Současné ruské politické umění typu Pussy Riot nespadlo z nebe. Významem i estetikou navazuje na dlouhodobý proces aktivistického umění, jehož vývoj nyní představuje pražská galerie MeetFactory na výstavě nazvané Pussy Riot a ruská tradice uměleckého vzdoru. Kurátorem je přední ruský kritik umění Andrej Jerofejev, který před sedmi lety připravil expozici Zakázaného umění v moskevském Sacharovově muzeu a později byl kvůli ní souzen.

"Pussy Riot vzbudily v Rusku ohlas, protože je lidé nevnímali jako umělce. Viděli v nich holčičky s kytarami, které jsou nespokojené s tím, že se dospělí za jejich zády domluvili a zfalšovali volby," říká Jerofejev.

HN: Čím se dnešní politické umění v Rusku liší od toho západního?

Západoevropské politické umění se věnuje náboženským konfliktům, ekologii či homofobii. V Rusku podobné problémy nemáme, protože se stále teprve blížíme k tomu, co západní země vyřešily koncem šedesátých let: vztah k autoritám, boj s tyranií, snaha o dialog s vládou a vůbec uznání kritiky a umělců.

HN: Dotýká se umění toho, že život v dnešním Rusku v něčem připomíná Sovětský svaz?

Nerad dnešní Rusko nazývám návratem k Sovětskému svazu, je to naprosto nesprávné. Vláda nepoužívá sovětské metody řízení státu, bohužel už ale také nedělá nic pro to, aby společnost "desovětizovala". Například odmítnutím autoritářských praktik a vůbec celého modelu, kdy je stát řízen na základě zákazů a trestů. Nadále je vztah ruské vlády s veřejností konfliktní: jedna strana zakazuje a trestá, druhá se stává obětí.

Cenzuru sice zakazuje ústava, ale přesto dál existuje ve skrytých podobách a ty se dotýkají i kulturních akcí. Řada uměleckých děl se již ocitla mimo právní rámec a seznam se dál rozrůstá. Všichni, kdo se vyjadřují k tématu přežívajícího autoritářského státu, se ocitají na hranici povoleného a zakázaného.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.