. Nezájem veřejnoprávní stanice o námět revidující jednu z nejvíce mytizovaných událostí a postav československých dějin přivedl Hulíka do středoevropské pobočky stanice HBO, hladové po atraktivních tématech pro vlastní rozbíhající se tvorbu.

Síla kapitálu HBO zaštítěné kolosem Time Warner a její ambice natočit dílo přesahující hranice Česka umožnily vznik jednoho z nejpozoruhodnějších a nejsilnějších porevolučních filmů věnovaných dějinám komunistického Československa. První díl trilogie Hořící keř vysílá HBO v neděli večer.

Zapomenuté drama

Třídílná série v režii Agnieszky Hollandové je po filmu Pouta dalším titulem, jehož autoři se zdařile odklonili od trendu nostalgického zobrazování období komunismu. Nezajímá je romantizující utíkání se do pelíšků vzpomínání a zapomínání, ale systém samotný, lidé v něm chycení a dilemata, která život v šedé zóně i mimo ni přinášel. Hořící keř se věnuje konci šedesátých let po okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy a upálení Jana Palacha.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se