Byl známý jako první britský muzikant, který v televizním vysílání hrál na elektrickou kytaru. Kytarista a zpěvák Tony Sheridan, který v sobotu zemřel ve věku dvaasedmdesáti let, měl totiž na přelomu padesátých a šedesátých let divoký život.

Jako dítě sice hrál v orchestru a zpíval ve sboru, jakmile ale objevil kytaru, uprchl do Londýna a brzy začal pravidelně vystupovat v čtvrti Soho.

Muž z divokých časů

Sheridan se s původní sestavou Beatles potkal v roce 1960, kdy Lennon, McCartney, Harrison a tehdejší bubeník Pete Best přijeli hrát do Hamburku. Byli to právě Beatles, kdo po svém vystoupení v klubu Indra každý večer chodili poslouchat tehdy známějšího Sheridana.

Imponoval jim jako nezkrotný živel, často podnapilý, příležitostně zapomínající kytaru či písně k vlastním textům. Svým rebelstvím, jistou přímočarostí, rokenrolovým repertoárem a v neposlední řadě zásobou amfetaminů musel Sheridan ve své době působit jako zjevení a předzvěst budoucích, mnohem divočejších časů. Nadto byl, na rozdíl od Beatles, již maličko etablovaný.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se