Dvě nástěnné malby originálního britského pouličního umělce Banksyho včetně jedné, která minulý týden za nejasných okolností zmizela ze zdi v Londýně, byly v sobotu na poslední chvíli staženy z aukce v Miami.

Záhadou zůstává, kdo je vlastníkem londýnského díla, a objasnit se nepodařilo ani to, jak se do Miami dostalo, napsala agentura Reuters.

Frederic Thut, majitel dražební síně Fine Art Auctions Miami, kde se mělo dílo dražit, prohlásil, že jeho firma učinila "vše nezbytné", aby stanovila legálního vlastníka díla. Ale přesto jak londýnskou malbu, tak další dílo stáhla z aukce.

Dílo, o které se především jedná, se jmenuje Slave Labour (Otrocká práce) a vzniklo před loňským královniným diamantovým jubileem oslavujícím 60 let Alžběty II. na trůně. Obrázek, na němž se malý chlapec krčí nad šicím strojem, ze kterého vypadává britská vlajkosláva, zmizel ze zdi obchodu Poundland minulý týden. Aukční síň jeho cenu odhadovala na 500 000 až 700 000 dolarů (asi 9,4 až 13,3 milionu korun).

Z aukce byla stažena i další malba nazvaná Wet Dog (Mokrý pes), kterou vlastní newyorský galerista Stephan Keszler, jenž se specializuje na Banksyho práce. Vznikla patrně v roce 2006 nebo 2007 a její cena byla odhadována na 600 000 až 800 000 dolarů.

"Stáhli jsme ji kvůli tomu poprasku, co vypukl," řekl Keszler o rozhodnutí odebrat položku z aukce. Odmítl odpovědět na dotaz, zda právě on je "legálním vlastníkem" díla Slave Labour, o němž hovořila aukční síň, aniž ho ovšem jmenovala.

a 560x443

Keszler se dostal pod palbu kritiky za to, že prodává ukradená umělecká díla. Oponuje ale tím, že nástěnné malby na ulicích patří majitelům nemovitostí, na nichž se objevily, nikoli Banksymu, který pracuje pod rouškou anonymity a jen zřídka se ke svým pracím hlásí.

"Banksy se neptá, zda jste spokojení s dílem na svém domě. Je to váš majetek a vy s ním můžete dělat, co chcete, aniž byste se Banksyho ptali. Proto to spousta lidí zničí, přemaluje," prohlásil. "Podle některých lidí to má hodnotu statisíců dolarů, a proto se to snaží sundat a prodat," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist