Do knižní ceny Magnesia Litera přitekly nové peníze, letos poprvé proto získají finanční prémie také vítězové některých dalších kategorií.

Autor Knihy roku tradičně obdrží prémii ve výši 200 000 korun. Díky patronům, jako jsou Skupina ČEZ nebo literární, divadelní a audiovizuální agentura Dilia, dostanou finanční prémii ve výši 30 000 také vítězové některých dalších kategorií.

Bude to ČEZ Litera za literaturu faktu, Dilia Litera pro objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež. Partnerem Ceny čtenářů je internetové nakladatelství Kosmas, které odmění 500 hlasujících poukazem na knihy.

Cílem soutěže je propagovat současnou tuzemskou literaturu a pomoci oceněným knihám k cestě za čtenáři. Knihou roku 2012 se stala novela Michala Ajvaze Lucemburská zahrada. "Od jejího vydání do vyhlášení nominací se prodalo přibližně 1100 výtisků, od dubna 2012 do konce se pak prodalo 4200 výtisků, což je na český knižní trh nadprůměrné číslo," uvedl Mandys.

Lucemburská zahrada ale nedosáhla na bestsellerové prodeje předchozích vítězů hlavní ceny. Počet prodaných výtisků knih Zmizet od Petry Soukupové a Zeptej se táty od Jana Balabána shodně překročil 18 000.

V režii Havelky

O hlavní ceně Magnesia Litera - Kniha roku a o nadžánrové kategorii objev roku bude rozhodovat 300 hlasujících všech profesí knižní branže. Předsedou poroty zůstává písničkář, publicista a předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

Z jednotlivých kategorií se nejvíce nových děl, celkem 69, objevilo v kategorii Litera za prózu. "Jsou tam autoři známí, několik prvotin i ti, kteří oslnili první knihou a nadlouho se odmlčeli," řekl bez bližších podrobností člen poroty Vladimír Karfík.

Slavnostní vyhlášení cen Magnesia Litera se uskuteční 24. dubna v prostorách Nové scény Národního divadla. Moderátory budou Jiří Havelka, který je zároveň režisérem večera, a Daniela Písařovicová, která bude také uvádět dvouminutové portréty nominovaných knih vysílané v ČT od 31. března. Více informací je na www.magnesia-litera.cz.