Švédský fotograf Paul Hansen v pátek získal hlavní cenu fotografické soutěže World Press Photo. Spolupracovník deníku Dagens Nyheter vyhrál se snímkem palestinské rodiny, která v Gaze přišla o dvouletou dceru Suhaib a tříletého syna Muhammada během izraelského raketového náletu.

Při neštěstí vloni v listopadu zahynul i otec rodiny Fouad, zatímco matka skončila na jednotce intenzivní péče. Na snímku tak bezvládná dětská těla k mešitě nesou Fouadovi bratři. "Síla této fotografie spočívá v kontrastu mezi zlobou i smutkem dospělých a nevinností dětí," uvedla členka poroty, peruánská fotografka Mayu Mohanna.

Sám fotograf se o příběhu dozvěděl náhodou, když ráno v Gaze čekal v nemocnici na svého známého, norského doktora. "Vyprávěl nám strašný příběh o rodině, jejíž dům zasáhla raketa. Matka ležela na jednotce intenzivní péče a doktoři se ji báli probudit. Věděli, že až se dozví o smrti obou svých dětí i manžela, přivodí jí to trauma. Druhý den ráno byl v Gaze pohřeb a ukázalo se, že jde o tutéž rodinu," vysvětlil fotograf Hansen v rozhovoru pro British Journal of Photography.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se