Přes jedenáct století starý je khmerský chrám Preah Vihear, jenž leží na území Kambodže poblíž hranic s Thajskem. Komplex, který UNESCO před pěti lety zařadilo mezi památky světového dědictví a kam se stále chodí modlit buddhističtí mniši, je už sto let předmětem sporu mezi nacionalisty z obou zemí. Redaktor časopisu Archaeology například líčí svoji předloňskou návštěvu, během níž chrám tři hodiny zasypávala střelba z minometu ráže 81mm.

Během útoku bylo zraněno dvanáct vojáků, kteří budovu střežili, a sedm lidí včetně oficiálního fotografa chrámu dokonce zemřelo. Útok také poškodil část kamenné konstrukce chrámu.

Přitom právě Preah Vihear, nacházející se na pět set metrů vysoké plošině, by pro stagnující kambodžskou ekonomiku mohl být výrazným zdrojem příjmů z turismu, píše Archaeology.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.