Mezi vítěze prestižní soutěže World Press Photo se v pátek dostal fotoreportér ČTK Roman Vondrouš. Ocenění v kategorii sportovních akcí získal díky svému cyklu černobílých snímků z loňské Velké pardubické.

Vondrouš se tak zařadil po bok Antonína Kratochvíla, který cenu získal třikrát: za portrét herce Willema Dafoea, reportážní snímky z barmského vězení a fotku ženy, která prodává maso v Kongu. Mezi českými fotografy ale Vondrouš není nováčkem. Již několik let za sebou se například pravidelně umisťuje v soutěži Czech Press Photo. 

"Původně jsem byl skeptický, že bych v konkurenci vůbec mohl zaujmout. World Press Photo jsem předtím obeslal jen jednou," řekl Vondrouš v rozhovoru pro IHNED.cz.

Co se to loni na Velké pardubické dělo? Nebo že by jen vaše černobílá reportáž byla tak drsná?

Špatné počasí mi šlo na ruku. Byla to rarita, v historii Velké pardubické se snad ještě nestalo, aby se běžela v chumelenici. Vždycky jsem čekal na nějaký prudký déšť, ale sníh v říjnu? Je to evropská rarita, i když ve Svatém Mořici se běhá na sněhu, tam ale žokejové jezdí v maskách, je to takový cirkus. Ale tady to bylo velmi syrové. Teplota pod nulou. Žokejové byli zkřehlí a měli na sobě jen tenkou výstroj.

Na vašich snímcích je ale také déšť, bláto…

Všechny snímky nejsou z jednoho závodu. Sérii jsem poskládal z celého roku, nejen z Pardubic, ale také z Netolic a Koles u Pardubic. Nedělal jsem reportáž z jednoho dne, je to průřez, jak se žokejové připravují na hlavní dostih v Pardubicích. Proto je to tak pestré, jednou svítí sluníčko, jednou padá déšť, jednou je protisvětlo. To bych nikdy během jednoho dne nevyfotil.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se